Tvaroh v přesnídávce Hami

8
1.4.04 18:53

Tvaroh v přesnídávce Hami

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak starým dětem kupujete ovocné příkrmy s tvarohem od Hami (mají modré víčka)? V obchodě jsem viděla tento příkrm s doporučeným věkem od ukončeného 4. nebo 5. měsíce, ale já nevím, zda je vhodný tvaroh už tak brzy. Díky za vaše odpovědi.
Zdeňka a Pavlínka 8 m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1460
1.4.04 19:47

Tvaroh rozhodně pro tak malé děti vhodný není. Doporučuji kupovat výživy bez tvarohu. Sýry typu žervé se doporučují až kolem jednoho roku.

Tvaroh obsahuje příliš mnoho bílkovin, se kterými si tak malé děti neumí poradit.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
322
1.4.04 20:44

Ahoj,
taky jsem koukala, že je tam často tvaroh, tak jsem zjišťovala, jak to. Prý je ho tak malé množství, že to nevadí (myslím že jsem to našla někde tady na emiminu). Víc mi vadí, že skoro ve všech ovocných přesnídávkách je cukr. Stejně je ale kupuju, nemám vlastní ovoce a zeleninu ze zahrady bez chemických hnojiv a postřiků a něco malej jíst musí (i když občas mám dojem, že nejzdravější je nejíst, ve všem se najde nějaká škodlivina ;-)). Navíc se mi nechce vařit kašičky když spí, radši si taky odpočinu.
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.4.04 08:05

Ahoj,
jen tak pro úplnost. Já jsem si všimla, že některé masozeleninové příkrmy od Hami obsahují sůl a to jsou doporučeny od 4. měsíce. Nevím, možná je to tak malé množství, že by mimísovi nevadilo. Ale těžko posoudit, když je obecně známo, že se tak malým dětem pokrmy solit nemají.
Evča

• Nahlásit
  • Citovat
74
2.4.04 21:17

Ahojky,
nechci se vás dotknout, ale myslím ,že s tím jídlem to dost přeháníte.
Já kupuji přesnídávky od Hami nebo Hippu a cukr tam není. Solit se může jen malinko, aby si děti zvykli na určitou chuť. Určitě nebou jíst neslanou polévku. Zkuste to sníst vy a pak uvidíte.
Nejvíc mi vadí, když někde čtu, že děti do 1 roku nesmí maso. Vždyť je to blbost. V masu jsou důležité živiny, které nelze jinek nahradit. Určitě nebudu cpá dítěti kilo masa denně, ale kousíček jednou týdně neuškodí.
Taky nevím proč by děti nemohli tvaroh nebo třeba pribiňáčky. Vždyť se zeptejte svých maminek jak vás krmili. Nebylo to nic jinýho než masové vývary s masíčkem a zeleninou, tvarohy, ovoce všeho (dostupného) druhu, krupicové kaše, bramborové kaše s masem a pod. Dřív třeba nebyli pribiňáci, tak se dělal tvaroh s ovocem. A žijeme ?!?!!? A to vše nám dávali min. od půl roku (ne-li dřív).
Já dávám svýmu mimísku to co sám chce. Každý dítě pozná, kdy nastal čas pro jiné papání. Když nechce tak ho nenutím.
Poslouchám názory doktorů, zkušených maminek, čtu odbornou literaturu a pak si udělám takový kompromis, který vyhovuje mýmu chlapečkovi. Kdybych poslouchala, že kojení je nejlepší a nic jinýho, tak mám podviživené dítě. Nejvíc mě štve, když si všichni myslí, že jsem špatná matka, že jsem kojila jen 3 měsíce. Ale jsem ráda, že malýho přikrmuji, protože teprve po příkrmu pořádně začal přibírat a prospívat.
Takže maminky, co nekojíte, nejste špatné a pro miminko děláte to nejlepší co můžete.
Navíc jsem slyšela od doktora, že kojení ve světě se vůbec nepodporuje. Jen postkomunistický země a podobné země jsou jak šílené, co se týče kojení. Navíc mi říkal, že kojení k nám přišlo z Afriky, kde dětem nemají co jiného dát. Sice je to příroda, ale nevím co si myslet.
Mýmu chlapečkovi mateřské mléko způsobovalo bolení bříška, ale jak jsem ho začala přikrmovat, tak byl klid. Teď je to spokojené a zdravé miminko.

Tak přeji všem hodně štěstí a spokojená miminka. A nevěřte všemu, co kdo říká a věřte sami sobě.

papa Jarča a Mareček (4m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.4.04 10:32

Jídlo pro miminka

Dovoluji si zareagovat na příspěvek od Jamimi.

K tomu že nás maminky krmili jak se dalo. Nemáte pravdu, že nic jiného nebylo. Co chybelo, byly informace. Zelenina, maso, jogurty určitě ne. Připojuji se k názoru, že na naší generaci se odrazila výživa ve formě oslabení imunity organizmu (spolu se znečistění vzduchu a nesprávných návyku), tělo má pak problémy s různými alergiemi. Dále zavádění umělé výživy místo mat. mléka. Máte pravdu, taky „žijeme“ ale jak!!!! :( Třetina dědí má problémy s alergiemi nejrůzn. původu. Kde to asi vzala.

Pokud Vám není zdraví Vašeho dítěte jedno, přečtěte si někdy složení výrobků. Zjistíte, že ve výrobcích pro spec. vyrobených pro děti (nejenom cukrovinky) např. jogurty jsou umělá barviva, emulgátory, um. aromata a další umělé fujtajbly. Bohužel naše platné potr. normy toto připouštějí. V dlouhodobějším horizontu však nebyly tyto látky testovány. V vyspělejší Evropě uvažují o úpravě a zakázání některých aditiv. Také chtějí vlády přimět, aby výrobci jasně na obalech uvedli, jestli výrobek obsahuje „umělé-chemické“ složky. Proti tomu se zvedla silná vlna odporu výrobců. Není divu. Spotřebitel totiž většinou ani nepozna co za pochoutky jí.

Svým dětem v miminkovském věku dávám telecí a krůtí maso max. 2 x týdně v malé míře (nejlépe BIO).

Pokud Váš pediatr má názor, že kojení je hloupost, změňte ho! První věc, na kterou se Vás homeopat zeptá, když sepisuje anamnézu je, jak dlouho byl člověk kojený. Mateřské mléko ničím nenahradíte!!!

Trochu se směji, že nevětším potravinovým nepřítelem je cukr a tuk. Chemické fujtajbly jsou teda asi v pořádku. Přitom např. některé nízkot. jogurty jsou plné chemie. Dělají to media. Ale kdo se po informacích pídí, tak je najde.
Je spousta názorů na to jak, zdravě jíst. Zda maso ano či ne. Jako ve všem v životě, dávám přednost „středu“. Tudíž jíst vše, co je pokud možno přírodního původu, s minimální kontaminací škodlivin (nemusí to být zrovna BIO) a bez dalších úprav.

:arrow: K dětským výživám: Většina přislazovaná je. Našla jsem, že DEVA vyrábí neslaz. jablečný protlak s několika příchutěmi.

:arrow: k solení. Miminka nikdy nic jiného nejedla, než to, co jim dáte. Dosolovat rozhodně nepotřebují. Když jim solíte ted, jak jim budete dochucovat jídlo později? Klidne po dítěti jeho jídlo dojím bez ochucení.

Maminkám, které chtějí pro své děti a rodinu dělat co nejlepší vzkazuji: Hledejte informace, nenechte se napálit lacinými triky výrobců!!! Pokud si můžete vybrat, tak vybírejte to lepší (zdravější). Stejně tak jako i v životě.

Doporučuji jednu z knih na toto téma: „Tajemství výrobců potravin“ od V.Syrového (nedělám reklamu) na http://www.rozkvet.cz/
odd obchodu a dále odd. knihy

Nabízím další téma: škodlivost mikrovlnky (raději nepužívám) a mob. telefonu (ohřívá mozek o 1 stupeň C pri používání- stejná technol. jako mikrovlnka)

Přeji Všem spoustu radosti z Vašich dětí.
Markéta Kubinová Praha 5

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.4.04 21:54

Každý má na jídlo a všechno úplné jiný názor, já třeba jsem své dceři (11 měsíců) dávala tvaroh s ovocem už od 6 měsíce ( jednou týdně), a to na radu své doktorky, doktorka mé kamarádky zase řekla, že je tvaroh nezdraví (no tak si vyberte) Zastávám se v tomto Jamimi, já sama např. také kojila dceru 3 měsíce, pak jsem byla nucena přikrmovat (opět na radu doktorky) a udělala jsem dobře, malá mi po mém mlíčku blinkala a nepřibírala. I já jsem byla kojená do 3 měsíců a můžu říct (tuk tuk) že jsem nikdy nebyla vážně nemocná nebo něco podobného. Prostě každý své dítě krmí čím uzná za vhodné, dávám malý i pribináčky i slazené jogurty. Navíc kdyby byl tvaroh nezdravý protože jsou vněm bílkoviny, tak to by nemohli děti jíst ani jogurty ne? Kdybych se nad tímhle takhle zamýšlela, tak by má dcera nemohla jíst vůbec nic. Někde jsem četla, jaké potraviny by dítě ani do jednoho roku nemělo jíst, když jsem to tak četla tak moje dcerka minimálně 90% toho už hamala. Pak si vyberte když vám každý řekne něco jiného. K.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
4.4.04 09:17

Pokud má dítko problém s mat. mlékem tak je určitě vhodné přikrmovat. Nelíbil se mi jen ten názor, že kojení je vhodné jen pro africké děti, když jim matky nemohou dát nic jiného.

Máte pravdu, každý říká něco jiného. Chce to zdravý rozum. Možná někdy pomůže vzít to „z druhé strany“. Vědět, co je pro človíčka (i člověka) potřebné a snažit se mu to dát. Není problém si někde najít, co jaká potravina obsahuje. Jako všechno by mělo být ideálně v harmonii a tak by se měla skládat i naše strava.

Měla jsem na mysli spíše než přirozenou přírodní stravu, potraviny „upravené“. Např. Pribináčky. Jsou asi ze smet. krémů nejlepší, co se týká složení. Když budete vědět, že v takových podobných pochoutkách jsou látky nepříliš vhodné a dokonce i škodlivé, koupíte je dítěti? Pokud nečtete složení výrobků, tak asi ano. Námitka, že pak by děti nemohli jíst nic, neobstojí. Vždycky máte na výběr a pokud budete hledat tak najdete. Pro příklad: mezi pěti kečupy najdete jeden bez konzerv. prostředku (třeba Heinz). V sirupech pak třeba některé Hello.

Kdo vybírá opatrně potraviny pro své děti (stejně i vzdělání, zábavu, kamarády.....) podle mého nešidí své děti.

Svému čtyřletému klukovi jsem to vysvětlila. Velmi mě překvapil, jak to dobře vzal. Ví, že mu nekoupím barevné cukrovinky a některé další dobroty (poučeni jsou i příbuzní). Když má chuť, tak dostane něco, co mu neškodí a nebo co škodí méně. Když mu někdo něco dá, s čím nesouhlasím, tak to nechám na něm (nechci uvést do rozpaků třeba návštěvu). Většinou se mě syn zeptá, jestli si to může sníst. Nechci dělat ze svých dětí nějaké exoty, ale vychovat zdravé lidi s pocitem odpovědnosti za sebe, svoje zdravi a své činy.

Udělala jsem výběr potravin, které jsou s přír. hlediska čistší a ty kupuji. Tečka. Nic víc a nic míň. To by určitě zvládla každá maminka či „nákupčí“ rodiny.

Pokud mohu odělat trochu osvěty tak Prosím, zajímejte se co jíte!!!!!

Jde přece o Vaše zdraví a hlavně zdraví Vašich milovaných dětí!

M.K. Praha 5

• Nahlásit
  • Citovat
1460
4.4.04 18:59

Zdravím Jarču alias Jamimi!

Už dlouho jsem se tak nepobavila, jako u čtení Tvého příspěvku. Vlastně je to dost smutné, jak může někdo ignorovat skutečnosti a ničit zdraví svého dítěte.

1. V Hami a v Hippu cukr je a je ho tam víc než dost. Nevím odkud máš informaci, že tam není. Je ve všech výživách (sacharidy jsou totiž cukry?) jenže bohužel většina výrobců neuvádí jeho množství v procentech.
2. Solit skutečně není nutné, já jsem dlouho nesolila a holčička mi mi to nejen jedla, ale já jsem po ní s chutí dojídala.
3. Nevím, kde jsi četla, že se dětem do jednoho roku vůbec nemá dávat maso. Mohla bys prosím napsat zdroj této informace?
4. Pribiňáčky obsahují smetanu (příliš tuku), tvaroh (příliš bílkovin), cukr (v nevhodné formě, děti by měly mít hroznový) a jsou šlehané kysličníkem dusným. Výsledkem je špatná stravitelnost, možnost průjmů. O bílkovinách vypíšu něco z knihy Petra Fořta Moderní výživa pro děti z roku 2000:

Hovoříme-li o bílkovinách jako o ?výživě?, jistě vás napadlo, že jsou použitelné jako zdroj energie. Na rozdíl od cukrů a tuků je však využití bílkovin pro tvorbu energie to nejhorší, co může organismus potkat. Hlavně v průběhu růstu musí být naopak dosaženo stavu, kdy se nových vlastních bílkovin tvoří více, než se jich různým způsobem ztrácí.

V případě, že dítě konzumuje víc bílkovin, než jeho organismus dokáže využít, dojde k následujícím negativním důsledkům:
a) Zplodiny vzniklé přeměnou bílkovin přetěžují játra a ledviny a zhoršují jejich funkce
b) Z části aminokyselin, tvořících bílkoviny, vzniká tuk.
c) U kojenců a batolat je přebytek bílkovin nepocházejících z mateřského mléka příčinou zažívacích problémů (hnilobný průjem) a alergií, přičemž se souběžně snižuje vstřebávání vápníku a stoupají neúměrně nároky na příjem vitamínu B
d)
e) Zpracování nadměrného objemu bílkovin ochuzuje organismus o energii nutnou k jejich přeměně.

Doporučená denní dávka bílkovin pro roční dítě je 16 g.

Dávat dítěti to, co samo chce, je dobrá demagogie. Když bude chtít nůž, tak mu ho taky podáš? Dítě přece ještě nemá rozum, aby rozlišilo, co je dobré. Klidně se natáhne po buřtu (po slánce, po pepřence?.) a nacpe si to do pusinky, protože je prostě zvědavé. Když mu dáš nevhodné jídlo, tak ho klidně zbaští. Výživu dítěte do doby, než začne samo chápat a rozlišovat, mají řídit jeho rodiče. Já teda rozhodně nedávám dítěti, co samo chce a nedávám mu ani všechno, co jíme my. Moc Ti přeju, aby se Ti v tomto směru nevymkla výchova z rukou?

K Tvému argumentu, že dřív nic jiného nebylo a čím nás krmily? - ano, ale taky podle toho vypadá náš zdravotní stav! Souhlasím s holkama, bylo to z malé informovanosti a tehdejších možností. Naše babičky a prababičky také nepoužívaly vatové vložky a přežily to ? znamená to snad, že je nebudeme používat my?!

Nevím, jak jsi dospěla k názoru, že si všichni myslí, že jsi špatná matka? Nejsi tak trochu podezíravá?Proč by si to měli všichni myslet? Ani Tě neznám, tak nevím, proč bych si to o Tobě měla myslet. Pokud jsi nemohla kojit, pak je jasné, že jsi musela své dítě něčím krmit. Ale o to víc máš vybírat, co a kdy mu nabídneš, protože právě nekojené děti jsou na výběr správně potraviny choulostivější.

Pokud vím, tak kojení se ve světě a hlavně v Evropě podporuje. Zajímalo by mě, kde k podobným informacím Tvůj pan doktor přišel. Můžeš nám prozradit jeho jméno a působiště? Ráda s ním na to téma podiskutuji.

Kojení prostě JE pro dítě to nejlepší, je sice smůla, že právě Ty kojit nemůžeš, ale kvůli tomu nemusíš dělat agitaci proti kojení.

Pokud máš čtyřměsíčního chlapečka, tak je dost dobře možné, že problémy se zažíváním nejsou z mateřského mléka, ale z nevyzrálého zažívání. Navíc u chlapečků jsou prdíky mnohem častější než u holčiček. O kvalitě Tvého mléka to nic nevypovídá.

K Tvé větě ?nevěřte všemu, co kdo říká a věřte sami sobě.? ? právě to dělám ? nevěřím Tvému lékaři ani Tvým podivným úvahám, ale tomu, co považuji za rozumné. Moudrý člověk se totiž nechá poučit třeba i od nepřítele, ale hlupákovi je zbytečné cokoliv říkat.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
4.4.04 19:17

Jogurty

Bílý jogurt neobsahuje tolik tuku jako pribiňáček, neobsahuje žádný cukr a díky živé jogurtovvé kultuře je podstatně stravitelnější.

Tvaroh není jedovatý, pouze obsahuje určité množství bílkovin, pro malé děti příliš vysoké, takže by se měl užívat v malém množství, nejlépe polotučný, nedoslazovaný a nemusí to být denně.

Slazené jogurty nejsou pro děti to pravé ořechové, obsahují barviva, dochucovadla a konzervační látky.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
5.4.04 22:19

no to jsem to mu dala. Ja to nemyslela špatně. Byla jsem dost naštvaná, tak jsem vše správně nepopisovala.
Např. dám svému chlapečkovi, co sám chce. Tím jsem myslela, že když mu to nechutná nebo se mu z toho zvedá žaludek (jako když jsem zkoušela jaké umělé mléko mu bude vyhovovat, protože mi pořád všechno blinkal), tak mu to přece nebudu nutit.

Opravdu některé přesnídávky ovocné neobsahují cukr (např. od Hami jablko) a některé ano. Snažím se mu nedávat nic s cukrem ani se solí a nic jiného. Vždyť já jsem teprve zkoušela jen pár věcí, tak nevím složení ostatních výrobků. Ani nevím jestli mu mám dávat něco jiného než mléko. Doktorka říká, že nic jiného nepotřebuje. Ale dnes jsem četla člának v časopise Rodiče, že nekojené děti potřebují příkrm už od ukončeného 4. měsíce. Tak jak si mám pak vybrat. Asi změním doktorku.

Taky mám v plánu nedávat Marečkovi cukr a žádné cukrovinky min do tří let. Tak doufám ,že to ostatní pochopí. Už slyším babičky!!!

Co se týče kojení. Marečkovi to neprospívalo. Za celé tři měsíce přibral necelé kilo. Pak jsem šla k doktorce (zrovna tam nebyla, tak měla záskok) a tam se zjistilo, že malej je slabý a vyčerpaný, nemá sílu sát a že mám přikrmovat. Od té doby přibýrá, roste a je mnohem klidnější. Nejsem proti kojení. Chtěla jsem kojit min 6 měsíců a někdy je mi to líto.

Když jsem to psala, byla jsem naštvaná. Každého koho potkám a řeknu mu, že jsem kojila jen 3 měsíce, tak se hrozně diví a koukají na mě divně.
V každém časopise se píše jen o kojení a nic jiného pro mimča není dobré! Ale mě nic jiného nezbývalo. Chtěla jsem kojit i když to malej odmítal (když dostal lahev a zjistil, že je to jednodušší), snažila jsem se odsávat a dávat mu to z lahve, ale po měsíci jsem přestala mít mléko.

O tom doktorovi, který říkal, že už jinde ve světě se nekojí. Taky říkal, že protilátky se v těle hned rozpouštějí a tudíž se nemohou dostat k miminku. Nevím jestli je to pravda. Je fakt, že znám dost miminek a všechna byla nemocná a ty mimča, co nebyla kojená tak byla zdravá. Možná je to jen náhoda. Tak nevím, co je to za doktora. Můj není. Je to lékař mé kamarádky.

Moc mi záleží na zdraví mého syna. Teď přemýšlím jestli ho mám přikrmovat nebo jen dávat mléko.

Nemohu srovnat zdraví nás a našich dětí, podle toho co jsme jedli. To asi nemůže nikdo. Já osobně jsem zdravá, byla jsem kojena 2 měsíce, nikdy jsem nebyla vážně nemocná. Kdo může vědět, jak na tom budou naše děti za 50 let? To nevím, nejsem doktor ani vědec. Samozřejmě malýmu cukr (sacharidy) nedávám a snažím se to mu vyhnout.

Další článek v časopise byl o tom, co je lepší. Jestli čerstvé ovoce, u které nemůžete vědět, jak bylo ošetřováno a kde rostlo (a vaší úpravou kolik ztratilo vitamínů). Nebo ovoce v přesnídávkách, které musí projít testama. Záleží na každém, co uzná za vhodné. Nejlepší je mít ovoce a zeleninu z vlastní zahrádky. Ale kolik lidí má takovou možnost.

Vyslechnu si názory všech a pak se snažím udělat kompromis. Snad dělám dobře. Ale s tou propagací kojení se to opravdu přehání. Ať otevřu jakýkoliv časopis nebo s někým mluvím, tak jenom kojení a kojení. Vše ostatní je špatné. Ale něco ty děti jíst musí. Opravdu je mi to líto, že nemůžu kojit (ráda na to vzpomínám a chce se mi brečet, že nemůžu. bylo to moc krásný).

Tak se Vám všem ještě jednou moc omlouvám, měla jsem špatnou náladu a potřebovala jsem to nějak ze sebe dostat.

Ještě k tomu masu. Nevzpomínám si, kde jsem to četla, že děti do jednoho roku nesmějí maso. Mě to přijde jako blbost. V tom článku (časopis Rodiče) zase píší, že se má dávat maso (masozeleninový příkrm) alespoň 6× týdně. Je to docela zajímavý článek.

Máte někdo zkušenosti s příkrmama od 4. měsíce? Nebo mám dávat stále jen mléko?

Nezlobte se na mě. Díky za Vaše rady. Zdraví mého chlapečka je pro mě nejdůležitější.

Mějte se hezky a přeji krásné Velikonoce.

Jarča a Mareček (4 měsíce)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.4.04 09:17

Milé maminky nastávají a stávající,
mám 8letou dceru a v červnu budeme mít druhé potomstvo. Ráda bych se tak trochu zastala Jarči - i já mám někdy pocit, že se stále mluví jen o kojení, jehož důležitost nechci nijak snižovat (dcerku jsem kojila 4 měsíce plně a další 2 s příkrmy, teď doufám, že to vydržím déle), ale myslím si, že to moc neprospívá dobré psychice maminek, které jsou už dopředu „stresované“ tím, jestli zvládnou kojení, a to co nejdéle. Řekla bych, že ze všeho nejdůležitější je pro maminku i její miminko právě ta dobrá pohoda, se kterou budou zvládat třeba i tu umělou stravu (pak je samozřejmě důležité vybrat to nejlepší z nejlepšího).
Přeji všem hodně zdraví a sil do všeho, co je čeká. Martina

• Nahlásit
  • Citovat
1719
6.4.04 15:12

Ahojky!
Myslím že pro spoustu dotazů (třeba proč není pro děti do jednoho roku vhodné maso) byste mohli nalézt odpověď v knize Petra Fořta - Výživa pro těhotné a kojící ženy (nevím ten název přesně..) nebo v již zmíněné Moderní výživě pro děti (tam to taky určitě bude). Myslím že pan Fořt má sice pro někoho kontroverznější názory ale já osobně mu velice důvěřuju (i když s ním ve všem určitě nesouhlaím - např. jsem vegetarián..ale to sem teď nebudu plést)
ahoj K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.4.04 20:40

Ahoj holky,
musím se zastat Jarči…Vůbec mi nepřipadá, že propaguje nekojení…Z různých knížek se člověk dočte leccos, různí doktoři říkají něco jiného a co si z toho pak máme vybrat..Já kojila 4 měsíce a dál už to nešlo..Hlavu si s tím nelámu a jsem dokonce tak blbá matka, že věřím výrobcům a kupuji přesnídávky podle toho co ONI napíší, že je vhodné.To jsem ale macecha, co? Malá mi bílé jogurty nejí, takže od 6. měsíce dávám slazené a myslím si, že jí rozhodně neubližuju. Mamky, vždyť nám jde všem o zdraví dítěte, ale nic se nesmí přehánět…Ha, tak kdo se do mě obuje? Tereza

• Nahlásit
  • Citovat
1460
6.4.04 22:25

Ahoj Jarčo!

Z Tvého prvního příspěvku bylo poznat, že byl psán v afektu, jsem ráda, žes napsala ještě jednou.

Ovocné přesnídávky bez cukru vyrábí i Deva, jsou na štítku označené jako neslazené. Myslím, že nějaké začal vyrábět i Ben. O Hami bez cukru slyším poprvé, už jsem dlouho nic nekupovala, tak nemám přehled. Každopádně chystám o těchto výrobcích nějaký článek.

Z vlastní zkušenosti nemohu poradit s příkrmy od čtvrtého měsíce, ale podle mě záleží na tom, jestli je miminko spokojené a prospívá. Myslím, že Tvoje doktorka to myslela dobře, nemusíš jí hned měnit, možná si o tom s ní ještě promluv.

Kromě mléka se dá přidávat do večerní dávky rýžová kaše (neochucená ? třeba Sunarka do vody, není v ní ani mléko, cukr nebo nějaké příchuti.) Miminko by to mělo víc zasytit a může v noci dobře spát. Začala bych třeba jednou odměrkou kaše do večerního mléka a podle reakce děťátka postupně zvyšovat.
Někdo radí připravit mléko nebo kaši ze zeleninového vývaru. Těžko říct, v čem je to prospěšné. Ve vývaru nezůstane moc vitamínů, ty se znehodnotí vařením, ale budou tam nějaké minerály a dítě pozná novou chuť. Dá se nabídnout i samotný zeleninový vývar. Snad Ti poradí maminky, co to praktikovaly.

Petr Fořt píše, že se mají preferovat umělé kojenecké mléčné výživy s vysokým obsahem syrovátky a s obsahem částečně štěpených mléčných bílkovin. Jsou stravitelnější a méně zatěžují organismus. Rozhodně nedoporučuje maso-zeleninové příkrmy (ty nastoupí kolem 8 měsíce jako u jiných plně kojených dětí) Dále píše: ?Možné je občasné podání šťávy z dušeného ovoce kombinované se šťávou z čerstvé karotky (za předpokladu, že se nejedná o rychlenou skleníkovou jarní zeleninu obsahující vyšší obsah dusičnanů). Takto lze doplnit tekutiny, aniž by se musel použít dětský čaj.? Toto se týká nekojených dětí od 4. ? 6. měsíce.

Jestli máš zájem, můžu Ti poslat vypracovanou tabulku příkrmů, stačí mi poslat zprávu na frau@seznam.cz

S tím kojením je to začarovaný kruh. Podle toho, co píšeš se asi jednalo o růstový sprůt kolem třetího měsíce, kdy vzroste spotřeba mléka a trvá to několik dní než se zvýší. Miminko pak vyžaduje častější kojení. Tvorba mléka se dá podpořit. Platí zde pravidlo ? vyšší poptávka, zvýšená tvorba. Když se tato rovnováha naruší příkrmem, je jasné, že se mléko přestane tvořit. Bohužel převážná většina pediatrů nepátrá po příčinách a na:,–(í hned příkrm. Dá se to pochopit ? jsou to pediatři a mají miminka na starost, nemohou si ?dovolit? aby neprospívala (tudíž nepřibírala na váze.) Některá miminka ale rostou víc do délky a proto některý měsíc méně přiberou. Nemusí to ještě znamenat, že jsou podvyživená a trpí. Nespokojené miminko je plačtivé, rozmrzelé, může i špatně spát a při kojení se pouští a pláče. Nebudu tu rozebírat, jak zvýšit spotřebu mléka, jen je důležité pochopit v čem je problém, aby se to u dalšího dítěte neopakovalo. Hodně maminek si utvoří názor, že ony prostě kojit nemohou a pak se historie opakuje i u druhého dítěte. Nemusíš si nic vyčítat, stalo se Ti to, co mnoha dalším maminkám, ale nemusí to znamenat, že druhé dítě bys nemohla kojit.

Nevím kde zmiňovaný pan doktor přišel k závěru, že protilátky se v těle rozpouštějí a k miminku se nedostanou. Slyším to prvně.Opak je pravdou ? kojená miminka dostávají v mateřském mléku potravu doslova ušitou na tělo, takže i protilátky. Pokud je třeba kojící maminka nemocná a dál kojí, dostane dítě i protilátky. Je to 1:1, ale kdyby přestala kojit, je mnohem větší riziko, že se dítě od ní nakazí.

Co se týče kvality ovoce a zeleniny a kupovaných výživ, platí zde úplně to stejné jako propagace maso-zeleninového příkrmu ? je důležité se podívat, kdo takové články píše a zamyslet se nad tím proč!! Jistě že firma Hami vás bude všemožně přesvědčovat, že její výrobky jsou nejlepší. Mají totiž zájem aby se prodaly a oni vydělali? Stejně tak bude přesvědčovat maminky, že mají dávat maso-zeleninový příkrm ? totiž JEJICH maso-zeleninový příkrm v lahvičkách, za který utratíte hotové jmění, pokud ho budete dávat 6× do týdne?!!!! Je jasné, že nemáte šanci prozkoumávat kvalitu kupované zeleniny a těch, co mají možnost si vypěstovat vlastní je velice málo. Zdravý je kompromis ? občas čerstvou, na vycházky a výlety kupovanou. Problém je spíš to složení kupovaných výživ. Kromě cukru obsahují i škroby (aby zahustily přidanou vodu!) jenže v obsahu se to neuvádí!! Příkladem je třeba Hamé. Zatím jsem nenarazila na výživu, kde by bylo napsáno, kolik cukru obsahuje a o jaký cukr se jedná!! Děti by měly dostávat co nejdéle hroznový cukr. V praxi jsem to řešila tak, že jsem část výživy ředila vodou a dával je do lahve na pití. Zbytek jsem většinou snědla?

Maso je má zavádět také postupně, Fořt píše od 8. - 10. měsíce! Moje pediatrička se mě ptala, kolikrát do týdne dávám maso, když jsem přikrmovala asi tři týdny!! Řekla jsem jí, že jsem maso ještě nedávala. Začali jsme kolem osmého měsíce vývary a postupně přidávali trochu masa. Sami jíme maso maximálně tak 1-2× do týdne. 6× týdně mi přijde trochu moc, myslím, že se dá nahradit žloutkem nebo kvalitní rybou. Ale to je můj osobní názor.

Ještě Martině ke kojení ? já jsem se nikdy nestresovala, jestli budu mít mlíko. Prostě jsem kojit chtěla a nemyslela na to, co by se stalo kdyby?. A kojila jsem skoro 21 měsíců v naprosté pohodě pro obě. I odstavení proběhlo naprosto samozřejmě bez problémů. Prostě jsem místo kojení začala dávat večer láhev nebo jsem uspávala jen hlazením. Myslím si, že články o kojení samy o sobě nestresují, ale šestinedělí je náročné a někdo holt podlehne a začne se stresovat sám.

Jarčo, myslím, že se na Tebe nikdo nezlobí, zase se ozvi.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama