Vztah mezi asistentem pedagoga a učitelem

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1.10.21 15:56

Vztah mezi asistentem pedagoga a ucitelem

Zdravim.
Je tu nejaky ucitel, co pracuje s asistentkou? Nebo nejaky vychovny poradce, specialni pedagog? Mam “problem”se svoji ucitelkou, stanovila mi pravidla, ktera si odporuji s mou naplni prace. Napriklad si nepreje, abych za detmi chodila, kdyz potrebuji mou pomoc.Pry maji jit prvne k ni, ale kdyz si me zadaji? Nemam chodit ani za svym zakem, kteremu asistuji.To uz vidim uplne jako problem. Chtela bych znat nazor hlavne ucitele, zda je toto normalni? Chapu, ze ona dava pokyny, ale..Deti se me nesmi ani zeptat, zda mohou jit na wc ci si pro papir…Doted na to byly zvykle.Mam pry jen sledovat situaci ve tride.Diky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3094
1.10.21 16:18

Snazila bych se nejak dohodnout a vyjit s ucitelkou, aby vedela, ze ji ulehcuji praci. Delala jsem ucitelku. Ted delam asistentku. Z popisu mi prijde, ze moc asistenta nechce a nevi, co s nim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.10.21 16:22
@Ano-nymka33 píše:
Zdravim.
Je tu nejaky ucitel, co pracuje s asistentkou? Nebo nejaky vychovny poradce, specialni pedagog? Mam “problem”se svoji ucitelkou, stanovila mi pravidla, ktera si odporuji s mou naplni prace. Napriklad si nepreje, abych za detmi chodila, kdyz potrebuji mou pomoc.Pry maji jit prvne k ni, ale kdyz si me zadaji? Nemam chodit ani za svym zakem, kteremu asistuji.To uz vidim uplne jako problem. Chtela bych znat nazor hlavne ucitele, zda je toto normalni? Chapu, ze ona dava pokyny, ale..Deti se me nesmi ani zeptat, zda mohou jit na wc ci si pro papir…Doted na to byly zvykle.Mam pry jen sledovat situaci ve tride.Diky.

bohužel jsem zažila, bylo to osobní neshodou mezi asistentem a učitelkou. Bylo to náročné období. Nemáte ve škole speciálního pedagoga, se kterým bys to mohla řešit?

• Citovat
  • Nahlásit
36118
1.10.21 16:32
@Ano-nymka33 píše:
Zdravim.

Podobný dotaz jsem včera četla na FB, s tím, že i učitelka má novou třídu a obě si budují novou pozici. Jsi to Ty? Záleží, co máte popsáno v náplni práce, komu jsi přímo odpovědná. A taky na zvyklostech dané školy, jak fungují vztahy.
Jsem vychovatelka(nově), pracuji s asistentkami a zároveň jsem asistent spec. pedagoga jinde(už tři roky, ale na malinký úvazek). Nemám problém ani na jednom pracovišti. Všichni máme přesně dané kompetence. Vychovatel ani učitel aspoň u nás není nadřízený AP. Vše řídí vedoucí vychovatelka, která má hlavní slovo ve všech organizačních záležitostech. Určitě bych si nedovolila nepřiměřeně úkolovat asistentky nebo jim bránit v přirozené komunikaci s dětmi.
Za výchovně vzdělávací činnost máme odpovědnost my vychovatelky. Plánujeme ji a řídíme. Ale jinak to vnímáme, že jsme si tak nějak všichni rovni a na nic si nehrajeme. Funguje to.

Zmíněná paní učitelka by měla absolvovat kurz, který se zaměřuje na výuku s asistentem. Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Pokud je fakt nová tak nepřiměřeně bojuje o pozici. Zrovna na toto téma běží webinář. Taky jsem viděla odkaz na nějaké učitelské platformě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
786
1.10.21 16:47

Asi si budete muset vyjasnit pravidla pro vzájemnou spolupráci.
Jestli chce učitel pouštět na WC, OK ale musíte to tak říci dětem.
O míře pomocí v danou situaci rozhoduje učitel, který zodpovídá za práci AP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26670
1.10.21 16:49

@Pears206 myslím, že to bylo na
www.zapojmevsechny.cz

Další užitečné info jsou i na www.vlavici.cz

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
273
1.10.21 17:31

Já pracuji s asistentkou a jsem ráda, že ji ve třídě mám. Zajímalo by mě, jak si paní učitelka představuje vaší spolupráci. Protože o tom, že asistent sedí a pozoruje to podle mě není ani náhodou. Opravdu by to chtělo sednout si a promluvit si o představách o spolupráci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55245
1.10.21 17:34

Taky jsem to četla na FB ve skupině pro asistenty.
Mám podobnou zkušenost. Nebude to fungovat. Takové učitelce nepomůže, že půjde na školení nebo na kurz. To je rada k ničemu. Nepomůže nic. Tohle má v povaze. Ona neumí pracovat v tandemu. Pro takové je AP přítěž. Taky jsem přistála u povahově stejné téměř učitelky. Která mi zakazovala pracovat s děckama všeobecně, přestože dítě mělo psaného asistenta. Dva roky jsem to vydržela. Ta osoba měla strašné výkyvy nálad, byla arogantní a paranoidní. Obírač energie. Byl to důvod proč jsem zvažovala, že dám výpověď. Několikrát jsem šla, že jdu opravdu dát výpověď. Nedala jsem ji, protože mi ostatní učitelky vždy přemluvily, ať to vydržím. Že se jí brzo zbavíme. Pokazila mi i rozloučení s bývalou třídou. Já s nima byla 5r. a tahle můra dva roky. Po tolika letech je jasné, že děcka si vytvoří vazby. Ona teda byla hnusná k asistence i na děti. Teď dělám AP skvělé učitelce. Je to kamarádka. Ona nikdy asistentku nebo pomoc ve třídě neměla. Takže si chválí, že zažívá nepoznané a šetřím ji i čas :mrgreen:. Chtěla jsem to dělat max. další rok. Ale dodělám asistenci u ní. Že ona jinou asistentku odmítá. Počítáme, že třídu bude mít asi do třetí třídy. Pak s asistencí skončím úplně. Odpoledne dělám v družině. Tam jsem sama vychovatelka. My asistenty v družině nemáme. Moje vedoucí vychovatelka je pohodářka. I k začínající vychovatele byla tehdy velmi milá a vstřícná. Alespoň vím, jak se chovat, kdybych někdy sama měla asistentku ve třídě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34447
1.10.21 17:40

@Kelsey nějaká zajímavá skupina? Nehodíš odkaz?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.10.21 17:43

Jako učitelka mám ve třídě AP. Nechci, aby pouštěla děti na WC, protože pak nemám přehled, pouštím jen já, protože pak se stalo, že některé děti se nechaly pustit od obou… Stejně jako chci, aby se první ptaly děti mě. Pro mě to je důležité, abych věděla, co komu jde a nejde, je mi celkem k ničemu, když poradí dítěti a já pak nevím, že to někomu nejde. Je to o domluvě. Ona ví, proč a jak to je.
Pokud vidím, že někomu něco nejde, pošlu AP na pomoc. Často chodíme po třídě obě a obě pomáháme, ale potřebuju, aby věděla, co se děje. To už jsem taky zažila - přehnaně aktivní AP, co radila dětem, říkala opak než já a ve chvílích, kdy jsem potřebovala zjistit, jak na tom děti jsou, radila správné odpovědi.
My si sedly a ujasnily jsme si kompetence už na začátku. Mám už pátou AP a vždy jsme se domluvily. Ale chce to komunikaci a vidět věci z širšího úhlu.

• Citovat
  • Nahlásit
55245
1.10.21 17:45
@vokishka píše:
@Kelsey nějaká zajímavá skupina? Nehodíš odkaz?

Na fb je skupina - jsme asistenti pedagoga. Je tam více skupin. Ale tahle funguje asi nejvíc. Už to čtu pouze občas. Protože tam jsou stále stejné dotazy.
Raději čtu ped. komoru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34447
1.10.21 17:47

@Kelsey dík. Tak jsem koukla a chtějí, aby člen měl fotku a vyplněný profil. To odmítám na FB dát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55245
1.10.21 17:51
@vokishka píše:
@Kelsey dík. Tak jsem koukla a chtějí, aby člen měl fotku a vyplněný profil. To odmítám na FB dát.

Fotku sebe nemám nikdy na fb. A profil taky ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34447
1.10.21 17:56
@Kelsey píše:
Fotku sebe nemám nikdy na fb. A profil taky ne.

tam to ted chtějí potvrdit při přijetí, při odeslání žádosti. A koukala jsem na tu pedagogickou komoru a tam chtějí i přesně odkazy na školu, kde pracuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36118
1.10.21 18:12
@vokishka píše:
tam to ted chtějí potvrdit při přijetí, při odeslání žádosti. A koukala jsem na tu pedagogickou komoru a tam chtějí i přesně odkazy na školu, kde pracuješ.

Není to nutné. Jsem tam už dlouho. Jsem jim napsala, že jim to odmítám dát už jen proto, že je v té skupině hodně členů a takové informace na Fb nedávám, ale popsala jsem jim přesně svoji pozici, vzali mě :nevim:

Ped. komora je snad jediná skupina, kde se diskutuje slušně a setkávají se tam pedagogové různých názorů.
Dobře jsem si tam notovala s pedagogy, kteří mají stejné názory, třeba ohledně covid a školství(zavřít/nezavřít, speciální školy a hygiena, očkování), za co jsem tady dostávala kartáč :mrgreen: A ti, co mají jiné názory, jsou slušní.

Vřele doporučuji :kytka:

Je tam hodně lidí, zastoupené různé názory a umí slušně diskutovat. Nejsou tam tři učitelky, které mají pocit že jim to tady patří a když se někde objeví, celé emimino by si mělo sednout na pr. del a že jejich osobní názory odráží obecný názor na danou problematiku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat