Poradna na téma rodinné právo
Mgr. Zoltán Duna
Dobry den, chtela bych se zeptat na zkusenosti s tim jak deti zpracovavaly vas rozvod. Mladsi dcera posledni uz voc jak pul rok place, ze chce mitzase tatku doma, ze chce, aby to bylo jak driv, jestki je mozne “ abysme se zase sesoudily, kdyh jsme se rozsoudily”:). Bylo ji 4,5 prosinec 2018, kdyz se zacal resit rozvod, pred tim jsme se hodne hadali a manzel pralticky nebyl doma a sdetma jsem 99% casu byla jen ja. Odstehoval se v breznu 2019, rozvod byl v prosinci 2019. Starsi dcera k nemu vibec nechtela a resili jsme dlouho jeni problemy s tim, ze “ tam musi” jeji uzkost, psychosomaticke potize z toho… Ale mala je zase opak nema pociz, ze chce byt s tatkou vic… ona proste resi, ze mame byt spolu, proste chce mit mamu a tatu, kteri se maji radi a jsou s ni doma. Tatinek bydli 300-400 m od nas, vidi se s nim i 4× za tyden odpoledne, rano ji vozi do skoly ( 4-5× za tyden) samozrejme vikendy, svatky, o prazdninach atd… kdykoli chce tak mu vola.
Myslela jsem, ze to bude chvilkove a zase ji to prejde, ale rekl by h, ze je to spis horsi a ze ji to vic a vic trapi.
Rekla jsem ji, ze spolu uz s tatkou nebudeme, ze ale tatku porad ma a tatka ji ma porad stejne rad… ze to tak ma spoustu deti… a nekteri treba maji tatinka daleko nebo jim i umre… prostesnazim se ji priznat, ze ma pravo byt smutna a chtit to jinak, ale i vysvetlit a ukazat, ze jsou i horsi situace…
Zajima me jak to probihalo u vas, kdo se s tim setkal? Jak dlouho to trvalo? Co treba pomohlo?
Moc dekuju
Pomohl jen čas klukovi byly necelé 4 roky. Vyčítal mi rozvod dlouho a defakto třeba v 9 mi řekl, že jsem mu zkazila život. Paradoxně teď, kdy je mu 14, hodnotí rozvod pozitivně. Jeho otec přestal pít, začal se o něj zajímat, nakonec mají po letech fajn vztah.. Ale trvalo to dlouho..
@martina.se píše:
Pomohl jen čas klukovi byly necelé 4 roky. Vyčítal mi rozvod dlouho a defakto třeba v 9 mi řekl, že jsem mu zkazila život. Paradoxně teď, kdy je mu 14, hodnotí rozvod pozitivně. Jeho otec přestal pít, začal se o něj zajímat, nakonec mají po letech fajn vztah.. Ale trvalo to dlouho..
U obou dětí bylo toto období spíš vázáno na jejich věk, než na dobu rozvodu. Okolo šesti let. U kluka to spadlo do doby po rozvodu, u holky o dva roky později. Prostě začali strašně řešit, tátu si hlídat, fnukat, že ho chtěj tady a nás spolu. Neustále kontrolovali, jestli je s nimi tak, jak má, pokud ne, málem musel mít omluvenku s potvrzením, kontrola, jestli to nahradí. Oba to přešlo samo.
Jestli je s dětma téměř denně odpoledne a ráno je vozí, tak mi zas takový padouch nepřijde, ne? ![]()
@Lama Lama píše:
U obou dětí bylo toto období spíš vázáno na jejich věk, než na dobu rozvodu. Okolo šesti let. U kluka to spadlo do doby po rozvodu, u holky o dva roky později. Prostě začali strašně řešit, tátu si hlídat, fnukat, že ho chtěj tady a nás spolu. Neustále kontrolovali, jestli je s nimi tak, jak má, pokud ne, málem musel mít omluvenku s potvrzením, kontrola, jestli to nahradí. Oba to přešlo samo.
Jestli je s dětma téměř denně odpoledne a ráno je vozí, tak mi zas takový padouch nepřijde, ne?
Me to taky prijde vekem, protoze se to objevilo az ted, tedy 1,5 roku co je pryc… Ano podala jsem s pravnockou navrh na sou a od te doby jde na jednou vscehno… pred pul rokem nemohl byt s kazdou uvlast, protoze 3× tydne to nezvladne, odvazeni do skoly neni plnohodnotny styk, to delat nebude atd atd… a najednou vsechno jde… mozna take pochopil, kdyz ho odkopla uz treti zenska… ze “ ja mam rodinu” a on zustal sam a zbyva mu jen prudit a delat nam zle nebo se zacit chovat jako clovek nebo jinak za 2-3 roky si na nej holky ani nevzpomenou… jak ho znam je to spis ta prvni varianta:) a ne neni padouch, ony je uspesny psychopat
se vsim, co k tomu patri.
Ale jinak zle dela porad, zrovna dneska jsme byli na OSPOd a zase exceloval, je fajn, kdyz se v pdostate odstreluje sam
. Jeho nejvetsi slabosti je to, jak moc si o sobe mysli, ze je dokonaly a vse vi a vsemu rozumi a vlastne a je proste reditel zemekoule= sebereflexe v zapornych hodnotach:).
@Aglája75 bohužel.. U nás ex naštěstí pochopil, kde udělal chyby a poučil se z toho hodně.. Dřív nedělal nic, nedokázal se postarat ani o sebe, natož o kluka.. Cca 2 roky jsem trnula hrůzou, když k němu syn jel.. Ale už jsem dávno v klidu. Navíc jsme měli s klukem před cca měsícem rozhovor a ten mi řekl, že kdybysme tam zůstali, tak nemá to, co teď, tzn zázemí a nemá nejspíš ani tátu, že by se upil.. Ten kolem sebe nejdřív kopal, ale naštěstí rychle pochopil, že pokud bude dělat zle, přijde o jediné dítě.. A teď funguje skvěle
@martina.se píše:
@Aglája75 bohužel.. U nás ex naštěstí pochopil, kde udělal chyby a poučil se z toho hodně.. Dřív nedělal nic, nedokázal se postarat ani o sebe, natož o kluka.. Cca 2 roky jsem trnula hrůzou, když k němu syn jel.. Ale už jsem dávno v klidu. Navíc jsme měli s klukem před cca měsícem rozhovor a ten mi řekl, že kdybysme tam zůstali, tak nemá to, co teď, tzn zázemí a nemá nejspíš ani tátu, že by se upil.. Ten kolem sebe nejdřív kopal, ale naštěstí rychle pochopil, že pokud bude dělat zle, přijde o jediné dítě.. A teď funguje skvěle
Jo tahle varianta je fajn a je dobre, ze u vas na ni doslo. Na jednu stranu je to tezsi, kdyz je v tom alkohol na druhou je to jasne a nikdo neobvinuje tebe, ze tatinka schazujes a branis mu a navadis, proto k nemu deti nechteji, ale vetsina je na tve strane a je to jasne a viditelne… u cloveka jako ten nas, kdy si mysli, ze byt otec znamena ze si pohraju s detma, kdyz nemam co lepsiho na praci a tak si jenich prizen vynutim a vysoudim… je to tezke, aby nekdo veril a aby detem jeho pristup “ neotravoval “dalsich x let zivota:(. Ale nadeje umira posledni a opravdu treba pochopil, zebyt tata a mit s detma nejaky aspon trochu vztah je o tom jak se cho on a o nocem jinem:), byla bych jedine rada… ale i tady je to slozitejsi… to, ze spadno do alkoholu se da zvladnout… povahu a charakter clovek v 50 letech hir meni, ale jak pisu… porad verim, ze vsechno zle je pro neco dobre a u male, ze je to jen obdobi.
@Aglája75 píše:
Me to taky prijde vekem, protoze se to objevilo az ted, tedy 1,5 roku co je pryc… Ano podala jsem s pravnockou navrh na sou a od te doby jde na jednou vscehno… pred pul rokem nemohl byt s kazdou uvlast, protoze 3× tydne to nezvladne, odvazeni do skoly neni plnohodnotny styk, to delat nebude atd atd… a najednou vsechno jde… mozna take pochopil, kdyz ho odkopla uz treti zenska… ze “ ja mam rodinu” a on zustal sam a zbyva mu jen prudit a delat nam zle nebo se zacit chovat jako clovek nebo jinak za 2-3 roky si na nej holky ani nevzpomenou… jak ho znam je to spis ta prvni varianta:) a ne neni padouch, ony je uspesny psychopat![]()
se vsim, co k tomu patri.Ale jinak zle dela porad, zrovna dneska jsme byli na OSPOd a zase exceloval, je fajn, kdyz se v pdostate odstreluje sam
. Jeho nejvetsi slabosti je to, jak moc si o sobe mysli, ze je dokonaly a vse vi a vsemu rozumi a vlastne a je proste reditel zemekoule= sebereflexe v zapornych hodnotach:).
a co řešíte na ospod?
@Lama Lama To co od zacatku… tatinek chce byt s detma 2× 2,5 hodiny v cas, ktery vyhovuje jemu, aby ho to stalo co nejmene prace a casu a starosti… a deti na nej musi mit cas- nesmeji se ucit, nesmeji do toho nikdy zasahnout krouzky, deti na krouzky vozit nebude, to take neni plnohodnotny styk…No a ja mrcha chci, aby byl soucasti jejich zivota, aby s nima byl treba 5× tydne 3 hodiny, ale repsektoval jejich potreby, povinosti a zajmy… ne jim maval papirem pred nosem a nutil je s nim byt misto oslavy narozenin kamaradky, misto uceni se na pisemku ( on se s nima ucit nebude, ja je mam v peci a to je moje vec a bylo by to nekoncepcni, aby do toho zasahoval:). )
@Aglája75 píše:
@Lama Lama To co od zacatku… tatinek chce byt s detma 2× 2,5 hodiny v cas, ktery vyhovuje jemu, aby ho to stalo co nejmene prace a casu a starosti… a deti na nej musi mit cas- nesmeji se ucit, nesmeji do toho nikdy zasahnout krouzky, deti na krouzky vozit nebude, to take neni plnohodnotny styk…No a ja mrcha chci, aby byl soucasti jejich zivota, aby s nima byl treba 5× tydne 3 hodiny, ale repsektoval jejich potreby, povinosti a zajmy… ne jim maval papirem pred nosem a nutil je s nim byt misto oslavy narozenin kamaradky, misto uceni se na pisemku ( on se s nima ucit nebude, ja je mam v peci a to je moje vec a bylo by to nekoncepcni, aby do toho zasahoval:). )
A on chce střídavku?
@Lama Lama jak z toho co jsem psala prislas na to, ze chce stridavku:) proboha? On chce to co bylo v manzelstvi - nic nebudu delat o nic se starat, ale kdyz naridim, ze ted si HRAJU na tatinka, kdyz nemam nic lepsiho na praci… tak vsichni musi poslechnout nebo udelam sceny nebo budu vyhrozovat soudy…
@Aglája75 píše:
@Lama Lama jak z toho co jsem psala prislas na to, ze chce stridavku:) proboha? On chce to co bylo v manzelstvi - nic nebudu delat o nic se starat, ale kdyz naridim, ze ted si HRAJU na tatinka, kdyz nemam nic lepsiho na praci… tak vsichni musi poslechnout nebo udelam sceny nebo budu vyhrozovat soudy…
Je tam otazník ![]()
@Lama Lama píše:
Je tam otazník
nechapua diskuzi bych chtela nechat na diskuzi o danem tematu = zpravovani rozvodu a smirenim se s tim, ze rodice nejsou spolu, dekuji za pochopeni.
@Aglája75 píše:
![]()
![]()
nechapua diskuzi bych chtela nechat na diskuzi o danem tematu = zpravovani rozvodu a smirenim se s tim, ze rodice nejsou spolu, dekuji za pochopeni.
NO tak řešením exe jsi začla ty, tak jsem se zeptala, snažila dopátrat, co má za problém. ![]()
@Lama Lama píše:
NO tak řešením exe jsi začla ty, tak jsem se zeptala, snažila dopátrat, co má za problém.
Ano je to ma vina ma velika vina ![]()