Žena na MD v nemocnici - paragaf pro manžela?

9868
17.1.06 15:58

Žena na MD v nemocnici - paragaf pro manžela?

Ahoj holky,
bohužel se moje kamarádka (28tt) ocitla v nemocnici a pravděpodobně tam zůstane až do konce těhotenství, takže teď řeší problém, jak zaopatřit starší dítko. Je samosebou mnoho variant a asi je bude všechny kombinovat, ale nejjednodušší by bylo, kdyby zůstal manžel se staším synem (2r) doma. Nevíte, jaké jsou podmínky čerpání tzv. paragrafu? Tuším, že je tam podmínka trvání do devíti dnů, ale bohužel neznám podrobnosti, protože jsem nic takového až dodnes nemusela nic podobného řešit.
Díky za pomoc
Lesina
PS: Babičky jsou pracující a hlavne hodně daleko :( , takže je není možné využít a kamarádka se nechce nechat přesvědčit, že si jejího synka budeme až do narození miminka rádi ráno půjčovat a po pracovní době vracet tatínkovi :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

250
17.1.06 16:12

Nárok na OČR mají, prvních 9 (kalendářních) dnů je placených a zbytek pouze „omluvených“ v práci - takže nebude mít absenci, ale taky nedostane prachy. To nevím, z čeho by žili.
Jedině po těch 9 dnech nastoupit do práce, pár dnů dělat (a zajistit hlídání jinak) a pak nový paragraf, no dovedu si představit, jak se na to zaměstnavatel bude tvářit.
Jediné, co mě napadá, hodit se marod, to může být manžel doma neomezeně dlouho a peníze dostane po celou dobu. Není to košer, ale co jim zbývá, že? Přece kluka nedají do ústavu. Na hlídací paní asi nemají… a každý by do toho taky nešel. Já bych asi v tomto případě dítě chůvě nesvěřila, naše by se ani nenechalo :-)
No nezávidím jim tu situaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
17.1.06 19:58

Posouvam dotaz zase trosku nahoru :) I kdyz si myslim, ze uz byl zodpovezen - ale treba se snad dozvim i neco potesitelneho, nejake reseni.
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.1.06 20:09

Ahoj, určitě bych to řešila s doktorkou či někde na sociálním. Musí být varianta, však dítě nemůže být samo, možná jim poradí jesle či jiný dětský stacionář a tatínkovi úpravu prac. doby. Zaměstnavatel by mohl být vstřícný, jistě si nikdo nepřál aby to takto dopadlo a není to napořád…

Mirka

• Nahlásit
  • Citovat
804
17.1.06 20:41

Lesino,
jsi opravdická kamarádka své kamarádky, když jsi ochotna ke dvěma malým dračicím přibrat ještě malého raubíře :wink:

Babičky si nemůžou vzít dovolenou a na čas se nastěhovat? Myslím, že by dostaly i ten paragraf. Mohli by se všichni tři s manželem střídat. Případně zapojit dědečky, jsou-li spolehliví.

Dostala jsem se do podobné situace, též to vypadalo, že od 23. týdne proležím těhotenství v nemocnici, doma 2,5 leté dítě, nakonec to skončilo „jen“ u 4 týdnů. Babičky obě daleko, naštěstí na důchodu, vždycky se k nám jedna na čas nastěhovala, abych mohla po propuštění z nemocnice dodržovat klidový režim.

Pokud se jedná o hrozící předčasný porod, je velká pravděpodobnost, že kamarádku propustí, jen co se jim podaří dělohu zklidnit, mají na to docela silné preparáty a lze je brát i doma (takhle to měla kámarádka, odešla ale na revers). Jinak propouštěli podobné případy u nás v nemocnici po ukončeném 36. týdnu, kdy případný předčasný porod neznamená nebezpečí pro miminko. Ale stejně by v takovém případě musela dodržovat klidový režim, což s 2 letým klučinou moc nejde.

Sázím na kombinaci babičky (dědečci, sestry), manžel a ty :wink:, držím palce, ať nemusí být v nemocnici tak dlouho a mimčo ať se narodí v termínu a zdravé!!!

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
17.1.06 21:31

Ahoj, mám dojem, že může čerpat 9 dní paragraf, pak stačí jen jeden den být v práci nebo i jen vybrat den řádné dovolené a pak má zase nárok na 9 dní. Otázkou je, jak dlouho se to takhle dá praktikovat. Já bych se poradila někde na kontaktním místě správy soc.zabezpečení, určitě musí existovat nějaké řešení. Pa Makina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
17.1.06 22:00

Tak uz je to vyreseno :)
Kamoska je snad v poradku, kontrakce se ji zastavily, miminko je OK, ale zustava v nemocnici, coz je v jejim pripade dobre, protoze ona se neumi setrit. O maleho se budeme stridave starat s kamaradkama, pricemz pravidelne bude tady a kdyz ja nebudu moci (nemoc holek, nejake cestovani ci moje totalni unava) vezmou si ho dalsi maminy z naseho „spolku“, jenze blby je, ze jedna ma pred statnicema, dalsi ma manzela tesne po operaci a ta zbyvajici ma tydenniho chlapecka.
Jeji manza je muj kolega, a ja bydlim kousicek od prace, takze jak pujde rano pracovat, Josifka k nam privede, odpoledne si ho muze vyzvednout a protoze bydlime kousek od nemocnice, muze s nim jit za maminkou na navstevu. Nebo se tam muze stavit sama po ceste zpatky ho vyzvedne.
Kdyz bude opravdu ouvej, vezme si tatinek paragraf a bude. Obcas mu prijedou vypomoci jeho nebo jeji rodice, ale jeste stale pracuji a navic bydli dost daleko a tak to natrvalo nejde. Opravdu nemam strach, ze bychom to spolecne nezvladli :) A ja si aspon vyzkousim, zac je toho u trech deti loket :D
A vazne si nemyslim, ze by to bylo nejake hrdinstvi, jsem si jista, ze ona by pro udelala to same - koneckoncu prave k ni jsme v noci privezli Adlu, kdyz se Pepi rozhodla prijit na svet. A vubec nevadilo, ze jsou ctyri rano. A vite co? Ja se docela tesim, jak si to decka uzijou :)
Ted uz jen, aby se miminko jeste hezkych par tydnu dopekalo.
Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3743
17.1.06 22:14

Nevím jestli to není omezené (paragraf) na 9 dnů v měsíci. Určitě ať tatínek paragraf využije aspoň po dobu hrazeného volna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1121
17.1.06 23:06

Lesino, jsi fakt skvělá, máš můj obdiv, vidět, že dobrý člověk ještě žije!!!Doufám, že Ti to Bůh oplatí na dětech. :D :D :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
17.1.06 23:19

Ale kus, tohle by udelal kazdy, vlastne o nic nejde :) Joooo, kdyby u nas byl i na noci, bylo by to tezsi, ale takhle? Pohoda.
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
374
17.1.06 23:59

paragraf

Ahojky Lesi,může čerpat těch 9 dní v měsíci ,takže kdyby začal čerpat ted ,pak nějakou dobu do konce měsíce pohlídáš třeba ty a pak zas od 1.2 může na 9 dní .Když jsem byla já v porodnici a pak i doma tak Petrovi vystavili ošetřovák na našem dětským středisku a tuším že i v porodnici ale to bych ted kecala .Na to m dětským určitě ho vystavěj .Pa a držim palečky jen si to taky zkus at víš do čeho se hrneš s třema dětma:-).Majdalenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
18.1.06 21:45

paragraf

Lesino, čistě teoreticky mě napadla tahle možnost - předpokládám že tvoje kamarádka pobírá rodičovský příspěvek a před mateřskou byla zaměstnaná - nevím jestli není nějaká klička v zákoně, ale teoreticky by otec dítěte mohl jít místo ní na MD a ona by mohla být na nemocenské?

• Nahlásit
  • Citovat
Kac
5049
18.1.06 22:04

Ahoj,
Pegg-s tim bych moc nesouhlasila, je to moc behani po uradech a nevime co jeji manzel dela, jestli by z toho vyzili, co by dostali.
Spis bych to kombinovala s nemocenskou manzela. Temer s kazdym lekarem se da dohodnout a nedelas to proto aby si oddechl od prace. Jsou to lidi a nekteri maji pochopeni
(nektere si berou nemocenskou a delaji vanocni uklidy! Protoze jindy nemaji cas-ale to je o necem jinem)
Ja bych se taky nabidla na hlidani, Honzik by byl rad, ze je navsteva a ma rad deti . Jenom to me bydliste je trochu mimo.
Kac

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
19.1.06 01:06

Holky,

moc dekuji za rady a nabidnutou pomoc, ale uz je vyreseno. Pondelky, uterky, ctvrtky a patky je Josifek u nas, stredy je jinde, s tim, ze pokud to bude delat potize, bude u nas i stredy, koneckoncu je to jen na par tydnu. Ada i Josifek jsou spokojeni, uzivaji si to a Pepi sleduje cvrkot a taky vypada celkem nadsene. Tim padem mam i ja vic casu na domacnost a jsem i ja spokojena. Uz verim tomu, ze prvni dite je sok, druhe jen mala zmena a treti se uz nepozna :)
Takze ja to beru jako nacvik na Tonku :D:D:D:D

Lesina s trojhlavou smeckou (i kdyz zatim jen docasne)

PS: Prehazovat rodicak na manzela je fakt zbytecne, stejne jako jakekoli jine reseni. Navic si kamarad setri zbyle dny paragrafu pro nutne pripady. A tak je to sichrovane ze vsech stran. Jen je zajimave, jak se k tomu postavili jejich rodice - neco ve stylu privezte dite sem, za ctvrt roku vam ho vratime, ale nepocitejte s tim, ze prijedeme…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4981
8.6.14 07:00

Já bych potřebovala trošku praktičtější rady. Jsem těhotná, pokud by vše bylo jako v posledním těhotenství, tak bych skončila asi o 14 dní dříve v nemocnici. Kdo manželovi paragraf vystaví? Dětská dr? A eventuálně pokud by těch 9 dní stačilo, jak je to pak s paragrafem, když je maminka v porodnici s narozeným miminkem - tuším, že otec má ze zákona 5 dní paragrafu. To je placené nebo jak? Může to navazovat na ten „nemocenský“ paragraf? Nikdy jsme „paragrafy“ neřešili, neměli, takže fakt netuším, která bije :think: Za rady děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama