Díky, že žijeme

Porod

Říkala jsem si, že já nikdy nezvládnu napsat deník o porodu. Věděla jsem, že když se k tomu vrátím, bude mi špatně. Dneska můžu hrdě říct, že je deník součást mé terapie a že jsem s tím, co se nám stalo, relativně smířená. Než začnete číst, musíte vědět dvě věci je to opravdu celkem hrozná zkušenost, takže nečtěte, pokud máte porod teprve před sebou. Druhá věc je, že náš syn je zdravý, takže můj „román“ skončí dobře. :)

V těhotenství jsem měla plno smůly, ke které patřilo i dlouhé přenášení. Protože ani my, ani doktoři nevěděli, kdy jsme malého přesně počali, termín mi určili podle prvního ultrazvuku. Týden po termínu mi oznámili, že se asi úplně netrefili a malej už má 4,5 kila. Za dva dny jsem byla objednaná na vyvolávačku.

Když jsem se ptala, jestli odhad porodní váhy není moc veliký, jestli nebude jistější udělat císaře, bylo mi řečeno, že jsem vysoká, tím pádem to určitě zvládnu přirozenou cestou (dodnes nevím, proč mých 177 cm hrálo takovou roli).

Ty dva dny jsem probrečela, měla jsem opravdu hrozný strach, ale zvládla jsem to ze sebe dostat a jít k porodu pozitivně naladěná. Na všechny jsem se usmívala, byla milá až moc, což si myslím byla má největší chyba.

Nejprve mě vyděsila porodní asistentka slovy: „Máte opravdu veliké miminko, nevím, jestli to zvládneme.“ Asistentce vděčím za život, takže jí tuhle drobnou paniku odpouštím. V té chvíli mě ale moc neuklidnila.

Po vyplnění všech papírů, kde jsem si vynutila i podepsat, aby u porodu nebyli studenti, protože se stydím a moc by mi to situaci neulehčilo, přišel první doktor. Sáhl do mě (omlouvám se za ten výraz) jak do krávy a vyndal rukavici celou od krve. Manžela to dost vyděsilo, zvlášť když mi bolestí vyhrkly slzy, ale mlčeli jsme. Dal mi první tabletu a do pěti minut mi začaly kontrakce po dvou minutách.

Zhruba za dvě hodiny přišel ten samý doktor a vedl s sebou nějakého mladíčka. „To je doktor, ale nezkušený, sáhne si do vás v kontrakci.“ Šup a už měl ve mně ruce, aniž bych se zmohla na slovo.

„Já nechtěla studenty,“ říkám zoufale doktorovi. „To není student, to je doktor bez atestace, mladá pani,“ utnul mě, odstrčil doktora a prasknul mi vodu.

Kontrakce jsem měla stále po dvou minutách, a to už čtyři hodiny. Najednou do hekárny vletěla nějaká lehce korpulentní mladá doktorka, podívala se na monitor a řekla, že se jí nelíbí pulz miminka a že se navíc vůbec neotvírám, tak holt tomu musí pomoc. Vysvětlili nám akorát, že dají miminku na hlavu monitor - jak to udělají, už neřekli.

Bylo to opravdu hrozné, doktorka mě nutila si lehnout na břicho, klečela mi na nohách a roztahovala děložní hrdlo (dle manžela nějakou tyčí). Za dvacet minut opravdu příšerné bolesti roztáhla dělohu z jednoho centimetru na osm a přitom na mě křičela: „Vám snad nejde o dítě, jak jste si asi myslela, že půjde ven? Není to tak snadné, jako dítě udělat, že jo. Laskavě mi tady nezmatkujte.“ Já přitom jenom křičela - co jiného jsem mohla dělat, když na mě leželo asi pět lidí.

Monitor zjistil, že má dítě pulz 90, což už ukázaly i břišní pásy (to byl původně důvod k panice). Teď ovšem doktoři nedělali nic. Jenom mě přikurtovali k lehátku a dali do kapačky oxytocin. V té chvíli už jsem měla kontrakce osm hodin a poslední dvě po minutě.

S oxytocinem ale přišlo něco opravdu drásavého. Bolest mě nutila křičet na celou nemocnici (mělo to prý souvislost se synovou extra velikostí, normálně to prý tolik nebolí- to neposoudím). Bylo mi úplně jedno, kdo nebo jak to ukončí, ale chtěla jsem být mrtvá. Z té doby vím jen to, že tam běhali různí doktoři, někteří hystericky pobíhali, jiní krčili rameny (pak jsem se dozvěděla, že jich bylo rekordních 12).

Po dvou hodinách jsem padala mezi kontrakcemi do bezvědomí, což lékaře „mírně“ znepokojilo a zavolali hlavního doktora, který měl rozhodnout, zda udělá císařský řez.

Přišel, podíval se na mě z výšky (nekoukl se do papírů ani nic podobného) a řekl: „Deset hodin není moc, dejte jí ještě oxytocin na dvě hodiny.“

Sestra zbledla. „Pane doktore, dítě má špatnou rotaci, paní má veliké bolesti.“

Nemohla jsem mluvit. Strašně ráda bych toho arogantního doktora nakopala do zadku, ale byla jsem ráda, že se mi podařilo vnímat alespoň jejich slova. Pak mě sestra sundala z lehátka a posadila na míč, manžela za mě. Bolesti byly najednou o sto procent mírnější.

„Ta kapačka špatně teče, když sedíte, musíte si lehnout,“ řekl nějaký další doktor a vrátil mě zpátky do bezvědomí. Koukla jsem se na asistentku a řekla větu, která mě pronásledovala dlouhé měsíce: „Myslím, že to asi nezvládnu.“ Moje porodní asistentka se čtyřicetiletou praxí měla slzy na krajíčku a můj muž začal vyšilovat. Pak dalších cca deset kontrakcí nic nevím.

Najednou nade mnou stojí asistentka s mladým doktorem.

„Vypněte ten oxytocin, hned. Vždyť je úplně vysílená…. Haló, slyšíte mě?“ přikývnu. Můj zachránce mi vysvětlí, že mi teď chvilku vypnul oxytocin, bez kterého nemám kontrakce, abych si odpočinula.

„Dám vám chvilku, než řeknete, že můžem a pak porodíme.“ Manžel prý předtím odešel volat mým rodičům a zřejmě i vedení nemocnice, podle slov hlavního doktora to mělo trvat ještě dvě hodiny, což nechtěl dovolit. Přišel do dveří akorát, když na mě asistentka ležela.

Malej byl do pěti minut venku. Zlomil mi kostrč, vyhodil tři obratle a roztrhal dělohu. Vyndali ho s pupečníkem kolem krku, ale zdravého. Měl sice jenom necelá čtyři kila, ale obvod hlavy byl děsivých 40 cm.

Potom následovala další panika, krvácela jsem a nikdo nevěděl odkud. Malého vzali, ani mi ho neukázali, což mě mrzí úplně nejvíc, a pak mě asi hodinu a půl sešívali úplně všude.

Druhý den se na mě přišel podívat vrchní doktor (přišel až po delegaci asi dvaceti lékařů, kteří mě navštívili mimo vizitu). Podle všeho ho poslali, aby se omluvil. Zmohl se pouze na: „Tak co matko, kdy bude druhý?“ Neměla jsem sílu mu cokoliv říct a navíc jsem se styděla, že jsem tak křičela.

Až časem mi došlo, že to celé asi nebylo úplně v pořádku. Měla jsem veliké psychické problémy, které jsem řešila přes rok. Bojovala jsem s pocitem, že jsem srab, že mě všechno složí, bojovala jsem také s pocitem ponížení, protože tam bylo hrozně lidí a všichni se dost brutálně věnovali jen jednomu místu.

Také jsem se špatně srovnávala s tím, jak jsem byla bezbranná a vyčítala jsem muži, že nic neudělal… a on si to vyčítal taky. Navíc jsem měla velké bolesti a nevěděla jsem, jak moc racionálně si vše pamatuji, trvalo dlouho, než jsme si o tom byli schopni s mužem promluvit a vše si ujasnit. Hrozně jsem si vyčítala, že jsem se dostatečně nebála o syna a mrzelo mě, že jsem na něj ze začátku neměla moc sil.

V tomhle ohledu to byl opravdu těžký rok. Už to ale chápu, jakmile to nejde jako na běžícím pásu, lékařům to přidělá práci a když narazíte na pár idiotů, je tady situace, kterou jsme prožili my.

Měli jsme ale štěstí v neštěstí. Doktor, který dostal malého ven, byl skvělý a porodní asistentka taky a jsme zdraví. Já teda ještě úplně ne, ale to bude dobré. ;)

Děkuji vám, že jste dočetli až sem, a prosím vás o shovívavé komentáře. Jsem na dobré cestě, ale přeci jen je to pro mě ještě citlivé téma.

Hodnotilo 68 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
ajous76
Zasloužilá kecalka 798 příspěvků 17.03.15 00:53
:hug:
 
marg
Ukecaná baba ;) 1658 příspěvků 17.03.15 02:26

Tak mi to nedalo a šla jsem se podívat do očkováku na průměry - a moje dítě mělo v půl roce obvod hlavičky 42 cm.
Přeji hodně zdraví a hlavně už jen pohodu a ať se to brzy zahojí - přeneseně i doslova.

 
helcisek
Kecalka 305 příspěvků 188 inzerátů 17.03.15 02:42

Jsi statecna! Zazila jsi hodne narocny porod, ale ten maly clovicek za to cele trapeni stal. Cas vse zahoji a bude zase dobre! Jsem rada, ze miminko mate zdrave a ted uz si uzivejte materstvi! Treba se jednou rozhodnete pro sourozence! Je fajn, ze je mozne s zazadat o planovanou sekci, aby jsi neco podobneho nemusela zazit! At vam ditko dela samou radost a nepotkaji vas uz zadne trapeni! Drz se! Uz vas cekaji jen same prijemne starosti!

 
jita22
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 1 inzerát 17.03.15 02:49

Nedovedu si to představit. Zenska je v takové situaci opravdu hrozne zranitelna a manipulovatelna, většinou ji nezbývá nez věřit doktorům. Soucitim s tebou a doufám, ze uz to bude jen dobre. Hlavne ze je syn zdravý, ale stejne věřím, ze to musí byt moc tezke se s tím srovnat a dat se dohromady jak fyzicky, tak psychicky :hug:

 
lesniboruvka
Kecalka 393 příspěvků 17.03.15 04:50
:hug:
 
beruska03
Kelišová 5378 příspěvků 17.03.15 05:11

To je hrůza a :-( víc k tomu asi ani nejde tříct :-( držte se a nic si nevyčitejte.. :hug:

 
wasilly
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 17.03.15 06:27

Ahoj, deníček jsem docetla ve stupnovanem zděšení. Muzu se zeptat v jaké porodnici jsi rodila? Kdyby jsi deníček psala pred 30ti lety, tak by to asi odpovídalo tehdejšímu přístupu lékařů, ale v dnešní době me jiná hrůza, ze se vůbec něco takového muzu stát. Hlavní je, ze jste v pořádku a tobě přeji brzké zotavení ve všech směrech!

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 17.03.15 06:41

Žaluj je

 
veronika6913
Závislačka 3390 příspěvků 2 inzeráty 17.03.15 07:34

Jezisi, zlomena kostrc, vyhozene tri obratle, roztrhana děloha.. :-/ ty jo :-( drzim moc pesti at jsi brzy uplne v poradku a teda velka gratulace za to, ze jste to zvladli!!! :kytka:

 
Desperádo
Povídálka 31 příspěvků 17.03.15 07:35

Ach Bože :,(
Je mi líto, co jste prožili, nic si nevyčítej, zvládli jste to s manželem nejlépe, jak jste v dané situaci uměli. To doktoři jsou profesionálové a odborníci, ti to měli udělat lépe.
Hladím :hug:

Připomíná mi to zážitek z rodiny z jedné pražské porodnice

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 07:46

Děkuju všem za podporu a hezké komentáře :) :srdce:. @marg 8o to jsem ani netušila, takže jsem rodila téměř půlroční dítě… no to je gól :nevim:. @helcisek Já si ještě nezvládnu říct, že to za to stálo, a to právě proto, že vím, že jsem tomu našemu krásnýmu a úžasnýmu synkovi mohla zajistit lepší příchod na svět- nebylo to vykoupení za úžasné dítě- byl by úžasný i kdybych rodila císařem… ale vím, jak je to myšleno a je to pravda! :) @wasilly rodila jsem ve fn Plzeň, ale musím k tomu doplnit, že kdo tam rodí bez komplikací, je spokojený… já si ještě dnes často představuju, jak tý krávě a tomu hlavnímu doktorovi řežu hlavy :pocitac: :D @Saroya Přemýšlela jsem nad tím dlouho dlouho a nakonec jsem došla k závěru, že jsem srab… musela bych podstoupit asi 5 vyšetření, aby potvrdily následky pro soud, musela bych to tam podrobně popisovat a s největší pravděpodobností si i vyslechla větu nejčastější: „Máte zdravé dítě, buďte ráda.“ (což jen tak odhaduji dle závěrů od podobných soudů) Prostě na to nemam sílu, nezvládla jsem od té doby jít ani k zubaři (a to je zubař můj táta).

 
verulicek  17.03.15 08:07

Uff :roll:

 
Mari-KusKus
Ukecaná baba ;) 2339 příspěvků 17.03.15 08:11

Bobku :hug:
Katastrofa.
jak jsi popisovala to s tím roztahováním na břiše, síla :poblion:
podletohe toho, jak jsi to popsala - otřesný zážitek a naprosto antiempatičtí lidé…

Také mám trauma z porodu. U mě trvaly bolesti přes 20 hodin, Isabela nesestupovala, kdyby byl porod veden „normálně“, udělali by mi už v 10 císaře, ale ne, čekali než malá sestoupí…neses­toupila :D tak jsem další 4 hodiny řvala a zbytečně, ale císař by je stál moc peněz…

Mně ten jejich porod stál hnusné potrhání, trauma a to, že jsem malou taky vlastně neviděla.

Trpím tím samým, rozumím Ti :(
Mám také výčitky k sobě i okolí. Že jsem špatná, když jsem neuměla porodit přirozeně sama. Že ke konci mi bylo fuk zdraví dítěte, jen jsem chtěla, ať to už nebolí (měli ve mně ruku v kuse hodiny a hodiny..) :(
Jsem naštvaná na Michaela, že nic nedělal, že mi nepomohl, že je tam všechny neseřval ať blbě nečumí a vypnou ten hnusný oxytocin. :poblion:

To zvladneme :hug:

Příspěvek upraven 17.03.15 v 08:32

 
Šťopík
Ukecaná baba ;) 1295 příspěvků 17.03.15 08:23

Uffff 8o mam husinu…to je jak nejaka hodne spatna nocni mura…

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 17.03.15 08:26

Tomu se říká sprasený porod! Název by měl znít Díky, že jsme nakonec přežili!
Vytrpěla jste si tedy pravý očistec, normálně až mi to zvedlo po ránu tlak! Děs a hrůza.
A jinak, tedy když odmyslím obsah, tak máte deníček moc pěkně a čtivě zpracovaný, četlo se to samo :kytka:

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 08:41

@Mari-KusKus Ty jo… fakt idioti :cert: Měla si miminko podobně obrovský jako já… jen dotaz pro zajímavost- si taky vysoká? :D Ale ne…já mam za sebou roční cestu k pochopení… nic jsem nepochopila, jenom to, že nechápu. Ale srovnala jsem se s tím- mělo to spoustu fází, nakonec jsem se před dvěma měsíci zavřela v osm večer do ložnice a do pěti do rána si rekapitulovala minutu po minutě, brečela jsem a zuřila a pak usnula. O dvě hoďky později jsem se probudila jako nový člověk…fakt… samozřejmě na to nerada vzpomínám… to budu bohužel asi celý život, ale nenechám se kvůli tomu ochudit o druhé dítě (teda zatím nevíme, jestli ho můžeme mít, ale když to půjde). Hrozně Ti držím palce, je to fakt strašný a jediný, co Ti můžu poradit nebo doporučit je- rychle si to vyříkejte s mužem. Viděl to racionálně (nebo alespoň při vědomí) a pomůže Ti, když uslyšíš, že nejsi hysterka, ale hrdinka :hug: moc Ti držim palce, klidně napiš sz a dej vědět, jak zvládáš…

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21946 příspěvků 2 inzeráty 17.03.15 08:46

Proboha můžuse zeptat, kde je tohle řeznictví, ee chci říct porodnice?

 
achroust
Stálice 78 příspěvků 17.03.15 08:48

Hrůza co je možné zkoušet na maminkách a co všechno jste vydržela. Jste moc statečná. Teď teprve jsem ocenila, že jsem ani jednou nerodila normálně. Moc jsem si to vyčítala, ale tohle je masakr. Mějte se moc hezky a ať Vám to Vaše zlatíčko dělá jen radost

 
veeeraf
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 17.03.15 08:51

A manžel na ten masakr celou dobu koukal a neudělal nic?? Vím, že z toho asi byl dost vyplašený, ale měl aspoň nějakým způsobem zasáhnout..máme je tam přece nejen proto, aby nás drželi za ruce, ale aby zasáhli když se doktoři chovají jak prasata!! :poblion:

 
zyoma
Povídálka 16 příspěvků 17.03.15 08:52

To je asi nejdesivejsi prubeh porodu co jsem tu cetla :,(
Nejde ani vyjadrit slovy, jak je mi vas lito :hug:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 17.03.15 08:53

Moje znama rodila v roce 1992 v Pardubkach, neslo to, tak ji delohu taky roztahovali rucne :poblion: Pry neni vetsi bolest, ta z nas ktere to nedelali, nic nevi a muze byt rada. To se nerve bolesti..to uz se ani nerve. Tohle umele roztahovani by se provadet nemelo, bud to nechat prirozene, nebo sekce..tohle bylo moc, jste neskutecne statecna a ja vam tleskam! Jo, a ta znama ma jen jedinacka, nedokazala se z toho dostat a nikde se sverovat nechce…jste dobra, ze to resite!

 
ospalámyš
Závislačka 3718 příspěvků 17.03.15 08:55

Je mi to líto, že jsi to musela zažít, kdyby alespoň ten přístup byl citlivý, ale tolik idiotů po kupě, takové porodnici bych se obloukem vyhnula. Chápu pocity tvoje i tvého manžela, ale nevyčítejte si to. To lékaři měli používat mozek a místo nějakého šíleného roztahování hrdla tyčí udělat císaře. Už v tu chvíli to bylo naprosto celé špatně.

navíc strašný chování a přístup lékařů…
Napsali jste s manželem alespoň stížnost na ty konkrétní doktory, co se chovali jak pitomci?
Udělal bych to klidně i po roce od porodu, nemusíš s nimi jednat, stačí napsat jméno, popis porodu a co se vám nelíbilo, kde byla podle vás chyba a že se vám nelíbilo chování a přístup těchto lékařů. Ta zpětná reakce je pro ně taky důležitá. Udělala bych to hlavně kvůli sobě i kvůli dalším, co tam přijdou po tobě. Já napsala stížnost kvůli malichernosti(v po­rovnání s tebou :) ) a strašně se mi ulevilo, jinak bych se tím užírala mnohem déle. Chvíli jsem si dopisovala s ředitelem nemocnice, pak mi nabídl setkání s lékaři, to jsem odmítla, že o nějakou konfrontaci nestojím a že mi stačí, pokud vědí, co mohou změnit k lepšímu.

Držím pěsti, ať se z toho dostaneš a gratuluji k zdravému synkovi ;)

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 17.03.15 08:59

Jeste me napada jedna vec, dokazala-li jste pri vedomi zazit to roztahovani, tak musite mit hodne vysoky prah bolesti. Je bezne, ze kdyz je bolest pres caru a telo navic vycerpane, tak se mozek proste vypne - bezvedomi. U vas k tomu NEDOSLO pri tom roztahovani 8o Zasnu, ja bych to nedala…a urcite i valna vetsina z holek tady :potlesk:

 
čarodějka1311
Kecalka 405 příspěvků 17.03.15 09:00

Klobouk dolů, jak to zvládáš, jsi silná ženská, malý i manžel mají obrovské štěstí…
Já jsem vyděšená jen ze čtení, drž se…

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 09:02

@lleennttiillkkaa Fakultka v Plzni- zřejmě nebudu jediná, kdo okusil socializmus na vlastní kůži… :/ a to podotýkám, že jsem měla protekci, protože můj táta studoval s přednostou porodního @achroust a já si vyčítám, že jsem si toho císaře neprosadila :) co bych za něj dala… nic si nevyčítejte :hug: @veeeraf manžel je úžasnej chlap, kterému všechno logicky vysvětlili a on byl do té doby bez zkušeností, takže jim věřil- potom byl ztuhlý hrůzou a myslím, že si to do dnes hluboce vyčítá… až po těch deseti hodinách běžel pro mýho tátu a volal ředitelce nemocnice, protože pochopil, že to tam neni úplně v pořádku. On tam člověk jde a snaží se lékařům věřit a i v nejhorší chvíli v člověku přetrvává slušnost, navíc jsme nemohli vědět, jestli to opravdu neni normální…člověk jedná jinak v té situaci… já taky vím, co všechno jsem měla udělat jinak…

 
Mari-KusKus
Ukecaná baba ;) 2339 příspěvků 17.03.15 09:08

@janisha5
Děkuji :hug:
Belinka měla hlavičku naštěstí jen 34cm…
no jsem Vysoká 172cm :D :mrgreen:

Já asi to nerekapituluji.. občas si vzpomenu a je mi z toho smutno A radši přestanu vzpomínat.
:zed:

Každopádně jsem šťastná, že Belinku mám :srdce: jen vím, že jsem vůbec nemusela tak trpět, kdyby v nemocnici nešetřili :poblion:

 
lornie
Zasloužilá kecalka 865 příspěvků 17.03.15 09:08

Teda tenhle deníček mi nadzvedl mandle! :pocitac: Ne, četl se skvěle a ty máš můj neskonalý obdiv, ale přístup personálu porodnice je teda fakt na žalobu, totální selhání :roll: Málokdy na deníky reaguji, ale ráda bych ti poslala malé povzbuzení a přání, ať čas a radost z dítka tu bolest časem otupí… Pokud už jsi tak neudělala, neváhala bych i s manželem vyhledat odborníka (terapeuta), který by vám trauma mohl pomoct uchopit a vstřebat. Je to děs, když žena ve své nejzranitelnější chvilce musí prožít tohle :zed: Dotyční lékaři ať se stydí! Přeji tobě i celé rodině už jen to dobré! :hug:

 
rokris
Závislačka 3561 příspěvků 17.03.15 09:08

@wasilly Já taky. To je příšerný.

 
Anonymní  17.03.15 09:11

No tak tohle je pribeh na hodne silnou kavu. Zakladateko, smekam a posilam objeti. Ac jsme nemela lehky porod, kompliace byly u me i u ditete, tohle si neumim predstavit.
Chovani pana nejvyssiho a jedne lekarky z mnoha u meho porodu take nebylo nejlepsi. Jednu vetu obcas slysim jeste dnes: „TODLETO nemuze porodit!“ Citila jsem vztek a ponizeni. NO nakonec jsme prirozene porodila. A to zejmena diky porodni asistentce, ktera mi byla velkou oporou. V tu chvili mavla nad mudrovanim neprijemneho lekare rukou, usmala se na me a rekla pro me strasne dulezita slova: „Nebojte, to zvladnete. Jste moc sikovna a vedete si dobre.“ a porad me o tom ujistovala. Znam tu bolest, kdy clovek jen krici a neni schopen vubec nic jineho. Oxytocin je dobry sluha, ale zly pan. Take jsme se za to pak stydela.Proc to vsechno rozepisuji, chtela jsem jen rict, ze pocity, ktere mate jsou na miste, mate na ne pravo. A to, ze mate zdrave dite preci neznamena, ze se nemuzete po techto zazitcich citit spatne. Chapu Vas a rozumim Vam.
Manzel tuto zkusenost take dlouho vstrebaval. Priznal se mi, ze doma zvracel. Byl vyrizeny. Ani pro nase partnery toto neni lehka situace. Ja jsem byla za jeho pritomnost strasne rada. Tak moc jsem se bala a trpela a on byl mou velkou psychickou podporou.

Kdyz jsem po teto zkusenosti podruhe neplanovane otehotnela, brecela jsem jak mala holka. Tak moc jsem se bala druheho porodu. Chvili mi trvalo nez jsme se zacala na miminko tesit. Doted me to trochu mrzi. Rodila jsem v te same nemocnici a bylo to uzasne. Rychle, personal na jednicku, porod bez leku, bolesti se daly vetsinou vydychat. Jak ja rikam, druhy porod jsem mela za odmenu. Jsem rada, ze jsem zazila i hezky porod a preji to i Vam.
Omlouvam se za anonymitu.

 
myrtha
Povídálka 27 příspěvků 17.03.15 09:24

Jste strasne statecna a mate velke stesti, ze jste to oba prezili. Opravdu muj obdiv, ja bych to nedala. Rodila jsem loni holcicku, o ktere nevedeli kolik presne vazi a jak velka je. Neotocila se hlavickou dolu a tak mi muj gynekolog oznamil, at si vyberu termin cisare.Ja byla v soku uz jen z toho a v nemocnici na me koukalo a ptali se, oroc jdu na cisare a ne normalne.Ja si pripadala hrozne srabacky, ale nastesti jsem si to rozmluvit nenechala. I tak to pro mne byl desivej zazitek, mam sklony ke klaustrofobii a kdyz mi dala kyslik a prikurtovali me, anesteziolozka mi oznamila, ze mi budou vse rikat, co budou delat. Najednou plachta prede mnou a nejaky riznuti a beze slov se uz ve mne doslova hrabali. Jenze nejen ze pri tom prikurtovani uz m7 klesal tlak, protoze jsem zacali pocitovat tu klaustrofobii, ale i epidural jeste ne zcela pusobil, takze jsem s prominutim zacala bolesti panikarit a uoadat do bezvedomi.Pak uz si jen pamatuju, ze jsem mela hrozny strach a probrala se az na jipu.Tam nas druhy den doslova vyhodili z postele a starejte se. Nejen ze to strasne bolelo, jakykoliv pohyb, ale pri vyndavani drenu jsem doslova ztratila dech. A to jsem jeste 4 hodiny po vstavani sedela na chodbe ci stala, protoze pro mne nemeli pokoj.
No, ale jak rikam, ty jsi to mela o dost horsi a vycitas si, ze jsi srab? Vubec, kolikrat rodi chlapi a ti vubec netusi jak to boli, kdyz jde vse hladce. Nic si nevycitej, chovej maleho a pokud chces, aby se vse srovnalo, klidne navstiv nejakeho terapeuta, pomuze ti srovnat pocity, ktere ted mas nastavene jako, ze ty jsi neco udelala spatne.Ne, ty ne. A manzel? No, ono se to lehce řekne, ze mel zasahnout, ale neni preci doktor, tak nemohl vedet, co je a co ne normalni a jeste v poradku. Navic si myslim, ze bxl taky vydesenej a to dokaze člověku vyrazit dech i prerusit mydleni. Muzes podat podnet k prozkoumani jen řediteli nemocnice, coz bych udělala se slovy, zbytek je napsan ve zprave o prubehu porodu, at vi, co ta magy tam ma.
Hodne zdravi Vam obema a at to druhe dite, jde na svet jak po masle

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 09:29

@Lada84 Děkuju :hug: fakt! @ospalámyš Když oni mi do zprávy napsali jen toho doktora, co mě rodil (toho hodnýho) a asistentku a napsali tam větu: POROD VYVOLÁVANÝ BEZ KOMPLIKACÍ - můj ortoped byl hodně překvapený, když to četl- pod touhle větou byl totiž dvoustránkový seznam léků, co mi museli dát, abych nevykrvácela… no a já? já se neozvala, nevim, jak se ty doktoři jmenujou, i když tuším. Myslím ale, že přijde doba, kdy se do nich opřu… ale ještě ne teď :). Anonymní: Děkuju a jestli budeme moct mít druhátko, tak doufám, že jeho příchod bude snadnější, když se teď doma zmíním o přirozeném porodu, manžel zezelená a hystericky kroutí hlavou…tak nevim :D. Všem ostatním moc děkuji, za podporu a hezké komentáře, hrozně jsem potřebovala slyšet, že to bylo hrozný, že nejsem hysterka a že to nepřeháním.. jsem vděčná :srdce:

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 17.03.15 09:35

No teda, já mám heslo nechat se rozřezat, na to je vždycky času dost, ale tohle teda fakt po.rali. To prckovi neměřili obvod hlavičky před porodem? Jako když tělo prostě nespolupracuje a porodní mechanismus nefunguje tak nechápu proč to ti doktoři prostě neutnou, co čtu, tak z toho potom stejně vznikají jen katastrofické scénáře. Někde fakt matku řežou jenom kvůli jednomu špatnému monitoru, při kterém ji nutí ležet na zádech a někde ji zase nechají takhle dorasovat, je to mazec

 
iwitka1
Povídálka 19 příspěvků 17.03.15 09:35

Pane Bože, od poloviny textu brečím jak kráva, to je STRAŠNÝ!!! Janisho5, jak můžeš mít výčitky? To co jsi zvládla a udělala pro své miminko a pro rodinu je ten nejstatečnější a nejobětavější čin!!! Jsi bojovnice a proto věřím, že se brzy zotavíš, jak fyzicky, tak psychicky a budeš tu pro svého synka, který tě potřebuje v plné síle. Je dobře, že sis o tom s manželem promluvila. Já sice porod oproti tobě měla brnkačku, ale i tak tam pro mě byl manžel obrovskou oporou a s personálem komunikoval místo mě, ptal se i na drobnosti, no ale co??? Oni mají 6 porodů denně, my jen 1 nebo 2 ojediněle 3 v životě… Přeju hodně síly :kytka:

P. S. - kde jsi rodila???

Příspěvek upraven 17.03.15 v 09:37

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 17.03.15 09:45

Neposlechla jsem doporučení a přečetla si pozorně každé slovo v deníčku. Porod mě teprve čeká a to dokonce plánuji jít do této fn v Plzni. Stále doufám, že budu patřit k té části maminek, které porodili a po třech dnech z této nemocnice odešli domů. V tomhle ohledu si dovoluji být stále statečná, ale pokud by měla nastat situace, podobná jako u tebe, tak bych si asi dovolila upozornit na to, proč si tuto nemocnici vybírám. A to proto, že se chvástají moderním vybavením, takže očekávám, že ho použijí, když bude potřeba. Tady by moje statečnost skončila… Přeji mnoho zdraví a lásky celé rodině ;)

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 09:45

@variska Měřili, ale řekli, že jsem vysoká… no kdyby řekli, že mam velkej zadek, tak tomu rozumim spíš…myslim si, že tu hlavu ale fakt nečekali tak velkou, on měl chudinka nějakej otok kvůli tomu pupečníku kolem krku, takže když jsme šli z porodnice, tak měl asi 37- ale i to je dost… @iwitka1 rodila jsem ve fn Plzeň, tady to má super pověst ale byla sem blbá, že sem si nezjišťovala víc… O pár měsíců později tam rodila švagrová a na tu zase zapomněli, takže malýho si porodil brácha sám… asi to tam nebude úplná kvalitka

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 09:49

@pajinka256 Jediný, co doporučuju je bejt nepříjemná, chtít všechno vědět a proškolit muže, ať rejpe, ptá se a je drsnej, protože to na ně platí… držim palce! :hug: jinak šestinedělí je super vybavený…já měla zadarmo nadstandart, protože se báli, že je budu žalovat, tak sem si to užila :D

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 17.03.15 09:49

Teda… :D I když bylo psáno, že to bude zlé, ať to nečtou těhotné, už jsem také něco zažila a i přesto že jsem těhotná, jsem to riskla… Tohle byl teda hnus největšího kalibru..!!! Že jsi je opravdu v těch chvílích nekopla do zadku ti určitě přijde líto, věřím.. Asi bych je šla kopnout do zadku, až bych byla fit, ale kdo ví… Každopádně ty si nemáš ani právo co vyčítat. Nic z toho nebyla tvá chyba a přesně tak bys to měla brát. Je to těžké, ale zajímalo by mne, když říkali, že se ti děloha roztrhla, můžeš mít vůbec druhé dítko? TeĎ se neptám na to zda vůbec chceš, protože ani čas to někdy nezahojí, ale jestli vůbec můžeš, po tom, co s tebou udělali.

No hned si jdu sepsat porodní plán, seznámím s ním přítele :D a doufám, že kdybych byla „K. O“ Tak za to bude přítel bojovat :D

Máš můj obdiv :hug: :hug: :hug:

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 09:55

@Andrea.Tom To právě nevím… měla jsem dělohu na tři kusy a po šestinedělí mě doktorka upozornila na to, že se mi ty stehy trochu rozjely…otěhotnět určitě můžu, jen nevím, jestli miminko udržím… chceme druhý, ale nesmíme ho mít dřív jak 18 měsíců od porodu…prý…pak napíšu další deník :) druhé chceme…přece se o něj nenechám ochudit…už mi vzali dost… plán jsem měla taky a moje asistentka mi ho přinesla orazítkovanej, abych měla potvrzení, že se mnou jednali proti mojí vůli (byla opravdu zlatá) nikdo ho nečetl- a to měli čas. Držim palce, ať máš všechno bez problémů :) dupej a dej za úkol muži ať ječí! :D

 
Marianna2
Kecalka 215 příspěvků 17.03.15 10:04

Pokud se na to cítíš, shromáždi si veškerou dokumentaci a řeš to soudní cestou. Stát se to mně, tak by ti šikovní páni doktoři znali soudní síň lépe, než porodní sál. Je to jen na Tobě, vzhledem k odhadu váhy dítěte měl být proveden CS, věřím, že čas zahojí všechny rány, ale také si myslím, že by měl každý nést následky svých chyb, lékaře nevyjímaje.

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 17.03.15 10:06

@janisha5 Tak naštěstí a někdy i bohužel můj manžel má dost často takovou hubu, že si tam nevidí. Takže věřím, že on bude můj velký ochránce. Ještě, že po tom vyčerpávajícím porodu zařídili prostor k odpočinku, za to mají malé bezvýznamné plus.

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 10:12

@Marianna2 Přesně tohle jsem hlásala u každého podobného deníku, ale teď se na to dívám jinak. Moje zaměstnání mi umožnilo být kolikrát u podobných soudních sporů a jakmile bylo dítě zdravé, vždycky se soud přiklonil k lékařům a já mám prostě strach, že jak jsem si nenechala napsat opravdovou zprávu se vším- budu akorát za blbce…moc mě mrzí že nejsem silnější a nedokážu upozornit na můj příběh ostatní, ale prostě nejsem…máš pravdu, ale já na to nemám…ještě @pajinka256 no já bych si ho klidně zaplatila :D

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 17.03.15 10:19

:hug: :hug: :hug: To je děsné, ještě že jste v už v pořádku. Ale nemyslím, že by komplikace byly vyloženě kvůli velikosti dítěte. Jsem o 8 cm menší, rodila jsem taky dost velké děti a bez jediného škrábnutí. Jinak co se týká tvé výšky - vyšším ženám se líp rodí kvůli tvaru břicha a dělohy, mimčo tam má víc prostoru, jak udělat „sklopku“ a správně se dostat ven. A co se týká těch doktorů, ti snad museli mít všichni 3 promile 8o.

 
Lucyyyyy
Stálice 85 příspěvků 17.03.15 10:21

Je mi ti lito, co jsi prozila. Tecou mi slzy.. Ja mela hrozny porod cisarem protoze Maty byl KP. Sli jsme ve 36+4 pry tam uz neprospival tak ze ho vytahnou driv. Nechala jsem si dat epidural ale bala jsem se abych ti necitila. Anesteziolog me ujistoval ze to nebudu citit. Ale co se stalo citila jsem to jak mi rezou bricho hrozne to stipalo. Rvala jsem ze to citim tak oni ze chvili pockaj a pak zase to samy i nohama jsem hybala. Oni zacali a bylo jim to jedno rvala jsem tam bolesti drtila ruku pritelovi a druhy anesteziolozce ktera mi davala neco do kapacky aby me to utlumilo ale vubec to na me nezabiralo. Bylo to hrozny. Pritel tam chudak brecel do rousky. A ten debilni anesteziolog na me rval ze porod taky boli tak at nervu. Dlouho jsem se z toho vzpamatovavala je to rok a pul a stejne jsem na to jeste nezapomela. Nechapala jsem jak nekdo chce cisare na prani. Az potom jsem vycetla ze to nebylo normalni co jsem zazila.

 
Zidon
Nováček 7 příspěvků 17.03.15 10:29

Ahoj, jsi moc statečna, že jsi takový porod zvládla! Doktoři by zasloužili nakopat do z…ku, za ten jejich přístup! Nechápu, že te při odhadu váhy 4,5kg nechali rodit normalne?!! A výška tady podle mě nehraje roli. (Kamarádky chlapeček měl taky odhad 4,5 a hned ji brali císařem, maly měl nakonec 4,3 :) ) Chtěla bych vidět je nebo kohokoli jiného na tvém miste! Některi by potřebovali proplesknout aby se vzpamatovali. Já jsem taky hrozna cíťa a porodu se bála a nakonec sem rodila 8 dní před termínem naplánovanou sekcí kvůli preeklampsii. Hlavně, že to dobře dopadlo a jste oba živi a zdraví!! Preju už jen to nejlepší :palec:

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 17.03.15 10:29

@janisha5 Tak toho bych se snad ani nebála :D že by můj chlap po nich nejel jak po uzeném :D to on hodně dobře umí :D sama mám z něj někdy respect :D:D :D Spíš si říkám :D aby se tam nesložil :D až to uvidí :D Není žádná měkkota sice :D ale jak jsem mu povídala co je Epi-no :D tak mi řekl v polovině vysvětlování: „Jestli se mnou chceš mít ještě někdy sex, tak prosím nepokračuj..“ :D:D :D:D :D takže :D nevím jak dá tohle :D

 
Hadumi
Extra třída :D 11599 příspěvků 17.03.15 10:39

A to jsem příště chtěla rodit ve FN v Plzni :roll:, poprvé jsem byla celkem spokojená, na druhou stranu vím, co dr. dovolím a co ne.

 
LadyPet
Závislačka 3947 příspěvků 17.03.15 10:47

Jsem teprve ve 4 měsíci a porod za dlouho, ale moc ti děkuji za tenhle deníček, protože už teď se rozhoduji, kde přivítám naše miminko na svět a FN Plzeň byla jednou z nich, po tvojí zkušenosti přes ní dělám velký červený křížek, úplně mě rozplakalo, co jsi zažila a jsi pro mě hrdinka, že jsi to zvládla.. Přeji hlavně zdravíčko a už jen to hezké :hug:

 
variska
Zasloužilá kecalka 787 příspěvků 17.03.15 10:51

@Lucyyyyy No tak to máme stejný zážitek, až na to, že když jsem já začala řvát fakt už nepříčetně tak mě uspali, vzbudila jsem se při šití, ale to už jsem se kousla že vydržím.

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 11:11

@Andrea.Tom no můj muž není takový rváč, ale zastane se, jenže tahle situace ho totálně rozhodila- říkal mi po porodu, že to na sále vypadalo jak v raslovo cimře v pulp fiction- všude krev a to ještě před porodem…myslel si, že umřu…člověk neví, jak zareaguje, dokud to nezažije… on přimrzl… @Hadumi jo to já jsem byla přesvědčená, že vím taky- jsem dost prořízlá huba a většinou si nenechám nic moc líbit, ale když nemůžeš mluvit, moc toho nezbývá… navíc když ti hrozí se zdravím dítěte…s fn jsou spokojené ty, co rodily přirozeně a bez komplikací, i když jsou na ně taky občas nepříjemné. Ale to člověk nikdy neví, jestli bude mít vše ok…já bych zakázala vyvolávané porody…moje tělo vůbec nespolupracovalo, bylo v křeči a bránilo se… :?

Příspěvek upraven 17.03.15 v 11:15

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 17.03.15 11:14

@Lucyyyyy To je strašný! :hug: :hug: :hug: Ten pocit bezmoci, jako když tě legálně mučí. A jak si se s tím srovnala? Vyhledala si někoho? Mě to pořád každý doporučuje a já váhám… si statečná :kytka:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama