Dcera 2 roky a 7 měsíců nic nejí

21.08.18

Dobrý den,

mám dceru 2 roky a 7 měsíců a nic nejí, ještě stále kojím, ale jen ráno a večer před spaním - ale již chci přestat, chtěla jsem do samoodstavu, ale trvá to dlouho a dcera by kolikrát chtěla i mléko přes den, může to mít souvislost, že moc nejí? Přes den jí ale nedávám.

Ke snídani má ode mě mléko, ale moc nevypije, pak snídani - chleba s medem - marmeládou nakrájené na kostky, domácí buchut či koláč, ale většinou si tak zobne, max. sní půlku toastového chleba s medem, kousek té buchty (jiný chleba nechce), někdy chce jen suchou housku a sní tak čtvrku max půlku, ale spíš tu čtvrtku, uspěch je, když sní cornflaky s mlékem, malou misku.

Ke svačině sní půl banánu či půl jablka.

Oběd - těžké jí vařit, jí tak max 4 jídla - bramborovou kaši - samotnou, rajskou s těstovinou či kuře na paprice s těstovinou, pečené kuře - sousto masa, rýži s výpekem z kuřete. Jak máme neco jiného, sní maximálně suchou rýži či těstoviny - a to ještě jen několik soust (i u těch jídel, co jí). Jestli sní 150 g, je to úspěch.

Pak má svačinu - ovoce, jogurt, to něco sní, občas sní banán s tvarohem nebo rozmixované jablko s vydřenou dýní a s trochou skořice - přesnídávku, ale už ani to moc ne. Sem tam sezobne nějakou křupku, dětskou sušenku, dětská pitíčka s ovocnou přesnídavkou.

K večeři dřív jedla polévky či kaše - domácí, jáhlová, kukuřičná, ovesná či krupicová, to ted nedá vůbec do pusy, nic neochutná.

Občas sní toast namazaný s přírodním sýrem - vybírám s málo solí.

Někdy jí dám jen fresh či smoothie - domácí, to vypije, aby aspoň něco snědla, protože už nevím co, nic nechce, nebo sní maximálně suchou housku - ne celu a půlku jablka.

Je hrozné, jak jí, spíše nejí, mám z toho už stres, nabízím jí stále i to, co máme my, vařím s málo kořením a solí, kdyby náhodou chtěla, vesměs vaříme to, co by mohla i ona, ale většinou ani neochutná a nechce.

Zkusili jsme i nabídnout pizzu, tu mají děti rády, domáci i z pizzerie, nějakou bez uzenin, vhodnou pro dítě a stejně - kousne si spíš těch okrajů.

Do jídla ji nenutím, nabízím, jídlo jí dam na talíř na stůl, sedne, zobne a jde pryč, i když jíme s ní. Někdy jí ke snídani udělám třeba i palačinky, to sní max. bez náplně či čehokoliv suchou - půlku max.

Chtěla bych přestat kojit, ale bojím se, že už nebude mít žádně živiny, když nic nejí. Má 98 cm a 14 kg.

Co by jedla, je sladké, čokolády, tyčinky, sušenky, bohužel občas hlídá babička a kupovala jí to, já jí to nedávám, jsme proti tomu. Je pravda, že v té době se v jídle hodně zhoršila, teď jsem to zakazala úplně, ale nijak to nepomohlo, nejí víc. Už nevím, co s tím..

Co byste poradila, je nějaká šance jak ji rozjíst?

Napadlo mě i, že neumím vařit, byť umím, ale že jí od mne třeba nechutná, ale když jdeme si někam sednout a je tam dětský koutek, koupíme jí něco a taky nejí, když jsme u babičky, která vaří skvěle, je to to samé…

Děkuji za Vaši radu, jak postupovat.

Eva Hájková, MPH, MBA
24.08.18

Dobrý den,

dle toho, co popisujete, mi nepřijde, že by dcera málo jedla a 98 cm při 14k g (nemohu hodnotit zcela, jelikož neznám porodní váhu a výšku), ale zdá se, že prospívá v pořádku a kdyby byl problém, určitě pediatr by upozornil.
Nemusíte se zbytečně stresovat, pokud se dcerka vyvíjí jak po fyzické, tak mentální stránce v pořádku, pak netřeba se obávat. děti mají různá období, kdy nejedí určité potraviny, pak je opět začnou konzumovat. Nabízejte škálu přirozených, celistvých potravin a uvidíte, že se vám časem ještě více rozjí.
Můžete ještě vyzkoušet masokostní vývary a zeleninové hutné polévky s luštěninou.

Mějte krásné dny,

Eva Hájková, MPH, MBA
Autorka knihy Hravě o živé stravě
www.hrave-o-zive-strave.cz
www.evahajkova.com
www.ifmv.cz