Waldorfská pedagogika a Montessori systém

206
18.5.06 16:05

Waldorfská pedagogika a montessori systém

Ahojky
máte prosím někdo zkušenosti s mateřskou školkou tohoto typu?
Něco jsem našla na rodině, ale radši bych zkušenosti od vás.četla jsem toho docela dost, jenže čím víc informací mám tím míň se v tom vyznám a vlastně nevím co si o tom myslet.
Děkuji za jakoukoliv reakci.Hanyna

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2002
18.5.06 16:14

Ahojda, ta škola je u nás a vím, že tam chodí plno dětí mojich kamarádek…no asi nejlepší je najít něco na netu. a jestli tomu nerozumíš, je myslím nejlepší si do té školy zajít…aspon uvidíš jak se tam chovají.. :arrow: a jediné co vím, tak že se tam neznámkuje a moje kamarádka tam nakonec holku nedala, apč je taková živější a potřebuje pevnou ruku a režim a to by tady asi nebylo ok..ale pro bezproblémové děti? no to je myslím super..

ta škola je v praze 6 v ruzyni..

pa pa
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
18.5.06 19:29

Ahoj Hanyno,
taky pořád přemýšlím nad waldorfskou pedagogikou a jejich školou… Máme možnost školky i školy v Olomouci. Školku jsem pro starší dcerku nevybrala s waldorfskou pedagogikou, protože jsme objevili jednu, která nám taky vyhovovala a prostě do té s waldorfskou pedagogikou jsme nedošli… :) Ale ještě uvidím, jestli tam nepřestoupíme - mění se u nás paní ředitelka i poměry. :cry:

Právě mám pocit z jejich výuky, že je to pro „klidné“ děti a pokud bych se pro ní rozhodla, tak možná jenom u starší dcery. Mladší je totiž jako tajfun a nikde a nic jí nezastaví. O všechno se zajímá, ale je taky hodně ráda v pohybu. Právě mám pocit, že staší dceři by to vyhovovalo, protože ta zase potřebuje na všechno svůj čas - zbytečně „nespěchá“ s ničím a když si něco zažije, tak to u ní funfuje spolehlivě (chování, nové věci v plavání a pod.). Když jsem nedávno viděla v televizi dokument o jedné waldorfské škole, tak jsem si hnedka řekla, že by to bylo ideální a perfektní pro Sárku…

Takže taky budu velice ráda za jakýkoukoliv osobní zkušenost… :)
Pavla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1045
18.5.06 20:59

Waldorfská pedagogika je skvělá. Měla jsem ji letos začít studovat, ale Vojtíškovi je teprve 14 měsicú a studium je časově náročné. Ale až bude starší, jdu do toho! Mám pocit, že takováto škola není zdaleka jen pro bezproblémové děti. Mají zvláštní systém výuky, kdy kladou stejný důraz na rozvoj manuálních, sportovních, jazykových i kombinačních a dalších schopností. V praxi to znamená, že pokud máš třeba dceru, která je ve škole autsider, protože jí nejdou jazyky a čeština a ona kvůli tomu nesnáší školu, tak ve Waldorf. pedagogice by určitě přišli na to, že je dobrá třeba na keramiku a bylo by to pro ně stejně významné, jako by byla Einstein ve fyzice. Tudíž by dcerka měla zdravé sebevědomí a lepší vztah ke škole, protože by znala svou cenu. A neléčila by si mindráky třeba drogami. Učí se tam taky víc jazyků, ale jinou metodou, takovou jakoby zvukomalebnější. Zkrátka tam vychovají opravdové osobnosti rozvinuté po všech stránkách. Ne stroje, které se budou jen biflovat klidně i látku, které nerozumí. Podle mne je to skvělý základ pro život a kdybych nebydlela v díře u Kralup nad Vltavou, ale třeba v tom Olomouci, tak do toho jdu. Abych jen nepěla chválu, tak je fakt,že děti mají po ZŠ Wald, typu trochu problém adaptovat se na běžné vězeňské poměry panující na klasických středních školách. Jenže do té doby se může školský systém změnit a navíc máme otevřenou Evropu a dítě z Wald. školy se domluví na škole i v zahraničí. No nechala jsem se pěkně unést.

Mickie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
274
18.5.06 21:25

Ahojky,
já bych wald. školu brala hned (kdyby byla nějaká ve Zl. kraji) a myslím si to samé, co „mickie“. Na vš jsem do ní jeden semestr chodila, vedl nás ředitel WŠ a celkem mě uchvátila. Právě můj syn by potřeboval trochu víc toho pochopení od učitelek v MŠ a zvednout sebevědomí. Jen právě ten přechod ze ZŠ na SŠ je problematičtější, ale před těmi třemi lety ředitel WŠ říkal, že budou rozjíždět waldorfský gympl. Ale už nevím, jestli to nekrachlo :?

Helča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1045
18.5.06 21:56

Helčo, já teď nemohu najít adresu www stránek, ale tady je email na vrchního vzdělávatele pro naši zemi. Je to podle emailu moc milý člověk. Začínají od září, první rok je zaměřený na rozvoj osobnosti samotného studenta a v dalších dvou se učí přímo pedagogika. tomas@zuzak.com

Jestli budeš studovat, tak mnoho úspěchů!!!!!!!

Mickie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
274
19.5.06 13:26

Mickie,
já teda o vlastním studiu WP neuvažuji, už mám jednu VŠ s dvěma dětma za sebou :lol: . Možná kdyby byla nějaká v okolí, abych měla práci, ale takhle je to zbytečné :( . Na jaké škole se to studuje :?: , nakoukla bych.
Helča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1045
19.5.06 14:04

Helčo, ož jsem to našla. Podívej se na www.waldorf.zuzak.com. Není to žádná státní škola. Studium je dost drahé, ale podle mne je to jediný školský systém, který je schopen se současnou mládeží vyjít k obapolné spokojenosti. Zkus zjistit, jestli třeba ve Tvém okolí neexistuje nějaká občanská skupina přátel wald. pedagogiky. Četla jsem, že to v několika městech i existuje a zakládání těchto škol vázne pouze na nedostatku wald. učitelů. A ty připravuje práve ten Zuzák. Je to učitel, který učil snad někdy ve Švýcarsku na Wald. škole. Na těch stránkách se dozvíš víc.

Papa Mickie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
19.5.06 14:15

mickie 8O 8O 8O 8O 8O Teda já si fakt jako bachař z věznice nepřipadám. Ani se moje děcka (tzn. děcka z mé třídy) ve škole necítily jako outsideři, když jim nešla čeština nabo se nebyly schopné něco strojově nabiflovat - ono každému šlo něco jiného opravdu dobře a nebyl problém je v tom podpořit, motivovat je tak, aby rozvíjeli to vyjímečné a zvládli to nezbytné a brát dítě jako jedinečnou osobnost, ne „ta, co neumí vyjmenovaná slova“. Myslím, že to je o lidech, ne o systému. To jen tak na okraj.

Waldofské gymnázium loni otevíralo první ročník v Ostravě; je zde i základní škola.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1045
19.5.06 14:23

Naprosto souhlasím, že je to o lidech. Jenže takových, kteří tu výchovu chápou jako práci s jedinečnými bytostmi je pořád hrozně málo. Dost často přijde třeba mladý kantor do školy a má jiný názor, než zbytek zboru a ten zbytek ho prostě převálcuje. Jen jsem zírala, kolik dnešních učitelů je ambulantními pacienty psychiatrií a přitom nechápou, že problémy jim nedělají „zlobivé děti“, ale oni samy, svým přístupem k nim. Dětem ze Tvé třídy blahopřeju!

Mickie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
274
19.5.06 14:25

Maxiku,
přesně tu waldorfskou školu v Ostravě jsem měla na mysli. Tak jsem ráda, že jim to vyšlo :)
Helča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
553
19.5.06 14:29

Ahoj, já si myslím, že tyto alternativní systémy jsou právě pro problémové děti lepší… Na první pohled tam je opravdu taková poklidnější atmosféra, ale učitelé jsou mnohem lépe kvalifikovaní a klade se důraz na individualitu dítěte…
Na druhé straně, není to zadarmo - a to nejen po finanční stránce - počítá se tu i s větším zapojením rodičů do systému.....

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
19.5.06 14:45
Hanele píše:
Na druhé straně, není to zadarmo - a to nejen po finanční stránce - počítá se tu i s větším zapojením rodičů do systému.....

To asi ve všech dobrých školách - ať už se v nich vyučuje podle jakéhokoli systému :wink: , a obzvlášť, když se dítě vymyká výrazněji z průměru, ať už kterýmkoli směrem. Ale je mu v opravdu dobré škole většinou lépe. E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
206
19.5.06 19:29

Jsem moc ráda za tolik reakcí.
Někde jsem četla, že jsou u nás i střední školy.Mě obzvlášť zajímá školka na Černém mostě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tattiana
24.5.06 12:41

ahojky, má dcera od 3let chodila do MŠ, kde se vyučovalo podle Montessori-výborná paní ředitelka si stále dopňovala zkušenosti na školeních a měla skvělý a citlivý přístup k dětem i rodičům-dokázala poradit např.s problémy ve výchově apod. Dcera je klidná, ale byli tam i rošťáci, které však uměla zaujmout svým výchovným přístupem. Od mala se děti zapojovaly do „dospěláckých prací“, apod. Taky cvičili různé uklidňující cviky apod. Byla jsem velmi spokojená - bohužel MŠ už je zrušená pro „nadbytečnost“… Taky mám strach dát druhé dítě do běžné sídlištní MŠ, protože jsem byla zvyklá na takovéto individuální přístupy k dětem a rodičům.
Doporučovala bych Ti zajít si MŠ omrknout a zeptat se na možnost podívat se do „běžného dne“, co a jak dělají apod.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama