Soudní vyrovnání

Anonymní
30.3.20 06:52

Soudní vyrovnání

PROSÍM O POMOC!
Ahoj všichni. Chci se zeptat. S rodinou (s tátovo strany) od jisté oby nemám moc dobrý vztah. Naši spolu už nežijí. A jsme celkem 3 sourozenci. Táta (jelikož už není nejmladší a zdraví mu už moc neslouží - má začínajícího Alzheimra, bronchitidu atd) se rozhodl, že za života začne přidělovat majetky mezi děti. Mě je 20 a bratrům 43 a 45. Nevím co přesně bratři dostali (nejstarsi nejvice) ale je toho opravdu hodně spolu celkem 1byt, 4 domy, louky, pole. A mě dal otec 500 000,– což všichni uznáme, za to si bydlení opravdu nekoupím. Bydlím s otcem v rodinném domě (kluci tu za mého života už nebydleli), který otec cca před půl rokem dal bratrovi, tudíž je bratr majitel - táta tu má doživotní schránku a já jen trvalé bydliště, sama jsem o přepisu domu vůbec neveděla a ani nevím zda je to zákonné, že mi to v podstatě zatajily - táta už není moc při smyslech a je ovlivnitelný - má na něj vliv nejstarší bratr se kterým já se osobně nebavím už cca 3 roky, hned se dozvíte proč. Od celé rodiny se předpokládá že když tu bydlím, budu se o otce starat a o celý dům (dům je opravdu hodně velký a od té doby co máma od táty odešla se táta o dům přestal starat - já tu 1 rok nebydlela, a za tu dobu je to tady katastrofa co se týče úklidu… stydím se sem někoho pozvat a sama na to nestačím..). A pochopitelně že se mi to nelíbí, vemte si, že se o otce budu starat a budu se starat o dům, s tím že až táta zemře si můžu vzít batoh s věcma a musím odejít (ano bratr mě tu nenechá bydlet a ano vyhazuje mě už teď). Vůbec nevím co v této situaci dělat, myslela jsem si že mi otec barák dá, pochopitelně, když tu žiju od narození a mám tu trvalé bydliště. Ale ani jsem o přepisu nevěděla. Nevíte zda je nějaké řešení jako soudní vyrovnání majetku nebo něco podobného? Cítím se opravdu ukřivděně a jsem tady jediná já, co se o tátu stará jelikož bratři mají svoje rodiny a žijí jinde a sem ani moc nejezdí a už vůbec ne, aby tady tátovi něco pomohli - nejstarší bratr sem jezdil a se vsim pomáhal ano, ale jen do te doby nez tata vsechny majetky napsal - pochopitelne aby dostal co nejvic, ted uz dostal tak se nesnazi a nema potrebu se dal o tatu zajimat - je to opravdu zlý, chamtivý a necitelný člověk, a stydím se že někdo takový je moje krev. Já bych se o tátu starala klidně až do konce, ale nebyla bych já ta hloupá? Myslím že nikomu by se nelíbilo kdyby byl v té situaci co já, ze az tu otev nebude musi odejit z domu kde zil cely zivot…
Proto stale hledam reseni a variantu jak se to dá řešit, prý vyplacení sourozence (jakožto mě) už prý nejde jelikož dům už je darovaný za života otce nebo jde? Co byste v této situaci dělali vy?
Také jsem přemýšlela že prostě sklopím hlavu, odejdu už teď - i když nemám kam jelikoz jsem teď přišla o práci a stále nemám dodělanou maturitu kvůli koronaviru. Ale to není moje silná stránka nechat se jen tak “porazit”, sice bych si ušetřila nervy, energii a starosti s otcem. ale nechci je jen tak vzdát, aby si bratr mohl rict “Jo jsem dobrej, vyhodil jsem ji a uz mam klid ted mam barak jen pro sebe”, me samotne by to nedalo, v zivote bych nevyhodila a “neoškubala” vlastního sourozence, ale tak bohužel na světě nejsou všichni hodný, jsou lidi co myslí jen na sebe a tak to musíme brát…
hlavne mi jde o to, ze nechci nechat otce samotného bez dozoru a nepostarat se o něj… je mi to vsechno hrozně líto, ale nemůžu furt koukat na jiné… nechci pak skončit pod mostem, to radsi pjjdu sama a hned nez aby me pak nekdo vyhodil…
Prosím o POMOC
(Rady typu - promluv si s bratrem rozumně atd, pravdu nepiště protoze to nema cenu, zkoušela jsem to po dobrym i po zlym, stojí si za svym a nechce ani nic slyset a jelikoz se s nim nebavim je tezke se ho vubec na neco zeptat, napr. vcera (byl tu asi 5 minut a to asi po 1,5 mesici) tu zase na mě pořvával že se postará o to abych co nejdřív vypadla…)
Takže co myslíte? Právník? Soudní vyrovnání? Vyplacení mě z domu? Nebo něco jiného? Dnes mam v plánu dokonce zajít na občanskou poradnu… je to opravdu vyčerpávající situace a na internetu jsem se toho moc nedočetla, resim to uz cca pul roku a uz na to opravdu nemam energii a z psychicke stranky je to take tezke… :,( :( :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

24077
30.3.20 07:03

Je to otcův majetek, teda byl a je na něm jak ho rozdělí. Do tohle mu nemáš čas mluvit, možná se tak můžeš přímo k otci ohradit, že to je nespravedlivé. To je tak asi vše, co nemůžeš dělat… Nějaké vyrovnání nebo nároky leda až otec umře a budete si dělit zbytek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 07:21

@pikola Věděla jsem, že to asi tak bude, ale někde jsem slyšela že by to jít mělo, že bych je mohla “napadnout” s tím že jsem ukřivděná. Jelikož taťka už není ani pomalu při smyslech a neví co dělá je zbytečný tohle řešit s ním. Asi mi nezbyde nic jiného než sklopit hlavu a odejít a s prominutim “ať se tu třeba poserou” ale odemě ať už nic nečekaj ;)

• Nahlásit
  • Citovat
24077
30.3.20 07:23

Ne, to co ty myslíš je dědictví. To se dá napadnout. To že někdo věnuje za života dětem se rozporovat nedá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 07:24

@pikola Dekuji za info :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
2051
30.3.20 07:25

Jestli mas nejake penize, obrat se na pravnika, jestli by ty prepisy nebylo mozne nejak napadnout. Jinak asi nic, no :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4266
30.3.20 07:29

Jelikož to otec všechno přepsal za svého života, tak nemáš opravdu nárok nic z toho co daroval požadovat, ani chtít jakékoliv vyplacení. Je to jeho majetek a může si s ním za svého života dělat co chce.
Otec už tedy zřejmě nic nevlastní a tak můžeš být ráda, že máš alespoň těch 500.000,–.
Jo, je to asi ze Tvého pohledu nespravedlivé, ale sama píšeš, že nemáš dobré vztahy s rodinou z tátovi strany - tudíž jsi snad ani nemohla čekat, že to bude jinak. Bohužel nejde s tím nic právně dělat, pokud je vše papírově vyřešeno.
Budeš muset sáhnout na finance, které jsi od otce dostala a řešit co dál - reaguji na tvou druhou diskuzi o sociálních dávkách. Je jenom na Tobě jak se postavíš k péči o otce - nepíšeš, jak by to bratr řešil, pokud bys tam nebyla - podle toho co píšeš, tak otec není ve stavu se o sebe postarat sám. Jak se na situaci zpětně dívá táta? nevadí mu, že se bratrův postoj k němu změnil po darování? Otec by mohl ještě požadovat vrácení daru - pokud to bylo přepsáno jako dar.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 07:31

@jita22 Finančně na tom moc dobře nejsem, ale pokud by šlo o tohle určitě by se něco našlo. Také jsme nad tím přemýšlela že to tak udělám. Včera jsem dokonce narazila na online profi právníka který za 300,– odpoví na dotaz online. Možná zkusím to :think:

• Nahlásit
  • Citovat
762
30.3.20 07:46
@Anonymní píše:
@jita22 Finančně na tom moc dobře nejsem, ale pokud by šlo o tohle určitě by se něco našlo. Také jsme nad tím přemýšlela že to tak udělám. Včera jsem dokonce narazila na online profi právníka který za 300,– odpoví na dotaz online. Možná zkusím to :think:

profi pravnik za 300kc, to bude kvalitka :lol: pokud to myslis vazne, pak zajdi za normalnim, jejich sazby se pohybuji tak o nulu vys, a hold zaplatis 2hodky ale budes vedet na cem jsi… jedine me napada napadnout rozhodnuti o daru pro nesvepravnost otce, ale to je uz zasadni rozepre v rodine, co nepujde vratit :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 07:48

@nonina Vztahy s tátovo rodinou se změnily až po té co začal “rozdávat majetek” já si nikoho nevšímala a do ničeho jsem se neangažovala, až po té co jsem se dozvěděla že je všechno přepsané a mě chtěli “zavřít hubu” penězi (které se ani z části nevyrovnají nemovitostem). Tak až tehdy se naše vztahy hodně převrátily, jelikož si bratr myslel že ne neozvu ale překvapilo ho že jsem to začala “řešit” takže začal kopat okolo sebe, urážet a vyhazovat.
Všechny peníze které jsme dostala jsem vzala a dala na stavební spoření aby nepadli na zbytečnosti a já měla jistotu že ty peníze nerozhážu jen tak ale třeba do budoucna si koupím menší byteček.
Prostřední brácha by se o tátu nepostaral jelikož částečně žije v Německu kde pracuje a za dětma jezdí v sobotu a v neděli - momentálně ani to ne. A nejstarší bratr, jelikož je to rapl, vykřikoval že tátu hodí do domova důchodců a bude klid, pak vyřvával že až tu táta nebude že si dům uklidí že teď tam uklízet nebude a podobné řeči. A podle mě 100% by táta nešel bydlet k nim protože se z tohohle domu nechce ani na krok hnout, bydlí tu celý život, jedině že by ani šli sem a to zase vím že ani by na 100% nešli sem jelikož tam mají dobytek práci a všechno.
Takže opravdu nevím čeho by docílil kdyby mě teda “vyhodil” a já odešla a o tátu by se neměl kdo starat, to mu asi moc nedochází, jelikož si pod sebou podřezává větev.
Tátovi tyhle věci vůbec nedochází, jak se k němu bratr chová. Třeba si pobrečí když na něj bratr řve, ale pak se z toho vyspí a neví nic.
Taťka je normálně svéprávný a všechno, on když chce tak všechno zvládne ale už mu to prostě nemyslí, on potřebuje hlavně dohled aby neudělal nějakou blbost, musim mu říkat třeba “jdi se vykoupat atd” porotože mu to prostě nedochází, co jsem tak vypozorovala tak si myslí že už to udělal, jak to má jakoby z mládí zafixované že to dělal každý den, dokáže mi tvrdit že nakrmil psa (přitom ho každý den krmím já a on u toho psa nebyl už dobrý 2 měsíce) atd

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.3.20 07:49

@llida Taťka je stále svéprávný je. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
7991
30.3.20 07:55

A kdo se o tátu staral celý rok, co jsi tu nebyla a po dobu, kdy jsi studovala?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7991
30.3.20 07:57

Jako promiň, ale syslit si půl milionu na spořícím účtu a zajímat se o sociální dávky, to je fakt hnus. Koukej si z toho udělat výběr, použij to na první nájem a běž makat do většího města.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 08:06

@Aduš8 Když jsem studovala byla tu mamka. Jinak tu byl táta sám a proto se jeho zdravotní stav zhoršil. Jinak jsem za nim jezdila já a prostřební brácha když byl zrovna doma, ale to byl táta ještě v pohodě, jeho zdrav. stav se hodne zhorsil cca pred pul rokem.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.3.20 08:08

@Aduš8 Ty peníze mohu použít za 5 let, ten účet je zamčený. Dala jsem je tam pred 3/4 rokem a to jsem nemohla vedet co bude teď. :pocitac:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama