Vada řeči u téměř sedmiletého?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
7009
20.2.15 11:12

@zuzkasim tak zalezi, jestli uz odklad mel, muze byt zarijovy, vek 6,5 zaokrouhleny. Pokud je to tak, tak byh odklad hodne zvazovala :nevim: Samozrejme, ze pokud uz odklad byl, tak dalsi nejde, ale budou pak se skolou bojovat, pokud nerozlisuje mekke a tvrde souhlasky

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
69235
20.2.15 11:15

On problém je, že to není její syn a tudíž předpokládám, že ona s ním na logopedii nechodí a absolutně netuší, která bije. S dcerou se byla schopna trénovat jen já, protože nikdo jiný prostě nevěděl, co a jak, Tak jsem úplně mohla vyskočit z kůže, když kde koho napadlo jí zrovna opravovat a říkat jí cepice se neříká řekni če-pi-ce. Bez jakékoliv návaznosti na trénink.

Pokud neříká L, nevěřím, že trénují č, tudíž opravování ve slově čepice je notně mimo.
A to je kámen úrazu, trénovat s ním může někdo, kdo ví jak.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
69235
20.2.15 11:18

Ale zase bycho to neviděla tak tragicky, je únor, do září je půl roku, pokud mu naskočí L, čšž a csz mají šanci za půl roku při pravidelném intenzivním tréninku zvládnout. R a Ř můžou řešit za behu první třídy, zhruba do prosince je čas. Navíc pokud dítě navštěvuje logopedii a je na něm vidět posun, což znamená, že jeho logopedická průprava není jednou za 14 dnů 30 minut u logopeda, jen průměrně normální učitelka na to v té první třídě bere zřetel při opisech a diktátech.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
22078
20.2.15 11:19
@terinka4444 píše:
On problém je, že to není její syn

Ano, to jsem přehlédla - to může být rozhodně velký problém - a možná i důvod, proč se vada řeči nelepší… jestliže se s klukem pracuje nesystematicky, pokaždé někdo jiný a ještě spolu navzájem pořádně nekomunikují, zlepšování bude velmi pomalé.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7009
20.2.15 11:23

Ja nedavno nasla tyto stranky logopedonline.cz a tam jsou ke stazeni navody, docela dobre, my se na logo teprve chystame, ale treba ty artikulacni cviceni uz zkousime ted, to nic nepokazi. At si otec zavola ci se sejde s logopedkou, pokuzd vam matka nedava informace, ma na ne pravo, ona vam pak rekne, co delaji, co ma cvicit.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.2.15 11:27

Chodíte ke klinickému logopedovi? Důležité je nejen cvičení hlásek, ale i procvičení svalů. Dcera je má slabé. Dcera taky chodí na logopedii. Dostaly jsme se tam už ve třech letech, kdy se rozhodovalo, zda má jít na odstranění zvětšené nosní mandle. Měla různé cvičení nejen na hlásky č, š, ž, v, r, ř, ale důležité je i uvolnění ruky, takže kreslila klubíčka apod. Kreslení má prý souvislost s mluvením. Pak cvičila třeba jazykem čertíka, měla olizovat jazyk na jeden koutek, na druhý koutek, jazyk dávat na patro. I logopedka je občas z toho nešťastná, že to jde u ní hodně pomalu. V listopadu jí bylo sedm. Od září chodí do první třídy. Do první třídy nastupovala s tím, že neumí r a ř. A toto trvá dodnes. V tom r se pomalu zlepšuje, ale musí na to mluvení myslet, ještě to nemá automaticky.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
20.2.15 11:31

Neni muj syn, ale pritel jej ma v péči. K matce chodi na navstevu.Na logopedii s nim dochazime vsichni na střídačku. Logopedka jej opravuje neustale a vsechny pismenka dohromady. Sezeni ma 1× do mesice na pul hodiny a dle meho za ten rok a pul se neposunul nikam, hlavne ze pani doktorka si odskrtava, ze ma prupravu na R…
Odklad nelze.
Na psychologickem sestreni byl. Problem je jen ten, ze je prilis detsky a odmita vyrust.coz se casto odrazi i v chovani a ja z nej pak vyletavam z kuze.On je navic nadprumerne velký, takze ho okoli vnima jak nevychovance ba nekdy i jako postizeneho

  • Citovat
  • Upravit
5073
20.2.15 11:34
@Anonymní píše:
Logopedka jej opravuje neustale a vsechny pismenka dohromady.

To je divné, u staršího i teď u prostředního se jede jedno písmenko po druhém. Například s prostředním - první třída - už rok a půl trénujeme „L“ a dál se pojede až to zvládne.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.2.15 11:35

Ale jinak jak tady píší ostatní nejdříve si musí to písmenko zafixovat postupně, ne všechny najednou. A teprve potom zkoušet slova, opravovat nemá cenu, to už musí to písmenko zvládnout. Začíná se tedy od toho č, š, ž, které by měl už v tomto věku umět. Až zvládne toto, tak se přidá to r a nakonec ř.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
20.2.15 11:35

Odeslal se mi neuplny text…
To vnimani okoli mne pak mrzi…
Hodne komunikuje s nou dcerou která je o dva roky mladsi a ona jej uci take spravne mluvit

  • Citovat
  • Upravit
5073
20.2.15 11:35
@Anonymní píše:
Na psychologickem sestreni byl. Problem je jen ten, ze je prilis detsky a odmita vyrust.coz se casto odrazi i v chovani a ja z nej pak vyletavam z kuze.On je navic nadprumerne velký, takze ho okoli vnima jak nevychovance ba nekdy i jako postizeneho

Máte hotové sluchové vyšetření? A co zvuková syntéza a analýza? To jsou věci, které se také kontrolují pokud dítě na svůj věk hodně špatně vyslovuje.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.2.15 11:39

Tak opravovat všechny písmenka dohromady, to je na změnu logopedky. Musí se postupně. Určitě bych hledala tu klinickou, která třeba má smlouvu s pojišťovnou. To už má asi závažnější vadu než nějaké provičování třeba dětí ve školce, kdy sem tam nějaké písmenko trénuje skoro každé dítě. Ale tyto logopedky mají dlouhé čekací doby. Nám napsala doporučení dětská lékařka, jde to přes pojišťovnu a nic se neplatí.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
20.2.15 11:40

Sluch vysetren a v poradku

  • Citovat
  • Upravit
22078
20.2.15 11:40
@Anonymní píše:
Neni muj syn, ale pritel jej ma v péči. K matce chodi na navstevu.Na logopedii s nim dochazime vsichni na střídačku. Logopedka jej opravuje neustale a vsechny pismenka dohromady. Sezeni ma 1× do mesice na pul hodiny a dle meho za ten rok a pul se neposunul nikam, hlavne ze pani doktorka si odskrtava, ze ma prupravu na R…
Odklad nelze.
Na psychologickem sestreni byl. Problem je jen ten, ze je prilis detsky a odmita vyrust.coz se casto odrazi i v chovani a ja z nej pak vyletavam z kuze.On je navic nadprumerne velký, takze ho okoli vnima jak nevychovance ba nekdy i jako postizeneho

V první řadě - na logopedii by s ním měla docházet jedna osoba, která bude s logopedkou spolupracovat a která potom všechny ostatní instruuje, jak přesně s dítětem pracovat. Chození na střídačku je k ničemu - „levice neví, co dělá pravice“.

Za druhé - jak často dítě doma skutečně trénuje? Podle předepsaných cvičení, pracovních listů, myslím… nikoli jak často jej někdo pouze opravuje.

Za třetí - logopedka, k níž docházíte, má skutečně atestaci klinického logopeda?

Za čtvrté - co to znamená „odmítá vyrůst“? V 6,5 letech má nárok na to být dětský. Nerozumím také poznámce o Tvé dceři - to jako že k logopedce chodíte i s mladším dítětem, které potom s bráchou trénuje? Nebo jsem se do těch anonymů zamotala…?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.2.15 11:54

Ono ne vzdy jde aby chodil jeden clovek. Matka udajne nema cas nebo se ji to nehodi.Otec je na vysoke pozici a obcas to volno mit nemuze. A ja mam jeste dve deti. Vzajemne se ale o uceni instruujeme.

Snazime se s nim doma trenovat ale ne vzdy to jde dle predstav. Takze kuprikladu kdyz neni moznost zalezt si a chvili se ucit, tak si procvicujeme slovicka kuprikladu pri ceste autem.

Ano je to logopedka ale take se mi jeji pristupy nezdaji.

Odmita vyrust-chova se neprimerene svemu veku. Nekdy jak dvoulete trilete dite.Rad sisla a dela veci jako mladsi dite.
A dcera nedochazi na logopedii, pouze spolu komunikuji a ona jej uci jak se sama naucila(mluvi naprosto spravne vcetne R a Ř) coz mu dava dle vseho vic nez lekce s mudr.

  • Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Chrastítko Špendlík

  • (4.6) + 67 recenzí

Dudlík Perfect

  • (4.7) + 53 recenzí

BABY NA UCPANÝ NOS 50 ML

  • (4.9) + 41 recenzí

Dudlík Space 0–6m

  • (4.9) + 41 recenzí

Poradna pediatra

Ikona - Jiří Havránek

Mudr. Jiří Havránek