Zavedení příkrmu u mimi na MM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Gogi26
Nováček 3 příspěvky 22.03.18 09:10
Zavedení příkrmu u mimi na MM

Ahoj maminkám, chtěla bych se zeptat co si myslíte o zavedení příkrmů již od 4. měsíce u plně kojeného mimi. Dokud budu mít mlíko tak budu kojit, ale osobně mě to kojení nějak nebere, proto bych ráda začala co nejdříve… no a když to zvládnou děti na UM tak proč ne to moje.

Přečtěte si článek: Kdy začít užívat probiotikum

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

pikola
Neúnavná pisatelka 18564 příspěvků 22.03.18 09:14

Tak je to tvoje dítě :nevim: ale mm stačí, většina kojených dětí začne jíst o dost později, moje měla zájem o jídlo až kolem 8m.

dickys
Zasloužilá kecalka 732 příspěvků 22.03.18 09:15

Jestli myslíš od ukončeného 4.mesice, tak proč ne. Já začala asi týden před 5 měsíci, ale na dceři už byl vidět zájem o jiné jídlo a taky že od začátku krásně dlabala :)

Gogi26
Nováček 3 příspěvky 22.03.18 09:20

Ano myslím od ukončeného 4.m. :) no a zajem o jidlo vidim uz ted, kdyz neco jim tak me syn nespusti z oci :D a to mame zatim jen 2,5 mesice :D Jinak jedlik je tto pekny, pribirame uplne ukazkove, dr. nas na kontrolach vzdy moc chvali :)

Janli
Závislačka 4691 příspěvků 22.03.18 09:26

Ber to s rezervou. Mě taky dítě skenovalo očima při jídle od třetího měsíce a teď má osm a kojím pořád plně, protože do ní nedostanu víc než tři lžičky příkrmu.

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 09:28

Tvoje dítě, Tvoje věc.
Mě zase absolutně vyhovuje plné kojení a budu kojit plně co nejdéle. Samozřejmě nejpozději do konce toho 6. měsíce, protože potom si myslím, že by se dítě mělo pomalu seznamovat s jinými chutěmi, poznávat jiné konzistence a vzhledem k pokroku ve vývoji dostávat i jiné potraviny, které mu uhradí energetickou potřebu a seznámí ho s jiným způsobem přijímání stravy.

Jinak nebudu cpát výrobcům kojenecké výživy(příkrmů),prachy o 2 měsíce dříve. Nebudu se otravovat s připravováním malého množství příkrmu doma dřív, než je nezbytně nutné, protože dítě v tomto věku toho víc vyplive, zašpiní než sní. Mám vlastní zkušenost, nejmenší dceru jsem ve 4 měsících přechodně dokrmovala kaší Sinlac zadělané v odsátém MM, v době růstového spurtu. Rozdíl v příjmu potravy lžičkou je obrovský, mezi 4 měsíčním a 6 měsíčním dítětem, dětí mám pět, takže je co srovnávat.

No a v neposlední řadě si šetříme oblečení, mrkev a oranžová zelenina se špatně pere a ani při nejlepší přípravě a s bryndáčkem s rukávy se nelze plně vyhnout všem nehodám. Dítě po příkrmu a lžicce nekoordinovaně sahá, má tendenci si sát prsty, strkat si je do pusy.

Na imunitní okno nevěřím, věřím, že stačí zavést příkrm v tom půlroce. Tak asi tak. Mě plné kojení vyhovuje co nejdéle to jde :mavam:

Uživatel je onlineElisC
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 22.03.18 09:44

@Gogi26 co dítě, to originál.
U syna jsem se nechala přesvědčit doktorem a začala přikrmovat v 5m, přestože jako kojený krásně přibíral. Vůbec nejedl, trochu začal v 8m, teď jsou mu 3 roky a nejí pořád.
U druhého jsem byla rozhodnutá začít s příkrmy až v 6m.
Dcera, taky kojená, moc nepřibirala.
Doktor začal mluvit o ovocných příkrmech už ve 3 měsících. Když jí byly 4m, řekl že buď příkrm nebo um. Ačkoliv mlíka jsem měla dost, doktorovi jsem to odkývala a začala s příkrmy opět v 5m, ale dcera v té době šílela, když jsme před ní jedli.
Napoprvé snědla 100g.
Teď jí je 7,5m a má 3 příkrmy za den.
Někdo by řekl, že je to zbytečně moc, ale ona to potřebuje.
Dál kojím na vyžádání.

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 09:44

A kdybych to měla brát z hlediska, kdy dítě hypnotizovalo jídlo, tak bych přikrmovala už po šestinedělí :D Já totiž během kojení často jím :mrgreen:

Dítě je připravené na přijetí příkrmu až samo drží hlavu a trochu tu hlavu dokáže koordinovat, dovede se chvíli udržet v pozici polosedu, což koleruje s tím, že se dokáže otočit na bříško a zpět, některé děti jsou ještě dál, snaží se dostat na kolínka, do pozice na všechny čtyři..A to je skutečně až kolem 5 - 6. měsíce, kdy dítě „zpěvní“ tělíčko a dokáže ho koordinovat. Potom teprve může ovládat polykací pohyby a bezpečně jíst lžičkou.

Před 12 lety byly i názory, že je možno plně kojit 8-9 měsíců, extrémní názor až do roku, ke zdravotnímu průkazu byla taková knížka, která se už teď nedává, tam bylo napsané ohledně péče o dítě a příkrmů.

Potom vytasili s imunitním oknem, od kterého se teď zase upouští. Za těch 12 let, co mám děti, se doporučení několikrát změnila.

Já vzhledem k psychickému a fyzickému vývoji vidím nejvhodnější období k zavedení prvního příkrmu období půl roku. S tím, že když dítě nechce, nehrotím a dokojím. A když někam jedeme, kde nejsou podmínky k přípravě nebo ohřátí příkrmu, tak ten den plně kojím. Dítě na kašovité stravě ten příkrm naštěstí samo od sebe nevyžaduje. Něco jiného je dítě kolem roku, které je už zvyklé na pravidelnost v jídle a skoro normální stravu.

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 09:47
@ElisC píše:
@Gogi26 co dítě, to originál.
U syna jsem se nechala přesvědčit doktorem a začala přikrmovat v 5m, přestože jako kojený krásně přibíral. Vůbec nejedl, trochu začal v 8m, teď jsou mu 3 roky a nejí pořád.
U druhého jsem byla rozhodnutá začít s příkrmy až v 6m.
Dcera, taky kojená, moc nepřibirala.
Doktor začal mluvit o ovocných příkrmech už ve 3 měsících. Když jí byly 4m, řekl že buď příkrm nebo um. Ačkoliv mlíka jsem měla dost, doktorovi jsem to odkývala a začala s příkrmy opět v 5m, ale dcera v té době šílela, když jsme před ní jedli.
Napoprvé snědla 100g.
Teď jí je 7,5m a má 3 příkrmy za den.
Někdo by řekl, že je to zbytečně moc, ale ona to potřebuje.
Dál kojím na vyžádání.

Já jsem to tak měla taky u některých dětí, po tom 6. měsíci začaly dobře jíst příkrmy, hned na poprvé větší množství a kojení se stalo doplňkem.
Oproti tomu nejstarší syn byl dlouho jen ochutnávač, vyžadoval si dokojení po každém jídle a pořádně se rozjedl až v 15. měsících, před tím se dávil kousky.
Ale dokojovala jsem všechny na požádání cca do roka, protože větší množství jiné tekutiny mi vypily, až se naučily pít s hrníčku - po roce věku. Láhev ani měkké pítko totiž nikdo nechtěl.

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 09:52

Samozřejmě neodsuzuji nikoho, kdo se plně kojené dítko rozhodne přikrmovat dřív. Pokud k tomu má nějaký důvod a baví ho to, proč ne. Ale moc si od toho neslibujte, není to o tom, že by v tomto věku nahradil příkrm kojení a většinou není možné se od dítěte vzdálit na delší dobu. K vůli malému obsahu žaludku sní pár lžiček, což je neekonomické a nepraktické.
Dcera té kaše taky snědla pár lžiček, všechno kolem špinavé, naštěstí MM se dobře pere.

Však jedna teorie taky říká, že od 4 měsíců může dítě „ochutnávat“,ve smyslu dát dvě tři lžičky příkrmy jednou nebo dvakrát denně, ale ne plnou dávku. To je právě teorie související s tím imunitním oknem.
Ale neznám žádnou maminku, která by to praktikovala, co by potom dělala s tím zbytkem jídla, ať už koupeného nebo uvařeného.

Potom je ještě teorie, když se s dítětem začíná později, až po půl roce, že je možné dávat do ruky pod pečlivým dozorem přímo měkké kousky potravin, dobré jsou ze začátku ty krmicí síťky, je to bezpečnější. Je fakt, že to je fajn, taky jsem to využívala, protože dítě se měkkou bramborou nebo ovocem v síťce zabavilo a já jsem měla klid. Ale bylo špinavé až za ušima, jak se to snaží rukou a dásněmi rozmělnit :mrgreen:

Jediné, v čem se teorie shodnou, že by mělo být dítě na mléčné stravě do konce 4. měsíce, dál už je to na mamince a miminku, jak se maminka rozhodne a co bude dávat.

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9870 příspěvků 22.03.18 10:11

@Gogi26 Moje dcera začala jíst od začátku 6. měsíce (dokončený 5.), protože byla hrozně zvědavá a chtěla to vyzkoušet. Ale dala bych jí i o nějaký ten týden dřív, kdyby chtěla.

Můj brácha dostával ve třech měsících jahodový knedlíky a mixovanou svíčkovou, a taky se dožil dospělosti (bez alergií atd.) :mrgreen:

Ty 4m mi přijdou jako optimum, před to bych nešla, ale v tomhle věku už klidně. Navíc „věřím“ na imunologické okno :mrgreen:

Příspěvek upraven 22.03.18 v 10:14

Uživatel je onlineElisC
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 22.03.18 10:12

@Jana206 také po jídle nabízím mlíko. Čaj jí zatím absolutně nezajímá.
Jak jsi psala výše, že dítě musí být vyzrálé i fyzicky, dcera je v tom trochu napřed. Ve 4 měsících už pérovala na kolínkách, v 6m lezla, o týden později si stoupla, teď asi týden obchází postýlku.
Takže má velký výdej a potřebuje větší příjem. Bohužel doktor to nebere v potaz a malá podle grafu pořád váží míň, než by měla a tlačí mě do věcí jako jsou piškoty máčené v čaji, hodně tvarohu atp.

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 10:17

@Slečna Ferka Na svíčkové nevidím nic špatného, pokud není přesolená, je to omáčka z vývaru, smetany a zeleniny a je to jedno z běžných jídel, které maminky dávají dětem jako první, když přechází na stravu dospělých.

Jinak guláš nebo kačena se zelím ve třech měsících se traduje snad v každé rodině.
Já mám známou z naší doby, která žila a vyrůstala na statku, stejně tak její děti. Děti od malinka krmila ředěným kravským mlékem, dávala co bylo, dávala i tlačenky, škvarky, prostě to, co jedla ostatní rodiny.
Děti jsou už starší školáci, z dlouhodobého pohledu jim asi nic není, nevím, jestli mají nějaké alergie nebo chronická onemocnění.
Ale jako mimina měli pořád vyrážku z toho mléka nebo ovoce. Doktorka je pořád posílala na kožní a dávala jim na to mastičky, nemohla přijít na kloub, z čeho to mají. Známá toto neřešila, na kožní nešla a kortikoidy na to nemazala. Sama říkala, že je to asi z toho mléka, ovoce, případně jak lezou po zemi.

Taky nejsem tip top, že bych vytírala třikrát denně savem, kolem roku věku jsem dávala dítěti po dojedení své porce i z našeho talíře(ale moc nesolím),dala jsem i v restauraci přílohu nebo masu zvnitřku(ne tu kořeněnou část nahoře). Ale toto je už i na mě moc. Říká se, všeho s mírou :mrgreen:

Jednou nabídla škvarky mé dceři v 8 měsících, její syn podobně starý je měl v kočárku, šli zrovna z obchodu přivezli domácí zabijačku(byla jsem na návštěvě u našich),to jsem tedy odmítla :mrgreen:

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 10:20
@ElisC píše:
@Jana206 také po jídle nabízím mlíko. Čaj jí zatím absolutně nezajímá.
Jak jsi psala výše, že dítě musí být vyzrálé i fyzicky, dcera je v tom trochu napřed. Ve 4 měsících už pérovala na kolínkách, v 6m lezla, o týden později si stoupla, teď asi týden obchází postýlku.
Takže má velký výdej a potřebuje větší příjem. Bohužel doktor to nebere v potaz a malá podle grafu pořád váží míň, než by měla a tlačí mě do věcí jako jsou piškoty máčené v čaji, hodně tvarohu atp.

Tak tvaroh obsahuje hodně bílkovin a podle nových názorů do roku nevhodný. Ale taky bych to nehrotila doslova.
Moje holky, které se rychle rozjedly, taky byly v psychomotorickém vývoji napřed, dvě dcery v 10 měsících chodily.

Ty piškoty máčené v čaji, nemáš nějakého předpotopního pediatra? Vždyť to se dnes už nedoporučuje, ani tvaroh se žloutky, jako dřív.
Taky jsem pozorovala, že to s tím souvisí.

Jana206
Nadpozemská drbna 26006 příspěvků 22.03.18 10:23

Já mám dětskou lékařku v předdůchodovém věku, znám ji celý život a jsem s ní moc spokojená. Ale nikdy mi nic nedoporučuje jednostranně. Dokonce mi řekne, co se doporučovalo dřív, co teď, k čemu se kloní ona a jak to vidí vzhledem k problému, který třeba aktuálně řešíme. A to nejen v rámci výživy.
Většina věcí totiž není černobílých, ale vždy je více možností řešení a všechny více méně správně.

Je jasné, že pokud dítě přestane přibírat, tak bych se nebránila dřívějšímu zavedení příkrmů ani já. Ale pokud mám vlastní odsáté zásoby v mrazáku MM, tak nebudu cpát peníze do kaše Nutrilon.
A určitě jsem zastáncem dřívější zeleniny, s opatrností, než po 4. měsíci dokrmovat UM.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Ženy kolem slavného boxera Rockyho: Které z nich se to vymklo z rukou?

Představitel bájného boxera Rockyho byl na mušce naposledy před pár týdny,... číst dále >

Největší řežba v historii? Takhle chorvatský fotbal rozpoutal válku v Jugoslávii!

Fotbalisté Chorvatska na světovém šampionátu drtí jednoho soupeře za druhým a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak tělo varuje před rakovinou? Krvácením, závratí i chronickým kašlem

Tělo nám vysílá spoustu varovných signálů. Většinou poukazují jen na drobné... číst dále >

Zůstali v Plzni. Je tam všechno lidštější, tvrdí moderátorský pár

Ačkoli Zorka a Míra Hejdovi pracují hlavně v Praze, bydlí v rodné Plzni.... číst dále >

Reklama