Svíb, bojiště prusko-rakouské války na královéhradecku

16.1.21 12:46

Svíb, bojiště prusko-rakouské války na královéhradecku

Ahoj, zajímalo by mě, jestli máte nějaké zkušenosti, zážitky z návštěvy bojiště na královéhradecku, z lesa Svíb a okolí. Je to místo, kde padaly tisíce vojáků ve válce roku 1866. Nebydlí tam v okolí někdo z vás?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15515
16.1.21 13:54

Asi máte na mysli nějakou duchařinu, nějaké paranormálno. :think:
Já, když slyším Prusko - Rakouská válka, tak se mi vybaví Mařka, Klodsko, sověti a bonmot: „Krnka, zrychlit!“ :think:
Vysvětlení: Na počátku vlády Marie Terezie napadlo Prusko Rakousko - Uhersko. Po několika válkách, těžkých a hodně krvavých bojích, kde se nechvalně proslavil i ten Svíb, se dospělo ke smíru.
Ale Kladsko, které bylo od roku 1348 zemí koruny české, připadlo Prusům. Ono tedy bylo součástí Čech na střídačku i před rokem 1348 - původně bylo sídelní zemí Slavníkovců. Po rozpadu monarchie se Československá strana snažila o opětné přičlenění Kladska a byla ochotna se vzdát i Ašského výběžku, dokonce i jen za část, kde bylo v té době české osídlení. Ale do vypuknutí druhé světové války zůstalo Kladsko Německu jako nástupnickému státu Pruska. Po roce 1945 se spor obnovil, tentokrát byla protistrana Polsko, jehož obyvatelstvo dosud na tomto území ani nežilo. 8o :cert:
Na území Kladska bylo odstěhováno obyvatelstvo z východní části Polska, které zabralo komunistické Rusko. A na rozkaz z Moskvy byl spor ukončen v roce 1958 (!) Polsko - Československou dohodou, kde bylo uznáno součástí Polska. V dobách stalinských čistek v Československu se o rozkazu nikdo bavit nechtěl… :cert:
Kdyby Rakouští vojenští experti uznali přínos Krnky do vojenství - krnkův zrychlič nabíjení, možná mohlo být Kladsko ještě stále naše… :think:
:oops: Okénko do historie. :oops:

Příspěvek upraven 16.01.21 v 14:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7059
16.1.21 13:57

@Wienerfrau Hned vedle na Chlumu se každý rok pravidelně konala poměrně zdařilá historická rekonstrukce s doprovodným programem.

https://hradecky.denik.cz/…0190701.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.1.21 14:13

Díky za reakce. Historie toho místa je skutečně šílená. Tak by mě zajímalo, jestli někdo na těchto místech zažil něco zvláštního.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32799
7.2.21 12:19

@Wienerfrau prosím tě, proti bitvě u Verdunu to byla strkanice. A jo, byla jsem se tam podívat i jsme obešli památníky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat