Screening ve 2. trimestru - lékař odmítá vystavit žádanku

Anonymní
11.3.21 18:02

screening ve 2. trimestru - lékař odmítá vystavit žádanku

Ahoj, mám takový problém se svým gynekologem. Byla jsem na prohlídce těhotenství v 16. týdnu a sestřičky mi v prohlídce už v sesterně dali žádanku na screening ve 2. trimestru. Žádanka ale byla ne ta klasická, ale vzorová jednoho nejmenovaného soukromého centra v Praze. Byla tam vyplněna kolonka „samoplátce“. Sestřička mi sdělila, že si ten screening můžu zaplatit v tomto centru a když nechci, tak mi ho udělá přímo můj gynekolog. Zeptala jsem se, zda na screening můžu jít i jinam - mám rodit v Podolí a na screening bych jim opravdu věřila. Sestřička mi řekla, že můžu jít kam chci.

Po týdnu mi sestřička volala, že prý nemůžu jít kam chci „že to pan doktor nemá rád“, tak když nechci jít do jimi nasmlouvaného centra, tak mi ho udělají sami. Žádanka, kterou mi vystavili, by mi prý ani v Podolí ani neplatila. Na dotaz, jestli mi vystaví tedy žádanku obecnou, tak prý ne.

Přijde mi to poněkud zvláštní přístup. To nemám právo, ještě když si to mám sama zaplatit, jít na 2. screening kam chci? Setkal se někdo s podobným přístupem? Jak bych měla postupovat? Moc děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1249
11.3.21 18:04

Tak když půjdeš jako samoplatce, tam ani zadanku nepotřebuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
719
11.3.21 18:06
@Anonymní píše:
Ahoj, mám takový problém se svým gynekologem. Byla jsem na prohlídce těhotenství v 16. týdnu a sestřičky mi v prohlídce už v sesterně dali žádanku na screening ve 2. trimestru. Žádanka ale byla ne ta klasická, ale vzorová jednoho nejmenovaného soukromého centra v Praze. Byla tam vyplněna kolonka „samoplátce“. Sestřička mi sdělila, že si ten screening můžu zaplatit v tomto centru a když nechci, tak mi ho udělá přímo můj gynekolog. Zeptala jsem se, zda na screening můžu jít i jinam - mám rodit v Podolí a na screening bych jim opravdu věřila. Sestřička mi řekla, že můžu jít kam chci.

Po týdnu mi sestřička volala, že prý nemůžu jít kam chci „že to pan doktor nemá rád“, tak když nechci jít do jimi nasmlouvaného centra, tak mi ho udělají sami. Žádanka, kterou mi vystavili, by mi prý ani v Podolí ani neplatila. Na dotaz, jestli mi vystaví tedy žádanku obecnou, tak prý ne.

Přijde mi to poněkud zvláštní přístup. To nemám právo, ještě když si to mám sama zaplatit, jít na 2. screening kam chci? Setkal se někdo s podobným přístupem? Jak bych měla postupovat? Moc děkuji.

A na co chcete zadanku, kdyz si to chcete zaplatit sama?
Proste se objednejte tam, kam chcete a je to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1813
11.3.21 18:20

A co přesně řešíš. Screening si budeš platit sama (pokud si neuplatnila, proplatí ti ho pojišťovna, když si požádas) a v tom případě nepotřebuješ žádnou zadanku ani ničí svolení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3792
11.3.21 18:55
@janikema90 píše:
A na co chcete zadanku, kdyz si to chcete zaplatit sama?
Proste se objednejte tam, kam chcete a je to.

Asi nechce, ale nic jiného jí nezbývá. :D Tenhle screening už není placený automaticky ze zdravotního pojištění, max. některé pojišťovny to zpětně proplácejí, ale rozhodně ne všechny (měnilo se to někdy celkem před nedávnem, dříve z pojištění proplácený býval).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3057
11.3.21 19:04

Můžeš jít kam chceš, jako samoplátce netřeba žádanky 👍🏼

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1842
11.3.21 19:09

Mně 2.screening dělal můj gynekolog, stejně jako první. Ale pokud chceš, jdi jinam, jen tedy ti ho nesmí udělat i tvůj dr., jinak od pojišťovny žádný příspěvek nedostaneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.3.21 19:53

Tak děkuji za názory, to mě uklidnilo. Mě ta sestřička říkala, že mě tam bez žádanky nevezmou. O peníze mi nejde, to si klidně zaplatím:)

• Citovat
  • Nahlásit
90
11.3.21 23:37

Ahoj. Teď jsem byla v Podolí na 2. screeningu taky se žádankou původně do Pronatalu. Můj gynekolog to tak dělá, že posílá tam a úplně v pohodě. Akorát jsem teda platila, neměla jsem tu bezplatnou. Žádanku teda vždycky chtěli i když si to hradíš sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
11.3.21 23:41

A pojišťovna ti to normálně proplatí z té částky určené pro maminky. Je to takový jejich šolich, že tě nutí platit i když se to pak proplácí. Ale můj doktor taky nepíše tu žádanku na pojišťovnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3792
12.3.21 08:34

@Elisa262 Jak která, moje třeba ne… :nevim: Respektive, ta částka, kterou za vyšetření za celé těhotenství proplácejí, nepokryje ani první screening, natož něco dalšího… Takže to záleží, jakou má zakladatelka pojišťovnu.
Každopádně to ale nezáleží na tom, kam jde, platit to bude všude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
12.3.21 09:31

@klamonožka no tenhle screening má být správně na pojišťovnu. Alespoň ta moje to uvádí…nicméně můj gynekolog to nechce psát a na žádanku mi napsal hradí pacientka. A v Podolí opravdu říkali, že pokud bych měla nějakou s jiným kódem, tak bych měla vyšetření zdarma a ty peníze, ze kterých si to nechám vracet, bych měla třeba na odsávačku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1249
12.3.21 13:05
@Elisa262 píše:
@klamonožka no tenhle screening má být správně na pojišťovnu. Alespoň ta moje to uvádí…nicméně můj gynekolog to nechce psát a na žádanku mi napsal hradí pacientka. A v Podolí opravdu říkali, že pokud bych měla nějakou s jiným kódem, tak bych měla vyšetření zdarma a ty peníze, ze kterých si to nechám vracet, bych měla třeba na odsávačku.

Co vím, tak ten druhý screening máš placený pouze, pokud ti gynekolog vystaví na to zadanku (kde nezadá samoplatce). Jenže gynekolog tam může poslat omezené množství pacientek, takže to vystavuje asi jenom těm, které mají vážně důvod (vyšší věk atd.).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat