Tíha na hrudi - vyčerpání nebo nemoc

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
18.10.21 11:48

tíha na hrudi - vyčerpání nebo nemoc

Ahoj, potřebovala bych radu.
Je mi 18let.
Posledních 5 dní pociťuji tíhu na hrudi, únavu, slabost, špatně se mi dýchá, chvílemi mám i bolesti žaludku a jsem neustále nervózní. Chtěla bych vědět zdali to může vycházet od psychiky, třeba psychickým vyčerpáním. Nebo jestli je to spíše nějaké onemocnění.

Psychické problémy máme v rodině, máma má silné deprese, její máma (moje babička) je měla taky. Mám pocit, že jsem něco málo od nich zdědila, ze všeho se neustále stresuju a některé věci řeším až moc. A asi nejhorší je, že všechny emoce skrývám v sobě před všemi i před rodiči, ale prostě nikomu už nevěřím.
A poslední dobou je toho na mě fakt moc. Rodinné problémy (finanční problémy; neustálé hádky; starání se o rodiče - táta po operaci srdce a máma ty deprese; problémy se staršími sourozenci), taky mám hodně učení ve škole (střední škola, třetí ročník) škola se snaží všechno za distanční výuku během covidu dohnat, a k tomu ještě mám problémy na brigádě. Od pondělí do pátku jsem 10h ve škole a jelikož dojíždím, tak se domů vracím až kolem 19h zbytek času dělám úkoly, o víkendu mám zas brigádu nebo pomáhám rodičům. Vůbec nemám čas na sebe a na svoje koníčky.

A teď mám strach, co se mnou se to děje, k doktorovi se mi moc nechce, určitě mi zas nic nezjistí a řekne, že si vymýšlím. Nevím co mám dělat a na koho se obrátit. Přemýšlím že jsem možná už jen vyčerpaná, že je to tím neustálým stresem. A na druhou stranu mám strach, že přece jen může jít o něco závažného.

Prosím poraďte mi o co může jít, nebo co mám dělat. Třeba někdo máte podobné zkušenosti
Předem moc děkuji za rady

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10849
18.10.21 11:57

Moje věštecká koule mi říká, že v budoucnosti budeš znát přesnou odpověď, ale pouze za předpokladu, že s tím zajdeš za odborníkem. Nebo ti na hrudi stojí duch nějakého previta a dobře se baví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18706
18.10.21 12:18

Může to být od úzkosti, může to být od vyčerpání, může to být od nemoci, může to být kombinace a nebo všechno dohromady.

Máš toho opravdu hodně a vyčerpání pochopitelně snižuje odolnost organismu a zesiluje psychické obtíže. Dlouhodobá zátěž a vyčerpání zároveň ale dost zvyšuje šanci, že se v tom rozvine nějaká další choroba.

Zajdi si k praktickému lékaři, nech si udělat základní vyšetření a pokud se ukáže že základ je úzkostně-depresivní, nech si napsat žádnaku na psychoterapii- je to cesta jak se naučit zvládat těžké věci, bez toho aby se člověk utopil ve své psychice.

Jinak je matka v péči psychiatra? A psychoterapeuta? Jestli se neléčí, tak je to od ní dost nezodpovědné, protože to že na tobě leží takováhle tíha, kteoru mají řešit dospělí je docela nahouby.

Jinak tedy - pokud je táta v rekonvalescenci po operaci - neměl by nárok na lázně - odjel by na pár týdnů pryč, tam by dali dohromady jeho zdraví, v té době by se nehádal s matkou a vrátil by se v použitelnějším stavu, takže by nebylo všechno na tobě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36866
18.10.21 13:03
@Anonymní píše:
Ahoj, potřebovala bych radu.
Je mi 18let.
Posledních 5 dní pociťuji tíhu na hrudi, únavu, slabost, špatně se mi dýchá, chvílemi mám i bolesti žaludku a jsem neustále nervózní. Chtěla bych vědět zdali to může vycházet od psychiky, třeba psychickým vyčerpáním. Nebo jestli je to spíše nějaké onemocnění.

Psychické problémy máme v rodině, máma má silné deprese, její máma (moje babička) je měla taky. Mám pocit, že jsem něco málo od nich zdědila, ze všeho se neustále stresuju a některé věci řeším až moc. A asi nejhorší je, že všechny emoce skrývám v sobě před všemi i před rodiči, ale prostě nikomu už nevěřím.
A poslední dobou je toho na mě fakt moc. Rodinné problémy (finanční problémy; neustálé hádky; starání se o rodiče - táta po operaci srdce a máma ty deprese; problémy se staršími sourozenci), taky mám hodně učení ve škole (střední škola, třetí ročník) škola se snaží všechno za distanční výuku během covidu dohnat, a k tomu ještě mám problémy na brigádě. Od pondělí do pátku jsem 10h ve škole a jelikož dojíždím, tak se domů vracím až kolem 19h zbytek času dělám úkoly, o víkendu mám zas brigádu nebo pomáhám rodičům. Vůbec nemám čas na sebe a na svoje koníčky.

A teď mám strach, co se mnou se to děje, k doktorovi se mi moc nechce, určitě mi zas nic nezjistí a řekne, že si vymýšlím. Nevím co mám dělat a na koho se obrátit. Přemýšlím že jsem možná už jen vyčerpaná, že je to tím neustálým stresem. A na druhou stranu mám strach, že přece jen může jít o něco závažného.

Prosím poraďte mi o co může jít, nebo co mám dělat. Třeba někdo máte podobné zkušenosti
Předem moc děkuji za rady

Je mi víc jak dvakrát tolik a starosti mám taky. Toto ne. Jestli ti je zle, jdi k lékaři. Popiš situaci v rodině. Najdi si nějaký ventil. Kamarády, koníček. Něco, kde trochu zapomeneš na starosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat