Bájná lhavost

O životě

V předchozím deníčku o šikaně jsem se zmínila o bájné lhavosti. Dnes již o tomto problému píšu s čistou hlavou a taky na doporučení od psychiatra. Člověk si pod tímto nadpisem třeba ťuká na čelo nebo si říká No jen kecá. Jenže ono to tak není. Kdo říká, že nelhal, tak lže. Každý lže. Jen se to musí rozeznat.

Bohužel po mé zlé zkušenosti se šikanou se u mě tahle porucha objevila. V té době, kdy jsem si tímhle procházela, jsem si nepřipouštěla, že se mnou není něco v pořádku. Věřila jsem tomu, co jsem říkala. I když jsem lhala.

Na škole jsem to tak moc neřešila. A je pravda, že jsem nedávno našla papir od dětského psychologa, který zapsal do zprávy toto: „Pacientka je po incidentu na základní škole otřesená. A věří věcem, které jsou smyšlené. Bájná lhavost je u dítěte uspokojující. K věku pacientky je toto chování normální.“

Od té doby jsem u pana doktora nebyla. Zprávu jsem donesla mému doktorovi. Po přečtení říkal, že nechápe, jak to mohl přehlédnou. Tak jsem se dala do povídání.

Ani tohle neví nikdo z rodiny. Bohužel je tohle běh na dlouhou trať. A moje rodina mě má za lhářku. Moje matka říká, že jsem ulhaná jak ten můj fotr. To slyším dodnes v uších. Má sestra? Tak ta mě pomlouvá na každém rohu. A zbytek rodiny, to je úplně to samé. Jako u sestry, tak u matky. Nikdo mi nevěří. Nemá cenu psát, ať jim to řeknu, protože mi stejně neuvěří.

Je to těžká věc. Ovládat se to dá, ale člověk se musí opravdu snažit. A bez prášků to bohužel nejde. Ptala jsem je doktora, zda je musím brát, když chci miminko. Řekl, že bránit mi nemůže, ale že můžu spadnout ještě níže, než jsem když jsem k němu začala docházet.

Nechci je brát do konce života. Dva dny jsem je ale nebrala a dopadla mě taková velká úzkost, že jsem nefungovala. To vše mě drží nad vodou. Nikdo do mě nebude rvát prášky. Ale blázen opravdu nejsem. Jen né každý člověk se nedokáže poprat s určitou situací dobře. A já nejsem jedna z těch. Ani nevím, proč zrovna píšu o tomle, ale prostě to píšu.

A nelžu.

Hodnotilo 15 lidí. Score 2.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 18.02.14 00:11

A nechces to nejak rozepsat,?Tohle je spis takove schrnuti cehosi a moc tomu nerozmim :nevim:
Je v Tom dost emoci a jakoby to smeruje spis ke tve rodine sem pochopila, ale nevim o cem je obsah ;)

 
patricie2014
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 18.02.14 00:53

Já vím když jsem to psala tak jsem prostě psala. Není to jen o rodině. Je to tak celkově o společnosti začlenění které je v dané situaci dost těžké. Nechci se zchovávat za to co ve mě je. Jen chci potázat na skutečnost že tohle je ve společnosti docela nechápavá věc. Navazování přátel, a říkat jim hned na začádku, hele trpím bájnou lhavořstí a tak když občas řeknu něco co není ppavda tak se nezlob. Bohužel. Jedna možnt je že ten člověk uteče, a v tom lepším případě to tak pobere. Není to vždy jen v některé situaci. Nejde to ani popsat, zaujmout toho člověka tím když řeknu lež, ikdyž vím že ten člověk tomu neuvří a já to vím a nedá se to vrátit. Není to časté. Nejlépe je mi s člověkem který ví co se děje. Ale jinak bohužel né. A moje rodina mi nevěří. Nemám chuť jim něco říkat když vím že to nikam nevede.

 
PetraPiranha
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 18.02.14 06:28

Verim, ze je to v tomhle pro tebe tezke, muj fotr tim trpi taky, ale narozdil od tebe si to nikdy nepripustil a nepripousti, takze nevidi jediny duvod proc jit k psychiatrovi. Bohuzel jeho bludum dost veri a vykladal je i u soudu, kdyz se nasi rozvadeli. Podle nej je on normalni a lecit bysme se meli my, ale psat tu o nem by bylo na dlouhy denicek a po tech letech mi uz za to nestoji. Vim, ze nechces brat zadne prasky, ale jde o to jestli to bez toho zvladnes? Preji ti hodne sil a at mate brzy doma mimco ;-).

 
Malike
Echt Kelišová 9931 příspěvků 18.02.14 07:02

@patricie2014 bohužel muj nevlastní otec trpěl mýtománií a možná i brácha..ten ktomu dělá hrozné problémy a narovinu, žít s takovým člověkem je naprosté peklo.
Vím že jeto težké, přesto tvojí rodinu chápu..brácha nevím jestli trpí mýtománií, dost jsem si o ní přečetla a vím že takový člověk lže na každém kroku-
jeto hrozné peklo a dost často tohle zasáhne nás..
zkus jim navrhnout at dojdou stebou k psychologovy..a ty se snaž prostě mluvit pravdu..

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 18.02.14 07:50

Ahoj kdyz jsem byla mala tak jsen si taky vymyslela silene pribehy o robotech abuhvi co a verila tomu a vypravela to brachovi kamoskam a diky tomuto me na zakladce pak sikanovali ale vyrostla jsem z toho u me toto nejspis zapricinila nemoc v 2, 5letech kdyz jsem lezela v motole x dni bez mamy ktera byla tehotna a tenkrat tam za mnou nemohla a ja byla pod silnyma praskama nevim co byl spostec u tebe ale vzdy neakej je..

 
Darcakarca
Zasloužilá kecalka 557 příspěvků 1 inzerát 18.02.14 10:53

Ahoj. Vám, že je tohle problém u více lidí. Mám i kamarádku, která tím trpí. Spousta lidí, ale o této poruše neví a hned jen řeknou..To je lhář…ale neví co za tím je.
V kolika letech a jak jsi byla šikanována ve škole? Co byl vlastně ten spouštěcí mechanismus?

 
Romka723
Stálice 79 příspěvků 18.02.14 12:40

Vůbec tomu nerozumím :nevim: co píšeš. Dle mého názoru to nemá ani hlavu a ani patu. Piš konkrétněji. Takhle se to nedá posoudit. Jen ohledně rodiny Ti chci napsat, že z vlastní zkušenosti vím, že dokáže ublížit nejvíc. Strkají nos kam nemají. Většinou je to z toho důvodu, že zakrývají svoji „špínu“,tak si z toho hlavu nelámej a drž se!!!

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 18.02.14 13:21

Těžko poradit, co dál. Na to jsem krátká, ale holt se musíš nejspíš smířit s tím, že tohle je věc, kterou nepochopí každý a vždycky se někdo takový najde. Třebas i já. Nezažila jsem to, ale nemám moc ráda, když některé „viditelné“ souvislosti nedávají smysl, nebo jsou protichůdné, protiřečí si atd. Pak je opravdu těžké rozeznat, kdy je to pravda a kdy bájná lež. Drž se, rozhodně to nemáš snadné a snadné to asi celý život nebude…k miminku ti přeju jen vše dobré, ať to zmákneš a máš své dítě… :hug:

 
BaraF
Závislačka 2738 příspěvků 18.02.14 13:46

A to jako když máš na to větičku ve zdravotní kartě tak tvoje lhaní nepla?
Rodina tě má za lhářku, protože prostě lžeš, asi s tím mají dost negativních zkušeností. Není jejich povinností tě tolerovat a omlouvat. A dokud se budeš vymlouvat na to, že „to ne ty, ale to ta nemoc v tobě“, a že za všechno můžou ti, co ti odmala ubližují tak se nic k lepšímu nezmění, to si buď jistá. Začni nelhat sama sobě a třeba se něco stane, to už ti ale určitě tvůj psychiatr řekl.

 
Gina108
Generální žvanilka 23852 příspěvků 18.02.14 19:02

Z toho si nic nedělej - je to nemoc jako každá jiná. Je na tobě, jak se budeš léčit. Tak když už ses rozhodla nebrat prášky - máš aspoň nějakou alternativu jak se s nemocí vypořádat? Protože vyprdnout se na prášky a dělat jakože nic, to asi nebude to pravé. :think: :nevim:

P. S. A jak tak čtu zdejší deníčky, zřejmě nebudeš jediná, kdo bájnou lhavostí trpí ;) :jazyk: :mrgreen:

 
patricie2014
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 18.02.14 19:49

Ale jo já ty prášky beru. A už jedno dítě mám, jen mi jde o to aby to nebyl problém doktor říkal že můžu brát jiné. Ale i tak. A pro některé, já se za to neschovává že lžu nepřehlížím to. Jen jsem to napsala tak jak to je. Nikdo nemůže říct že on je vpohodě. Plno lidí o tom neví a nic proto nedělá. Každý máme něco jiného. Já bohužel tohle. Papír na to neexistuje. A já bych to tak nechtěla. Člověk který má cukrovku taky nemůže za to že je nemocný. Nebo kdo nemá vpohodě štítnou žlázu a je obézní. To mu taky budete někteří říkat nežer a nebudeš tlustej?

 
Káka74
Zasloužilá kecalka 920 příspěvků 18.02.14 20:33

Podle mě je jasné, kam směřuješ, držím ti pěsti. Pokud prášky pomáhají, nevidím důvod, proč je nebrat. Ne vždycky si tělo umí poradit samo. A je důležitější být fit, než mít dvě děti… Co se týče rodiny, také si myslím, že bys mohla zkusit změnit svůj postoj, pokud chceš, aby oni změnili svůj. To, jak se k tobě chovají asi není hezké, ale zkus hledat to, cos mohla udělat jinak ty. Druhá možnost je ignorace, ale krev není voda a z mého pohledu je rodina opravdu důležitá.

 
Mellinka
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 18.02.14 23:32

Uplne to chápu. Přeji hodne štěstí, aby jsi todle dokazala prekonat :kytka:
Muj bratranec měl přítelkyni, která měla přesně tuto poruchu. Nalhala nám kde si co si a až po roce prasklo, že je ta holka uplně někdo jiný. Tenkrát ji moje teta hnala z baráku, ale nikdo neviděl, že ona potřebuje spíš pomoct. Dodnes se neléčí, ale prý se s tim snaží dělat co se dá i když ji to prý občas ujede.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 18.10.14 21:05

Tak to je zajímavé. Znám člověka, který chorobně lže všem okolo, nikdy jsem nevěděla, že na to existuje lékařský termín. Takže mýtománie…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama