Vnímáte nějak dnešní výročí?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
872
21.8.12 20:40

@janine24
díky za založení diskuze, zrovínka odpoledne jsem se courala s mladým (rozuměno potomkem) městem, jukla na datum a ejhle…ono jedenadvacet, tak jsem si vzpomněla…bohužel opravdu generaci mladších toto povětšině nic neříká, neb s dějepisem skončili u druhé světové války a doma jim to také nikdo neřekl :(
Ale takovou perličku, jak to vypadá se všeobecným vzděláním. Můj zážitek z 08. května letošního roku:
Pokus dojít s dítětem na kladení věnců a uctění památky bohužel ztroskotal na dětském hřišti (došli jsme tam pak později). Na hřišti se houpali 3 kluci ve věku 12ti let (následným rozhovorem s nima jsem to zjistila), byly slyšet nějaké hrané skladby od pomníku z parku a pak v okamžiku, kdy hrála naše hymna zapředli hovor na téma, co že to dneska hraje za dechnu, co všichni blbnou? Ufff, chvíli jsem je poslouchala a rozdejchávala to a pak se jim pokusila vysvětlit, proč že to vlastně dnes mají volno ze školy a mohou se poflakovat. Čučeli na mě jak vyvorané myši. Každopádně jsem si v jednu chvíli připadala jak ve filmu Samotáři, když tam „macháček“ má hlášku při hymně, že je to dobrá instrumentálka, ty vole, co to hrajou…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
23505
21.8.12 20:41
:?
  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Gabika
21.8.12 20:55

Tak mne musel dnes manžel pripomenúť, že je už 21., ja žijem dátumovo ešte niekedy v minulom týždni :lol: Rozhlas sme mali zapnuté akurát regionálne správy, pretože sme mali chemický poplach, tak sme sledovali, či už môžme otvoriť okná a vyjsť z domu…

Môj otec mal v 68 sedemnásť, a tiež protestoval… Ovšem, ako čerstvo navrátivšia sa zo západu teraz túto históriu vnímam skôr z toho uhlu, že si zúfam nad tým, čo tu komunisti s ľuďmi urobili, z toho sa budeme spamätovávať aspoň dve generácie…

Takže ano, tiež spomínam, a hovorím si, ako by to u nás vyzeralo, keby…

  • Citovat
  • Upravit
26295
21.8.12 21:04

@janine24 také musím poděkovat za založení této diskuse, aspoň některé budou mít ponětí o tom jakýže je to vlastně den.
U nás doma jsme tyto události vždy každoročně probírali.

Nesouhlasím tedy s názory, že připomínky v médiích jsou jakousi mediální masáží. V hlavních zprávách byla jen krátká reportáž. :nevim: A také nesouhlasím s tím, že se nemáme dívat do minulosti. POkud se člověk nepoučí z chyb, kterých se v minulosti dopustil, dopustí se jich v budoucnosti znova. :(

@jruz to je dost smutné :?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
23847
21.8.12 21:10

@janine24 Zeptám se možná blbě, ale tys 21.8.1968 zažila? Jen mne udivuje, že tě to tak bere, ale tak proč ne. :nevim: Já si vzpomněla, že je 21.8., až když jsem četla tvou diskuzi, jinak fakt ne.
Jinak přemýšlím, jestli slavím nebo vzpomínám na nějaké takové ty události národního významu. Hmm, tak akorát k zapálení svíčky vidím datum 1.1.1993, ale to je spíš smutek nad neskonalou blbostí, než že bych uctívala nějaké hrdiny.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
23505
21.8.12 21:44

@Gina108 Nezazila, ale jsem dcera kulaku, nepratel republiky. A tema 3 zivych pochodni a jejich obetovani pro nas a nasi budoucnost u nas doma bylo casto zminovany… Mimo jinych.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4885
21.8.12 21:45
@janine24 píše:
Přiznám se, že dnešní datum je pro mě i pro naši rodinu hodně významné. V dobrém si připomínám hrdinství těch, co se nebáli, zároveň myslím i na oběti a celkově to vnímám hodně silně. I pro to, že tenkrát protestovat nebylo jednoduché a bojovat proti systému bylo náročný. Za všechny ty hrdiny, nebojácné, odvážné zapaluju dnes svíčku a jsem jim moc vděčná. Co vy?

Taky tak.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4885
21.8.12 21:46
@Raďulle píše:
A co se teda stalo?

To se fakt ptáš???

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4885
21.8.12 21:47
@AstraG píše:
Tak my dnes výročí slavíme :-) 2. od svatby :-) do té doby jsem nevěla co je to za datum, až nám to říkalo okolí, co se v ten den stalo, takže vím, že byl vpád ruských vojsk… ovšem historie nehistorie, já žiju přítomností a zpět už se neohlížím, kdybych měla smutnit, bylo by to každej den, za každej vyhaslej život - obvzlášť ty dětský…

Jak může někdo nevědět, tys nechodila do školy?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Sype
21.8.12 21:47

Prijde mi hrozne, ze nekdo nevi, co se stalo 21.8.1968. Historii je treba si pripominat! Chtel by snad nekdo vratit dobu pred '89… Ja tedy rozhodne ne! Komuniste=zverstvo.

  • Citovat
  • Upravit
23847
21.8.12 21:53
@Lenka002 píše:
Jak může někdo nevědět, tys nechodila do školy?

Hele, třeba je starší ročník, na základce se to před revolucí fakt neučilo. :nevim:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4885
21.8.12 21:54
@Sype píše:
Prijde mi hrozne, ze nekdo nevi, co se stalo 21.8.1968. Historii je treba si pripominat! Chtel by snad nekdo vratit dobu pred '89… Ja tedy rozhodne ne! Komuniste=zverstvo.

Přesně.
Nechápu, že sem chodí takové husy.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4885
21.8.12 21:55
@Gina108 píše:
Hele, třeba je starší ročník, na základce se to před revolucí fakt neučilo. :nevim:

Ale doma se o tom snad mluvilo. Kde to jsme proboha…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4885
21.8.12 21:56

Zakladatelko děkuji moc, ale prchám, byla bych asi hnusná. Jsem v šoku. Kam to dospějeme jako národ? Ony to svým dětem určitě říkat nebudou, že.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
15319
21.8.12 21:58

Nevzpomněla :oops: jen proto, že nemám kalendář a netušila jsem, kolikátého zrovna dneska je, jinak naprosto chápu, proč si lidi připomínají nedávnou minulost, ve spoustě rodin je to ještě živé téma, moji rodiče byli v té době na vysoké a silně to prožívali.
Navíc období socialismu je doba, ve které vyrůstali mí rodiče a která je tímpádem silně ovlivnila a tím i poté mě, takže by mi přišlo divné si říct, že mě novodobá historie nezajímá. :nevim:
Překvapilo mě, kolik lidí netuší, co je to za datum. 8o

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Breno poradna - podlahové krytiny

Ikona - Jiří Novotný

Jiří Novotný