Hrdá babička

O životě
  • Ela515
  • 30.06.16

Mami, hlavně prosím tě nevyšiluj, už takhle jsem v háji...! Je druhá polovina září 2015 a má 19,5letá dcera mi právě s pláčem na skypu a v šoku ukazuje fotku se //.


1 komentář


2 komentáře


1 komentář


2 komentáře

Chápu její zmatek – čerstvě na vejšce a vzdálenost od rodiny přes celý oceán.
O tři dny později svírá v ruce první fotku z ultrazvuku, miniaturní tečka a od lékařky ultimátum v podobě týdenního času na rozmyšlenou, zda miminko dostane šanci na život, či skončí potracené.

Denní i noční skype rozhovory s dcerou, cítím její zmatenost a je mi jí zoufale líto. Vím, co cítí, vím, co prožívá, ale nemám jak jí pomoct, tohle rozhodnutí musí udělat jen ona sama, je to její život. Jak moc bych jí chtěla obejmout a říct jí: „Holčičko, to bude dobrý, tohle zvládneme, miluji tě a stojím při tobě bez ohledu na to, jak se rozhodneš.“

Vím, že totéž slyší i od svého přítele. Jsou spolu již takřka 2 roky a mají nádherný vztah! Vím, že by ji neopustil, do ničeho jí ani nenutí, k ničemu jí nepřesvědčuje. Chápe, že tohle rozhodnutí je čistě na ní.

Týden utíká strašně rychle, až moc rychle. A pak přichází sen… nebo vize, říkejte si tomu, jak chcete. Vše kolem zmizí a já před sebou vidím mou dceru o něco starší a vedle ní malá holčička. Možná 3-4letá, s dlouhými copánky a rošťácky se směje. Obraz trvá jen chvilku, ale já vím, že je to moje vnučka.

Jsem si tím jistá, již jednou se mi něco podobného stalo, u mého syna, před genetickým ultrazvukem. Vím, co to znamená, zvedám tedy telefon a volám dceři, co jsem viděla. Dcera se vize chytá jako tonoucí stébla.

„Takže je to holčička!“

O dva dny později od lékařky dostává druhý obrázek z ultrazvuku – tentokrát již i s tlukoucím srdíčkem miminka.

Listopad a prvotrimestrální screening – vše v pořádku, 80% šance na holčičku. Prosinec a genetické testy – vše v pořádku a stále to vypadá na holčičku. Dcera ukončuje semestr na mezinárodní univerzitě v Praze, vyřizuje se studentské vízum pro jejího přítele, sedají do letadla a na Vánoce již sedíme všichni společně u štědrovečer­ního stolu.

Začátek ledna – dcera přechází transferem na naší zdejší universitu, její přítel zde čerstvě začíná. Je to pro něj náročnější, přeci jen jiný jazyk, jiný kraj, ale pere se se vším statečně, klobouk dolů!

Polovina ledna a první návštěva u zdejšího gynekologa. S ohledem na skutečnost, že lékařka v Česku odmítla vydat výsledky genetických testů, jakožto i jakoukoliv gynekologickou zprávu s tvrzením, že „tohle prostě nesmí“, lékař se nemá o co opřít a genetické testy musí znovu opakovat.

O necelé dva týdny později se dozvídáme, že vyšly na jedničku s hvězdičkou, jen dcera je upozorněna, že její RH faktor je negativní a tudíž bude dostávat speciální injekce, které by měly zamezit vytváření protilátek proti miminku. Přesněji, už je měla dostat dřív, ještě v Česku, ale nestalo se tak.

Vrtá mi hlavou, jak je možné, že tento „drobný detail“ o dceřině RH- jí česká lékařka nesdělila, ačkoliv tam měla krevní náběr minimálně 3×! Odpověď pak nacházím na internetu – v Česku se RH- u prvního těhotenství prakticky neřeší s tvrzením, že „se nic neděje, komplikace mohou nastat až u dalších těhotenství“. Jak odlišné informace oproti těm, které lze vyčíst na lékařských US webech.

