Rozdíl mezi odstupným po RD a neplaceném volnu

Anonymní
2.3.21 22:20

Rozdíl mezi odstupným po RD a neplaceném volnu

Ahoj, letos v září mi končí RD. Zaměstnavatel na mé původní místo přeřadil kolegyni. Jiné místo v týmu s podobným zařazením není. Já odcházet z firmy nechci. Zaměstnavatel mi navrhl, že by mi schválil neplacené volno na rok (do 4 let věku dítěte) a během té doby by se vidělo, jestli nějaká kolegyně neotěhotní apod. Chci se zeptat, jaký je rozdíl mezi ukončením PP po RD a po neplaceném volnu, které následuje po RD. Především mi jde o možnou výši odstupného, možnost se přihlásit na UP a čerpat podporu v nezaměstnanosti případně jakou pozici mi může po neplaceném volnu nabídnout? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7648
2.3.21 23:20

Rozdíl tam žádný není. Výše odstupného je dle zákona. Jediný co by mohlo být v tvůj prospěch, kdyby ti nestihl dát výpověď 2 mesice předtím, než by jsi měla nastoupit. To by ti pak běžela ještě výpovědní lhůta a buď by si musela nastoupit do práce nebo by ti musel dát náhradu mzdy. Na pracak se přihlásit můžeš v obou případech a budeš mít podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.3.21 23:50
@JancaS84 píše:
Rozdíl tam žádný není. Výše odstupného je dle zákona. Jediný co by mohlo být v tvůj prospěch, kdyby ti nestihl dát výpověď 2 mesice předtím, než by jsi měla nastoupit. To by ti pak běžela ještě výpovědní lhůta a buď by si musela nastoupit do práce nebo by ti musel dát náhradu mzdy. Na pracak se přihlásit můžeš v obou případech a budeš mít podporu.

Na RD mi přeci nemůžou dát výpověď. Pokud by se mě tedy chtěli zbavit hned po RD pak mám nárok jen na odstupné dle zákona? Já ale z firmy odcházet nechci.
Pokud bych šla na neplacené volno pak mám tedy nárok jen na odstupné dle zákona, také bez ohledu na to, zda s výpovědí souhlasím nebo ne?
Na podporu z Up bych měla nárok jen na tu základní dle celostátního průměru?

Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
7648
3.3.21 00:17
@Anonymní píše:
Na RD mi přeci nemůžou dát výpověď. Pokud by se mě tedy chtěli zbavit hned po RD pak mám nárok jen na odstupné dle zákona? Já ale z firmy odcházet nechci.
Pokud bych šla na neplacené volno pak mám tedy nárok jen na odstupné dle zákona, také bez ohledu na to, zda s výpovědí souhlasím nebo ne?
Na podporu z Up bych měla nárok jen na tu základní dle celostátního průměru?Děkuji

Na RD i neplaceném volnu ti výpověď dát můžou pokud se ruší zamestnavatel, nebo jeho část a v dalších případech dle zákoníku práce. S výpovědi souhlasit nemusíš tu prostě dostaneš.
Podpora by byla dle průměru jak píšeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15197
3.3.21 09:30
@Anonymní píše:
Na RD mi přeci nemůžou dát výpověď.

Na RD ti nemohou dát výpověď z důvodu nadbytečnosti, reorganizace, apod. Mohou ti dát výpověď z důvodu, že se ruší podnik nebo provozovna v místě výkonu práce. A taky výpověď z důvodu hrubého porušení …

Neplacené volno není RD, takže na neplaceném volnu nejsi proti výpovědi chráněna.

Pokud by se mě tedy chtěli zbavit hned po RD pak mám nárok jen na odstupné dle zákona? Já ale z firmy odcházet nechci.

No, to bych rád věděl, jak by to bylo s výší odstupného, když na neplaceném volnu nemáš mzdu.
Ale o neplaceném volnu musí být dohoda, a ty máš tedy možnost prosadit do té dohody výši odstupného pro případ, že dostaneš výpověď během neplaceného volna nebo těsně po něm. Tu možnost máš jen předtím, než dohodu o neplaceném volnu podepíšeš. To by měla být nutná podmínka pro tvůj podpis.

Výpověď je jednostranný právní akt, takže „s výpovědí souhlasím“ nedává smysl.
Na odstupné máš zákonný nárok i v případě, že PP končí z týchž důvodů.

Na podporu z Up bych měla nárok jen na tu základní dle celostátního průměru?

Tak to fakt nevím, bál bych se, že jen tu základní, po neplaceném volnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.3.21 09:39
@eumedon píše:
Tak to fakt nevím, bál bych se, že jen tu základní, po neplaceném volnu.

Díky za shrnutí. Mě jde v podstatě o to, že v práci je situace taková, že zaměstnavatel dál funguje, je i stejný počet lidí v oddělení, jen tam pro mě není místo. Do jiného oddělení jít nemůžu protože to jsou dost specifické pozice. Zaměstnavatel mi tedy chce navrhnout buď výpověď dohodou (nebo něco podobného, nevím přesně, jak se to jmenuje) s 5 dostupnými platy. Jenže to je prostě dle zákona, nic navíc. A nebo neplacené volno. Dítě bude mít 3 roky, do školky by šlo asi v září. Ale kvůli Covidu i zvažuji, že bych ten rok navíc i doma byla. Další dítě je otázka jestli bude. Co je tedy pro mě výhodnější? Podotýkám, že zaměstnavatel není žádný chudáček, mě odstupné ho určitě nepoloží, dokonce i v této době se jim daří nadmíru dobře.

• Citovat
  • Nahlásit
7648
3.3.21 09:47
@Anonymní píše:
Díky za shrnutí. Mě jde v podstatě o to, že v práci je situace taková, že zaměstnavatel dál funguje, je i stejný počet lidí v oddělení, jen tam pro mě není místo. Do jiného oddělení jít nemůžu protože to jsou dost specifické pozice. Zaměstnavatel mi tedy chce navrhnout buď výpověď dohodou (nebo něco podobného, nevím přesně, jak se to jmenuje) s 5 dostupnými platy. Jenže to je prostě dle zákona, nic navíc. A nebo neplacené volno. Dítě bude mít 3 roky, do školky by šlo asi v září. Ale kvůli Covidu i zvažuji, že bych ten rok navíc i doma byla. Další dítě je otázka jestli bude. Co je tedy pro mě výhodnější? Podotýkám, že zaměstnavatel není žádný chudáček, mě odstupné ho určitě nepoloží, dokonce i v této době se jim daří nadmíru dobře.

Výpověď dohodou neexistuje. Je buď výpověď a nebo dohoda o ukončení pracovního poměru. Pokud plánuješ druhý dítě tak je určitě lepší zůstat v pracovním poměru (i na neplacenem volnu) aby si měla nárok na mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18324
3.3.21 10:07

Hlavně si nastav rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte, kvůli placení zdravotního pojištění, klidně 50 měsíčně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18324
3.3.21 10:10

Dohodu bych nedala v žádném případ, nejdříve bych si nechala dát výpověď s uvedenim důvodu první den nástupu do práce po RD. A jak reálné je ten něčí odchod? Určitě bych kontaktovala právníka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.3.21 10:16
@Bubla Bůčková píše:
Dohodu bych nedala v žádném případ, nejdříve bych si nechala dát výpověď s uvedenim důvodu první den nástupu do práce po RD. A jak reálné je ten něčí odchod? Určitě bych kontaktovala právníka.

Tak ono, když bych to udělala jak píšeš, pak bych měla nárok i na vyšší podporu z UP. Ale zas nechci dělat problémy. Hlavně se ani do práce nedostanu, nemám kartu. A nevím jestli mám žaludek na to tam první den přijít a prosadit se někam a říkat ať mi dají práci :lol:
Reálné, že někdo odejde je otázka. Jsou tam převážně mladé holky po škole a nebo staré paní. Jedna tam je cca o 3-4 roky mladší než já.

• Citovat
  • Nahlásit
18324
3.3.21 10:26

Nechápu. Tak máte asi nějaké sezení předem. A jestli oni mají žaludek na to odstrihnout mámu po rodičáku, tak ty opravdu můžeš slušně na té schůzce říct, ne, rozhodla jsem se, že na dohodu nepřistoupim, něco jsem k tomu zjišťovala a nebylo by to pro mě výhodné :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9256
3.3.21 11:08
@eumedon píše:
No, to bych rád věděl, jak by to bylo s výší odstupného, když na neplaceném volnu nemáš mzdu.

Jak by to mělo být? Stejně jako po RD, na RD taky nemá mzdu, k výpočtu výše odstupného se použije pravděpodobný výdělek, pokud v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15197
3.3.21 11:19
@Lendeš píše:
Jak by to mělo být? Stejně jako po RD, na RD taky nemá mzdu, k výpočtu výše odstupného se použije pravděpodobný výdělek, pokud v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dnů.

No, to nevím, jak by to mělo být na neplaceném volnu, ale srovnával bych jen srovnatelné věci. RD je upravena zákonem, zatímco neplacené volno ne - to dostává na základě dohody se zaměstnavatelem. Takže bych to raději ošetřil smlouvou.

Příspěvek upraven 03.03.21 v 11:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.3.21 11:24
@Bubla Bůčková píše:
Nechápu. Tak máte asi nějaké sezení předem. A jestli oni mají žaludek na to odstrihnout mámu po rodičáku, tak ty opravdu můžeš slušně na té schůzce říct, ne, rozhodla jsem se, že na dohodu nepřistoupim, něco jsem k tomu zjišťovala a nebylo by to pro mě výhodné :nevim:

Jo jasně. Uvidím s čím přijdou. Já bych třeba i na dohodu přistoupila, ale třeba za 8 platů. Nebo pak to neplacené volno, když bysme se náhodou rozhodli mít další dítě.

• Citovat
  • Nahlásit
15197
3.3.21 11:29
@Lendeš píše:

Asi máš pravdu, tady jsem k tomu něco našel: https://ihned.cz/…ene-dovolene

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat