Vojtova metoda v 10 měsících

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
15.5.22 11:21

Vojtova metoda v 10 měsících

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o vaše názory nebo spíš zkušenosti s Vojtovou metodou u 10 měsíčního miminka. Malá neměla 5 měsíců žádný větší pokrok, byla jsem s ní proto před týdnem u pana fyziterapeuta. Jediné co dělala je asymetrické plazení a šikmý sed na jednu stranu. V úterý máme nastoupit na cvičení. Ale.. během toho týdne došlo ke zlomu, malá začala jeden den pérovat na kolinkach, druhý den lézt po čtyřech, stoupat, klečet a pomalu i sedá. Vše se zdá být hezké, symetrické.

Takže teď jsem z toho samozřejmě v rozpacích zda ji mám trápit Vojtovou metodou v tomto věku. Samozřejmě ještě proberu i s doktorem. Ale zajímá mě zda je tu někdo takový kdo to měl podobně a dítě vyrostlo bez následků (špatného držení těla, křivých nohou apod. čím straší fyzioterapeuti) a nebo naopak to musel řešit (že se to začne projevovat okolo 3 roku dítěte)?

Budu ráda za vaše zkušenosti. Děkuji.
Prosím anonymně, přítel a rodina s fyzioterapií nesouhlasí, což je možná další důvod, proč jsem nyní na vážkách. 8o

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
36
15.5.22 11:37

Jsme na tom teď tak nějak podobně.. Syn v 11 měsících jen symetricky plazil, neseděl, nevstával. Dle rad naší doktorky jsme šli na fyzio, strašně u toho řval, doma jsme necvičili, byli jsme tam jen jednou.. :( Teď ve 12 měsících leze, sedí rovně, vstává, obchází nábytek. My se na fyzio vykašlali a už tam nešli. Prostě jen potřeboval víc času, ale věřím, že to zvládne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3581
15.5.22 11:50

Měla jsem to podobně, dcera v 10 měsících nelezla, tak jsme byli posláni na fyzioterapii, že nám doporučí Bobatha nebo podobné, spíš posilovací cvičení. No, starší fyzioterapeutka se vytasila s Vojtovkou a že přes to nejede vlak. Zkusila jsem cvičit doma dvakrát - dcera řvala jak tur, starší 3letý z toho jejího řvaní hystericky brečel tak, že dostal astmatický záchvat, takže jsme se na cvičení vybodli. Mimino se během 14 dní rozlezlo samo (teda s trochou té motivace a cvičení na míči podle netu). Na fyzio jsem dostala pochvalu, jak jsme poctivě cvičili :oops: a propustili nás z péče. Dceři je 11 let, záda má rovná, nohy správně klenuté, žádná porucha držení těla ani pohybu.
Tím tě samozřejmě nechci odrazovat od cvičení. Dneska bych to udělala jinak, vyžádala bych si názor jiného odborníka a byla asertivnější, ale k tomu člověk dojde až časem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.22 11:52
@Bobina91 píše:
Jsme na tom teď tak nějak podobně.. Syn v 11 měsících jen symetricky plazil, neseděl, nevstával. Dle rad naší doktorky jsme šli na fyzio, strašně u toho řval, doma jsme necvičili, byli jsme tam jen jednou.. :( Teď ve 12 měsících leze, sedí rovně, vstává, obchází nábytek. My se na fyzio vykašlali a už tam nešli. Prostě jen potřeboval víc času, ale věřím, že to zvládne.

Děkuji za názor. Můžu se prosím ještě zeptat jak dlouho u vás trvalo jedno to „mučení“ (lekce) s fyzioterapeutem? Kdybychom se rozhodli to vyzkoušet, ať vím na co se připravit :oops: jediné, co mi bylo řečeno je, že doma se pak cvičí každý den cca 4× po 5-10 minutách.

• Citovat
  • Nahlásit
1013
15.5.22 12:09

Pokud udělalo takový pokrok, nemučila bych ho vojtovkou, ale zkusila bych Bobath. Syn na něj chodil, nebrečel, v podstatě si hrál. syn byl v 10 měsících furt jak hadrová panenka, ani nezvedal hlavu, v 11 se začal plazit, otáčet a pást. S Bobathem během dalších 4 měsíců začal doslova běhat. Fyzio řekla v čem je problém, to se s tím přes různé hraní posilovalo(měl slabé bříško a jednu ruku). Takže i kdyby jste tam šli třeba 3×, tak to stojí za to. Sama Fyzio mi řekla, že Syn by se to časem naučil. Takže by třeba ve dvou letech chodil, e mohlo by se stát, že se to naučí špatně a to povede k větším potížím jako je skolioza apod.. To je asi tak jako když někdo řekne, že chodítka škodí dětem. Ono se s tím opravdu může naučit chodit, ale časem se může projevit to co není vidět hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36
15.5.22 12:15
@Anonymní píše:
Děkuji za názor. Můžu se prosím ještě zeptat jak dlouho u vás trvalo jedno to „mučení“ (lekce) s fyzioterapeutem? Kdybychom se rozhodli to vyzkoušet, ať vím na co se připravit :oops: jediné, co mi bylo řečeno je, že doma se pak cvičí každý den cca 4× po 5-10 minutách.

Byli jsme tam asi tak půl hodiny. Byly nám ukázány v podstatě jen dva cviky, že je máme cvičit 2× na každou stranu 4× denně. Vlastně ani nevím, jestli šlo o Vojtovu metodu. Šlo o jeden cvik, kdy se ho z lehu na boku snažíte přes bok dostat na všechny 4, tím že mu zmáčknete koleno k břichu a tlačíte ho do ramene, aby se zvedl. Cvik vypadal opravdu násilně, s ročním 13 kg vztekajícím se dítětem pro mě nadlidský výkon, byla jsem zplavená, propínal se do luku, chtělo to obrovskou sílu, i fyzioterapeutka měla problém s ním ten cvik provést. Druhý cvik byl v pohodě, jen kroužení na všech 4 na balóně. :palec: Doma jsme ten první cvik zkusili jednou a syn u něj šíleně ječel, přestože měl pár vteřin předtím výbornou náladu. Celé dopoledne byl pak uplakaný. :roll:
Ale rovnou říkám, že náš syn probrečel už vstupní vyšetření. Do papírů mu bylo napsáno, že vyšetření téměř nemožné z důvodu separační úzkosti. Takže vyšetření proběhlo spíš tím způsobem, že jsem na videích ukázala, co umí a za řevu mu doktorka provedla pár fyzických testů (reakcí). U fyzioterapeutky pak taky poplakával hned jak jsme vešli, nechtěl k ní. Nepředpokládám, že by ho to cvičení nějak bolelo, spíš bylo nepohodlné, byl tlačen do poloh ve kterých být nechtěl, ležel nahý na stole a sahala na něj pro něj cizí ženská. :nevim: Na první lekci nám fyzioterapeutka naplánovala hned další 3 termíny návštěv a to mě dost odradilo.. Představa pravidelného trápení co 2 týdny, přestože dělá v posledních týdnech obrovské pokroky, mi opravdu byla proti srsti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1591
15.5.22 16:05

Naše fyzioterapeutka si děti na rehabilitaci nechávala do doby, než začaly lézt po čtyřech a samostatně si stoupat. Další vývoj už je pak prý na nich. Takže já bych šla na první rehabilitaci nechat zkontrolovat techniku lezení a stoupání (musí přes rytíře, ne se tahat nahoru rukama) a když to bude v pořádku, je dost pravděpodobné, že žádnou Vojtovku ani cvičit nebudete. Samostatná chůze se u zdravých dětí necvičí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.22 16:16
@annali píše:
Naše fyzioterapeutka si děti na rehabilitaci nechávala do doby, než začaly lézt po čtyřech a samostatně si stoupat. Další vývoj už je pak prý na nich. Takže já bych šla na první rehabilitaci nechat zkontrolovat techniku lezení a stoupání (musí přes rytíře, ne se tahat nahoru rukama) a když to bude v pořádku, je dost pravděpodobné, že žádnou Vojtovku ani cvičit nebudete. Samostatná chůze se u zdravých dětí necvičí.

Děkuji za malé uklidnění. Doufám v to, že to bude v pořádku a nebude nakonec nutné :oops: dle nás dělá stoupání i lození správně, tak jsem zvědavá, co nám řeknou

• Citovat
  • Nahlásit
5288
15.5.22 16:50

Vojtovku jsme měli taky, ale někdy kolem toho desátého měsíce to syn začal bojkotovat, ležel u toho jako mrtvolka a občas se smál :zed: :lol: předvedl to “naštěstí” i na lekci cvicitelce, tak jsme dostali nějaký cvik v sede a cvičení na míči, to ho bavilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
191
16.5.22 10:26

Já mám opačnou zkušenost. Od malička jsme pečlivě podle jejich plánu jedly, spaly a cvičily vojtovku v tříhodinových intervalech. Ke zlepšení došlo v deseti měsících, kdy jsem se s tím rozhodla sekmout a hned nás začali chválit, jak se to lepší. Nyní je to u nás doporučováno pouze pro výrazně špatné děti. U druhé jsme nedělali žádné cvičení, jenom se nosila, hrály, četly,… A výsledky stokrát lepší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat