Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Áaa díky za tuto diskusi, přesně souhlasím se všemi. Pořizovat si dítě má žena proto, že to tak cítí a chce! A ne z důvodů „aby mělo to první sourozence“ atd…Mám jednoho syna a „obávám“se, že tím končíme…zdravotně bych asi mohla, finančně taky.Sama jsem ze 4 a vztahy máme skvělé, vůbec si neumim představit, že bych je neměla..Ale vidím svého syna, zatím je na mě a muži fixlý, my na něj, vůbec si neumím představit, že bych mu nemohla dát 100procent sebe kdybych měla druhé dítě…a zároven ho snad nerozmazlíme!
A ještě k argumentu - co když se jedináčkovi něco stane - čekáme ted 3. miminko a z vlastní zkušenosti musím říci, že o 3 děti se člověk 3× více bojí - je statisticky 3× větší pravděpodobnost, že se některému něco stane..
Já na otázku, kdy bude druhé odpovídám: „uvidíme, až bude, tak bude atd.“ Jinak se o tom nebavím, ale dceři jsou teprve dva, předpokládám, že čím bude starší, tím budou otázky častější a dotěrnější. ![]()
Pro mně přichází v úvahu jedině adopce, vlastní dítě už nechci, takže prostě uvidíme. ![]()
Co člověk, to důvod. Je to osobní rozhodnutí a nikomu do toho nic není.
Já si myslím, že toto je je nejvíc nevhodná otázka, i když se jeví tak nevinně..
Vím třeba, že kamarádka potratila, nemohla otěhotnět a scházení na hřištích s maminkama byl pro ni děs… nevěděly nic.. takže to bylo pravidlem, tak co, už atd.
Takže já se taky bráním těmto otázkám nikdy člověk neví, co v tom je jestli rozhodnutí a nebo zdravotní problém.. atd.
@kvaček píše:
Já si myslím, že toto je je nejvíc nevhodná otázka, i když se jeví tak nevinně..
Vím třeba, že kamarádka potratila, nemohla otěhotnět a scházení na hřištích s maminkama byl pro ni děs… nevěděly nic.. takže to bylo pravidlem, tak co, už atd.
Takže já se taky bráním těmto otázkám nikdy člověk neví, co v tom je jestli rozhodnutí a nebo zdravotní problém.. atd.
Přesně tak! Jako já už to házím za hlavu, ale když si přestavím, že bych otěhotnět chtěla a nemohla, a fakt každej druhej den se mě někdo ptal „tak kdy bude druhý“, tak bych ty lidi snad střílela ![]()
Podle rozsáhlé norské studie mají nejstarší děti v rodině v průměru vyšší IQ než jejich mladší sourozenci. Důvod? Najdete na Instagramu.