Ne, raději vodu. Suchý únor rozhodně nepatří jen mužům

Možná už jste také slyšeli o „suchém únoru“? Víte, proč se tedy právě teď nepije a jak tento fenomén posledních týdnů vznikl? Problémy s alkoholem má v Čechách až 23 % mužů, procento žen je sice nižší, ale to neznamená, že zanedbatelné.

Ne, raději vodu. Suchý únor rozhodně nepatří jen mužům Zvládli byste suchý únor? Zdroj: Canva

#insuchoveritas

Být na suchu, s čistou hlavou, sušit… to vše jsou ekvivalenty, které v sobě skrývají jednoduché poslání ke kampani Suchý únor, se kterou přišla již před devítí lety Liga otevřených mužů. Jen letos oslovila přes 600 tisíc dospělých. Kampaň expandovala i ke slovenským sousedům – s názvem Suchý február a těší se také velkému ohlasu.

Zdroj informací: Výzkumná zpráva Státního zdravotního ústavu za 2019Zdroj informací: Výzkumná zpráva Státního zdravotního ústavu za 2019

28 dní abstinence jako symbol podpory

Kampaň Suchý únor podněcuje zábavným jazykem k abstinenci právě během druhého měsíce v roce. Dělá to nejen kvůli zdraví každého z nás, ale především na podporu lidí, kteří s alkoholem měli nebo stále mají problémy. Můžete se přidat „jen tak“ a symbolicky měsíc nepít nebo se zaregistrovat a tím podpořit projekt této neziskové organizace také finančně – koupí knihy Suchej únor.

20 odborníků se spojilo v knize Suchej únor. Zdroj: www.suchejunor.cz20 odborníků se spojilo v knize Suchej únor. Zdroj: www.suchejunor.cz

Podpora z řad národa, ale i ze strany celebrit

Letošní kampaň zaznamenalo více než 55 % veřejnosti a přidat se rozhodlo přes 600 tisíc lidí! Suchý únor zároveň podpořili i známé tváře a celebrity jako Berenika Kohoutová, Václav Noid Bárta, Adéla Elbel, David Kraus, Adam Mišík a další.

V knize Suchý únor pak najdete tematické rozhovory s českými osobnostmi, sportovci, zpěváky, odborníky, psychology a terapeuty, ale i upřímné lidské příběhy.

Vyměň víno za čaj! Zdroj: Mathilde Langevin / UnsplashVyměň víno za čaj! Zdroj: Mathilde Langevin / Unsplash

A co holky z e-Mimina? Suší nebo pijou?

Abstinovala jsem celý podzim až do prosince a dá se to úplně v pohodě „vydržet“. A i když se letos neplánuji zapojit, celé iniciativě Suchej únor tleskám. Poukazuje totiž na stinnou stránku pití alkoholu. A to v téhle depresivní době, kdy často sklouzáváme k pití po večerech o samotě, je nesmírně důležité.
Jednou jsem ho držela, ale spíš to bylo tím, že jsem celý únor promarodila. Letos vzhledem k situaci tyto ambice nemám.
U nás drží muž, má rád měsíční výzvy různýho druhu. Loni držel poprvé a byl překvapený, že nějaké to „alko pnutí“ bylo jen jednou. :) Já to ráda sleduji. Nicméně můj drahý navrhl, že bych si mohla dát suchý únor jakožto bez cukru. Chvíli jsem hledala rozvodové papíry.

Suchý únor nabádá především k sebereflexi: Zkuste celý měsíc nepít a uvidíte, co to s vámi udělá. Budete lépe spát? Ušetříte? Budete mít více energie…? Pozorujte se a možná přijdete na to, že i vám jdou věci s čistou hlavou lépe.

Napište nám, jak to máte s alkoholem vy.

Autor:

Práce vás musí bavit a naplňovat. Kreativita je něco, co v sobě buď máte, nebo ne. Někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority. více

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
703
21.2.21 22:54

Nezapojuji se. Nemám totiž ráda, když něco povinně nesmím. Proto si ani nikdy nedávám předsevzetí a tak. Vzhledem k distanční výuce se občas vyloženě na večer se sklenkou vína těším :mrgreen:

  • Zmínit
  • Nahlásit
863
15.2.21 11:00

Nevim, nezapojujem se. Kdyz ma nekdo problem s pitim tak at se jde léčit. A podpora? Pidpora bude jejich rodina co je na tu léčbu pošle. Tim že ja si odmítnu ty 2 sklenky vina za měsíc jim nepomohu. No když to tak vezmu, tak abstinenti je podporují cely rok a je to k ničemu.

  • Zmínit
  • Nahlásit
9
15.2.21 03:29

Nepatří jen mužům, ale nejvíc jim prospěje :potlesk: :potlesk:

  • Zmínit
  • Nahlásit