Období vzdoru 3leté – pomohou Bachovy esence?

465
31.01.19

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jaké Bachovy esence se hodí pro období vzdoru. Dcera bude mít v červnu 3 roky a občas nás trápí záchvaty vzteku, kdy sebou mrští na zem, kope nohama, křičí a často se i škrábe např. do rukou či do obličeje. Momentálně má kvůli svým záchvatům celý obličej poškrábaný. Záchvaty mívá nejčastěji při oblékání. Od malička se nerada obléká. Taky si ráda oblečení vybírá sama a vadí jí, když jí něco zákážu - např. krátký rukáv v zimě. Kvůli tomu je schopná ztopit scénu. I když se jí samozřejmě snažím vysvětlit, že v takovém tričku by jí byla zima, tak někdy si bohužel neumí pomoct. Nejvíce mě mrzí, že dcera si při záchvatech sama ubližuje. Prý jsem něco podobného ale taky dělala jako dítě - na některých fotkách mám rozškrábaný nos… Je to zvláštní.

Jinak dcera celkově ráda rozhoduje sama o sobě - co bude jíst, co si obleče, s čím si bude hrát,… Nemá ráda, když jí něco nařídím. Je celkově i dost nezávislá - při hlídání nikdy neplakala ani mě nehledala.

Myslíte, že by dceři mohly pomoct Bachovy esence?

Předem moc děkuji za odpověď.

Lída Salemová
03.02.19

Dobrý den,

ano, Bachovy esence se v období vzdoru používají velmi často.

Pokud to hodně zjednoduším, tak snahu dominovat pomůže zkorigovat esence Vinná réva.

Většinou ji ale je potřeba doplnit dalšími esencemi, které pomáhají zvládat cekově výkyvy nálady a pomáhají spolupráci, aby se snížilo množství konfliktů (které mohou vést až k afektivním záchvatům). Jinak samotná 1 esence bývá velmi často bohužel nedostačující, výbuch vzdoru je opravdu směs mnoha emocí naráz.
Tedy nejefektivnější je mít směs na míru.

Kromě toho je potřeba také podívat se na to jak my sami k dítěti jako rodič přistupujeme. Nakolik jsme my sami vyrovnaní, schopní komunikovat klidně a připravení hledat kompromis.Dívat se na situaci z dlouhodobějšího hlediska.

Období vzdoru je velmi důležité období kdy se dítě učí zacházet se svojí vůlí a silou. To je něco velmi podstatného do života. Tedy to jak nastavíme hranice je poměrně zásadní. Žádné hranice = pocit ohrožení nebo nezájmu, děti můžou mít tendenci k úzkostem nebo naopak k tomu, upoutat na sebe jakoukoliv pozornost rodiče. Třeba i negativní, jen aby pocítili OPORU. Jsou ještě příliš malé a laskavá opora rodiče je potřebná.
Opačnou situací je pak nastavování hranic neustále kdy dítě buď zuří, protože se nemůže volně projevit a nebo postupně ztratí smysl pro to „co jsem já“, co chci a co nechci, co potřebuju. To může později vést i k nebezpečným situacím kdy se dítě neumí vymezit a lehce podléhá vlivu okolí (hlavně od prepuberty, tedy zhruba od 10 let výš).

Vzdor může trvat několik měsíců, u některých dětí ale i dva tři roky. V některých případech může při nesprávném přístupu nebo při komplikované rodinné situaci vést až k afektivním záchvatům.

Důležité je, aby rodič (i když je to někdy těžké) zůstal v klidu, protože dítě v průběhu záchvatu většinou není schopné vnímat vysvětlování nebo domlouvání. Krátké vysvětlení je dobré až po tom co se situace zklidní.

Kromě esencí na míru doporučuji knížku Respektovat a být respektován. Je široce využitelná i při komunikaci s dospělými (partner, rodina, kolegové atd.).

Vezměte také v úvahu věci jako je únava, hlad (dobré je nosit s sebou drobné svačiny, někdy má dítě hlad přestože je v takovém napětí, že na otázku jestli má hald odpovídá Ne!) Dál má vliv dlouhodobější stres jako příchod sourozence, stěhování, chybějící rodič nebo konflikty mezi rodiči, nástup do školky, nemoc atd.

Hezký den,

Lída Salemová
Bachova terapie, Rodinné konstelace, Kraniosakrální terapie, Biodynamické masáže, EFT – uvolnění emočních bloků, Čínská medicína a výživa těla.
774 028 777
lida@bachovkypraha.cz
FB: Bachovky Praha – Ludmila Salemová
www.bachovkypraha.cz
Skype: ludmilasalemova