Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
@janine24
díky za založení diskuze, zrovínka odpoledne jsem se courala s mladým (rozuměno potomkem) městem, jukla na datum a ejhle…ono jedenadvacet, tak jsem si vzpomněla…bohužel opravdu generaci mladších toto povětšině nic neříká, neb s dějepisem skončili u druhé světové války a doma jim to také nikdo neřekl ![]()
Ale takovou perličku, jak to vypadá se všeobecným vzděláním. Můj zážitek z 08. května letošního roku:
Pokus dojít s dítětem na kladení věnců a uctění památky bohužel ztroskotal na dětském hřišti (došli jsme tam pak později). Na hřišti se houpali 3 kluci ve věku 12ti let (následným rozhovorem s nima jsem to zjistila), byly slyšet nějaké hrané skladby od pomníku z parku a pak v okamžiku, kdy hrála naše hymna zapředli hovor na téma, co že to dneska hraje za dechnu, co všichni blbnou? Ufff, chvíli jsem je poslouchala a rozdejchávala to a pak se jim pokusila vysvětlit, proč že to vlastně dnes mají volno ze školy a mohou se poflakovat. Čučeli na mě jak vyvorané myši. Každopádně jsem si v jednu chvíli připadala jak ve filmu Samotáři, když tam „macháček“ má hlášku při hymně, že je to dobrá instrumentálka, ty vole, co to hrajou…
Tak mne musel dnes manžel pripomenúť, že je už 21., ja žijem dátumovo ešte niekedy v minulom týždni
Rozhlas sme mali zapnuté akurát regionálne správy, pretože sme mali chemický poplach, tak sme sledovali, či už môžme otvoriť okná a vyjsť z domu…
Môj otec mal v 68 sedemnásť, a tiež protestoval… Ovšem, ako čerstvo navrátivšia sa zo západu teraz túto históriu vnímam skôr z toho uhlu, že si zúfam nad tým, čo tu komunisti s ľuďmi urobili, z toho sa budeme spamätovávať aspoň dve generácie…
Takže ano, tiež spomínam, a hovorím si, ako by to u nás vyzeralo, keby…
@janine24 také musím poděkovat za založení této diskuse, aspoň některé budou mít ponětí o tom jakýže je to vlastně den.
U nás doma jsme tyto události vždy každoročně probírali.
Nesouhlasím tedy s názory, že připomínky v médiích jsou jakousi mediální masáží. V hlavních zprávách byla jen krátká reportáž.
A také nesouhlasím s tím, že se nemáme dívat do minulosti. POkud se člověk nepoučí z chyb, kterých se v minulosti dopustil, dopustí se jich v budoucnosti znova. ![]()
@jruz to je dost smutné ![]()
@janine24 Zeptám se možná blbě, ale tys 21.8.1968 zažila? Jen mne udivuje, že tě to tak bere, ale tak proč ne.
Já si vzpomněla, že je 21.8., až když jsem četla tvou diskuzi, jinak fakt ne.
Jinak přemýšlím, jestli slavím nebo vzpomínám na nějaké takové ty události národního významu. Hmm, tak akorát k zapálení svíčky vidím datum 1.1.1993, ale to je spíš smutek nad neskonalou blbostí, než že bych uctívala nějaké hrdiny.
@Gina108 Nezazila, ale jsem dcera kulaku, nepratel republiky. A tema 3 zivych pochodni a jejich obetovani pro nas a nasi budoucnost u nas doma bylo casto zminovany… Mimo jinych.
@janine24 píše:
Přiznám se, že dnešní datum je pro mě i pro naši rodinu hodně významné. V dobrém si připomínám hrdinství těch, co se nebáli, zároveň myslím i na oběti a celkově to vnímám hodně silně. I pro to, že tenkrát protestovat nebylo jednoduché a bojovat proti systému bylo náročný. Za všechny ty hrdiny, nebojácné, odvážné zapaluju dnes svíčku a jsem jim moc vděčná. Co vy?
Taky tak.
@AstraG píše:
Tak my dnes výročí slavíme2. od svatby
do té doby jsem nevěla co je to za datum, až nám to říkalo okolí, co se v ten den stalo, takže vím, že byl vpád ruských vojsk… ovšem historie nehistorie, já žiju přítomností a zpět už se neohlížím, kdybych měla smutnit, bylo by to každej den, za každej vyhaslej život - obvzlášť ty dětský…
Jak může někdo nevědět, tys nechodila do školy?
Prijde mi hrozne, ze nekdo nevi, co se stalo 21.8.1968. Historii je treba si pripominat! Chtel by snad nekdo vratit dobu pred '89… Ja tedy rozhodne ne! Komuniste=zverstvo.
@Lenka002 píše:
Jak může někdo nevědět, tys nechodila do školy?
Hele, třeba je starší ročník, na základce se to před revolucí fakt neučilo. ![]()
@Sype píše:
Prijde mi hrozne, ze nekdo nevi, co se stalo 21.8.1968. Historii je treba si pripominat! Chtel by snad nekdo vratit dobu pred '89… Ja tedy rozhodne ne! Komuniste=zverstvo.
Přesně.
Nechápu, že sem chodí takové husy.
@Gina108 píše:
Hele, třeba je starší ročník, na základce se to před revolucí fakt neučilo.
Ale doma se o tom snad mluvilo. Kde to jsme proboha…
Zakladatelko děkuji moc, ale prchám, byla bych asi hnusná. Jsem v šoku. Kam to dospějeme jako národ? Ony to svým dětem určitě říkat nebudou, že.
Nevzpomněla
jen proto, že nemám kalendář a netušila jsem, kolikátého zrovna dneska je, jinak naprosto chápu, proč si lidi připomínají nedávnou minulost, ve spoustě rodin je to ještě živé téma, moji rodiče byli v té době na vysoké a silně to prožívali.
Navíc období socialismu je doba, ve které vyrůstali mí rodiče a která je tímpádem silně ovlivnila a tím i poté mě, takže by mi přišlo divné si říct, že mě novodobá historie nezajímá. ![]()
Překvapilo mě, kolik lidí netuší, co je to za datum. ![]()