smlouva na určito a těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

VerčaBart
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 08.03.10 20:32
smlouva na určito a těhotenství

Ahoj, chci se zeptat na něco co mě celkem trápí. Jedná se o to že mám smlouvu na určitou dobu a to do konce dubna tohoto roku.No jenže už od února jsem na neschopence,kvůli těhotenství a teď nevím jak to bude probíhat? Pořád jsem žila v domnění že jsem v ochranné lhůtě a ikdyž mi bude v dubnu smlouva ukončena tak ale i tak mi marodné nadále bude část vyplácet bývalý zaměstnavatel a posléze i mateřskou,mám pravdu? Nevím,jsem v těhle věcech docela laik,tak bych od vás potřebovala poradit jestli víte co bude následovat atd. Děkuju moc Verča a omlouvám se jestli už tento dotaz zde někde je,ale chci aby jste mi odpověděli přímo na mou osobu. Děkuju ještě jednou za Vaše odpovědi papa :hug: :kytka: :potlesk:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

jancab
Závislačka 3364 příspěvků 08.03.10 20:45

Ahoj Verčo, nejsem sice personalista, ale kolegyně byla v podobné situaci jako ty, na podzim otěhotněla, nastoupila na nemocenskou a měla smlouvu jen na půl roku. Smlouva jí skončí a už nebude prodloužena, ale na vyplácení nemocenské ani mateřské to nebude mít vliv.
U Tebe to bude podobné, mateřská se bude vypočítávat z příjmu před nástupen na nemocenskou.
Nejsem si jistá, jak by to probíhalo, kdyby ses ještě chtěla vrátit do práce, ale vzhledem k tomu, že máš smlouvu jen do dubna, tak to asi není aktuální…

Lonynka
Závislačka 3966 příspěvků 08.03.10 20:54

Verčo pro tebe se nic nemění. Nadále máš nárok na nemocenskou a následně i na ppm, příjemné těhulkování :mavam:

Příspěvek upraven 14.01.11 v 20:53

Pipet
Generální žvanilka 24136 příspěvků 08.03.10 20:59

Ano, budeš dostávat nemocenskou a pak mateřskou, byla jsem ve stejné situaci. Jenom potom, kdybys chtěla hned další dítko, na PPM bys neměla nárok a dostala bys rovnou rodičák na čtyři roky.

jana_m
Závislačka 4972 příspěvků 08.03.10 21:25

Veru nemělo by to na to mít vliv, já to přece měla stejný.. Taky jsem byla na neschopence, pak na mateřský a smlouva mi skončila.. Akorát s tím rozdílem, že jen 3 dny před porodem.. Ale mateřskou mám normálně počítanou podle výplaty, takže se neboj.. :wink:

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 08.03.10 21:48
VerčaBartPořád jsem žila v domnění že jsem v ochranné lhůtě a ikdyž mi bude v dubnu smlouva ukončena tak ale i tak mi marodné nadále bude část vyplácet bývalý zaměstnavatel a posléze i mateřskou,mám pravdu?

Nemocenskou ani PPM nevyplácí zaměstnavatel, ale OSSZ, zaměstnavatel platí jenom první dva týdny nemoci. Je to tak, že zaměstnavatel po skončení zaměstnání náhradu mzdy za nemoc nevyplácí (možná tě spletlo, žes tohle někde zaslechla?), ale sociálka už ano… a tebe už se týká ta sociálka.

Nárok na mateřskou závisí na víc věcech, krom narození dítěte i to, zda na PPM nastoupíš v ochranné lhůtě, čili do 180 dní po skončení pracovního poměru (což asi jo, že jo) a jestli budeš mít alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech (doba nemoci po skončení zaměstnání se jako doba pojištění nepočítá, doba nemoci v době trvání zaměstnání se do této doby počítá).

dada1511 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.03.10 12:47

Taky mám smlouvu na dobu určitou,bude mi končit v červnu.Porod v září.Máš pravdu,budeš v ochrané lhůtě,takže fin.se nic nezmění,akorád jak budeš nastupovat na mateřskou,tak ti dají papír na soc.aby mohli spočítat její výši a ten tuším odevzdáš na sociálce.Já se na to ptala naší účetní.Akorád místo ti držet nebudou.Mě řekli,že se můžu přít zeptat,nebo dát o sobě vědět tak 6měs. až rok před ukončením RD,kdybych se chtěla vrátit,ale nic mi nezaručí.Ale to bych neřešila,na to bude času dost.

breakk
Nováček 8 příspěvků 10.03.10 17:12
Smlouva na určito v těhotenství

Ahoj jsem ve stejné situaci měla jsem smlouvu na dobu určitou ale zaleží jak dlouho trvá pracovní poměr u posledního zaměstavatele musí trvat půl roku jinak nárok na mateřskou nemáš.Já jsem v září 2009 změnila zaměstnavatele a v říjnu jsem otěhotněla a měla jsem smlouvu na 1 rok ale zaměstnavatel se mnou pracovní poměr ukončil v listopadu a marodím stále, ale nárok na penežitou pomoc v mateřství nemám protože můj praconí poměr trval jenom 4 měsíce a pak musíš splňovat ještě jednu podmínku a to je že musíš mít v posledních dvou letech odpracovaných 270dnů. To jsem splňovala ale tu první ne.Přála bych Ti aby ti to vyšlo.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 10.03.10 22:59

breakk, žádná taková podmínka není (myslím to, že by poslední zaměstnání muselo trvat půl roku), platí pouze, že ochranná doba je stejně dlouhá jako zaměstnání trvalo s tím že pokud trvalo déle než 180 dní, tak ochranná doba je těch 180 dní. Ty nemáš nárok na mateřskou, protože na ni nestihneš nastoupit v ochranné lhůtě, která je pro tebe jen ty 4 měsíce. Ale pokud by tam měl někdo mezeru třeba jen měsíc, tak mu stačí i smlouva dlouhá ten měsíc.

VerčaBart
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 12.03.10 18:11

holky děkuju za vaše odpovědi,ale přeci jenom mám ještě pár otázek. Takže já budu mít nárok na PPM jen pouze v případě že do těch 180dní porodim je to tak? Jenže to mám takový pocit že asi nestíhám. Ještě sem se někde dočetla že na to mám nárok když marodím jako na rizikovým,což já mám, z důvodu předešlých potratů.Jinak tohle je moje úplně první zaměstnání a jsem tam od 1.června roku 2008,první smlouva byla od června 2008 do října 2009 a pak mi jí prodloužili ještě na půl roku že pak se uvidí,ale teď mi tu smlouvu budou ukončovat,protože se jim to samozřejmě nevyplatí takže od 1.května mám těch 180 dní ochranné lhůty? Nechápu to omlouvám se,ale jsem na tyhle věci fakt blbec.Papa a děkuju za vaše polopatycké vysvětlení :mrgreen: :lol:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 12.03.10 19:34

Verčo, porodit nemusíš, stačí nastoupit na mateřskou, což bys měla stihnout pokud si v tom únoru už byla těhotná a nenastupovala na neschopenku třeba kvůli IVF.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.10 19:44
breakk píše:
Ahoj jsem ve stejné situaci měla jsem smlouvu na dobu určitou ale zaleží jak dlouho trvá pracovní poměr u posledního zaměstavatele musí trvat půl roku jinak nárok na mateřskou nemáš.Já jsem v září 2009 změnila zaměstnavatele a v říjnu jsem otěhotněla a měla jsem smlouvu na 1 rok ale zaměstnavatel se mnou pracovní poměr ukončil v listopadu a marodím stále, ale nárok na penežitou pomoc v mateřství nemám protože můj praconí poměr trval jenom 4 měsíce a pak musíš splňovat ještě jednu podmínku a to je že musíš mít v posledních dvou letech odpracovaných 270dnů. To jsem splňovala ale tu první ne.Přála bych Ti aby ti to vyšlo.

Můžu mít k této diskuzi dotaz? Možná se mě to také bude příští rok týkat tak ať vím s čím počítat.
Od září 2009 jsem zaměstnaná na dobu určitou do června 2010. V červnu se rozhodne co dál, pokud dostanu další na neurčito není co řešit, ale ještě můžu dostat znova na určito a tam teď netuším, zda bych už měla splněnou tu podmínku, že jsem u zaměstnavatele pracovala přes půl roku nebo ne, když budu mít novou smlouvu. Tu druhou už bych měla mít splněnou, pracuji od září 2008. Děkuji moc za odpověď a omlouvám se Verče, že ji lezu do diskuze.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63582 příspěvků 3 inzeráty 13.03.10 12:13
j.a.n.i1 píše:
breakk, žádná taková podmínka není (myslím to, že by poslední zaměstnání muselo trvat půl roku), platí pouze, že ochranná doba je stejně dlouhá jako zaměstnání trvalo s tím že pokud trvalo déle než 180 dní, tak ochranná doba je těch 180 dní. Ty nemáš nárok na mateřskou, protože na ni nestihneš nastoupit v ochranné lhůtě, která je pro tebe jen ty 4 měsíce. Ale pokud by tam měl někdo mezeru třeba jen měsíc, tak mu stačí i smlouva dlouhá ten měsíc.

Jak už jsem psala, žádná taková podmínka není, každopádně, pokud bude smlouva znovu na dobu určitou, tak je dobré se začít snažit hned aby pak vyšla ochranná lhůta.
Co je v tomhle případě hloupé, že pokud bys chtěla 2 dítka po sobě, tak u druhého nemáš nárok na mateřskou.

VerčaBart
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 13.03.10 18:00

v únoru už jsem byla těhotná,nastupovala jsem rovnou na rizikovku takže myslíš že bych tedy měla mít nárok? Já se bojim,přeci jenom by to bylo hodně moc peněz.papa :hug:

jana_m
Závislačka 4972 příspěvků 13.03.10 18:15

Veru já bych řekla, že to bude v pohodě.. :wink: Když jsi na rizikovce, půjdeš na mateřskou 6 týdnů před porodem a pokud ti končí smlouva v květnu, tak to bude pořád v tý ochranný lhůtě, nemáš se čeho bát.. :-) Kdy máš termín?

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Trapas Nováka z SPD: Místo žluté vesty si vzal oranžovou, lidé ho mají za popeláře

Chtěl ukázat, jaký je rebel, místo toho se ale politik Vítězslav Novák z SPD... číst dále >

Pryč s šedým a upršeným hnusem! Chci slunce a hranolky, kňourá Kopřivová

Podnikatelka a travellerka Veronika Kopřivová (27) trpí jako zvíře, chuděra.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >