Zkušenosti s Vojtovou metodou

41
13.10.04 21:31

Vojtova metoda

Ahoj maminky,
chci se zeptat na vaši zkušenost s cvičením tzv. Vojty. Já cvičím se svoji holčičkou už 2 měsíce a zdá se, že jí to pomáhá. Jen se trochu bojím toho,že až přestaneme cvičit, aby nezakrněla a šla ve vývoji dál. Máte s tím nějaká zkušenosti.
díky Monča a cvičenec Niki 4 m.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
14.10.04 08:40

je nekde popis?

Ahoj, rada bych to s mimi taky zkusila, ale nevim nikde najit navod jak cvicit. Zatim jsme zjistila od lekarky ze to cvici jenom deti v necem postizene potazmo v necem malinko nedovyvinute. Ale kamoska mela zdravou dcerku, cvicila to s ni a ted je pohybove mnohem vyspelejsi nez vetsina jinych, zel popis cviku uz nema. Muj kluk (4 mes) je velice aktivni a myslim ze by se mu to libilo, neni jeste pozde neco zacinat?

• Nahlásit
  • Citovat
1132
14.10.04 09:59

Ahoj,

my jsme s Vojtou zacaly az ve 13ti mesicich - Iva se jen plazila, nelezla. Nevim, jestli to bylo cvicenim, ale po tydnu zacala lezt, sedet, stavet se. Cvicily jsme celkem 6 tydnu, pak nam bylo receno, ze uz neni treba vyvoj zbytecne urychlovat.
S ditetem, ktere je vyvojove v poradku bych urcite necvicila - jednak se to da „precvicit“, takove deti jsou pak hyperaktivni a navic se to detem nelibi - neni to zadne klasicke cviceni, ale spise mackani ruznych reflexnich bodu a drzeni v urcite poloze. A pokud cvicit, tak jedine pod vedenim odborniku, fakt to neni zadna sranda.

Pavlina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
14.10.04 17:59

Ahoj,
cvičíme Vojtu už 4.měsíce, nejsem si jistá jestli to malému pomáhá, ale připadá mi to jako „mučení“ :cry: . Psala jsem na toto téma příspěvek do "SOS maminek - problémový motorický vývoj. Podle komentářů bude jasné, že to opravdu není žádná zábava. Strašně bych si přála, aby mi někdo řekl, že už cvičit nemusím a určitě bych se nebála, že miminko bude zaostalé když cvičit nebude. Spíš to znamená, že je vše úplně v pořádku. Ve většině případů se se zdravými dětmi necvičí a krásně se vyvíjí. Rozhodně je pro toto cvičeni nutná pravidelná instruktáž, špatné provedení cviků je spíš na škodu.
Přeji všem miminkům ať cvičit nemusí :lol: !
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
515
14.10.04 23:24

Janule, ďakuj osudu, že cvičiť nemusíš, Vojtova metóda nie je žiadna sranda, väčšina mamičiek, čo s deťmi cvičia, Ti to asi potvrdí. Deti pri cvičení veľmi plačú, v niektorých prípadoch tak silne, že môžu upadnúť aj do bezvedomia. Metóda by sa nemala používať u zdravých detí a u tých, ktoré ňou cvičiť musia, sa musí robiť správne. Stláčanie reflexných bodov ovplyvňuje činnosť mozgu a nervové dráhy a je nutné najprv sa dobre zaškoliť u rehabilitačnej sestry. Okrem toho dodnes vraj neexistuje žiadna relevantná štúdia, ktorá by posudzovala vplyv cvičenia na psychiku. Ak chceš svoje dieťa stimulovať nejakým cvičením, zožeň si knihu od Dr. Kocha - Výchova kojence v rodině. Manasek, ak vám doporučia už necvičiť, určite sa tak stane až vtedy, keď malá nastúpi na cestu normálneho vývoja. Skôr by som sa obávala toho, že ju nechajú cvičiť dlhšie, ako je nutné, ako toho, že by vám dovolili prestať cvičiť predčasne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
15.10.04 00:26

Ahoj Manasku,
koukam, ze toho mame hodne spolecneho - stejne jmeno, stejne stare deti, potkavame se v diskuzich … :lol: Odkud jsi? My z Prahy 10.
No a Vojtovku cvicime taky, uz od 3 tydnu. Neni to zadna sranda, co si budem povidat, zadne raz dva tri hahaha chichichi. Holkam se strida obdobi lehke neovladatelnosti [prave ted] s pohodickou temer bez place a vzpirani se. Kvuli cemu cvicite? Nam holky uprednostnuji pravou stranu, Betka dokonce tak, ze i lezela jen na prave polovine tela, kvuli tomu neda levou nozicku do strany tak jak by mela a furt chodime na kontroly na ortopedii a mela by nosit perinku. Ale jak uz jsem mnohokrat psala, v tom se neurolozka s ortopedkou neshodnou. Neurolozka tvrdi, ze je to blbost davat ji zadek do vejsky, ze tojeste nikomu nepomohlo a kdyz je kosterne v poradku, ze by ji nedavala, naopak at si muze v klidu mrskat nozickama. Takze jsem mesic davala jen na noc a ted uz nedavam vubec. Na kontrole v pondeli to uz bylo lepsi. Jaky cviky cvicite? My hrudni zonu [na zadech, bod pod bradavkou], na boku a na brise - ten je takovej silenej a drzim vsechno vsim jak se da. Ted se na zadech prohybaj a na boku docela taky, tak cvicime jen na brise a ten bok obcas zkousim. Cvicim 4× denne s obema, vzdycky pred jidlem.
Pry je to neboli, jen je jim neprijemne, ze je to nuti delat neco co nechteji, menit polohy, ktere maji zazite, ale jsou spatne. Jinak jsou to maximalne vesela miminka a myslim, ze tim nijak netrpi a nestradaji.
Nejdulezitejsi je prvni rok zivota pro psychomotoricky vyvoj, takze cim driv se zacne tim lip a tim lip se ten mozek preprogramovava. Cvici se zhruba tak do 8 mesice, pak uz jsou prckove neudrzitelni, teda Betka ma uz peknou paru ted a pokrcit ji nozicku kdyz nechce je teda neco :?
Takhle mi to alespon rekla nase rehabka. Na kontroly chodime kazdy tyden a k neurolozce kazdy mesic, ted jdeme poprve po dvou mesicich.
Taky je dulezite jak se mimi nosi, my nemame pouzivat ani satek na noseni, o krosnicce ani nemluve, ani lehatka ani kyblik na koupani a samozrejme neposazovat atd.
Anezka uz je podle meho srovnana,i hlavicku uz nema splaclou, ale cvicime dal. Holky mely tyden rymu a trochu i teplotku tak jsem s nima necvicila a myslim, ze to bylo znat.
Tohle cviceni jim nastavi spravne drzeni tela pro lezeni, sed a chuzi a kdyz se pak cvicit prestane a oni budou v poradku ta urcite nezakrni. Naopak jsem slysela ze deti co cvicily tak trochu driv behaj a tak.
Tak cviceni zdar a hodne vydrze a trpelivosti.
Monca a treperendy 4m a 11dni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31
15.10.04 10:00

Ahojky,my jsme cvičili až do roku a popravdě ke konci už to byla hodně velká dřina.Cvičili jsme kvůli špatnému postavení chodidel,ale namonec dcera stejně musela na oparaci.Přesto nás doktor chválil že bez cvičení by operace byla mnohem horší a složitější a nejspíš by jich bylo i víc. Jinak můžu říct že jsem měla hroznej strach aby to na Nikolce nenechalo nějaký psychický následky,když pořád tak řvala,ale je v pohodě. Je to jenom o pevných nervech a trpělivosti. My to máme za sebou a opakovat bych to rozhodně nechtěla,ale určitě to má smysl.Tak pevný nervy a ať jste brzy fit a bez Vojty. Ahoj Jana.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
15.10.04 12:48

Jeste chci podotknout, ze je strasne dulezity jak se citi matka, jak k tomu pristupuje. Nesmi mimi litovat a mit pocit, ze mu ublizuje a nebo naopak se v tom :,-(isticky vyzivat :cry: Ty mimca to vsechno strasne moc vyciti a podle toho taky reaguji. Takze hlavne byt v pohode a pristupovat k tomu pozitivne, ze to pomaha a je to pro jejich zdravy a spravny vyvoj, neco jako cisteni zubu nebo myti usi :D
Kdyz jsem s holkama na kontrole a cvici s nimi doktorka, tak vetsinou brecej a kdyz ja tak jsou mnohem klidnejsi, proste uz ty ruce poznaj :P
Monca a spol.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1132
15.10.04 13:11

Jen pro uplnost - dneska jsme byly na kontrole na rhb, vsechno je v poradku, nase dr nam potvrdila, ze cvicit uz opravdu nemusime a ze uz to nechame na prirozenem vyvoji. Podotykam, ze Iva v 15M leze, stavi se a obchazi nabytek. Kdyz zacne chodit do 18M, porad je to jeste v norme, rozhodne se bez toho cviceni (necvicime uz vic jak mesic) vyvoj nezastavil.
Jinak naprosto souhlasim s Monis, ze u cviceni si matka musi verit, ze to dela spravne a ze to jejimu diteti pomuze. Iva pak u cviceni vubec nervala, jen si neco mrmlala, jako ze se nudi ;-). Ze zacatku jsem mela obavy, zda to delam spravne, kdyz nerve - navic u hypotonickych deti se ta spravnost na reakcich neda moc poznat - ale mely jsme sqelou rhb sestricku, ktera nas vzdycky zkontrolovala, prip. poopravila, takze jsem byla v klidu.

Pavlina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
15.10.04 14:01

Pavli, tak to moooooc gratuluju :D Jste holky sikovny, ze jste zvladly cvicit tak dlouho. Uvidis, ze se Iva brzy rozbehne a budes mit co delat i stacit :P Nektere maminy se predhaneji co jejich mimi delalo v tolika a v tolika, ale je to fuk, Moje mamka se na rehabce pochlubila, ze ja jsem zacala chodit uz b 9 mesicich a rehabka ji na to rekla, ze to taky neni moc dobre. Podotykam, ze me mamka rozhodne netahala za rucicky a za mnou tak nebyly brazdicky od nozicek :) Hlavne, jak se Ti jednou rozebehne tak za mesic nepoznas oproti jinym detem jestli zacala v 9, 12, 15 nebo kdy. Moji kamosce holcina zacala behat v 18 m a moc si to pochvalovala, ze uz byla takova rozumnejsi, nevrhala se do vseho po hlave a nechala si uz spoustu veci vysvetlit. Ted je ji 5 let a je jak z hadich ocasku, rozhodne by do ni nikdo nerekl, ze zacala chodit „az“ v 18m.
Jeste jednou moc gratuluju.
Monca + A+A

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
15.10.04 16:28

Ahoj cvici i necvicici maminky

Ja s Anetkou chodim cvicit uz od 3 tydne. Anetka nechtela byt na brisku a silene nam na nem brecela, tak se poznalo, ze ma spatne zadove svalstvo a na brisku ji to vylozene boli, a tak chodime cvicit 2 krat tydne na rehabko a jinak prikazdem prebalovani doma. Ze zacatku mala ani moc neplakala, ted uz je to spise o tom, ze je tak zafixovana, ze se nemuze hnout a vzdoruje. Dneska je nam osm mesicu a chodime dal, budeme pravdepodobe chodit, dokud mala nezacne sama chodit, alespon tak nam to rekly. Ani mi to moc nevadi, ikdyz to ranni vstavani:) Jde o to, ze nam to opravdu moc pomohlo. Ikdyz porad tak trochu s jiskrickou zavisti se divam na mimi v materskych centrech, jak v našem veku uz si sednou, plazi se nebo lezou, ale jde o to vydrzet. my dneska napriklad umime se otacet na brisko a zase zpatky, ten zbytek nas porad jeste ceka!!! Zadicka se jakztak srovnala a ted uz nam zbyva jenpovolit svalstvo na nozickach a naopak posilit na rucickach… Je to prekerka, ale vsimla jsem si, ze nas tam chodi cim dal tim vice maminek s detmi. Nekde jsem cetla, ze toje spatnou poporodni adaptaci, ale moc se mi tomu verit nechce. Tak cviceni zdar… Jo a ptala jsem se dneska na rehabku sestry jestli kdyz nekdo cici s deckem zdravym jestli urychlite vyvoj - odpoved je NE!!! A jestli mimi ublizi, kdyz to delate spatne - odpoved je NE, ale je to k nicemu a zbytecne decko traumatizujete! Tak ahoj, Hanka a Anetka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
15.10.04 17:02

Jak tak koukám, tak se o vás pediatři hodně zajímají a odhalují různé odchylky opravdu brzy.. Tak by mne zajímalo, jestli by nějaký problém odhalila i naše pediatrička, když si malou nikdy neprohlíží.. Jen ji vidí u mne v náručí a podle toho zřejmě „vidí“, že je vše OK… Docela začínám nejistět.. opravdu nás nikdy pořádně nestudoval - jestli dělá to či ono na obě strany apod… Jsou nám tři měsíce a při kontrole při 3 měsících se od stolu zeptala, jestli si prohlíží malá své ruce.. Asi to bude tím, že pediatrička je již v důchodu… Asi se budu muset poohlédnout po jiné, sama se snažím vše „hlídat“, ale chci mít pocit, že doktorka by si nějakých problémů všimla a ne, že se na ně přijde moc pozdě…
Takže buďte rády za pečlivé doktory…
Efina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
15.10.04 20:15

Efi,
tak to bych na nic necekala a vymenila doktorku, snad mas z ceho vybirat. Tvoje holcicka urcite bude v poradku, ale jsou veci, ktere clovek sam nevidi, protoze treba vubec nevi, ze by se na to mel zamerit. Betka, kdyz uz zacala otacet hlavickou na obe strany, tak podle meho zdani byla v poradku a kdyz jsme bybly na kontrole na neurologii, tak doktorka rekla, ze hlavicka je mnohem lepsi a i se uz lip rozklada na zadicka, ale ze porad vic lezi na ty pravy strane. Ja myslela, ze jde jen o hlavicku, ale ona mela spatne celkove drzeni tela coz na prvni pohled videt nebylo a az kdyz mi to ukazala tak jsem to videla. A to zlepseni ji postupuje od hlavicky smerem dolu, takze se pekne rozklada na obe lopatky a i panev uz je mnohem lepsi. Dokonce mela jednu pulku zadecku splostelejsi :oops: a to uz je taky temer srovnane.
Rozhodne se neda neco vypozorovat kdyz na vas koukne mezi dverma. Musi si holt na miminko udelat cas, svliknout a rozbalit, mluvit na ni a koukat jak reaguje, u toho poslechnout, zkontrolovat pipinku jestli nestrusta atd. Tak to alespon probiha u nas, nase doktorka je z holek nadsena, ja jsem nadsena z doktorky a myslim ze holky taky, nikdy u ni nebrecej, smejou se na cele kolo [to se asi zmeni ted ve ctvrtek, to nas ceka ockovani :? ]

Jestli je to jen trochu mozne tak ji co nejdrive zmen. Ted treba o nic nemusi jit, ale az tam pribehnes s nejakym bacilem tak ti na vsechno muze predepisovat "priznic' :roll: A kdyz blbe urci diagnozu tak z toho muze byt pekna lapalie.
Monca a spol.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50
15.10.04 20:23

Ahoj Monis, jestli se ti na zádech prohýbají, tak je polož tak, aby nožičky od kolínek byly mimo stůl. Nebudou se mít o co opřít a můžeš vpohodě cvičit. My jsme dneska byli na rehabce a protože to náš malej dělá taky, tak mi to rehabka poradila. Cvičíme už 2 měsíce a byli jsme pochválení, že se to zlepšuje. U nás je problém s ručkou, malej ji má hubenější, nechtěl ji na bříšku vůbec používat a taky měl pořád trošku vyplázlej jazyk, skoro jako Artur od Leony Machálkové. Ten jazyk už je úplně vpohodě, no a ta ručka se lepší.

Ahoj Efino, já bych doktorku teda určitě změnila. Jestli ji máš jenom na klíně a nikdy se ti na ni nepodívá vleže. Samozřejmě, že ji hlídáš, ale přece jen je potřeba, aby ji viděl taky někdo, kdo na to má oko. Jen pro klid duše.
Zdravím všechny a hlavně malé cvičence Marketina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
15.10.04 20:33

Asi fakt jo,
dost se s ní i tak dohaduju.. Jsem na ni moc moderní a chci si dělat věci podle sebe - resp. podle věcí vyčtených z knich a webu.. takže sestra mne už fakt nesnáší.. doktorka to asi líp maskuje… :D
Je to blízko jediná, budu jezdit dál, skusím se tam nejdřív domluvit a pak se budu děsně stydět, až se půjdu k doktorce odhlásit a pro kartu.. Nevím jak to vysvětlit, že jsem s ní nespokojená, když třeba nic nezanedbala a já jsem jen citlivka.. Faktem je, že např. když jsem jí oznamovala, že chci nové kapky železa, protože už je budu mít za chvíli měsíc otevřené a musí se zbytek vyhodit, tak prý o tom v životě neslyšela a všechny maminky vždycky kapky celé doberou a pak dostanou nové.. Já že je to v příbalovém letáku uvedeno a výrobce asi ví proč od otevření do měsíce mají být spotřebovány, takže jsem si ten nový recept odnesla, ale sestra koulala očima jak drak :evil:
Tak díky za podporu, určo budu mít lepší pocit u mladšího ročníku, který je více otevřený individuálnímu přístupu…
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama