Věty, co neříkat matce po porodu... Nebo možná nikdy

O životě

Vzhledem k tomu, že se okolo mě rodí děti o sto šest, hodně mých kamarádek či příbuzných mají za sebou či před sebou těžké poporodní období. Rozhodla jsem se proto pomoci jejich blízkým a napsat seznam věcí, o kterých před novopečenou matkou nemluvit… Nebo možná o nich nemluvit nikdy.

Bylo to nepříjemné, ale stálo to za to, že?
Tahle věta je podle mě póza, říkají to matky, babičky a tetičky, které tím vyjadřují svůj hrdinský postoj - vyplatí se trpět při porodu pro dítě. Samozřejmě, že ženy bezmezně milují své děti, ale druhý den po porodu si zrovna nejsou jisté, zda by nebylo lepší, ten malý zázrak naklonovat.

Jenom 10 hodin? To je paráda, já rodila 16.
Nevíte, jak porod probíhal. Na což se mimochodem taky nikdy neptejte! Deset hodin urputného strachu o dítě a kontrakcí po minutě je určitě horší než 16 hodin kontrakcí po 20 minutách. Všechno je individuální a jde taky hodně o psychiku, která je po porodu zkrátka nevyrovnaná. Místo vzpomínek na svůj porod nebo na porody vašich kolegyň, přítelkyň či filmového zpracování nejhorších porodů na světě, řekněte novopečené mamince, že jste pyšní, jak to hezky zvládla.

Kdy budete mít druhé?
Někteří lékaři se vyžívají v pokládání této otázky pár minut, maximálně pár hodin, po porodu. Myslím, že by si zasloužili zavěsit za střeva na strom. Pak uvidíme, jestli si to po dvaceti hodinách zopáknou. Na stejnou otázku se často ptají příbuzní. I já jsem se nevědomky občas ptala známých. Když se nám narodil syn, zjistila jsem zásadní věc, nevím, jestli druhé dítě můžeme mít. Nevím, jestli jsem schopná to celé absolvovat znovu. Nevím, jestli zvládnu být doma další tři roky. Nevím, jestli druhé dítě nebude znamenat obětování osobního i profesního života, jestli budeme s mužem šťastní, jako jsme teď, jestli toho na nás nebude moc atd. Tahle otázka, rozvíří milion jiných, nevyřešených otázek, které mohou být bolestné. Už se nikdy nezeptám a vy se taky neptejte!

Vypadáš nejlíp za celý tvůj život.
Po porodu každá žena vypadá nejhůř v životě, teda alespoň si tak připadá. Říkat jí, že dřív vypadala ještě hůř, to není moudré.

Kojíš?
Rozeberme si slovo KOJENÍ - dotaz je cílen na ženina prsa. Zvědavec se táže, zda z matčiných prsou teče mateřské mléko a zda její prso každé tři hodiny cumlá dítě. Nejvtipnější je, když se vás někdo zeptá, jestli kojíte, když držíte skleničku s alkoholem. Je to jakási káravá otázka, po které vždy následuje další. PROČ? Matka má potom pocit, že se musí ospravedlnit větou typu: „Kojila jsem do půl roku a potom mi došlo mléko. Měla jsem psychické problémy. Nechtěla jsem ho kojit do jeho patnácti let..“ Správná odpověď by měla znít: „Ne, jak vidíš, právě teď nekojím.“ Co je komu pro Boha do toho?

Nestresuj se nebo přijdeš o mlíko
Och, děkuji za radu, hned jsem klidnější. :D

Kojení je jediný způsob, jak dobře živit své dítě.
Poučka babiček a biomatek, jenže ono když to nejde, tak to nejde… A když to nejde, má matka nechat dítě vyhladovět jen proto, že kojení je lepší než sunar?

Víš, jaké to má složení?
Nejčastější dotaz biomatek. Koukají se na vás opovržlivě, že krmíte dítě z plastové lahvičky, že používáte jednorázové plenky, že máte hračky, které nejsou označeny BPA Free… Řeknu vám novinku. Matka je člověk, který si zaslouží žít plnohodnotný život, ač své dítě miluje, není povinna mu obětovat každou chvilku volného času. Takže pokud nežehlí, nevyvařuje dudlíky, nepere šest praček denně a nevytírá pětkrát v týdnu, neznamená to, že mateřství fláká, znamená to, že má víc času na sebe, na dítě, na muže a je možná o malinko spokojenější než supermatka. Heslo zní: VŠEHO S MÍROU!

To dítě vůbec nevypadá, jako tvůj manžel
A čí podle vás tedy je? Souseda?

A opravdu ti tam ještě jedno nenechali? Cvičíš?
Jo jo, to je tak jediný, na co má matka po porodu pomyšlení, na sedy/lehy… Na takovou otázku se dá odpovědět pouze větou: „Já zhubnu, ale ty budeš debil napořád!“

Dítě je studený, obleč ho!
A veškeré rady, jak se starat o dítě jsou hodně na hraně bezohlednosti. Matka, zvlášť pokud má první dítko, je velice citlivá, bojí se, že něco dělá špatně a pokud jí to pořád někdo bude říkat, na sebevědomí jí to rozhodně nepřidá. V klidu… Ona své dítě nechce zabít, vlastně jediný úkol, který má, je ho udržet při životě, a proto ho zřejmě nenechá ani umrznout.

Přece sis nemyslela, že se v noci vyspíš? Ó jak jsem moha být tak hloupá a postěžovat si, že jsem se v noci nevyspala. Od doby, co jsem matka, na to totiž nemám nárok a co je horší, ani nemám nárok být bez spánku unavená, protože si za to můžu sama - mám přece dítě.

A to jdeš jako sama? A kde bude dítě?
No přece v Babyboxu! Bylo by na čase trochu se přizpůsobit dnešním zvykům. Manžel je totiž také bytost, která se o dítě dokáže plnohodnotně postarat. Proč by máma nemohla jednou za čas vyrazit do kina, do divadla nebo na párty? Nejsme mrtvé!

No s dovolenou se můžeš na několik let rozloučit, musí ti stačit mateřská.
A to je páni rekreace, že :D. Znám maminky, které létají do USA s novorozenci, znám taky maminky, které nebyly nikde do pěti let dítěte. Každý svého štěstí strůjce, je fajn si najít zlatou střední cestu, která nám bude vyhovovat. Ale není správné připomínat mámě, že se ještě dva roky nevykoupe v moři. Zrovna po porodu má totiž pocit, že dítěti musela obětovat hodně a obětem ještě není zdaleka konec. Samozřejmě, že to udělá a nakonec ráda, ale v ten okamžik jí to zamrzí a vyčítá si to, že jí to zamrzelo. Je to stejné, jako když ukážete na kecky člověka, kterému zrovna amputovali obě nohy a řeknete: „Tohle teď nebudeš potřebovat.“

Konečně se ti někdo věnuje.
Ano, dítě stojí totiž celý týden v koutě a čeká, až přijde návštěva, aby ho na hodinku zabavila a matka se dál mohla šťourat v nose a sledovat telenovely.

Ten pes musí ven!
Protože novorozence patrně přítomnost zvířete zabije. Je totiž pravda, že pes šíří nebezpečné látky vzduchem, které buď zapálí vyvařenou novorozeneckou peřinku, a nebo dítě udusí chlup, který zacpe jeho miniaturní nosní dírku.

Děti přece pláčou
Tato věta rozhodně „vyléčí“ zoufalství, které vzbuzuje pláč dítěte v jeho matce. Já vím, že pláčou, ale stejně mám strach… Protože je všeobecně známo, že novorozenec neumí mluvit a neřekne, co mu chybí a děti opravdu nepláčou, protože jsou spokojené, že…

Tak, co matko/mamino?
Proč to jen zní tak opovržlivě? Mám jméno… Stačilo by mě oslovovat tím, prosím. Říkají vám tak před porodem, říkají vám tak po porodu, říkají vám tak prakticky celou dobu, než dítě doroste do věku, kdy vám tak už říká i ono (to na to má jediné nárok). Ale pravda je, že je to extrémně nepříjemné, protože já jsem toho sedmdesátiletého doktora na příjmu rozhodně neporodila, aby mi mohl říkat MAMiNo!

Jak to, že zrovna takové trdlo jako ty, má dítě?
Páč mě manža zbouchnul. Co jiného na to odpovědět… Novopečeným maminkám to přidává na nejistotě, ostatním to leze na nervy… Vyhněte se tomu.

Co když bude gay nebo lesba?
Zabiju nejdřív sebe a potom to dítě!!! Ne vážně, co byste dělali vy? Já teda nic!

Nemá hlad? Častá otázka prababiček, které vycvičené babičkovskou tendencí být lepší než jakákoliv výkrmna, chtějí dostát své pověsti a vykrmit i pravnouče, které se od ní vrací přejedené, nafouklé a vy vytočená a zmítaná pocitem méněcennosti.

UPOZORNĚNÍ: Berte deníček s nadsázkou, zasmějte se a klidně přihoďte věty, co přiváděly k šílenství vás! Krásný den :)!

Hodnotilo 70 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
lentilka05
Povídálka 45 příspěvků 27.04.15 07:54

Moc hezké, vtipne a pravdive. Nejvíc me pobavil spanek-ty sis jako myslela, ze se vyspíš? Presne! Ne, ja si jen myslela, ze když se me někdo ptá na to, jak se mam, muzu popravde odpovědět, ze nevyspale, ne ze mam byt slunickova a říkat „Mam se skvele, v noci jsem spala tri hodiny, coz je urcite hodně na to, ze mam dite, takže jasam.“:) Me nejvíc dostalo, kdyz jsem si stěžovala, ze kojim co hodinu a kojeni přes hodinu trva, tak mi teta řekla „A od toho jsi na ty mateřský.“ Myslela jsem, ze po ni něco hodim:)

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 27.04.15 10:18

Pěkné a výstižné :D. Až na toho psa, kterého bych doma taky nesnesla,( ale ne kvůli dítěti, ale kvůli sobě), vždycky jsme měli psa na dvorku, tak jinak se všema hláškama souhlasím. A také docela vtipné :potlesk:

 
kjhui
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 27.04.15 10:34

Amen :mrgreen:

 
rokris
Závislačka 3561 příspěvků 27.04.15 10:39

Moc pěkné. A přesně tak to je. :D

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 27.04.15 12:15

Super :lol: :lol: Me to rozesmalo, a skoro ve všech větách se mi vybavil flashback!

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 27.04.15 12:30

Mě dostávalo…
HMMM škoda že to druhé není holka, viď? Tak do třetice?

  • a co s tím mám dělat? vrátit odesilateli? :D
 
jarmilk
Kecalka 446 příspěvků 27.04.15 13:16

Pěkné :mrgreen:
Mě dostala otázka: „proč chceš třetí, když už máš holku i kluka?“

 
borderka
Ukecaná baba ;) 1653 příspěvků 27.04.15 15:20

Úžasně pravdivé :)… Škoda jen, že si to nepřečtou právě ti, co by to nejvíce potřebovali…

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 27.04.15 16:33

Skvělé :) konečně něco veselého :)

Matka je člověk, který si zaslouží žít plnohodnotný život, ač své dítě miluje, není povinna mu obětovat každou chvilku :palec:

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 27.04.15 16:34

@borderka
pravda :)

 
Petttulis
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 27.04.15 17:18

Bože, to je super! Tady je toho škoda, šup s tím na oči široké veřejnosti!!! :pankac:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 27.04.15 20:24

:potlesk: fakt bomba

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 27.04.15 20:27

Jéžiši 8o :mrgreen: Naštěstí jsem dobrou polovinu řečí z deníčku vůbec neslyšela, to až tady valím zraky 8o

 
Divver
Ukecaná baba ;) 1019 příspěvků 28.04.15 10:58

:))))) diky

 
janikac
Povídálka 35 příspěvků 28.04.15 19:26
:palec:
 
mattez
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 28.04.15 20:02

Super :-D presne tak, to sis jako myslela, ze se jeste vyspis? :-) me nejvic nastvala pediatricka kdyz mi rekla, ze moje par mesicni mimi proste NEMUZE mit hlad driv nez po trech hodinach. casto jsem to slysela i od jinejch :?

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 28.04.15 20:40

Ahoj holky, moc děkuju za komentáře…pobavily jste mě :) jen nechápu, proč když jsem deník napsala v sobotu (25.4.) vyšel zde dle údajů 20.4. a tím pádem se nedostal skoro k nikomu… no takhle nám to budou říkat furt :D ale jen se nebojte, já nepolevim… :D Zdrávím a přeji hezký večer :mavam:

 
radúna
Extra třída :D 11310 příspěvků 29.04.15 10:23

@janisha5 :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: Perfektní a zábavné počteníčko :palec:.

Ale na deníček jsem narazila až díky diskuzi, kde se ptáš adminů, proč vyšel pod špatným datem. Zkus napsat adminovi SZ, třeba to opraví.

 
Lumíkovec
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 29.04.15 14:59

Super deníček, moc jsem se pobavila :mrgreen:

 
kacz
Závislačka 4913 příspěvků 29 inzerátů 01.05.15 22:07

Je to přesně tak. O to víc je třeba si vážit lidí, kteří se k takovým trapným kecům nesnižují. Naše sousedka nás třeba vidí, že jedeme domů ve 12:05 a už začne - malej ještě nespí? A už jste po obědě? Tak jsem jí jednou po pravdě řekla, že se jdu teprve podívat do mrazáku, jestli budu mít z čeho ten oběd udělat… už nade mnou asi zlomila hůl a neptá se na nic

Příspěvek upraven 01.05.15 v 22:08

 
svycarka
Kelišová 6837 příspěvků 01.05.15 23:24

Parada!!!

Kdy bude druhe slysim neprijemne casto :jazyk:

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 01.05.15 23:32

@svycarka jak by řekl osel ve večerníčku Matylda (ať zachovám emancipační náladu :D) „IjÁ“ a je to krajně nepříjemné

 
svycarka
Kelišová 6837 příspěvků 01.05.15 23:44

@janisha5 :palec: :mrgreen:

 
Zuzaa
Neúnavná pisatelka 17570 příspěvků 02.05.15 00:36

„Škytá, není jí zima?“ Hyyyyyk.

 
kelinqua
Ukecaná baba ;) 1157 příspěvků 02.05.15 05:23

:palec: :D jsem se pobavila u noseni mrnete s prdikama :zed:

Příspěvek upraven 02.05.15 v 05:29

 
lokynka
Kelišová 5040 příspěvků 1 inzerát 02.05.15 06:46

Mě teda momentálně dostává věty typu „Tak se Vám to konečně povedlo“ jako by snad holky byly méněcenné nebo co

 
modrasek13
Zasloužilá kecalka 881 příspěvků 02.05.15 07:20
:pankac: :lol: :pankac:
 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 02.05.15 07:33
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
:lol: :lol: :lol:
 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 02.05.15 07:47

Parááááádní :potlesk: :potlesk: Mě teda vždycky dostávala věta: „Neboj, na tu bolest zapomeneš!“ NEvím, jak vy, ale já teda nezapomněla ani náhodou :cert:

 
kavulenka
Zasloužilá kecalka 895 příspěvků 02.05.15 07:47

Já nesnášela ahoj mamino…přesně jako bych ztratila svou identitu či osobnost…nemá hlad? a nebo přece sis nemyslela, že se vyspiš…ono je pravda, že od nejbližších jsem se těchto vět nedočkala..spíš takové ty známé co nakukovaly do kočárku..a mě ještě dostávalo a je hodná? jakoby 5denní miminko umělo zlobit :-D vím že to lidé nemyslí zle ale někdy na ránu

 
Billi
Nadpozemská drbna 25189 příspěvků 02.05.15 08:15

Krásný deníček.

Mně nejvíc dostávala hláška na téma, to máte druhého kluka? A co s ním jako budete dělat?
Dáme do babyboxu a uděláme si holčičku?
No a zvlášť otravné sousedne jsem odpověděla, že si pořídíme ještě 9, zapíšeme je do fotbalu a budou nás živit.

Další hláška - teď máte konečně hodné dítě :mrgreen: :zed:

A asi nejvíc „nas-rací“ těsně poporodní hláška je od kamarádek, co by mohly rodit na kšeft a rodí mezi dveřmi porodnice bez šití a bez nástřihu - Ty si ještě nemůžeš sednout? Nesimuluj, tak hrozný porod není. :zed:

 
domca.f.89
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 02.05.15 08:17

Perfektní, dobře jsem se pobavila. Mě třeba doktor ještě po porodu pobavil větou, no čekal jsem, že bude to dítě větší. A řekl to i s vědomím, že se narodil o 3,5týdne dřív. Asi mu 3430g nestačilo do statistik.

 
janisska
Závislačka 3021 příspěvků 02.05.15 08:37

Super, jak kdybych to sepsala já…po prvním porodu už zvažuju, na co s nastávající potažmo novopečenou maminkou mluvit, a je to docela oříšek, protože není mnoho témat, na které s touto osobou zavést řeč, pokud nechci naštvat, poučovat…občas si pohrávám s myšlenkou, že ty nejapné dotazy a komentáře dotyčné oplatím(byla jsem snad první v okolí kdo rodil), ale říkám si, že nejsem mrcha, a tak se ptám, jak se cítí, jak miminko spí, jí, jestli ho nebolí bříško, jak je spokojená s kočárkem, porodnicí, pediatrem apod.
Nesnášela jsem věty typu: „Jééé, ahoj mamino, teda ty máš obrovský břicho!!!“ :pocitac:

 
Laura1010
Zasloužilá kecalka 566 příspěvků 02.05.15 08:47

Super :) Me po prvnim porodu rekl svagr: tak co, bolelo to? :D Tyhle vety po porodu jsou nejvic a s tim kojis kojis kojis me uz taky kazdej stval. :)

 
veeeraf
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 02.05.15 09:00

Mě teda nejvíc vytáčelo A NENI JÍ ZIMA?? a NEMÁ HLAD???

 
ynax
Extra třída :D 13105 příspěvků 02.05.15 09:13

S nadsázkou to beru, ale podle ohlasů bych řekla, že pro ostatní by bylo nejlepší dítě ignorovat, max. prohlásit, že je hezké. Na stesky novomatky, že se nevyspala, raději neříkat nic, i když mám dojem, že ta by se pak cítila uražená, že to nikoho nezajímá. Rady žádné nedávat, protože sice by to pomohlo dítěti i jí, ale snížilo by se jí sebevědomí. A raději se na nic okolo matky i dítěte neptat, ale to si myslím, že by vedlo k dalšímu naštvání matky a větám, ani je nezajímám já, nebo dítě. Třetinu vět jsem nikdy kolem sebe neslyšela. :nevim:

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 02.05.15 09:18

Milý denníček. Ja som napríklad dostala otázku od o 20 rokov staršieho švagra, s ktorým sa vidím len občas: „Tak, aký bol priebeh (akože pôrodu)?“ 8o A ten teda bol úplne iný, aký som si predstavovala. Neznášala som tiež pred pôrodom otázku: „A prečo ideš rodiť tam, a nie tam?“ To som ozaj povinná každému vysvetľovať, že po prvej sekcii chcem rodiť normálne a idem tam, kde mi dajú aspoň šancu? A potom každému oznamovať, či sa podarilo alebo nie? A od švagrovej ženy som sa zase dopočula, že načo som vymýšľala… :pocitac:
Celkovo si myslím, že novej maminky je najlepšie proste sa len opýtať: „Ako sa máš?“ (nie: ako to zvládaš? alebo: ako sa máte? - mama a dieta sú totiž dve odlišné bytosti!)

 
Kačka1212
Kecalka 404 příspěvků 02.05.15 09:40

Toto je úplně přesné :D! Příští měsíc se nám narodí druhé dítě tak jsem si aspoň oživila jaké otázky příjdou :D

 
Lucie.P84
Ukecaná baba ;) 2306 příspěvků 02.05.15 09:43

Pobavilo me to :) Ja mam za 10 dni termin a nejcasteji jsem slysela: „To je skoda, ze je to zase holka, vid?“ Nebo „To sis urcite prala parecek a prd, ze jo?!“ A treti klasika „Tak mozna treti“ A kdyz uz to nedorazi navsteva, tak vnimani prvniho porodu od meho manzela: „Snad to bude zase pohoda a za hodinu bude po vsem“ ( Bolesti jsem mela od pondeli do stredecniho rana, z porodnice me neustale posilali domu, at si dam sprchu, tak jsem se pak bala tam vlastne znova otravovat. Pak uz jsem bolesti ani nebyla schopna dojit k autu a pred porodnici jsem konstatovala, ze dal uz nejdu. Prijali me ve 3 rano a mala se narodila v 6,48. Ta hodina, kterou uvadi muj muz je hodina tlaceni. Ostatni totiz neni porod :)

 
Kačka1212
Kecalka 404 příspěvků 02.05.15 09:49

A mě ještě nehorázně vytáčí: Není manžel zklamaný, že to bude zase holčička :cert: :cert: :cert:? To je na ránu!!! Ne, že by se lidi pta

 
Kačka1212
Kecalka 404 příspěvků 02.05.15 09:49

J

Příspěvek upraven 02.05.15 v 09:51

 
Kačka1212
Kecalka 404 příspěvků 02.05.15 09:51

A mě ještě nehorázně vytáčí: Není manžel zklamaný, že to bude zase holčička :cert: :cert: :cert:? To je na ránu!!!

 
Karleon
Závislačka 4355 příspěvků 02.05.15 10:04

Nemsíš to tak prožívat.

 
Lenka5512
Kecalka 359 příspěvků 42 inzerátů 02.05.15 10:08

Pěkný deníček, pobavila jsem se. A mám taky jednu větu do sbírky: od tchýně jsem nedávno slyšela: " no je vidět, že jsi přibrala, jsi taková kulatější, ale neboj, já to měla taky tak " :mrgreen: Mám 20 dní do termínu, tak doufám, že pak od ní neuslyšim, že i po porodu jsem stále kulatější :)

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 02.05.15 10:25

@evick2 Toto mě vytáčelo do nebes. Soucitný pohled a trapná poznámka o tom, že hlavně že bude zdravá :cert:. Jakokdyby holka byla něco míň. :cert:

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 02.05.15 10:26

@Lenka5512 Tož co na to pár dnů před porodem říct… :nevim: :mrgreen:

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 02.05.15 10:27

Jinak pěkný deníček. :)

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 02.05.15 10:27

Mě jednou dostala kamarádka: „Cože? Tys rodila císařem? To já bych nikdy…“ :D A co jsem měla dělat, když jsem se neotevřela? Nechat dítě teleportovat? :D
Mámin kamarád zas ně mě koukal, jak klukovi dělám UM a vyvalil oči a naprosto vážně povídá: „Ty máš takový kozy a nekojíš? To mi neřikej, že tam nic nemáš.“ A vysvětlujte něco chlapovi. :mrgreen:
Nejvíc mě ale zabila babička: „Vykašli se na tyhle umělý srágory a dej klukovi knedlík se špenátem. Uvidíš, že bude spokojenější.“ Díky babi za radu, ale 2m dítěti dávat knedliky fakt nebudu. :D

Příspěvek upraven 02.05.15 v 11:02

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 02.05.15 10:27

@Kačka1212 Jako u nás :cert:. A je to na ránu :cert:

 
verulicek  02.05.15 10:31

No u nás vedla hláška: škytá - není počůraná? A pak mě vždcky hodilo do vývrtky, když naše babi komentovala vývoj malé…:ona ještě nesedí? No není divu, když ji necháváš v kočárku pořád jen ležet..ona ještě nestojí? A cvičíte to s ní? To ji musíš postavovat… :zed: ale to musí brát člověk s rezervou (je to o dvě generace mimo). Nicméně mě vytáčí i moje mamka, když viděla Attipassy: To bych v životě děcku na nohu nedala, zabije se ti v tom..bude jí v tom zima..má mít pevnou botu :pocitac:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama