Tajné křtiny

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.19 21:46
Tajné křtiny

Ahoj mám dotaz ohledem křtin - je ješte v dnešné době možné, aby bylo dítě pokřtěno bez souhlasu rodičů?
U nás v rodině je taková situace, že já sice věřící jsem, ale nijak nepraktikuji. Do kostela nachodím a nijak žádné svátky nepřežívám. Manžel se nechal vynat z cirkve. Bohužel má matka je věřící a praktikující katolička. Ted se nám narodilo mimi a když jsme řekli, že křtít nebudeme, nestalo peklo :cert: Bojím se, že někdy v budoucnu je moje matka schopná nechat mé dítě pokřtít natajno, např. když jí ho nechám jako větší na prázdiny a to i bez mého vědomí a souhlasu :zed: Je to vůbec dnes v rímsko-katolické církvi možné?
Ptám se proto, že na VŠ jsem měla spolubydlící co byla z manželství katolík-protestant a obě babičky jí nechali na tajno pokřtít ve své víře, když jí měli jako starší na prázdninách. Bylo to síce za socíku, ale tak farář může být šílený i dneska :roll:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
ka2ka
Extra třída :D 14595 příspěvků 02.03.19 21:52

a vadilo by to že je pokřtěná čemu?

Tableta
Závislačka 4519 příspěvků 02.03.19 21:57

@ka2ka Tak třeba tomu, že by si o tom jedinec měl rozhodnout sám v dospělosti? Při křtu se zapisuje osobní info a kdo ví komu všemu se to dostane do rukou. Není to tak dávno, co proběhla genocida. Mně pokřtít nechali jako mimino, nikdy to rodičům nezapomenu :zed: A nechat se takhle „odstranit“ ze všech církevních dokumentů není otázka jedné žádosti a jednoho měsíce.

tininas
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 02.03.19 21:57
@Anonymní píše:
Ahoj mám dotaz ohledem křtin - je ješte v dnešné době možné, aby bylo dítě pokřtěno bez souhlasu rodičů?
U nás v rodině je taková situace, že já sice věřící jsem, ale nijak nepraktikuji. Do kostela nachodím a nijak žádné svátky nepřežívám. Manžel se nechal vynat z cirkve. Bohužel má matka je věřící a praktikující katolička. Ted se nám narodilo mimi a když jsme řekli, že křtít nebudeme, nestalo peklo :cert: Bojím se, že někdy v budoucnu je moje matka schopná nechat mé dítě pokřtít natajno, např. když jí ho nechám jako větší na prázdiny a to i bez mého vědomí a souhlasu :zed: Je to vůbec dnes v rímsko-katolické církvi možné?
Ptám se proto, že na VŠ jsem měla spolubydlící co byla z manželství katolík-protestant a obě babičky jí nechali na tajno pokřtít ve své víře, když jí měli jako starší na prázdninách. Bylo to síce za socíku, ale tak farář může být šílený i dneska :roll:

Ahoj.

Buď v klidu. Dnes jsou faráři ujetí opačným směrem - spíš jsou to „ouřadové“, kteří na všechno potřebují papír a podpis rodičů. :) Fakt bych se nebála.

Jedině pokud by s (pra)rodiči farář neměl nadstandardní vztahy či (pra)rodičové neinklinovali k podplácení - tam bych asi zpozorněla. :)

welovefashion
Zasloužilá kecalka 785 příspěvků 89 inzerátů 02.03.19 22:00
@Anonymní píše:
Ptám se proto, že na VŠ jsem měla spolubydlící co byla z manželství katolík-protestant a obě babičky jí nechali na tajno pokřtít ve své víře, když jí měli jako starší na prázdninách. Bylo to síce za socíku, ale tak farář může být šílený i dneska :roll:

Jen se zeptám jako úplný ateista… Proč by byl takový problém kdyby dceru někdo pokřtil?
Jaký význam má křtít nebo nekřtit? Dítě si stejně nakonec vybere jestli bude v něco věřit a v jaké formě ne?

Zkusila bych třeba mámě říct, že to chcete nechat na svobodné volbě dcery až ji bude 15..18

leryl
Zasloužilá kecalka 703 příspěvků 02.03.19 22:01
@ka2ka píše:
a vadilo by to že je pokřtěná čemu?

Třeba tomu, že na to nemají žádné právo ?

Hlaholice
Zasloužilá kecalka 616 příspěvků 02.03.19 22:07

Bez souhlasu rodičů by křest neměl být proveden. Ale i farář je jenom člověk.

modravlocka
Zasloužilá kecalka 979 příspěvků 02.03.19 22:10

Nemyslím si, že by v dnešní době našla tak šíleného faráře. Co vím, o křest musí zažádat alespoň jeden z rodičů. Určitě je možné (a stává se to), že dítě nechá pokřtít jeden z partnerů ta zady tomu druhému. Ale nemyslím si, že v dnešní době by farář pokřtil dítě na žádost prarodičů. Navíc u větších děti je na krest mnohem delší příprava. To by za 14 dní o prázdninách nestihli. ;)
Ale celkem mne zajímá, co byla nakonec ta tvá spolubydlící? Protestantka nebo katolicka? Platil ten křest, který proběhl jako první? :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.19 22:18

@ka2ka Tak se zeptám, byla by jste takle benevolentní kdybych napsala, ze má matka místo křtu požaduje dívčí obřízku? A taky by mi to dle vás nemělo vadit??
Navic já i manžel jsem se rozhodli že tohle rozhodnutí necháme na něm. Když bude chtít to dítě jako starší samo a bude mu víra něco říkat, bez toho aby ho k tomu dotáhla babička. Oba jsme názoru, že o tomhle by si měl každý jedinec rozhodovat sám a ne aby ho moje máma jen kvůli své víře někam dotáhla a nechala na něm provést niaky obrad, kterému ona věrí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.19 22:21

@modravlocka Pokud vím tak nepraktikovala ani jedno nabozenstvi, ale bylo to rodinne tajemstvi, že má oba křty. Navíc ta rodina byla hodne militantní v tomhle smeru, např její protestanska babička se vyjadrila, že pokud se vezme katolíka, pak se s ní už nikdy kvuli nebude bavit.. šilene :?

alisekR
Kelišová 5676 příspěvků 02.03.19 22:23
@Tableta píše:
@ka2ka Tak třeba tomu, že by si o tom jedinec měl rozhodnout sám v dospělosti? Při křtu se zapisuje osobní info a kdo ví komu všemu se to dostane do rukou. Není to tak dávno, co proběhla genocida. Mně pokřtít nechali jako mimino, nikdy to rodičům nezapomenu :zed: A nechat se takhle „odstranit“ ze všech církevních dokumentů není otázka jedné žádosti a jednoho měsíce.

Tak toto mě dostalo. Jestli naraziš na likvidaci židovského obyvatelstva, tak si o tom něco zjisti, prosím tě. :roll: Než tu budeš vnášet podobné náhledy :zed: Prokazování původu a označení Židů, probíhalo na různých úrovních, ne jen na podkladě církví. A protože píšeš, že jsi křtěná, tak Židovka nebudeš. Takže vlastně dáváš za příklad genocidu, která se církve, ve které jsi, netýkala. :roll: Pokud píšeš, že svým rodičům neodpustis, že tě pokřtili, tak jsi taky hustá. Evidentně bys jim neměla tedy ani odpustit, že tě přivedli na svět do doby a komunistického státu. Pokud tedy nejsi porevoluční dítě. Tohle jsou takové pózy lidí, co vlastně k žádné historicky „ohrožené“ skupině nepatří.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.19 22:26

@Tableta Přesně tak. Celým procesem odstranění z církvi si prošel manžel a bylo to tedy na dlouho. Navíc ten záznam tak zůstane už navždy. Hodně jsme to doma řešili a oba žijeme v přesvědčení, že o své víře i tele by si mělo dítě rozhodnout časem samo - z tohoto důvodu jsem proto malé nedávala ani propíchnout uši. Což bylo taky peklo, pač dle matky se to musí :cert: Tak čekám že mi dítě při první příležitosti natajně pokřtí a nechá jí propíchnout uši - aby si splnila vše co se dle ní „musí“ :zed:

ka2ka
Extra třída :D 14595 příspěvků 02.03.19 22:28
@Anonymní píše:
@ka2ka Tak se zeptám, byla by jste takle benevolentní kdybych napsala, ze má matka místo křtu požaduje dívčí obřízku? A taky by mi to dle vás nemělo vadit??
Navic já i manžel jsem se rozhodli že tohle rozhodnutí necháme na něm. Když bude chtít to dítě jako starší samo a bude mu víra něco říkat, bez toho aby ho k tomu dotáhla babička. Oba jsme názoru, že o tomhle by si měl každý jedinec rozhodovat sám a ne aby ho moje máma jen kvůli své víře někam dotáhla a nechala na něm provést niaky obrad, kterému ona věrí.

ty tomu obřadu nevěříš to naprosto chápu, ale budeš schopná akceptovat rozhodnutí dítěte? stavíš se k tomu jako k týrání v pořádku tvůj názor, ale až ti dítě ve deseti přijde že chce křest zvládneš to ? protože s tím přijde pokud bude jezdit k věřící babičce

welovefashion
Zasloužilá kecalka 785 příspěvků 89 inzerátů 02.03.19 22:30
@Anonymní píše:
Navic já i manžel jsem se rozhodli že tohle rozhodnutí necháme na něm. Když bude chtít to dítě jako starší samo a bude mu víra něco říkat, bez toho aby ho k tomu dotáhla babička. Oba jsme názoru, že o tomhle by si měl každý jedinec rozhodovat sám a ne aby ho moje máma jen kvůli své víře někam dotáhla a nechala na něm provést niaky obrad, kterému ona věrí.

To ale přece nejde srovnávat obřízka je nezvratna a fyzickeho rázu, ta holka už si to chudák v životě neužije, ale víry se můžeš zříci…

modravlocka
Zasloužilá kecalka 979 příspěvků 02.03.19 22:31
@Anonymní píše:
:mrgreen: Srovnávat o řízku a křest už je trochu moc i na mne. Co kdyby jste zkusili babičce v klidu vysvětlit vás pohled na vec? Třeba tak, že z nej křest veriho člověka stejně neudělá a rádi byste toto rozhodnutí nechali na něm samotném? Že cítíte křest jako důležitý obřad, ktereho by si měl člověk být vedomy? Že křest děti vnímáte jako „ukradny“ obřad? Zkrátka trochu babičce zahrát na city, zdůraznit, že pokud k tomu dítě samo dospěje, radi byste byli u křtu s ním a byli byste na něj hrdí…nebo si vymyslet jinou pohádku. Ať babička nemá pocit, že na to dlabete a ona musí jednat za vás.
Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama