Reklama

boule - 16.týden

Těhotenství

Milé maminky a kulatící se bříška! Máme tady 16.týden a čtvrtý měsíc těhotenství. Ještě čtyři týdny a budeme i s miminkem v půlce, uf, to to letí.

Minulý týden byl náročnější, jak už jsem v deníčku psala, ale teď už je klid. Sestra už je s bříškem doma na nemocenské (měla problémy s tlakem), manžel i synovec jsou zdrávi. Manžílek teď odjel pracovně na Moravu a vrátí se až v pátek, tak „válčíme“ s Ondrou sami. Ještě tam (na Moravě) bude další dva týdny, tak si asi vyrazíme příští týden do Klatov za babi a dědou. Ráda bych se cestou zastavila v práci a konečně zjistila, jak je to přesně s druhou mateřskou. Těhotenství jsem už nahlásila, ale po telefonu se to špatně domlouvá. Napíšu pak pro všechny, co plánují dvě miminka za sebou, jak to je (počítá-li se do další mateřské valorizace apod.). Vím jen, že musím před nástupem na druhou mateřskou dovolenou odhlásit nárok na rodičovský příspěvek. Tohle běhání po sociálce si nechávám, až bude teplo, nejspíš na květen, červen. Mateřskou plánuji nastoupit od 1.července. Doktor mi, myslím, nebude dělat problémy, minule mi řekl, napište si tam datum podle sebe, jen to musí být v rozmezí 6.-8.týdne před termínem. Tehdy jsem nastupovala sedm týdnů před (teď to bude asi sedm a půl), dohodla jsem se tak v práci, tedy ve škole (jsem totiž taky učitelka, jako několik těhulinek od Ed) a končila jsem ke konci pololetí. Nakonec jsem ještě dva týdny přenášela, takže těch týdnů bylo dvět, což mi tak trochu zkrátilo dobu pobírání mateřské po porodu. Teď je mi to ale jedno, doma jsem tak jako tak.

Píšu dnes trochu víc o sobě, ale o miminku nemám zatím žádné novinky. Užívám si teď klid, nevolnosti, touha po spánku v kteroukoli denní či noční hodinu a celková únava zmizely, cítím se v pohodě a spokojeně, moc se těším na miminko, bříško se začíná zvolna rýsovat, ale zatím zdaleka nepřekáží v aktivitách, no a netrpělivě očekávám první pohyby. Za čtrnáct dní (18.3. v 18.týdnu) jdu na prohlídku, tak napíšu nový deníček. Příští týden budu možná pryč a novinek moc nemám, tak se pouze zapojím příležitostně do diskuze a nový deníček bude za čtrnáct dní. Na vyšetření mě čeká odběr krve. Doufám, že vše bude OK. Vím, že řada Vás psala, že jim právě okolo 20.týdne dělaly testy a některé posílaly na odběr plodové vody, tak doufám, že se s ničím takovým nebudu muset setkat. V první těhotenstí jsem ničím takovým projít nemusela a je mi hrozně líto Vás, které si musíte projít tím strachem o své broučky. Všem, které to čeká, držím moc palečky, ať to dobře dopadne.

Nechci končit moc ošklivýma myšlenkama, ty asi napadnou každou z nás, ale snažím se je rychle zahánět, takže ať se Vám dobře daří, pozdravujte své „fotbalisty“ (ty co aktivně koupou i ty, co se na to teprve chystají). Na dobrou noc jim posílám vzdušné pohlazení, jako to dělá náš brouček Ondrášek, (ten ale ještě k pohlezní bříška přidává pusinku na bříško pro miminko, jsem z toho vždycky na měkko).

Opatrujte se a za čtrnáct dní se na Vás budu těšit.

Jana (15t.+6)


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.03 09:42

Ahojky,

zdravím všechny v dnešním, pro změnu krásně slunečném dni.

Včera jsme byli na UZV a dle něj je mrňous v pořádku. Uvidíme co nám řeknou testy. Z nich mám trochu strach (po IVF vycházejí častěji špatně), ale na druhou stranu jsem docela v klidu. Musím říct, že vzít manžela na UZV je ohromný zážitek i přesto, že toho moc neviděl. Pan doktor měřil hlavičku a stehenní kost, ale nakonec byl vidět i celý mrňous. Škoda, že jsem já neviděla nic. Jen na konci návštěvy zdálky jsem zahlédla mrňouska přes celou obrazovku.

Holky vyšetřuje Vás dr. i vnitřně? Mě zatím jen jednou v 8. týdnu. Při dalších návštěvám, mi na lehátku jen vzal stěr a prohmatal dělohu. Mysela jsem si, že už začne kontrolovat CS a nic. Ani mi do průkazky nenapsal výsledky z UZV. Kdy se měří pánev? Jo, taky mi dr. říkal, že teď těch UZV bude víc i speciální na srdíčko.

Ahojky Evka 17+2

 
boule
Kecalka 140 příspěvků 05.03.03 22:35

Ahoj Evko!
Každý doktor to dělá asi po svém. Mě doktor prohlíží pokaždé, zkontroluje hrdlo a prohmatá břicho.
Na ultrazvuku jsem byla zatím jen ve 12.týdnu +(první na zjištění těhotenství), další budu mít až ve 20.týdnu, pak by měl být ještě jeden ve 30.týdnu, (tak jsem to alespoň měla v prvním těhotenství). O jiném ultrazvuku doktor nemluvil. Záleží možná taky na věku matky, rodinné anamnéze apod., nebo taky na tom, jestli doktor má UZV v ordinaci, nebo na něj posílá jinam.
Velikost pánve mi neměřili teď , ani v prvním těhotenství.
Rozhodně se neboj zeptat doktora, když budeš chtít něco vědět, nebo si nebudeš jistá.
Přeji pohodové těhotenstí. Jana (15t.+6)

 
mahi
Povídálka 18 příspěvků 06.03.03 13:57

Ahoj,
tak se po dlouhé době zase hlásím. Teď jsem v plných přípravách na svatbu, kterou máme příští sobotu. Pečeme a pečeme. Naštěstí už mi přestalo být špatně, cítím se dobře až skoro netěhotně, zajímavý. Jsem zvědavá, kdy začne růst bříško, zatím nic nepozoruju. Možná je to i proto, že nejsem až taková hubenka, tak má miminko asi zatím místa dost. UZV mi dělá p. doktor skoro pokaždý, miminko roste přímo neuvěřitelně. Už jsem viděla prstíky na nohou i rukou. Paráda.Příští týden jdu na krev,tak to snad bude OK. Když to tady člověk čte, tak je někdy dost vyděšenej.Snad to dopadne všechno dobře.Tak se zatím mějte. Ozvu se až po svatbě.
Mahi (16t.+1)

 
Lucajda1
Kecalka 104 příspěvků 06.03.03 15:29

Ahoj holky,

dneska jenom v rychlosti, protože už pospíchám za manželem - výsledky AMC jsou v pořádku a 100%-ně máme holčičku. Zítra jedu do Motola na UTZ, aby dr. zkontroloval, co nám dělají ty cystičky. Ozvu se zase v pondělí.

Mějte se krásně, užijte si víkend a dávejte na sebe pozor.

Přešťastná Lucka s Beruškou (22+2)

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.03.03 18:16

Blahopřeji. Evka

 
boule
Kecalka 140 příspěvků 06.03.03 22:51

Ahoj Mahi,
prvně Ti přeji šťastnou svatbu a hodně štěstíčka. Já taky nejsem zrovna hubená, ale bříško už mi roste. U druhého miminka to jde rychleji. S Ondrou jsem skoro do konce čtvrtého měsíce neměla nic, trochu se jen ztratil pas, bříško se udělalo malé v pátém měsíci. Termín jsem měla koncem března (Ondra je nakonec 9.4.) a až do Vánoc mi lidi říkali, že to na mně není moc vidět. Bříško (pořádné) narostlo až přes Vánoce (tedy na konci šestého měsíce). Každá jsem na tom jinak, některá má jenom bříško a jinak je stejná, jiné se to rozloží do spodních partií a na břiše to tolik není znát. Hlavně si užij veselku, ať Ti dopdnou dobře i testy. Čauky Jana.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.03 17:15

Ahoj Mahi,
přeji Vám všechno nej, ať všechno vyjde.

Také ještě nepozoruji růst bříška, ale manžel ano. U mě je to hlavně tím, že už měsíc nosím těhukalhoty do pasu, protože se mi špatně zavazovaly boty.
Začínám mít strach z přibírání na váze. Nejsem nejlehčí typ a už jsem přibrala 4 kila. Fuj. Ale včera jsem byla poprvé plavat a bylo to bezva. Brzy si to zopakuji:-))

Na poslední návštěvě mě dr. upozornil na možné pohyby do příští návštěvy. Hmm, nebýt v 17 týdnu, tak bych řekla, že se mi něco v bříšku děje. Včera večer jsem měla pocit, že mi nějak pracuje děloha. Nepravidelně cca 1-2 vteřiny jsem měla takový pocit „jako by se mi na přední straně dělohy něco dělo“. Možná to byly střeva:-))

Evka

 
Janajka
Povídálka 42 příspěvků 08.03.03 11:27

Ahoj maminky a broučkové,
ráda bych se zapojila do vašeho deníčku, protože i já čekám letní miminko ( t.p. 18.8. ). I přesto, že váš deníček sleduji od začátku, zapojuji se až nyní, protože mé těhotenství bylo problémové a nevěděla jsem, jak vše dopadne.

Otěhotněla jsem po IVF, které bylo úspěšné hned na první pokus, měli jsme samozřejmě ohromnou radost, ale tu přesně po měsíci od transferu vystřídaly velké obavy. 25. 12. jsem začala krvácet, následovala rychlá cesta do Motola, kde sice pan doktor nezjistil příčinu krvácení, ale sdělil mi, že pokud chci, můžu zůstat v nemocnici, ale když budu mít o miminko přijít, tak mi stejně nepomůžou a tak můžu ležet v naprostém klidu doma. Moc mě tím „uklidnil“, ale raději jsem odjela domů, protože nemocniční prostředí mě deprimuje. Za týden jsen šla na kontrolu ke svému gynekologovi a ten příčinu objevil, byl to hematom, který byl skoro stejně velký jako miminko. Pan doktor se mě snažil uklidnit, ale zároveň mě upozornil, že spolu s hematomem může odejít i broučínek, dal mi spoustu prášků a přikázal absolutní klid na lůžku. Poctivě jsem ležela, brala léky, na jejichž příbalových letácích bylo upozornění, že se nemají brát v těhotenství a za 14 dní mi na kontrole bylo sděleno, že se hematom zmenšuje, ale riziko samozřejmě přetrvává.
Další týden jsem už ani nešpinila a měla jsem radost, že snad už bude vše v pořádku, ale nebylo. Přišla neděle večer a s ní zase silné krvácení. Byli jsme zoufalí, protože už jsem si doopravdy myslela, že jsme o broučka přišli. Celí ustrašení jsme se opět vydali do Motola, kde mi velmi „příjemná“ sestřčka skoro vynadala, že jsem nečekala do pondělka a nešla ke svému lékaři a navíc přítele, který chtěl být u vyšetření se mnou, neustále vyhazovala na chodbu. Při tomto vyšetření mi bylo sdělano, že se hematom značně zvětšil, ale miminko se drží zuby nehty. I tento lékař mi dal vybrat mezi pobytem v nemocnici a doma. Co jsem si vybrala, asi víte. Ležela jsem bez týdne dva měsíce, přítel a dcera Nikolka se o mně velice pečlivě starali a já jsem se na předposledním ultrazvuku dozvěděla, že se hematom úplně vstřebal. Ta úleva a radost !!!!!!!!!!!!!!

Tento týden jsem ještě podstoupila amniocentézu, doporučila mi ji lékařka na genetice, protože prý moje výsledky AFP mohou být díky krvácení a pobírání léků hodně zkreslené. Odběr jsem podstoupila ve čtvrtek a byl absolutně nebolestivý. Za 24 hodin jsem si volala o předběžné výsledky, které jsou prý 95%, naštěstí dopadly dobře a za dva týdny budu znát výsledky podrobné. Douufám, že i ty budou v pořádku a já si konečně začnu užívat své těhotenství.

Jo, abych nezapomněla, budeme mít Matěje!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!

Přeji vám všem bezproblémová těhotenství a krásná a hlavně zdravá miminka.

Jana č.2 ( 16 + 5 )

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.03 19:04

Ahoj Jani,
tak to jsi na tom stejně jako já. Jsem po prvním IVF a termín mám 11.8. Výsledky AFP budu mít až za čtrnáct dní a opět se potvrdila domněnka, že po IVF jsou výsledky testů zkreslené.
Ahojky Evka 17+5

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.03 20:18

Ahoj Jani,ja jsem v 6.týdnu začala krvácet a doktor u mne zjistil hematom,prý na 99% o mimi přijdu!navrhl mi a manž. že mi ho da pryč.my jsme řekli,že jestli je to špatné,tak že to půjde samo a já půjdu až na vyčištění!ležela jsem doma asi 14.dni s 3 letou dcerkou,hematom se ztratil ajá byla v pohodě až do 28.tt,když mi zastav. porod.vše dopadlo dobře a mám už skoro 7.měs.Barborku!měj se fajn Verča Svobodová

 
Lucajda1
Kecalka 104 příspěvků 10.03.03 12:20

Ahoj Evko,

mě kontroluje doktorka vnitřně pokaždé a pánev mi měřili hned na začátku. Ale někde jsem četla, že se to nemá hned na začátku, že se stejně potom ta pánev ještě roztáhne. Já už tak mám široké boky, tak je to snad u mě jedno. Ale s tou vnitřní kontrolou - já to mám pořád stejně - tuhý čípek, hrdlo uzavřené (jenom ať to tak je zatím pořád).

Lucka 22+6

 
Lucajda1
Kecalka 104 příspěvků 10.03.03 13:05

Ahoj holky,

nejdříve Mahi - gratuluji ke svatbě, ať je to jeden z Tvých nejkrásnějších dnů, pořádně si to užij.

Co se týče růstu bříška - mi se nějak vyboulilo začátkem 6. měsíce, jinak se mě pořád ptali, kde to nosím. Teď už prďolka za 14 dnů opravdu zdvojnásobila hmotnost - v pátek měla 596 g (předtím 350). Taky už se pěkně mele, zrovna v sobotu jsem měla břicho tak nějak nakřivo - byla hrozně v pravo a vlevo jsem měla placaté břicho. Jinak vypadá prďola trošku jako Snoopy - má tělíčko o týden starší a takové vyboulené bříško. Jak už jsem psala, AMC dopadla dobře, budeme mít holčičku a co se týče těch cystiček - jedna už jí zmizela úplně a ta druhá se zmenšuje. Taky mi krásně zamávala. Obvod tělíčka už má 20 cm, stehenní kost 4 cm a hlavičku mezi ušima něco přes 5 cm. Leží mi v bříšku pořád pěkně natažená, místa tam má opravdu spoustu. Ale při té velikosti bych opravdu neřekla, že ji tam v břiše mám schovanou.

V pátek jsem byla v Intersparu a uvalila jsem tam 1500 Kč. Koupila jsem 2 dupačky, 1 čepičku, 2 deky (ty měli za 100), rychlozavinovačku (100×100 cm) - tam ji asi budeme hledat, a pak jsem koupila přebalovací podložku a vložky do podprsenky.

Tak jak jsem přijela domů, vzala jsem si body, co už mám z dřívějška, a různě jsem to kombinovala do těch dupaček. Manžel se mi řehtal, že jsem bláznivá. Ale co dělá on - když mám odkryté pupendo, tak se přiřítí, začně mi ho pusinkovat, povídá si s ní a dělá kraviny. Asi jsme blázni oba.

Co se týče těch pohybů - já jsem je začala cítit taky v tom 17. týdnu a to říkala doktorka, že to je normální. Ale to bylo jenom tak párkrát. Až tak opravdu o ty 2 týdny později už mi začala boxovat do břicha - vždycky se někde objevila boule, pak zase zmizla a za chvíli zase. Teď, když už je silnější, tak to už kope opravdu několikrát za den a já to miluju.

Mějte se krásně a dávejte na sebe pozor.

Lucka 22+6

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.03.03 14:31

Ahoj těhulky,
sleduji pravidelně vaše články a moc vám za ně děkuju. Díky vám jsem se dozvěděla hodně zajímavých věcí. J. Ráda bych se přidala do diskuze. Jsem v 18. týdnu a příští týden mám jít na UZV. Pan doktor říkal, že když bude miminko hodné a hezky se nám ukáže, poznáme, zda je to holka nebo kluk. Uz se nemuzeme s manzelem dockat. ZAjimalo by me jenom,
jak bude UZV probíhat. Byla jsem na něm uz 2× a vždycky mi ho pan doktor dělal vnitřně - přes pochvu. Vůbec to sice nebolí, ale moc příjemné to taky není. Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi vnitřním UZV a normálním UZV přes břicho. Máte s tím holky nějaké zkušenosti ?????

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.03.03 16:11

Ahojky,
mě dr. dělal vnitřní UZV do 8. týdne včetně a potom ten vnější. Vnějším může jezdit přes celé bříško a vidí mrňouse (teď už značně většího) z různých úhlů. Jinak nevím.
Evka 18TT

 
boule
Kecalka 140 příspěvků 10.03.03 20:21

Při UZV přes břicho Ti jej doktor namaže gelem a jezdí Ti po celém bříšku, u většího miminka tak může prohlédnout všechny části. U začínajícího těhotenství se dělá vnitřní UZV, protože to ještě není přes břišní stěnu tak dobře vidět. Až začne růst bříško, je lepší ten vnější. Jinak pokud jdeš na vnitřní UZV, je dobré si dojít těsně před tím na záchod, u vnějšího (alespoň v počátcích těhotenství) je dobré se hodně napít a na záchod nejít, aby byl plný močový měchýř a mimi bylo lépe vidět. Píšu to proto, že je dobré vědět, jaký ultrazvuk Ti budou dělat. Když jsem na něj šla ve 12.týdnu, myslela jsem si, že už to bude ten normální a pila jsem, mimi bylo ale špatně vidět a musela jsem pak na záchod a dělali mi ten druhý. Jana

 
boule
Kecalka 140 příspěvků 10.03.03 20:43

Ahoj holky,
koulíme sice teprve 17.týden (16+4),ale posledních pár dní (asi od víkendu) začínám mít pocit, že se v bříšku konečně něco děje. Není to jako poprvé, kdy jsem (sice až ve 20.týdnu, zato slabě, ale výrazně) ucítila první pohyby, teď vnímám v bříšku občas takové zachvění, popisují to jako bublinky, je to prostě takový pocit, že se něco děje. Nejvíce to cítím pod levými žebry, když sedím, nebo něco dělám, občas taky dole v bříšku. Je to jiné, než poprvé, ale sand je to tím, že už jsem jedno těhotenství prožila a jsem teď trochu vnímavější, snad už se konečně mimísek hlásí mamince. Uvidíme, jak se mu bude líbit výlet.
Opatrujte se a užívejte si jarního sluníčka. Jana (16t.+4)

 
Evkad
Povídálka 41 příspěvků 10.03.03 21:14

Ahojky,
tak jsem se konečně zaregistrovala.

Janiku, gratuluji k pohybům. Minulý týden jsem dvakrát něco cítila, ale teď už nic. Však máme pořád čas.

Evka

 
Evkad
Povídálka 41 příspěvků 14.03.03 12:51

Ahoj holky,
jak tak pozoruji, nejsou žádně novinky.
Musím se pochválit: už jsem se konečně dokopala k plavání - a opět můžu v klidu chodit pěšky do šestého patra (občas). V poslední době jsem se cítila strašně „vysílená“, ale teď už je to zase v pohodě.

Tento týden jsem opět pocítila, že se mi bříšku něco děje. Nemůžu to popsat jako bublinky ani šimrání, spíš mám pocit takového jemného napětí či brnění, jako když velmi slabě probíjí elektrika v ledničce (hm, dobré přirovnání:-)) ).

Opět se nám vrátila zima. Radost z toho vůbec nemám. Nejraději mám krásné teplé jaro nebo podzim. Bohužel minimálně v posledních pěti letech jsem takové počasí nepotkala. Vždycky je prudký přechod se zimy do tepla a naopak. Bleee.
Tak nám nezbývá než bříška zachumlat do teplíčka.

Mějte se Evka 18+4

 
Janajka
Povídálka 42 příspěvků 16.03.03 14:37

Ahoj holky,

tak už je to tady, cítím pohyby !!!!!!!! V pondělí 10.3. ( to jsem byla přesně 17 + 0), jsem ( jako skoro každý večer v poslední době ), ležela u televize s rukama na břiše a najednou se to stalo, úplně zřetelně jsem cítila kopnutí našeho broučínka a to hned několikrát za sebou. Bylo to úžásný !!!!!!!!!! Rychle jsem zavolala ostatní členy naší rodinky a na každého se po jednom kopanci dostalo, takže mě i oni utvrdili v tom, že se mi to pouze nezdálo a náš Matýsek se už pořádně hlásí.

V úterý jsem byla v poradně, hned jsem sestřičce hrdě hlásila, že se už hýbeme a čekala jsem, že mi začne vypočítávat druhý termín porodu a ono nic. Sestra mi sdělila, že ultrazvuk je přesnější a žádný druhý termín mi tedy počítat nebude. Takže stále máme pouze jeden a to 18.8.. Zažila jsem také menší šok a to, když jsem se postavila na váhu, ta totiž ukázala o dvě kila více než minule, což bylo před třemi týdny. A to mi všichni „nadávají“, že málo jím. Asi to způsobila konzumace hormonů před IVF a moje nucené dvouměsíční ležení. No, co se dá dělat, budu muset po porodu pořádně máknout, teď mám, bohužel, cvičení zakázané. Celkem jsem už tedy přibrala pět kilogramů - hrůza. A co vy, jak jste na tom s těmi kilográmky?

Co se týká velikosti bříška, je u mě dost značná. Když to srovnávám se svým prvním těhotenstvím, tak takové břicho jsem měla asi v sedmém měsíci. Tento víkend jsem byla navštívit své rodné městečko a každý, koho jsem potkala, to i přes kabát hned poznal. Neumím si představit jakých rozměrů ještě dosáhnu.

Venku krásně svítí sluníčko a tak se půjdeme projít, abych alespoň nějaký ten pohyb měla. Příští týden mě žádná prohlídka ani UZ nečeká, pouze zubař a tam se vůbec netěším. ( Taky máte nařízené dvě návětěvy? ) Ve čtvrtek si budu volat na výsledky amniocentézy, tak nám držte palečky, ať vše dobře dopadne.

Mějte se krásně, užívejte si sluníčka a hlaďte svá bříška.

Jana č.2 (17 +6 )

 
Evkad
Povídálka 41 příspěvků 17.03.03 15:46

Ahoj Janiku2,
gratuluji moc!!!
Já pociťuji pohyby jen občas (2 až 3 dny do týdne/2 týdny), ale dnes ráno již trvaly déle a byly výraznější. Uvidíme, zda se mrňousek ohlásí znovu brzy.

O svou hmotnost mám také strach. Při IVF jsem přibrala 1kg a do teď 3kg. Vlastně 4, ale plaváním se mi to jedno zase ztratilo. Takže celkem 4.

Taky si myslím, že TP je podle UZV nejpřesnější. A navíc po IVF je termín přesně daný. Sice nechápu proč se počítá až podle data transferu, ne oplodnění. I tak je to u mě rozdíl tří dnů a co to je v těch 280 dnech?

Také bych už měla znát výsledky AFP testů, ale řeknou mi je až příští týden v poradně.

Evka 19TT

 
boule
Kecalka 140 příspěvků 17.03.03 23:32

Ahoj Evi!
Týden se překulil a zatím je to stejné. Občas cítím, že se v bříšku něco děje, ale ještě to nejsou pohyby, kdy to je cítit i rukou na bříšku. To si ještě asi týden, dva počkám. Zítra jdu k panu doktorovi, takže bude večer nový deníček. Čauky Jana (17t.+4)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama