Dítě a technologie: Stanovte pevná pravidla a vybírejte užitečné aplikace

Jak naložit s novými technologiemi, je výzva pro každého rodiče. Na jedné straně je malá obrazovka snadný způsob, jak zabavit svou ratolest. Na straně druhé může neadekvátně strávený čas na telefonu negativně ovlivnit vývoj dítěte. Jak s mobily a tablety naložit? A které aplikace dítěti přinesou víc než jen pár minut zábavy?

Ti nejmenší na tabletu? Jen výjimečně

S tablety a telefony začínejte v batolecím věku opatrně. Podle doporučení Americké pediatrické akademie by děti do 18 měsíců neměly mít přístup k mobilu či tabletu mimo video chat. Dětem v předškolním věku se doporučuje trávit s novými technologiemi ne více jak hodinu denně.

Proč, říkáte si? Kromě psychických následků, jako je závislost, ovlivňuje i vývoj dítěte. Při používání mobilu nebo tabletu využívají děti pouze některé prsty, čímž může dojít k ochabnutí svalstva ruky. Ve školních letech se to může projevit např. na neobratném psaní.

S telefony a tablety se děti setkávají už od raného věku. Aplikací je pro ty nejmenší nepřeberné množství. Jedná se zpravidla o různé poznávací hry nebo naučné programy, které děti učí poznávat zvuky zvířat a hledat předměty na obrazovce. Takové hry by nikdy neměly sloužit k „zabavení“ dítěte, ale jako nástroj pro výuku. Rodič by měl hře přihlížet a dítěti vysvětlovat vše, co se na obrazovce děje.

Aplikace pro nejmenší

Příprava na školu

Předškolní věk a nástup do první třídy je obdobím, kdy se většina rodičů začíná vážně zamýšlet na pořízením mobilního telefonu. Ten by měl primárně sloužit jako komunikační prostředek, nikoliv pro zábavu. Telefony a tablety totiž na rozdíl od počítače může dítě používat po nekontrolovatelnou dobu. Doporučuje se tak buď nepořizovat chytrý telefon, nebo omezit jeho funkce, hlavně připojení na telefon. „Moje holky maj internet zablokovanej, ale maj v telefonech wifinu, takže jim doma stahuju hry, ale jinak se na net nedostanou,“ píše PetraJ v diskusi Telefon pro dítě.

Do telefonu dětem nestahujte nutně hry, ale spíš užitečné aplikace. Kromě abecedy nebo počtů existují aplikace, které děti provedou dopravní výchovou nebo je naučí základy první pomoci.

Předškoláci a prvňáci jsou současně ve věku, kdy se jejich vztah k technologiím utváří. Jaký bude, mohou rozhodnout právě rodiče. Telefony a tablety by se nikdy neměly stát předmětem odměny nebo trestu. Dítě si tak vybuduje s technologiemi zdravý vztah, který nepovede k závislosti.

Aplikace pro předškoláky

Do školy s telefonem: Jaký telefon má váš prvňáček? Přečtěte si v diskusi.

Pomůcky pro školáky

Většina školáků má volný přístup nejen k telefonu a tabletu, ale také k internetu. Abyste úplně neztratili kontrolu nad tím, kolik času tráví nad malou obrazovkou, zauvažujte nad funkcí rodičovské kontroly. Ta by měla by být součástí většiny počítačů, telefonů i tabletů. Rodiči přesně ukáže nejen to, kolik času dítě na přístroji stráví, ale i jaké aplikace a hry používá.

Pro školáky existuje opravdu nekonečné množství výukových aplikací - od angličtiny přes češtinu až po matematiku. Zajímavé mohou být hlavně pro děti, které u klasické učebnice dlouho neposedí. K dispozici jsou také programy speciálně určené pro ty, kteří trpí poruchami učení. Aplikace vyvinuté pro dyslexiky a dysgrafiky slouží jako doplněk výuky a dětem pomáhají překlenout problémy při učení.

Aplikace pro školáky

Jaký mají vaše děti přístup k novým technologiím? A které aplikace používáte? Dejte nám vědět v komentářích.

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička