Výpověď nájmu - vytopený byt

2
24.8.21 23:51

Výpověď nájmu - vytopený byt

Ahojte,

máme uzavřenou smlouvu na dobu určitou 1 rok od 1.9.2021 na nájem bytu. Problém je, že do bytu nateklo při dešti střechou (byt je v posledním patře) a protože byt byl prázdný několik měsíců, tak o tom nikdo nevěděl. Dnes jsme dostali vědět, že byt nebude 1.9. způsobilý k předání - že se musí opravit střecha, natáhnout nové stropy, vymalovat zeď, prý je zkroucená podlaha a nateklo do světla na stropě, které nefunguje (já se ještě bojím třeba plísně). Dost to narušuje plány. Pronajímatel odhadl po telefonu, že ta oprava by se měla stihnout do 1.10.2021 (žádnou záruku ale nemáme). A že bude tak hodný a nebude po nás za období, kdy v bytě nejde bydlet, chtít nájem (tím mě pobavil). :D A teď ten problém. Sice jsme s nájmem počítali, ale máme možnost jít bydlet jinam, je to narychlo, ale sehnali jsme jiný byt. Co ale s tou smlouvou? Můžeme jí vypovědět bez výpovědní doby? Fakticky nedojde k předání bytu v termínu začátku nájmu, z důvodu, který není na naší straně. Složili jsme jen kauci, smlouva je platná a podepsaná. Když jsme chtěli nájem ukončit dohodou majitel nás odkázal na smlouvu, kde je 3 měsíční výpovědní doba. Opravdu je nutné platit 3 měsíce nájem za byt, do kterého se nejde nastěhovat, protože jeho stav neodpovídá stavu, kdy jsme smlouvu podepisovali? Není na to nějaký zákon? Zároveň nám tím vznikají náklady navíc - nemáme v tom období kde bydlet, kauce visí u něj a musíme složit případně další, musíme sehnat nový byt a tam nám nikdo nedá smlouvu na měsíc, možná 2, možná 2 a kousek podle toho, kdy se tady stihne oprava. Díky za rady, jak postupovat.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
K82
1636
25.8.21 00:18

https://www.vzajemnesouziti.cz/…oblem-v-byte

Nasla jsem toto, prostuduj. Podle toho odkazu asi nejvic zalezi na tom, zda a v jakem stavu jste byt videli, nez jste podepsali smlouvu. A i tak tam popisuji moznosti, ktere mate, kdyz jste se ted ocitli v teto situaci.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3493
25.8.21 00:29

Hodila jsem paragrafovy nástřel do SZ, pokud je něco nejasného nebo by to nestačilo jako argumenty, jsem ochotná se víc rozepsat.. teď už chrnim

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
15379
25.8.21 07:24
@Tatik123 píše:
Ahojte,máme uzavřenou smlouvu na dobu určitou 1 rok od 1.9.2021 na nájem bytu. Problém je, že do bytu nateklo při dešti střechou (byt je v posledním patře) a protože byt byl prázdný několik měsíců, tak o tom nikdo nevěděl. Dnes jsme dostali vědět, že byt nebude 1.9. způsobilý k předání - že se musí opravit střecha, natáhnout nové stropy, vymalovat zeď, prý je zkroucená podlaha a nateklo do světla na stropě, které nefunguje (já se ještě bojím třeba plísně). Dost to narušuje plány. Pronajímatel odhadl po telefonu, že ta oprava by se měla stihnout do 1.10.2021 (žádnou záruku ale nemáme). A že bude tak hodný a nebude po nás za období, kdy v bytě nejde bydlet, chtít nájem (tím mě pobavil). :D A teď ten problém. Sice jsme s nájmem počítali, ale máme možnost jít bydlet jinam, je to narychlo, ale sehnali jsme jiný byt. Co ale s tou smlouvou? Můžeme jí vypovědět bez výpovědní doby? Fakticky nedojde k předání bytu v termínu začátku nájmu, z důvodu, který není na naší straně. Složili jsme jen kauci, smlouva je platná a podepsaná. Když jsme chtěli nájem ukončit dohodou majitel nás odkázal na smlouvu, kde je 3 měsíční výpovědní doba. Opravdu je nutné platit 3 měsíce nájem za byt, do kterého se nejde nastěhovat, protože jeho stav neodpovídá stavu, kdy jsme smlouvu podepisovali? Není na to nějaký zákon? Zároveň nám tím vznikají náklady navíc - nemáme v tom období kde bydlet, kauce visí u něj a musíme složit případně další, musíme sehnat nový byt a tam nám nikdo nedá smlouvu na měsíc, možná 2, možná 2 a kousek podle toho, kdy se tady stihne oprava. Díky za rady, jak postupovat.

Co se smlouvou: Chtějte to po něm písemně, nebo pohrozte právníkem. Že smlouva platí, proto je písemná, a není-li ji schopen plnit, ať vám to dá písemně.

Pokud to udělá hned, může to mít s nižšími náklady, protože vy odstoupíte od smlouvy a budete po něm požadovat menší náklady, protože s tím sami budete mít menší náklady, našli jste si něco jiného.

Pokud vás ale přinutí přibrat si k převzetí bytu právníka, bude platit i náklady na právníka. Nebudete-li moci tak narychlo sehnat právníka, tak aspoň pár nestranných svědků, hovory si nahrávejte a pokus o převzetí bytu taky. Jednání mějte dokumentované, ať máte něco v ruce, až po něm budete vymáhat náklady.

On je majitel bytu, takže má čím ručit.

Máte možnost od smlouvy odstoupit z toho důvodu, že ji pronajímatel není schopen plnit, pokud si o tom ovšem opatříte důkaz.

Příspěvek upraven 25.08.21 v 08:05

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
17185
25.8.21 08:05

Kdy jste si byli byt prohlednout? Pises, ze tam zateklo pred nekolika mesici :nevim:

Nevim, jak mate dohodu postavenou, ale on evidentne neni schopen byt 1.9. predat do uzivani. Tim padem z jeho strany nedojde k naplneni smlouvy. A smlouva by se teoreticky mohla k tomuto dni stat neplatnou.
Pisemne bych ho vyzvala k predani bytu k 1.9., ze jinak od smlouvy odstupujete z tohoto duvodu (ale nejsem pravnik a nevime, jak smlouvu mate uzavrenou).

Pokud chcete jit bydlet jinam, poradte se s odbornikem.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2
25.8.21 09:04

Ahoj, díky všem. Trosku se mi po bezesne noci ulevilo a prvotní šok odeznel. V bytě jsme byli na konci května a bylo vše v pořádku. Predtim tam nikdo nebydlel cca měsíc. Předpokládáme ze tam mohlo zatect buď teď nebo klidne i před měsícem, když byly ty velké bouřky. Ten výčet prací a odhad, kdy by to mohli zvládnout opravit máme potvrzenou v komunikaci v mailu přímo od majitele. Zároveň jsme teď našli kontakt na správce domu, který by mel mít na starosti tu opravu střechy. Napíšeme mu mail, jak to vidí on, ať to máme písemně ještě od dalšího člověka a aspoň něco v ruce. Moc děkuji @Altavista za odkazy na paragrafy, to je přesně co potřebujeme. 1.9. k předání určitě nedojde a my se do bytu nedostaneme, abychom to mohli vidět/ nafotit (nemáme klíče). Vymáhat náklady snad ani nebudeme, jde nám o co nejrychlejší a nejhladsi ukončení smlouvy a vracení kauce bez toho abychom museli platit 3 měsíce výpovědní lhůtu, což se nám zda jako blbost. To ze byt není způsobily k předání napsal majitel do mailu taky. To by snad mělo pro případnou tahanici stačit. Jeste jednou díky. :) :palec:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
31
25.8.21 10:38

@Tatik123 byli jste se bytě teď podivat? netahá vás majitel jen za nos a něvzal někoho jiného, kdo třeba bude víc p latit?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat