Šikana od zaměstnavatele

Anonymní
21.5.20 16:01

Šikana od zaměstnavatele

Jak postupovat v případě že Vás šikanuje zaměstnavatel? Pracuji pro jednu firmu pomalu rok…přesněji rok to bude teď 11 června. Předtím jsem u stejné firmy pracovala půl roku, ale na DPP, nyní je to smlouva na tříčtvrteční úvazek na dobu neurčitou. Vždy jsem se snažila vyjít vstříc. Mám částo nemocného syna, ale abych nemusela na očr, vždy jsem se snažila si zařídit hlídání. Střídal se muž, já, tchýně a jezdila sem z dálky třeba na týden i moje maminka. Bohužel v březnu zavřeli školu a s tím přišel problém, kdo bude opět hlídat. Manžel už měl v práci zle, vzhledem k tomu že chodil často z práce dřív, aby mohl hlídat syna a já mohla do práce. Tchýně měla brigády a moje maminka co před rokem prodělala infarkt už hlídání nezvládala. A tak jsem musela nastoupit na očr já. Po třech týdnech se mi ozvala má vedoucí (je i majitelkou oné firmy ),kdy hodlám nastoupit. Snažila jsem se jí vysvětlit, že teď to bohužel nejde. Byla protivná, že si mám zaplatit hlídání, ať jde chlap na očr. A rozhovor skončil výhrůžkou, že jak já k firmě, tak firma ke mě.18 května jsem mohla nastoupit a tak jsem s předstihem psala vedoucí na watsapp. Bežně jsme takto komunikovaly. Neozvala se mi ani do druhého dne a tak jsem ji volala. Dohodly jsme se, že přijdu toho 18 tého na ráno. A ještě se mne zeptala, kdy přinesu ukončenou očr, zda v pátek, či v po. Řekla jsem ji, že v pondělí..Bohužel se mi přes víkend nepodařilo zjistit, jak se v době covidu ošetřovné ukončuje. A tak jsem ji to v pondělí ráno řekla. Volala své účetní (je to i její kamarádka )a ta mi řekla, že prý mám vyplnit výkaz, co posílám na konci měsíce na peníze do sedmnáctého a tím prý bude očr ukončeno. Vedoucí mne poslala domu s tím, že mne v práci nechce, dokud nebudu mít očr ukončeno. Šla jsem tedy domu a vyplnila výkaz do 18 tého a poslala účetní. V úterý jsem dle vedoucí měla přijít do práce již na půl sedmou, což není běžné. Ale chtěla jsem vyjít vstříc a tak jsem souhlasila. Když jsem přišla do práce, hned na mne udeřila a poslala mne na uplně jiný sektor než jsem za celý ten rok a půl dělala. Ač mám ve smlouvě, že mne může dle potřeby převést vedoucí i na tuto činnost, tak za rok a půl to nikdy neudělala. Kolegyně co tam pracuje na stejný pozici, prý ani nezažila, že někdo z naší pozice by byl na tuto práci poslán. Hrozná práce, ještě mne tam nechala samotnou, nepřipravila mne na změnu, takže jsem nebyla ani vhodně oblečená. Hned mi došlo, že tohle je ta její výhrůžka, jak já k firmě, tak firma ke mě. Od úterý tedy dělám tuhle práci v jiném kolektivu. Dostávám tu nejhorší práci že všech. Do toho jsem se dnes dozvěděla (na internetu), že jsem výkaz vůbec neměla vyplnit onoho osmnáctého. Že jsem mohla prostě nastoupit a nemusela, dokonce neměla nic ukončovat. A že dokonce se ani ten výkaz nemá vyplňovat předčasně z důvodu, že může nastat nějaká změna. Druhá kolegyně mi řekla, že po ní žádné ukončení nechtěla a že výkaz ona sama poslala na konci měsíce. Takže já jsem tento měsíc již stratila možnost jít zpět na očr, protože výkaz je již vyplněný u účetní. Chtěla bych skončit. Bohužel mám smlouvu na neurčito s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Chci ke konci měsíce podat výpověď a opět nastoupit na očr. A teď k dotazu, jak postupovat? Úmyslně mne uvedla v omyl, poslala mne domu, že bez ukončené očr mne v práci nechce. Přitom musela vědět, že žádné ukončení není třeba. Do toho ta šikana, najednou změna pracovní náplně, nejhorší práce. Je nepříjemná, arogantní. Do sešítku kam si píšeme příchody a odchody mi napsala že jsem na očr byla do 17.5 a do práce jsem nastoupila až 19.5. to mi taky řekla ať tak udělám a i učetní. Naštěstí nejsem takový jelito a očr mám psanou i na toho osmnáctého (pondělí ),kdy mne poslala domu, že mne tam bez ukončené očr nechce.(vždyť bych mohla dostat Áčko, když bych psala jen do sedmnáctého a nestup práce by byl až devatenáctého ) Máte někdo zkušenost, mám možnost se nějak bránit? Co s tím, že mne úmyslně uvedla v omyl? Díky za dočtení, vím že je to dlouhé, ale jsem už hotová.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
21.5.20 16:20

Výpovědní doba je dva měsíce a na ocr můžeš být max do konce června. Co budeš dělat ten další měsíc?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.5.20 16:26
@Anonymní píše:
Výpovědní doba je dva měsíce a na ocr můžeš být max do konce června. Co budeš dělat ten další měsíc?

Asi budu doma zadarmo…popřípadě půjdu já na neschopenku. Už toho mám dost. Co jiného mi zbývá? Po podání vypovědi se obavám, že ty podmínky bych měla daleko horší než teď. Je to dospělá ženská, máma, babička..nechápu jak se takhle někdo může chovat.

• Nahlásit
  • Citovat
21160
21.5.20 17:04
@Anonymní píše:
Asi budu doma zadarmo…popřípadě půjdu já na neschopenku. Už toho mám dost. Co jiného mi zbývá? Po podání vypovědi se obavám, že ty podmínky bych měla daleko horší než teď. Je to dospělá ženská, máma, babička..nechápu jak se takhle někdo může chovat.

Zaměstnavatel je na prd, ale ty taky asi nebudeš hvězda mezi zaměstnanci. Pokud se Ti práce nelíbí, tak dej výpověď /dohodněte se na ukončení pracovního poměru k nějakému dřívějšímu datu a najdi si novou práci. OČR a neschopenka není na překlenování nezaměstnanosti.

Na chování zaměstnavatele můžeš upozornit inspektorát práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9104
21.5.20 17:10
8o 8o
@Svistice píše:
Zaměstnavatel je na prd, ale ty taky asi nebudeš hvězda mezi zaměstnanci. Pokud se Ti práce nelíbí, tak dej výpověď /dohodněte se na ukončení pracovního poměru k nějakému dřívějšímu datu a najdi si novou práci. OČR a neschopenka není na překlenování nezaměstnanosti.Na chování zaměstnavatele můžeš upozornit inspektorát práce.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.5.20 17:15

@Svistice myslíš?Syn byl nemocný od listopadu do ledna. Po celou dobu jsem si zařizovala hlídání, abych je nenechala ve štychu. Kdykoli bylo potřeba přesčas…šla jsem. Ale teď mi už došla trpělivost, šikanovat se nenechám. Jinak jak jsem psala syn má imunitu na prd.Do školky nejde a starší dcera nejde do školy. Kdybych byla vyčůraná tak vůbec do práce nejdu, po telefonu kdy mi vyhrožovala bych podala písemné výpověď a už jsem mohla mít po skončení výpovědní lhůty. Ale protože mrcha nejsem, snažila jsem se nějak zařídit hlídání a do práce se vrátit hned jak to šlo Opět to doma pytlíkujeme. Rana hlídá tchýně do desíti, pak letí do práce, když přijede chlap a když přijedu já chlap letí do práce. Ale aby mne šikanovala, umyslně uváděla v omyl. To tedy je i na mne moc.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.5.20 17:16

@Svistice jinak určitě by se nedomluvila na dřívějším datu ukončení..Co bych za to dala, ale ta bude dělat problémy dokud bude moct

• Nahlásit
  • Citovat
21160
21.5.20 17:24
@Anonymní píše:
@Svistice myslíš?Syn byl nemocný od listopadu do ledna. Po celou dobu jsem si zařizovala hlídání, abych je nenechala ve štychu. Kdykoli bylo potřeba přesčas…šla jsem. Ale teď mi už došla trpělivost, šikanovat se nenechám. Jinak jak jsem psala syn má imunitu na prd.Do školky nejde a starší dcera nejde do školy. Kdybych byla vyčůraná tak vůbec do práce nejdu, po telefonu kdy mi vyhrožovala bych podala písemné výpověď a už jsem mohla mít po skončení výpovědní lhůty. Ale protože mrcha nejsem, snažila jsem se nějak zařídit hlídání a do práce se vrátit hned jak to šlo Opět to doma pytlíkujeme. Rana hlídá tchýně do desíti, pak letí do práce, když přijede chlap a když přijedu já chlap letí do práce. Ale aby mne šikanovala, umyslně uváděla v omyl. To tedy je i na mne moc.

Fajn, tak ukaž, že jsi lepší než ten zaměstnavatel. Začni si hledat práci, dej výpověď.
O zaměstnance, kteří při problému řeší situaci primárně „hodím“ se marod, většinou není co stát.
Ohledně legálnosti převodu na jinou práci dost závisí, co máš v pracovní smlouvě (místo, pozice, popis práce). Můžeš to vzít přes právníka nebo přes inspektorát práce.
OČR jsi neměla ukončovat, lze při něm chodit normálně do práce, jen se pak ty odpracované dny vykážou v tom měsíčním výkaze. Řešilo se to tu za poslední měsíc několikrát.
Btw, řekla jsi té povedené vedoucí/majitelce na rovinu, co píšeš tady? Že kdykoliv to šlo, snažila jsi se nenechat je ve štychu a zařídit se (i přes značné komplikace) tak, aby jsi jim pomohla? Ne že by se při tom asi chytla za nos, ale rozhodně by ses cítila líp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21160
21.5.20 17:26
@Anonymní píše:
@Svistice jinak určitě by se nedomluvila na dřívějším datu ukončení..Co bych za to dala, ale ta bude dělat problémy dokud bude moct

Zkoušel jsi to? On nejhorší je strach ze strachu. Protože bys na ní taky mohla vytáhnout, že jí tam tu šťáru pošleš, když po tobě chce vykonávat práci mimo tvou pracovní pozici? :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.5.20 19:30

@Svistice samozřejmě že jsem to zkoušela. Odpověděla mi na to, že předtím bylo předtím a teď je teď. Tak co na tohle víc říct? Já mám tak jen jedny nervy a jedno zdraví…a abych chodila spát a usla ve tři nad ránem, protože přemýšlím co mě další den zase v práci čeká, to fakt ne, děkuji. Nehodlám být na pracáku…co se týče toho že půjdu na očr, situace v jaký jsme teď doma, že se tři lidi střídáme u dětí, by byla relativně únosná když by člověk viděl, že si toho v práci váží. Mě ta práce bavila, myslíš že člověk chce měnit kolektiv, že nemá člověk strach co a jak, ještě v téhle době? Ale nebudu žít ve stresu. Bohužel když si šéf umane, dokáže co chce. Já si stejně myslím, že to dělá právě proto abych sama podala vypoved. Kdyby mi nemusela dávat dostupný, když by byla výpověď z její strany, podle mne už podepisuji výpověď od zaměstnavatele. Ale pro ni je lepší mne tak dlouho šikanovat, až to nevydržím a odejdi sama a bez nároku na odstupné. A věř, že tohle se vydržet nedá. Nejsem žádný strachopud, ale tyhle podvody a naschvály, to je tedy na hlavu.To se na mne nezlob.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.5.20 19:37

@Svistice jinak ona nechce po mně vykonávat práci mimo mou pozici. Já mám ve smlouvě napsáno, že v případě potřeby mne klidně může hodit na tuhle práci. Ale za rok a půl se to nestalo a najednou po výhružném telefonátu a mém návratu do práce po očr, mne tam šoupne a dostávám tu nejhorší práci ze všech? Trochu náhoda. Zas tak naivní nejsem. Ale co mě už opravdu naštvalo je že mne v to pondělí poslala domu, že mne tam nechce bez ukončeného osetrovneho. Donutila mne tak vypsat výkaz dřív než je potřeba. Jako nenapadlo mne nevěřit zaměstnavateli v tomhle ohledu a už vůbec mne nenapadlo že by ze mne dělala debila účetní. No a pak mi kolegyně řekne, že po ní žádné ukončení nechtěla. Tak to se člověk může snažit sebevíc, ale málokoho to nechá chladným. To že chci nastoupit není žádná má osobní msta, jen už prostě nechci trpět šikanu..Umíš si představit co by se dělo po tom co bych dala výpověď. To už bych se mohla jít rovnou houpat. Navic jak říkám, děti do školy va školky nepůjdou. A aby jsme se doma honili a já pak dostávala za to ještě čočku v práci, to fakt ne.

• Nahlásit
  • Citovat
557
21.5.20 19:42

Když máš ve smlouvě, že tě může převést na pozici, kterou teď vykonáváš, tak čemu se divíš? Řekla jsi vedoucí o vaší situaci? Jí to taky může připadat, že na očr chodíš s každou kravinou. Taky záleží na náplní práce, jestli za tebe musí makat jiný, tak to taky není ideální. Třeba si stěžují i ostatní zaměstnanci, že musí makat za tebe. To nikdo nevíme. Přijít za ní jako matka za matkou a zkusit ji vysvětlit, že se ti na očr nelíbí, ale není jiná možnost. Nemusí to pomoct, ale může. Za zkoušku nic nedáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
700
21.5.20 19:47

Já bych nic nezkoušela říkat a upomínat se, že jsem se nějak obětovala prl firmu, nebo dělala cokoliv, pro Vší spokojenost dané vedoucí..
Jsem poučena, pokud je vedoucí svině, bude ještě větší, pokud musí řešit problém.. Určitě jí to nechytí za srdíčko :mrgreen:.
Minulý rok, jsem měla schválenou, nahlášenou dovolenou na léto.. Vše ok, nejdřív kolegyně pak já po ní.. Chystala jsem last minute zaplatit do posledního dne, aby to vyšlo lépe. Věděla to, jenže jedna kolegyně byla svérázné povahy problémy, které jsme ve firmě měli si nenechala líbit a chtěla. je řešit, tak se pohádali po telefonu, že dělá jen problémy a vyhodila jí.. Kolegyni jsem sama radila ať jde marodit a už nedošla.. Na dovolenou si nastoupila kolegyně s kterou jsem se měla střídat, nikam nejela podotýkám, chodila ještě na kávu k nám na směny :mrgreen:. Mě řekla,3dny před dovolenou ať nikam nejedu, a chodím místo té vyhozené :roll: :zed:, když jsem jí oponovala, že mi to schválila už v lednu že má přítel dovolenou, že nemám kdy být s dětmi a rodinou, tak ještě, když jí hořelo pod zadkem, neměl kdo na směnu mi vyhrožovala, že taky můžu odejít, že jsem pořád chtěla volno :mrgreen: :mrgreen:, 2× mi kplega vzal směnu za rok, byla jsem s dcerou na kolonoskopii a gastru :zed:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.5.20 19:54

@AnnieTRoj snažila jsem se jí to vysvětlit, odbyla mne tím že kdybych chtěla zařídím si to. Vůbec ji nic nezajímalo. Nezajimalo ji že muž nemůže jít na očr, protože jeho plat je třikrát takový jak ten můj. A m by jsme se dostali do existenční krize. Nezajímalo ji že moje mamka po infarktu jezdila 300 km ab hlidala během listopadu az ledna k nám, abCg já mohla být v práci. Nezajímalo ji že moje tchýně letěla z práce, aby mohla hlídat a já šla do práce a nenechala jsem je ve štychu. Moc dobře ví, že syn byl ctyri měsíce zdravotně na hromádce a jakou má imunitu. Asi ji to ani zajímat nemusí, ale aby se mi mstila? Ja se nedivím že mne dala na jinou pozici, ale umím si jasně vysvětlit proč teď, po roce a půl. Proč po tom co mi vyhrožovala do tel, že jak já k firmě, firma ke mě. Kdyby za mnou přišla a řekla, koukněte je potřeba pomoct holkám tam a tam, budete tam muset, neřeknu ani popel. Nebo kdyby to bylo běžné. Ale tohle se stalo až po tom, co jsem si dovolila být na očr. V pondělí mi řekla zda můžu dorazit na půl sedmou, už musela vědět že mne přehodí. Stačilo říct připravte se na to, vhodný oděv, dostatek pití, budete dělat venku v horku. Neřekla bych ani popel. Ale takhle?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.5.20 20:04

@Sisi666 to je právě ono.Ja ji znám a vím že nemá smysl ji cokoli vysvětlovat. Přesto jsem se o to v pondělí pokusila. Akorát na mě houkla, že ji to nezajímá. Kdybych byla svině prostě jsem v dubnu podala písemně výpověď, zůstala na očr a bylo by. Ale hned jak to trochu šlo, do práce jsem nastoupila. Nemůžeme si dovolit aby přišel o práci můj muž, který nás živí. Moje výplata je proti jeho nic. Stejně jako na mne tlačila ona, tak na něj mého muže tlačil šéf. Nešlo se ani střídat, měli hodně zakázek a muž končil třeba v sedm hodin. Navíc moje kolegyně byla taky na očr. Byla na něm proto že mohla nabídnout šéfové že bude chodit do práce až se vrátí její muž z práce. Řekla ji, že je to pro ně neprespektivni a ať si vezme očr. A v pondělí mě řekla, že stačilo chodit na pár hodin. Jenže já prostě vážně neměla možnost chodit ani na pár hodin. No co už. Nervy mám stejně jen já. Člověk se děsí co bude další pracovní den. Neprijemna atmosféra. Naschvály. Asi jsem měla dát děti do klokánků, nebo jak mi radila najít hlídání na fb pro syna co má imunitu v háji v době covidu. Navíc kdo by mi asi jako to hlídání platil? Ona těžko. Nebo se asi radši měl nechat vyhodit muž a já bych nás těžko uživila. Přišla jsem do práce hned jak to šlo. Víc jsem udělat nemohla.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama