Ukončení práce a přechod na hlavní živnost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Petttruše
Extra třída :D 10076 příspěvků 22.04.18 08:44
Ukončení v práci a živnost

Ahojte,

momentálně mám vedlejší živnost, jelikož jsem zaměstnaná. V práci jsem dala výpověď a jsem ve výpovědní lhůtě do konce května. Až mi skončí výpovědní lhůta a nebudu mít jiné zaměstnání na hlavní poměr, tak mi vedlejší živnost automaticky naskočí na hlavní, že? Mám jít tedy na úřad a nahlásit, že od 1.6. budu mít živnost hlavní, a nastavit si odvody na sociální a zdravotní? Současně mám ted od dubna práci na DPP, budu tam jen nějaké dny, to ale nemění nic na tom, že od toho června musím mít živnost jako hlavní a normálně si platit odvody, je to tak? Živnosták mi to sám nahlásí na pojištovnu nebo si to musím vše obejít sama, aby mi vypočetli, kolik mám platit? Vůbec netuším :) prosím o radu zasvěcených, co přesně mám udělat a kam vše to nahlásit…děkuji :kytka:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 61009 příspěvků 3 inzeráty 22.04.18 09:00

Tak kolik mas platit je jasny, minimalni zalohy jsou stanovene. Ale co obehat netusim, asi bych to nahlasina na ossz a na zp, zivnostaku je fuk, zda to mas hlavni nebo vedlejsi, ten to neresi.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32365 příspěvků 10 inzerátů 22.04.18 09:02

Ahoj, koukni sem , tady máš popsáno, kdy a kam se nahlásit.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32365 příspěvků 10 inzerátů 22.04.18 09:03

@Petttruše Odvody si nastav podle očekávaného výdělku. Sice jsou nějaké minimální částky, ale aby ses pak nedivila, kolik budeš doplácet.

Peťula21
Ukecaná baba ;) 1022 příspěvků 22.04.18 10:26

@Petttruše

Ahoj, určitě to musíš hlásit na OSSZ i na ZP. Zdravotní je myslím minimální dáno. Ale na ossz si můžeš částku „vybrat“ kolik si budeš chtít platit. Dle toho se ti pak vypočítává i důchod. Ale moje účetní říká, že je zbytečné platit víc, ať si raději peníze dávám stranou na účet a necpu to státu. Kdyby se nedej bože něco stalo a ty ses důchodu nedožila, tak peníze propadnou státu. Proto je prý lepší platit minimální. Ale nemocenský si platím o něco vyšší než minimum.
A až bys dávala daň. přiznání, tak tam jim to už vyplníš, že jsi osvč a živnost máš na hl. činnost. Já jsem OSVČ už přes 15 let a není nad to mít účetní, která mi vždycky řekne kolik mám kde platit atd…

eumedon
Extra třída :D 12394 příspěvků 22.04.18 17:02
@Petttruše píše:
Ahojte,momentálně mám vedlejší živnost, jelikož jsem zaměstnaná. V práci jsem dala výpověď a jsem ve výpovědní lhůtě do konce května. Až mi skončí výpovědní lhůta a nebudu mít jiné zaměstnání na hlavní poměr, tak mi vedlejší živnost automaticky naskočí na hlavní, že? Mám jít tedy na úřad a nahlásit, že od 1.6. budu mít živnost hlavní, a nastavit si odvody na sociální a zdravotní? Současně mám ted od dubna práci na DPP, budu tam jen nějaké dny, to ale nemění nic na tom, že od toho června musím mít živnost jako hlavní a normálně si platit odvody, je to tak? Živnosták mi to sám nahlásí na pojištovnu nebo si to musím vše obejít sama, aby mi vypočetli, kolik mám platit? Vůbec netuším :) prosím o radu zasvěcených, co přesně mám udělat a kam vše to nahlásit…děkuji :kytka:
ŽÚ se přece nedozví, že jsi dala výpověď a budeš samoplátcem zdravotního a sociálního pojištění. A ani to živnostenský úřad nezajímá. Musíš to na zdravotní pojišťovně a ČSSZ oznámit sama.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32365 příspěvků 10 inzerátů 23.04.18 07:00

@Peťula21 Nemocenské nemusíš platit vůbec, je nepovinné. A sociální i zdravotní platíš podle příjmu, ne že je lepší si platit minimální, minimální částka je stanovena pro zdravotní i pro sociální.

Peťula21
Ukecaná baba ;) 1022 příspěvků 23.04.18 13:41

@Tiger-lily

Vím, že nemocenské je nepovinné. Ale myslím, že není na škodu si ho platit. Ty necelý 2 stovky nikoho snad nevytrhnou, a když přijde náhodou PN, tak něco od OSSZ budeš dostávat. Na rozdíl, když si nebudeš platit, tak pak při nemoci nedostaneš vůbec nic.
No, tak já si můžu sama zvolit kolik platím na sociálním a můžu si platit i víc než je minimum. To, že to je dle příjmu, tak slyším poprvé. Já si platím minimum, i když bych si mohla platit víc…

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32365 příspěvků 10 inzerátů 23.04.18 13:59

@Peťula21 Minimu platíš, protože máš tak malý příjem. Zrovna u toho sociálního bys koukala, kolik ti vyměří 8o ani se nenaděješ a platíš třeba 8 tisíc měsíčně. Zdravotní tak rychle neskáče. Divím se, že to nevíš, přece musíš podávat přehledy každý rok. :nevim:

Hvězda diskuse 61009 příspěvků 3 inzeráty 23.04.18 14:13

@Tiger-lily No, 8 tisíc měsíčně, no, nemyslím, že mají OSVČ běžně měsíční zisk přes 54 tis.

Peťula21
Ukecaná baba ;) 1022 příspěvků 24.04.18 10:48

@Tiger-lily

No, než něco takového začneš psát, tak si to nejdřív ověř - nejlépe na ossz.

Sociální platím minimálku a vůbec to není dle příjmu a nikdo mi to nevypočítával. A pro tvou informaci příjem malý vůbec nemám :dance:. Když bych si chtěla platit víc, tak zajdu na ossz, kde mi to tak nastaví (dle mého požadavku) a já si budu platit víc. Ale nemám důvod platit víc, to si radši ten rozdíl dávám na penzijko, než to cpát státu ;)

Jo, a co se týče mých přehledů, tak pro tvůj klid je opravdu každý rok dávám :pankac: ;).

Hvězda diskuse 61009 příspěvků 3 inzeráty 24.04.18 12:08

@Peťula21 No, tak to zas pozor, podle příjmů to opravdu je, pokud by ti v přehledu vyšel příjem vysoký, tak se ti zvýší i odvody na sociální, takže nejspíš zas až tak velké příjmy mít nebudeš a stále budeš v pásmu, kdy je ta minimální povinná záloha větší než ta, která by ti vycházela podle příjmu.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 26726 příspěvků 9 inzerátů 24.04.18 12:10
@Peťula21 píše:
@Tiger-lily

No, než něco takového začneš psát, tak si to nejdřív ověř - nejlépe na ossz.

Sociální platím minimálku a vůbec to není dle příjmu a nikdo mi to nevypočítával. A pro tvou informaci příjem malý vůbec nemám :dance:. Když bych si chtěla platit víc, tak zajdu na ossz, kde mi to tak nastaví (dle mého požadavku) a já si budu platit víc. Ale nemám důvod platit víc, to si radši ten rozdíl dávám na penzijko, než to cpát státu ;)

Jo, a co se týče mých přehledů, tak pro tvůj klid je opravdu každý rok dávám :pankac: ;).

podle příjmů to ale je, dokonce se ti ta částka vypočítá v přehledu… a nezaplatíš státu víc, stejně to pak za ten rok musíš doplatit…

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32365 příspěvků 10 inzerátů 24.04.18 12:30
@Regina Hero píše:
podle příjmů to ale je, dokonce se ti ta částka vypočítá v přehledu… a nezaplatíš státu víc, stejně to pak za ten rok musíš doplatit…

Tak samozřejmě a případný přeplatek ti pak zase vrátí. Napsala jsem to proto, aby nezačala platit minimální a příští rok nekoukala, kolik to musí doplatit najednou. ;)

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32365 příspěvků 10 inzerátů 24.04.18 12:36

@Peťula21 Nepiš nesmysly. Podle příjmů to je. Po určité době, když ti např. příjmy klesnou, doložíš tuto skutečnost na ossz a můžeš požádat o snížení záloh. Např. tady je kalkulačka . Podle různých podmínek uplatňuješ buď reálné nebo paušální výdaje.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Přišel o ženu i Českou Miss! Ditmar skončil v nemocnici a prosí o modlitby

Martin Ditmar skončil opět v péči lékařů. Bývalý šéf České Miss musel být po... číst dále >

Zlatá mládež 2 v Indii: Xenofob Mike, glosátor Renato i kulturní šok mezi chuďasy

Zlatá mládež, šílený pořad České televize, od něhož nebudete moct odtrhnout... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Vyvinutá Japonka nosí místo podprsenky popruhy od batohu

Hvězdou sociálních sítí se stala vnadná japonská cosplayerka Yui Okada, která... číst dále >

Nový vynález podle NASA. Kalhotky, které nemusíte týden prát

Spodní prádlo se má denně měnit. Dánští designéři však vymysleli oděvní... číst dále >

Reklama