Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Frankfurtskou beru, zbytek ne, hnus, tam bych dite nedala, ostatnim je to jedno jo? Kristova noho, u nas se chodi i s prtousama ven, necekam nikde luxus ale staci mi ta pece…tady,,ucu,, muze delat fakt kazdej, kdyz ksem jela na tabor hlidat deti do nemecka musela jsem delat i psychotesty zda na to hlidani mam nebo nemam a zda nejsem labilni a uchyl… tam u toho trochu premysleji a za tak super prachy to taky nebylo aby si nekdo nemyslel
@Aries6, ano, to je hezké - u nás to bylo taky tak, to se mi na těch jejich procházkách taky líbilo. Proto mi bylo jedno, jestli jdou ven každý den nebo zůstanou v teple, když je hnusně - protože jsem věděla, že jim to jindy vynahradí a že nudit se nebudou, ať jsou kde jsou.
Když jsem s nimi byla doma, taky jsem neběhala každý den po venku jen z principu - prostě když se nám chtělo, tak jsme šli - když nás napadl jiný program, tak jsme nešli. Nevadilo mi, když školka dělala totéž. ![]()
A chodí/nechodí takto ven (prckové) CELÝ rok…??? Není to jen teď od září? Třeba majívíc plačtivých dětí…jsou děti, které při změnách činností začnou srdceryvně brečet. Takžebrečí ráno…pak se uklidní…hrají si a zase brečí při svačině…pak se uklidní a začnou, kdy se jde ven. Trvá než si zvyknou. Nevím, situaci neznám…jen mě to napadá jako možný důvod omezení pobytu venku. Když jsme před takřka dvěma lety otvírali naší školku (obecní, ale nově postavená), tak jsem dostala 25 dětí od 2,5-3 let. Valná většina NIKDY nechodila do školky, takže brek při každé změně. Bylo to v únoru, takže oblékání ven=tragédie…oteplováky, punčocháče, kombinézy a do toho ten brek…Maminkóóóó…Já ci maminkůůů…
Byli jsme venku 2 x…vycházky jsme zrušili do odvolání. Kolektiv se musel dát dohromady a děti si musely zvyknout. Přestat plakat. Trvalo to cca měsíc. Pakjsme postupně začali chodit ven…2 x v týdnu…3 x…4 x…
Jinak jídlo je asi boj ve všech školkách. Nutelu máme tak 1 x za čtvrt roku, paštiky tak 1 x měsíčně. Nutelu děti jedí, paštiky moc ne.
Televizi nemáme…nevadí mi to, jsem ráda, že není…vím JAK by to dopadlo. Televize ve školce má smysl v případě, že děti sledují něco naučného…třeba tradice (Chaloupka na vršku) Pohádek mají hafo doma, když potřebují rodiče klid, že? Známe…taky jsem byla rodič malého dítěte.
![]()
S tou stravou je to v naši školce velice podobné (zrovna tento týden paštika i nutela)ale se zbytkem se snaží rozumně..ven chodí každý den pokud neprší a televizi tam nemají..Dneska byl dlouho mráz, tak byli jen před školkou malovat křídama..
ty jo to je strašný
Dcera chodí od září do školky, ještě nemá ani 3 roky, je ve tříde kde jsou děti 2,5-3,5 roku, takže poměrně malé děti a ven chodí každý den. Je teda fakt, že na zahradu, ale chodí. Stalo se za celé dva měsíce, že nebyli asi 3×, ale to bylo fakt hnusně, hodně pršelo. S tou paštikou je to taky humáč. U dcery ve školce dělají tedy jen domácí pomazánky ![]()
A ta televize to je snad bez komentáře…
![]()
A ja se zeptam obracene. To tady fakt vetsine tak strasne moc vadi, ze se dite podiva ve skolce treba na kratkou pohadku? Vy je detem nepoustite? Nic se nema prehanet…
to same s jidlem. 100% zdrava strava?
@Pomka píše:
A ja se zeptam obracene. To tady fakt vetsine tak strasne moc vadi, ze se dite podiva ve skolce treba na kratkou pohadku? Vy je detem nepoustite? Nic se nema prehanet…to same s jidlem. 100% zdrava strava?
Osobně jsem zatím nabyla dojmu, že ti, kterým to vadí, to jsou takové dvě hlavní skupiny maminek:
První skupina jsou maminky, které očekávají od školky něco, čeho vlastně ve skutečnosti samy nejsou schopny (a často dokonce k tomu ani ochotny). Doma dítěti pohádku pustí - ale ve školce jim to vadí, tam očekávají „superpéči“ a dokonalost.
A pak je druhá skupina: rodiče, kteří se dětem skutečně věnují na tisíc procent, příp. mají třeba nějaký alternativní životní styl, apod. - a kteří očekávají, že školka v tomto bude automaticky pokračovat. Že se jejich požadavkům podřídí a bude s dítětem zacházet tak, jak zacházejí oni. Ovšem jaksi opomíjejí fakt, že ve školce je dětí více a především z rodin s požadavky zase úplně jinými.
Příspěvek upraven 09.11.16 v 15:22
@Pomka já ti řeknu, že jo. Většině vadí, že nechodí tak často ven. To já bych zrovna u prťat kousla. Tu tv ale asi ne. Učitelky podle mě neshromáždí 30 prťat před televizi, aby každý viděl kvuli 10 minutám. Hoďka denně už by mi trochu vadila. Nejvíc by mi vadilo to jídlo. Paštiku plnou éček moje děti v životě neviděly. Nutelu a podobný hrůzy doma taky nevedem, tak by mi vadilo, že je na to učej ve školce. Vim, že některý rodiče děti perou sladkym, slanym, uzeninama, limonádama. Pro mě je to neuvěřitelný.
@Pomka píše:
A ja se zeptam obracene. To tady fakt vetsine tak strasne moc vadi, ze se dite podiva ve skolce treba na kratkou pohadku? Vy je detem nepoustite? Nic se nema prehanet…to same s jidlem. 100% zdrava strava?
Já Ti řeknu jak to je, ženský se snaží, aby školka suplovala to, na co ony nemají čas, nebo ho nechtějí mít. A zdravá výživa, no ono to dítě určitě umře strašně krutou smrtí, když mu namáznou rohlík paštikou. Jo v ideálním světe zdejších matek se to má tak, že dítě ráno odložím do školky, kde předpokládám, že dostane jen hypersuperbiostravu, nepodívá se byť koutkem oka na televizi a bude mít celý den kulturně bohatý program, abych ho pak mohla ve čtyři v pět vyzvednout, posadit k televizi a řešit resty v domácnosti.
@Liz píše:
@Pomka já ti řeknu, že jo. Většině vadí, že nechodí tak často ven. To já bych zrovna u prťat kousla. Tu tv ale asi ne. Učitelky podle mě neshromáždí 30 prťat před televizi, aby každý viděl kvuli 10 minutám. Hoďka denně už by mi trochu vadila. Nejvíc by mi vadilo to jídlo. Paštiku plnou éček moje děti v životě neviděly. Nutelu a podobný hrůzy doma taky nevedem, tak by mi vadilo, že je na to učej ve školce. Vim, že některý rodiče děti perou sladkym, slanym, uzeninama, limonádama. Pro mě je to neuvěřitelný.
Jojo, to je fakt strašný svinstvo, ty paštiky. Určitě bude lepší vzít dítě na procházku někde po čistých pražských ulicích. To je panečku vzdoušek. Tím jsem chtěla říct, že se nemá nic přehánět, že dítěti paštika na rohlíku určitě neuškodí, když dostane dostatek zeleniny, nebo ovoce. Všeho s mírou, tady by absurdní zákazy čehokoliv fakt nesnáším.
@Liz mne by vadilo, ze nechodi ven. Ale pohadky doma poustime a sladke mala taky zna. Samosebou jsem se snazila driv, aby jedla zdrave. Prakticky je to pro me nemozne. Navstevy, oslavy, i my nejime zdrave. Nemuzu to chtit za kazdou cenu po diteti. Ale vim, ze takovi lide jsou, tim padem tak zije i dite. V poradku. Ale kdyz ctu emimino, mam dojem, ze je to tu kazdy vzor pro dokonalou vychovu a stravu. Ja to treba az tak neresim a netvrdte, ze jsem jedina ![]()
@Anonymní píše:
Ahoj. Zajímalo by mě, jak je to v jiných školkách. Ráda bych dala dceru do místní školky, ale…
1.- pravidelně ven chodí jen předškoláci. Menší děti pustí občas na hřiště- zhruba 2× týdně. To hřiště by mi samozřejmě stačilo, je jasné, že organizovaná procházka s takto malými dětmi je náročná…Ale jsem zastánce toho, že má jít dítě ven každý den, pokud neprší- klidně jen na to hřiště.
2.- Děti dostávají ke svačinkám Nutelu a kupovanou paštiku( konkrétně šunková pěna), k obědu měli nedávno frankfurtskou polévku a uzené maso s knedlíky…
3. Pouštějí jim televizi. Nevím jak často, ale kamarádky dcera prý tvrdí každý den, že se dívala ve školce na televizi. Dnes tam byla jedna kamarádka něco vyřídit- a děti se opět dívaly na TV…Dost mě to mrzí. Chtěla jsem dát dceru do místní školky, aby si našla kamarády tady u nás…
Prosím anonymně, mé držkování na Nutelu apod. slyšelo hodně maminek, tak ať si mě nespojí s nickem.
Do takovéto školky bych dítě nedala ani za zlaté prase…
@Zabatko
absurdní zákazy?? Každej to bere opravdu jinak. Naše školka je koukám podle celoplošných měřítek jedinečná. Myslela jsem, že je to běžná věc, o to víc si jí budu teď ještě víc vážit
K tomu má nádhernou zahradu plnou stromů a herních prvků ve vilové čtvrti v Praze ![]()
@BohunkaP budu upřímná, co se týče televize tak jo, sama ho občas „odhodím“ k televizi, takže kdybych si řekla, že bude mít dvě hodiny televize ve školce a další dvě doma, tak už je to fakt moc ![]()
Podle mě by školka měla fungovat na kombinaci řízených i neřízených činností, kde by televize neměla mít příliš prostoru.
Nejsem žádná aktivistka, třeba jedna pohádka za týden, proč né, ale zakladatelka psala o televizi denně, a to si myslím, že do vzdělávací instituce prostě nepatří ![]()
Máte doma předškoláka nebo prvňáčka?
Přidejte recenzi své školce, sdílejte zkušenosti a pomozte ostatním rodičům s výběrem.
PDF ke stažení a tisku zdarma.
Omalovánky, spojovačky, doplňovačky a další. Trénink zrakového vnímání i logického myšlení pro vaše dítě.