Reklama

S 9 letou na vyšetření na obezitologii - na co se připravit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jančakecalka
Generální žvanilka 21921 příspěvků 04.05.18 14:56
S 9-letou na vyšetření na obezitologii-na co se připravit?

Dobrý den, jsme objednaný na obezitologii s 9-letou dcerkou.Loni bylohodně dlouhou dobu po špitálech, nějaký čas i v umělém spánku na ARU, dostávala vysoké dávky kortikoidů, léků, jako Liskantin, Epilan, Timonil a další. Na podzim byla opět v nemocnici, kde jí dávali další kapačky a léky. Od té doby strašně nabrala na váze. Loni touto dobou měla 25 kg, ted má o deset více. Jídla jí nedávám příliš tučná, těžká, protože je ani nesmí. Doktoři nám řekli, že je to po těch lékách, ale nikdo už neporadí, co s tím. Dcera klame tělem, v obličeji je drobnější, ale kalhoty v pase dopne až na věk 12,13 let. Už si všímá i okolí, že je něco divně.
Začíná se tím trápit a já vlastně také. Loni jsme si sáhli až na dno, ale i tohle je dost nepříjemné.
Náš doktor nás poslal na obezitologii, ale vůbec nevím, co nás tam čeká, jaká vyšetření budou případně dělat. Nemáte někdo zkušenosti s tímto u dítěte?
Děkuji.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Reakce:

ka2ka
Extra třída :D 12651 příspěvků 1 inzerát 04.05.18 15:03

Zkušenost nemám, ale moc vám držím palce, nejspíš zváží, změří, možná udělají krevní testy na endokrinologii a doporučí jídelníček :think:

Tarinka
Echt Kelišová 8191 příspěvků 1 inzerát 04.05.18 15:04

Ahoj, s lecbou obezity ti moc neporadim, jen jsem ti chtela rict, ze 35kg v deviti letech nebude zas tak strasne, samozrejme zalezi na vysce atd.,ale jinak to nezni az tak desive. Co se leku tyka, tak moje mladsi dcera taky podstupovala nejakou dlouhodobou lecbu a tesne pred tim, nez ji podstoupila, tak se ten problem resil kortikoidama a vim, ze u toho deti hodne pribiraly, zadrzovaly moc vody. Nas uz to nastesti nepotkalo. Dcera to porad bere? Je mozne, ze voda z tela jeste odejde.

zoy
Ukecaná baba ;) 1495 příspěvků 04.05.18 15:05

Tak budou řešit jídelníček, pohyb. Pokud to nikdo nevyšetřoval, tak asi i vyšetření štítné žlázy. Ono po kortikoidech se přibírá dobře a hodně, to je prostě fakt a nežádoucí účinek těchto léků, nicméně správnou stravou a pohybem tomu lze trochu pomoct. Je dobře, že vás poslal lékař na obezitologii, přeci jen bude lepší hubnutí pod dohledem odborníka. Hlavně bych se jí snažila jídlem nestresovat, přeci jen je ve věku, kde by se nadváha mohla lehce zvrtnout v poruchu příjmu potravy.

Jančakecalka
Generální žvanilka 21921 příspěvků 04.05.18 15:05
@ka2ka píše:
Zkušenost nemám, ale moc vám držím palce, nejspíš zváží, změří, možná udělají krevní testy na endokrinologii a doporučí jídelníček :think:

Děkuji, asi jo, jen bude asi problém s tím endokrinologem, pokud nás tam pošlou, protože tady máme jen jednoho a je to pěkná baba, ke který jsem dříve chodila já jako dítě, pořád mi něco předepisovala a pak se přišlo na to, že šulí pojištovnu. Nerada bych k ní zase šla. Rači pojedu 50 km jinam, pokud někde seženu. :(

aiwwa
Neúnavná pisatelka 15957 příspěvků 04.05.18 15:06

Já zkušenost taky nemám, ale chtěla jsem tě uklidnit, pokud to má z léků, tak až je vysadí nebo sníží dávku, určitě to snadno zhubne. Brala jsem kortikoidy a po vysazení to šlo lehce dolů, vlastně to nebyl tuk, ale zadržená voda. Hlavně ať je zdravá. :mavam:

Korculalala
Kecalka 490 příspěvků 1 inzerát 04.05.18 15:07

Nejde ani tak o tuk jako o cukr a lepek, dnes už je známo že tuk, jako takový neni zdraví škodlivý. Naopak cukr a lepek způsobují obezitu a bohužel i u dětí. Jestli ale příliš nabírá kvůli lékům, obávám se že s tím moc nenaděláte, leda by dostala jiné. Na té obezitologii dceři změří poměr tuku, svalů a vody v těle a od toho se teprve odpíchnete. Pokud bude její váha - a to si myslím že bude - převážně tvořena vodou, nemělo by být zhubnutí složité.. pokud to právě nezpůsobují ty léky. Obezitolog Vám vše vysvětlí a předpokládám že bude spolupracovat i s doktory Vaší dcerky. Držím palce.

Apaji
Kelišová 5310 příspěvků 04.05.18 15:09

A už má ty léky vysazené, či je stále užívá?

Já byla ve 3,5 letech na operaci srdce (neměli moc zkušeností, byla jsem jedna z prvních tady) a potom do mě prali kortikoidy, hormony (mamka říkala, že prý kvůli růstu, ale co má společného aorta s výškou či růstem, dodnes netuším :think: ), do toho antibiotika na každou rýmu, pendepon, něco na imunitu (už nevím co)…Nu výsledek byl, že jsem měla pusu jak megajabko (opravdu obrovské líce), celá jsem byla špalkovitá, nateklá. I když mi léky vysazovali někde kolem 4. roku, ještě v 5. letech na fotkách vypadám jako špalek. A fotka z první třídy je úplně o něčem jiném - vytáhlé vyžle s podlouhlou tvářičkou.

Fakt to trvalo rok a půl, než se moje tělo začalo vyvíjet normálně po vysazení léků.

K obezitologii asi neporadím - domnívám se, že zkusí nabrat krev, aby zjistili, jaké jsou hladiny po těch lécích, možná hormonální profil (odhalil by i případný problém se štítnou žlázou), určitě celkové vyšetření krve, včetně hladiny cukrů…K tomu by měli odebrat dobře rodinnou anamnézu. Asi budou chtít i interní vyšetření - tj. asi hlavně játra a ledviny, pokud by něco nesedělo v krevních testech.

Chtěla jsem jen povzbudit vlastní zkušeností, a přeju, ať vše dobře dopadne a ať se daří :kytka:

Jančakecalka
Generální žvanilka 21921 příspěvků 04.05.18 15:09
@Tarinka píše:
Ahoj, s lecbou obezity ti moc neporadim, jen jsem ti chtela rict, ze 35kg v deviti letech nebude zas tak strasne, samozrejme zalezi na vysce atd.,ale jinak to nezni az tak desive. Co se leku tyka, tak moje mladsi dcera taky podstupovala nejakou dlouhodobou lecbu a tesne pred tim, nez ji podstoupila, tak se ten problem resil kortikoidama a vim, ze u toho deti hodne pribiraly, zadrzovaly moc vody. Nas uz to nastesti nepotkalo. Dcera to porad bere? Je mozne, ze voda z tela jeste odejde.

Měří 128 cm. Má silná stehna, větší zadek a břicho, tam se jí dělá polštář. Ano, bere to pořád a dle doktora v Praze to bude brát další 3-5 let :( No, už je to za chvíli rok, co to začalo. Našemu doktorovi se nelíbí, že nabrala za rok 10 kg a pokaždé, když k němu jdeme na kontrolu, tak má zase kilo nhoře a nabírá a nabírá. :zed:

ka2ka
Extra třída :D 12651 příspěvků 1 inzerát 04.05.18 15:10
@Jančakecalka píše:
Děkuji, asi jo, jen bude asi problém s tím endokrinologem, pokud nás tam pošlou, protože tady máme jen jednoho a je to pěkná baba, ke který jsem dříve chodila já jako dítě, pořád mi něco předepisovala a pak se přišlo na to, že šulí pojištovnu. Nerada bych k ní zase šla. Rači pojedu 50 km jinam, pokud někde seženu. :(

endokrinologa to chce fakt výborného, takže klidně přes půl čech hlavně aby byl dobrý. Nevím jakou máte diabetologii, já jako dítě taky kdysi byla no výsledek žádný, možná by to chtělo hodně dobrého výživového poradce :think:
v každém případě je mi malé líto že se tím trápí

aiwwa
Neúnavná pisatelka 15957 příspěvků 04.05.18 15:11

Ještě jsem si chtěla napsat jednu věc, ony kortikoidy jako takové nezpůsobí přibírání, ale je po nich hlad a to jsem se budila uprostřed noci fakt hlady a dokážou zpomalit metabolismus.
A jak píše Korcula nade mnou, tak určitě tuky nevynechávej, je ve vývinu a rozhodně tuky ve stravě mít musí. Ale já myslím, že vás určitě obezitolog odešle i k výživovému poradci, bývají při nemocnicích v návaznosti na obezilogii, kamarádka takhle zhubla 25 kg.

Jančakecalka
Generální žvanilka 21921 příspěvků 04.05.18 15:12
@zoy píše:
Tak budou řešit jídelníček, pohyb. Pokud to nikdo nevyšetřoval, tak asi i vyšetření štítné žlázy. Ono po kortikoidech se přibírá dobře a hodně, to je prostě fakt a nežádoucí účinek těchto léků, nicméně správnou stravou a pohybem tomu lze trochu pomoct. Je dobře, že vás poslal lékař na obezitologii, přeci jen bude lepší hubnutí pod dohledem odborníka. Hlavně bych se jí snažila jídlem nestresovat, přeci jen je ve věku, kde by se nadváha mohla lehce zvrtnout v poruchu příjmu potravy.

Pohybu ona má právě až moc bych řekla, o proti jiným dětem. Jezdí aktivně na koloběžce, třeba o víkendu najela 40 km, chodíme na tůry, není pro ní problém ujít 10,15 km, venku běhá, takže to není sedící typ u pc.Co se týče jídla, tak jí dělám hlavně zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, nic tučného, těžkého. Ale pokud dostaneme jídelníček na úpravu, budu jen ráda. To je mi jasný, nestresuju jí a ani to nedovolím babičkám.

Jančakecalka
Generální žvanilka 21921 příspěvků 04.05.18 15:14
@aiwwa píše:
Já zkušenost taky nemám, ale chtěla jsem tě uklidnit, pokud to má z léků, tak až je vysadí nebo sníží dávku, určitě to snadno zhubne. Brala jsem kortikoidy a po vysazení to šlo lehce dolů, vlastně to nebyl tuk, ale zadržená voda. Hlavně ať je zdravá. :mavam:

No, problém je, že ty léky bude dle doktora brát další 3-5 let, což je děsivá představa. Před pár dny jsme byli v Praze na kontrole a doktor jí vysadil jen půlku jednoho léku a zrovna ten, co je nejmín škodlivý. :zed: Další tři druhy musí brát dál 2 krát denně. :(

Tarinka
Echt Kelišová 8191 příspěvků 1 inzerát 04.05.18 15:15
@Jančakecalka píše:
Měří 128 cm. Má silná stehna, větší zadek a břicho, tam se jí dělá polštář. Ano, bere to pořád a dle doktora v Praze to bude brát další 3-5 let :( No, už je to za chvíli rok, co to začalo. Našemu doktorovi se nelíbí, že nabrala za rok 10 kg a pokaždé, když k němu jdeme na kontrolu, tak má zase kilo nhoře a nabírá a nabírá. :zed:

No to bude tema kortikoidama, vim ze mala mimina priberou po kortikoidech klidne kilo za tyden. Je to vodou v tele.

aiwwa
Neúnavná pisatelka 15957 příspěvků 04.05.18 15:16
@Jančakecalka píše:
Měří 128 cm. Má silná stehna, větší zadek a břicho, tam se jí dělá polštář. Ano, bere to pořád a dle doktora v Praze to bude brát další 3-5 let :( No, už je to za chvíli rok, co to začalo. Našemu doktorovi se nelíbí, že nabrala za rok 10 kg a pokaždé, když k němu jdeme na kontrolu, tak má zase kilo nhoře a nabírá a nabírá. :zed:

třeba je to jen voda, zkus se u toho obezitologa zeptat na nějaké tabletky na odvodnění a z přírodních věcí ti můžu poradit petržel - kořen i nať a tinkturu z pupenů břízy ( v lékárně nebo zdravých výživách) - ale na tu tinkturu se raději zeptej doktora, zda to může a pak se radí koupele v co nejvíc slané vodě (zkus pohledat na netu, určitě k tomu něco najdeš).

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je... číst dále >

Reklama