Únor a 4D ultrazvuk definitivně potvrzuje holčičku.

Březen – dcera slaví 20. narozeniny. Marně na ní hledám bříško – je stále tak miniaturní, stejně drobné, jako je ona sama. Přemýšlím, kde je to malé schované a z čeho vlastně žije, když dcera přibrala od počátku sotva jedno kilo.

Ve 26. týdnu přichází předčasné noční kontrakce. Ačkoliv ráno se zdá vše poklidné a děloha se umoudřuje, nutím dceru k návštěvě gynekologa. Moc se jí nechce, že tam pojede zbytečně, je přeci už v pořádku… V nemocnici ji napojují na alespoň hodinové sledování na monitoru, nicméně již o půl hodiny později se kontrakce ozývají znovu s ještě větší intenzitou než v noci. Dcera si poleží den v nemocnici na kapačkách a monitoru, domů se nechá propustit na vlastní žádost s podmínkou přísného klidového režimu.

Nicméně situace se vůbec nezdá dobrou, miminko je extrémně dole, hlavička naléhá, dceru bolí každý pohyb, krok. Snaží se ležet, odpočívat, do školy se dostavuje jen na testy.
30. týden – opět se ozývají kontrakce i přes přísný klidový režim. Břicho šponuje ve dne, v noci. Nepravidelně, ale mnohokrát za den a poslíčci to nejsou. Paradoxně nyní jsou silnější, když dcera leží. Jakmile stojí, kontrakce mizí.

31. týden a prolaps vaku blan. Vak poklesl do čípku, který je již takřka zcela zaniklý a vak je v něm snadno nahmatatelný. Je nám jasné, že jeho prasknutí je již jen otázkou pár dnů, ne-li hodin. Předčasnému porodu není šance zabránit. Přísný klidový režim nepomáhá a v noci z 11. na 12. dubna v 31+1 tt dochází k odtoku plodové vody. V nemocnici na příjmu dcera dostává injekci steroidů na dozrání plic miminka, kapačku proti případným kontrakcím a antibiotika a přesouvají ji na kliniku s neonatologickou jednotkou.

Druhý den další injekce steroidů. Dcera je nonstop na monitorech, stále silná antibiotika a z postele smí vstát pouze při použití WC. Lékaři stále kontrolují stav plodové vody a srdeční ozvy miminka. O další den později lékaři vysazují magnezium s tím, že pokud se porod rozjede, nebudou tomu již bránit.

31+4 večer se dostavují kontrakce, kolem půlnoci nabírají již na síle, ve 3:30 ráno se lékařům nelíbí srdeční ozvy miminka, zkouší zjistit jeho reakci přes buzzer (přístroj přiložený na břicho, který vydává nepříjemné vibrace a mělo by miminko donutit k jakémukoliv pohybu, pokud je s ním vše v pořádku).

Miminko nereaguje, ozvy hodně špatné, ultrazvuk odpověď nepřináší, lékaři tedy rozhodují o akutním císařském řezu a v pět hodin ráno v 31+5 přichází na svět malá Kaylee s mírami 1,52 kg a 39 cm.

Dcery přítel je na sále a je prvním, kdo ji může sevřít v náručí a přivítat ji na tomto světě. Je krásná, dokonalá, jen maličkatá. Dostává podpůrný kyslík do nosíku a putuje na dopečení do inkubátoru. Hodinu po probrání z narkózy ji konečně může vidět i dcera a pohladit ji po drobounké tvářičce.

O dvě hodiny později malá serve hadičku z nosíku a dá všem najevo, že tenhle nesmysl opravdu nepotřebuje a že dýchá dokonale sama bez jakékoliv podpory.

Lékaři vyslovují podezření na otravu krve, malá dostává velmi silná antibiotika, je potvrzen krevní faktor RH+ (tedy nekompatibilní na maminku) a taktéž přichází silná žloutenka. I přes injekce zřejmě došlo ke smíšení krve matky s krví miminka s opačným RH a začaly se tvořit protilátky proti miminku.

Naštěstí maličká vše zvládá a o život bojuje jako drak. Tři dny po císaři dcera může domů, miminko zůstává na neonatologii. Dceři a jejímu příteli začíná každodenní dojíždění do nemocnice na návštěvy jejich holčičky (1,5-2 h trvá jízda tam, totéž zpátky). Dceři ještě pravidelný maraton s odstříkáváním mateřského mléka. Vše v kombinaci s přednáškami ve škole a závěrečnými testy. Obdivuji je, že to zvládají.

Malá se ukazuje jako neuvěřitelně silná a statečná bojovnice. Dva týdny po narození již pije z flašky jako pravý profesionál, perfektně koordinuje dýchání, sání i polykání. Na váze přibývá ukázkově, sestřičky i lékaři na ni pějí samé chvalozpěvy.

Tři týdny po narození malá Kaylee dosahuje požadované hmotnosti 1800 g a putuje z inkubátoru na postýlku. Přichází první velký test udržení teploty – zvládá ho na výbornou! Následuje car seat test = test, zda miminko zvládá sedět v autosedačce, držet si teplotu a zda mu nekolísá srdeční tep – opět výsledek perfektní.

Mateřinka od maminky bohužel nestačí, je jí nedostatek, na řadu tedy přichází příkrm v podobě umělé výživy a s ním i prvotní zjištění, že malá trpí refluxem. Není to tragédie, refluxem trpí 60 % i donošených dětí, jen u nedoklubíčků se to víc hlídá, protože jim vracející se mlíčko může způsobovat apneu (zástavu dechu). Propuštění domů se tedy odkládá o týden a Kaylee se převádí na speciální mléko určené pro děti s refluxem.

15. května, tedy přesně měsíc po narození a 3 týdny před oficiálním termínem porodu (který měl být 6. 6.), jde Kaylee konečně domů s mírami 2130 g a 43 cm. Ke dni 16. 6. má malá Kaylee již 3700 g a 51 cm.

Konečně jsme kompletní. Kaylee tu má své jedinečné místo a můj nejmladší tří a půlletý syn ji vnímá spíše jako sestru než jako svoji malou neteř.

Jestli jsou dcera s přítelem moc mladí na rodinu? Nemyslím si. Z biologického hlediska mají nejideálnější věk. To jen dnešní doba nás nutí odsouvat mateřství až do chvíle, kdy už může být početí problematické a těhotenství a porod komplikované.

Jsem hrdá babička. Jsem pyšná na mladé, že se k celé situaci postavili tak zodpovědně. Jsem na ně pyšná, že nevolili pohodlí, ale zodpovědnost, a dali šanci miminku. Oba dva svou holčičku neskutečně milují od prvního momentu. Péči o ni poctivě mezi sebe dělí.

Kloubí péči o novorozence se školou, střídají se u ní v mezičase přednášek. Jeden skončí, druhý začíná. Když není jiná možnost, hlídáme my ostatní a logicky pomáháme i finančně. Jsme rodina a od toho rodina je – aby drželi pospolu v časech dobrých i zlých.

Malá Kaylee je obklopena láskou a dokonalou péčí. Má milující rodiče, a i když z pohledu někoho mohla přijít „moc brzy, neplánovaně, nečekaně, nezodpovědně“… já tvrdím opak. Přišla přesně tak, jak přijít měla. Je tady, krásná zdravá holčička, moje maličká velká vnučka – bojovnice. <3

Hodnotilo 62 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kattulda001
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 30.06.16 00:48

Prijemna zmena precist si porodni denicek psany nekym jinym :palec: tim spis kdyz sama mam pulrocni nedonošeňatka :) jen tedy me krevni skupinu a RH faktor zjistovali hned na zacatku tehotenstvi.
Hodne stesti do zivota male Kaylee :*

 
marg
Ukecaná baba ;) 1672 příspěvků 30.06.16 01:17

Podle te posledni fotky by mohli vyrabet panenky miminka.
Jinak jednim dechem precteno, moc dobre napsane.
A krasne jmeno Kaylee.
Preji hodne stesti a zdravi.

 
Jahudka82
Zasloužilá kecalka 824 příspěvků 30.06.16 01:24

Krásný denicek a prijemne netypicky z pohledu babičky, hezky se to četlo, i díky ohromně pozitivnímu přístupu!;-) Dcera ma štěstí ze ma takovou podporu maminky, zvlášť když ma ještě tak malého brasku! To tedy klobouk dolů ze vlastně zvladate roli maminky skolkoveho dítěte a babičky hlídající miminko - vnučku! Velika gratulace i její mamince, taky dobra že ještě k tomu stíhá školu! Zijete tedy v USA a přítel dcery je odkud? Jen tak se ptam ze zvědavosti a pro upřesnění, možná nejsem jediná kdo to nevycetl z denicku i kdyz to není az tak podstatné;-) Důležité je ze to obě holky zvládly a ted už bude vše OK a určite si budete moct malou všichni užívat a radovat se z ní :D Ale ten přístup české dr.mi přijde trochu jako natruc, ale neměla by si svoje osobní zklamání z toho ze její klientka jde ke konkurenci, vybíjet na té mamince která ma toho v tehu už tak dost, nedejboze aby to odneslo i to mimi! Já jsem totiž taky RH minus a otec mého dítěte + a protilátky mi pichli už v 1.tehotenstvi,2 krat! Právě prý proto aby nebyl problem u dalšího! A dokonce jsem injekci na RH protilátky dostala i po nedávnem spont. potratu v 6.nebo 7.tt! Ale malá určitě vše dožene kdyz je taková sikula!;) (edit preklepu nedavajiciho smysl)

Příspěvek upraven 30.06.16 v 09:07

 
Frnda
Ukecaná baba ;) 1965 příspěvků 30.06.16 05:51

Holčička je moc šikovná a krásně zvládla brzký příchod na svět. Taky má skvělou babičku, kterou jí můžou závidět. Všechno nejlepší Kaylee do života. :kytka:

 
Ukulina
Extra třída :D 13837 příspěvků 30.06.16 07:32

Malé zdraví a šťestí do života! :kytka:
Dcera s ní nemohla v nemocnici zůstat?

 
Majdina82
Ukecaná baba ;) 2444 příspěvků 30.06.16 08:10

Moc pěkný deníček s dobrým koncem. Ať vám malá dělá již jen samou radost :kytka:
Jen nesouhlasím s informací o krevní skupině. Jsem nyní ve 22. tt a krevní skupinu si doktorka ověřovala již v 8. tt, i když jsem jí věděla. Mám ji napsanou v těhotenské průkazce. Jedná se u mě o první těhotenství.

Příspěvek upraven 30.06.16 v 08:10

 
belladonna
Ukecaná baba ;) 1640 příspěvků 30.06.16 08:34

Krásný deníček. Holčička je moc šikovná, že dýchala hned na začátku bez podpory. Dokážu se vžít do pocitů vaší dcery. Ani ne před půl rokem se mi narodil o tři týdny zralejší, ale ještě menší syn. Za obrovskou výhodu považuji, že jsem mohla být na oddělení ten měsíc s ním. Bylo to neskutečně psychicky náročné, zvládat tohle ve dvaceti, klobouk dolů před vaší dcerou. Užívejte si rodinku a miminko. :srdce:

 
marketa0211
Zasloužilá kecalka 862 příspěvků 30.06.16 08:36

Moc pěkný deníček. Já sama jsem otěhotněla v 18ti a moje mamka tak byla ve 40ti šťastnou babičkou :) Před rokem k nám přibyla i holčička. Nemám ráda otázky typu „A to ti nevadí, že sis nic neužila?“Nebo jak jsou ty mladý nezodpovědný, když sami nic nemají…Mám všechno. Dvě zdravé děti, partnera, milovanou maminku. Teď kupujeme pozemek a začínáme budovat náš sen. :srdce: Takže i Vaší dceři přeji jen to nejlepší. Ať jsou s holčičkou šťastná rodinka. Protože všechno jde, když se chce. :hug:

 
Cricry
Kecalka 487 příspěvků 30.06.16 09:02

Pekny denicek, ctivy, gratuluji k vnucce! Jen mam potrebu podotknout, ze ohledne imunizace rodicek sirite trochu paniku.Sama jsem Rh mínusi obe moje deti jsou Rh plus po otci. V CR je zena pravidelne sledovana na pripadnou pritomnost protilatek a imunizacni injekci dostane pouze v oduvodnenem pripade. A samozrejme po porodu, kdy se smisi obe krevni skupiny (po vysetreni KS miminka), event.po potratu. Tento postup byl v CR vzdy povazovan v praxi za dostacujici. A podotykam, ze mame jednu z nejlepsich prenatalnich a neonatalnich peci na svete. Tudiz potize vasi dcery s nejvetsi pravdepodobnosti s rozdilnym Rh faktorem vubec nesouvisi. Ale pravdou je, ze v soucasne dobe je i u nas trendem imunizacni injekce preventivni v prubehu tehotenstvi (v podstate na zaklade disertace jednoho pana docenta).Ale ne vsechny pojišťovny ji zatim hradi. Jinak ja osobne jsem dostala celkem dve imunizacni injekce a to az po porodech, kdy byla prokazana u deti nekompatibilni KS. Bezproblemova tehotenstvi, porody v terminu a pouze 1.syn mel velmi slabou zloutenku.

Příspěvek upraven 30.06.16 v 09:13

 
Misel02
Závislačka 4331 příspěvků 30.06.16 09:09

Moc gratuluji babičko a moc krásný deníček já jsem rodila synka ve 22letech a druhé porodím ted ve 24letech :-) myslím že je to optimální věk :hug: ještě jendou moc gratuluji :kytka:

 
Luss.r.m.
Zasloužilá kecalka 645 příspěvků 7 inzerátů 30.06.16 09:14

Krasny denicek, uplne me dojal. Jste uzasna rodinka a mladi to zvladaji skvele. A mala Kaylee je moooc krasna a sikovna holcicka urcite mela Tu nejlepsi peci :) ja mam 22 a mam Doma 2,5 leteho syna a dceru pul roku. Pozdravujte dceru ze ji moc drzim palce at vse zvlada tak jak si predstavuje :hug: Je skvele ze vas ma kolem sebe kdykoli potrebuje :-)

 
Basterao
Ukecaná baba ;) 2150 příspěvků 30.06.16 10:15

Krásný deníček! Hodně štěstí malé Kaylee, má kolem sebe úžasnou rodinu a báječnou babičku! :kytka:

 
Jitusee
Extra třída :D 10210 příspěvků 30.06.16 10:15

Deníček krasne nasákl láskou, moc hezky se mi četl :srdce:

 
Taka
Kecalka 494 příspěvků 30.06.16 10:50

Vy musíte být neskutečně silná žena a úžasná maminka, babička, tchyně… Takové lásky z toho čiší. Máte můj velký obdiv :kytka:

Deníček mě úplně rozněžnil a vnesl trochu radosti do mého hektického dne, děkuji ;)

Kaylee je nádherná malá velká bojovnice a má velké štěstí, že se narodila mezi tak skvělé lidi. Ať dělá jenom radost :srdce:

 
Atomovka3
Ukecaná baba ;) 1134 příspěvků 30.06.16 10:52

To je tak hezký deníček :srdce:

 
Kajule21
Závislačka 3236 příspěvků 30.06.16 11:28

Krásně napsané a doufám, že se můžeme těšit na pokračování, jak se malé Kaylee daří? :) Holkám přeji moc zdravíčka, hlavně malé Kaylee a rodičům i nadále nádherný vztah a štěstí :mavam:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29742 příspěvků 8 inzerátů 30.06.16 11:29

:kytka: Sladký deníček, skoro jako pohádka…

 
dadulam
Kecalka 368 příspěvků 30.06.16 12:12

Krásný deníček. Přeji malé Kaylee hodně štěstí a hlavně zdravíčko. :) Také jsem měla nedonošené miminko a teď je z něj 7 letý klučina. Tyto děti jsou velcí bojovníci. Tak ať jste všichni šťastní.
A ještě bych chtěla napsat, že ta poslední fotka je moc hezká, opravdu pěkná rodinka. :srdce:

 
dadulam
Kecalka 368 příspěvků 30.06.16 12:13

Tak oprava ta fotka třetí od spodu. :D

 
mayecka
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 30.06.16 12:37

Klobouk dolu jste super babicka. :srdce: Mnoho stesticka cele rodince

 
freeport
Zasloužilá kecalka 581 příspěvků 30.06.16 12:42

Krásně napsané, gratuluji, babičko!

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 30.06.16 14:28

Deníček psala zdravotní sestra/doktorka? Dala bych za to ruku do ohně, je to jako bych si četla spíš lékařskou zprávu než deníček :P dcera předpokládám rodila v US (po císaři tady přece není běžné jít za 3 dny domů). Gratuluji k vnučce a věšteckým schopnostem :mrgreen:

 
ThinkPositively
Kecalka 288 příspěvků 30.06.16 14:35

Moc dekuju!! Je prekrasne tohle cist. Konecne nazor, ze i mlada maminka muze byt take miluji zodpovednou matkou. Pribeh me vzal, mozna proto, ze se mi syn narodil take v 18 letech… Dekuji, ze jste tak skvela milujici a rozumna babicka, ktera nestrasila tim, ze mladym zivot konci. On totiz timto krasnym zrozenim teprve zacina… A je uzasny! Preji moc stesti a malinke hlavne zdravi, silu, lasku… :) dekuji :)

 
Kiara28
Závislačka 4536 příspěvků 30.06.16 14:43

Krasne napsane. :potlesk: Trosku mi to pripomelo muj porod, kontrakce od 19tt, pak chvili klid a od 26tt zhorseni a 5 tydnu v nemocnici. Syn se nastesti nakonec narodil v terminu. I kdyz jsem mela kontrakce denne nekolik mesicu. Stalo to ale za to. Odmena byla sladka. Nechtela bych zazit to odlouceni na zacatku, odstrikani a strach kazdy den co bude.. krasne jste to zvladli a jste uzasna babicka, ze dceru tak milujete a podporujete. Ano o tom je rodina. Posledne jsem tady cetla, jak se vratila holka z porodnice a jeji matka od ni tahala prachy na cigara a ani se nepodivala cely den na miminko :poblion: Proto moc dekuji za Vas krasny dennik. :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :potlesk: :dance:

 
Kiara28
Závislačka 4536 příspěvků 30.06.16 14:47

Jeste jsem si vzpomela, ze v noc, kdy jsem objevila // se mi zdalo, ze se mi narodilo malinke miminko, drzela jsem ho ve dlanich, nadherny chlapecek, jen miniaturny, asi 10 cm. Tak jsem se hrozne lekla v tom 19tt kdy mi zacli kontrakce, ze to nedopadne. Tak nastesti, mne se sen nesplnil a syn mel po porodu necele 4 kg. :lol:

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1528 příspěvků 30.06.16 15:17

Moc krásné. Maličké hodnê štěstí, zdraví. Moje dcera taky tak volila, byla sotva osmnáctiletá. Slíbila jsem jí pomoc, taky porodila holčičku, všechno bylo fajn. Před 4 lety ale zemřela. A já dnes blahořečím tomu rozhodnutí dítê si ponechat. Neměla bych dnes pro koho žít.

 
malaslecna
Kecalka 131 příspěvků 30.06.16 15:19

Jejdanánku, až slza mi ukápla, moc krásně popsáno a všem a hlavně maličké princezně přeji moc zdravíčka! :srdce:

 
sunshinegirl  30.06.16 17:06

Deníček je moc hezký. Jen nechápu, proč se dělá z toho, že skoro 20ti letá holka otěhotní taková zajímavost. Dřív to bylo běžné a připadá mi to tak i v pořádku. Je to dospělá ženská, tak co. Pro mne je to stejné, jako když otěhotní pětadvacetiletá, takže nic zvláštního ani zajímavého. Přesto jsem si z deníčku něco vzala a to to, že existují i hodné mámy, z kterých prostě láska stříká na všechny strany. A to je fajn.

 
alena36
Ukecaná baba ;) 1264 příspěvků 1 inzerát 30.06.16 19:03

Tak to palec nahoru. Moje tchýně měla švagra v 17 a taky z něj vychovala slušného člověka a s tchánem jsou manželé již 50 let.
Ať se mladé rodině jen a jen daří

 
A666
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 30.06.16 20:39

@Cricry
Souhlasím, tak mi dnešní trend dávat injekce radši všem přijde nic moc - lepší je těhotnou hlídat a zasáhnout v odůvodněném případě. Moje mamka měla to samé (Rh negativní, otec Rh pozitivní, děti pozitivní) a se mnou jako prvorozenou nebyl problém. Jen tehdy v 80.letech nedostala imunizační injekci a brácha už se na zákaldě pečlivého dozoru musel narodit dřív cca o měsíc, aby neměl zničenou krev…
Máme v naší a manželově rodině několik takových případů a vždy bylo 1.dítě ok, problémy nastávaly až u dalších (v minulsoti, kdy nedocházelo k aplikaci imunizačních injekcí).
Jinak stejně tak na základě jedné dizertace mamka nedostala injekci v 80.letech, neb si pan docent razil teorii, že por ženy s KS 0 to nepaltí a injekce není třeba…
P. S. problémy s nekompatibilním Rh faktorem se projevují až po porodu, kdy protilátky z krve matky rozkládají krev dítěte s Rh pozitivním faktorem. Dokud jsou matka s dítětem spojení, většinou je vše v pořádku, k problému dochází až po oddělení… Takže s emi taky nezdá, že by hlavním problémem byla Rh nekompatibilita (kor u 1.dítěte)

 
Moniiska
Nováček 5 příspěvků 30.06.16 21:33

Krásný příběh, moc vás všechny obdivuji. Hlavně rodiče a vůbec si nemyslím, že jsou mladí na miminko. Ba naopak. Fandím jim, jak skvěle všechno zvládají a malé prdelce přeji jenom to nejlepší do života. :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :* :* :*

 
Ela515  01.07.16 02:05

Děkuji všem za hezké reakce :srdce:

@Jahudka82 Dcery přítel je taktéž původně Čech.
@Ukulina Nemohla. Tady se pouští poměrně brzy, po císaři 3. den, po nekomplikovaném porodu ten samý den, případně druhý den.
@Majdina82 Majdi, doktorka musela vědět, jakou krevní skupinu má moje dcera. Ale prostě jí to nesdělila, ani RH- nezapsala do průkazky. Průkazka připutovala sem spolu s dcerou, ale kromě stáří těhotenství tam defacto není nic. Já jsem přitom měla při prvních třech těhotenstvích ještě v ČR RH faktor a krevní skupinu jako takovou vždy zapsanou na průkazce na první straně nahoře, ale dcery lékařka tohle prostě neudělala, ani dceři nesdělila, že má RH-.
@marketa0211 Krásně vystižené, děkuji :)
@Cricry, @A666 Nekompatibila s matčiným RH- faktorem a následky z toho vyplývající byly několikrát zmíněny přímo v lékařské zprávě, kterou dcera obdržela po propuštění malé pro pediatra. Já vím - taky jsem četla, že RH- se v Česku u prvního těhotenství mnohdy bagatelizuje. US lékařské weby se k tomuto tématu vyjadřují hodně jinak a pro ně je to indikace k injekcím již v rannějším stadiu těhotenství. Ostatně, i tady na emiminu byl před časem deníček o tom, jak miminku několikrát museli měnit krev přes pupečník ještě v průběhu těhotenství právě kvůli vytvářeným protilátkám proti němu. A na jedné diskusi zde na emiminu, která se týkala nutnosti či nenutnosti těchto injekcí u prvního těhotenství, jedna maminka uvedla svůj příběh a chlapeček tam zmíněný byl již několikaměsíční, přesto stále bojoval s následky, které tyto protilátky napáchaly. Takže ano, u někoho první těhotenství může proběhnout hladce, bez komplikací a bez injekcí, u jiného budou zapotřebí od samého počátku, protože tělo „vetřelce“ detekuje extrémně rychle. Kolik žen, tolik možností.
@Luss.r.m. Děkuji, ráda vyřídím :)
@Kajule21 Budu o tom přemýšlet.. možná za pár měsíců, až maličká zase trochu povyroste, ať mám o čem psát :)
@reinkarnace Opravdu ve zdravotnictví nepracuji, není to můj obor ;)
@sunshinegirl Tohle je problém dnešní doby. Dřív těhotenství v tomto věku bylo opravdu naprosto normální. Dnes když i tady na emiminu napíše 18-20iletá holčina, že je těhotná, sesypou se na ní někteří jak supy a klofají a klofají. Ostatně, i naši někteří vzdálenější příbuzní zareagovali podobně - „jste mladí a uvrtáte se do dítěte, jste se snad zbláznili, ničíte si život, potrat je nejlepší řešení, je TO jen shluk buněk, nebuďte blbý…“ : :cert:

Příspěvek upraven 01.07.16 v 03:09

 
Majdina82
Ukecaná baba ;) 2444 příspěvků 01.07.16 09:54

@Ela515 Já to chápu, že to doktorka s tou krevní skupinou u tvojí dcery podcenila a moc mě to mrzí. Jen jsem chtěla říct, že to není případ ČR, ale spíš té její doktorky.

 
Andrejka84
Ukecaná baba ;) 1261 příspěvků 01.07.16 12:53

Moc krásný deníček :srdce: gratuluji ke krásné vnučce a přeji hodně zdraví a štěstí do života :hug: :kytka:

 
medunka23
Kelišová 5893 příspěvků 1 inzerát 01.07.16 12:53

Krásný deníček, nicméně opravdu se v případě RH faktoru musím širší české lékařské komunity zastat, já jsem RH- a u prvního těhotenství ve 28tt injekce a po porodu taky a teď opět.
Spíš mi přijde vzhledem k neochotě vydat záznamy z vyšetřeních, že bývalá lékařka dcery měla jiný problém, nejspíš by asi měla dcera běhání stím ty zprávy certifikovaně nechat přeložit, ale to je asi to nejmenší.
Jinak bych řekla, že možná i to nevydání zpráv, bylo bohužel i věkem dcery, přeci jen, každá když se podíváme zpět, tak prostě v 19ti letech se člověk nedokázal za určité věci vůči „autoritám“ vymezit a třeba já stím mám občas problém i v mých 35 letech. Ale zkušenostma je to lepší a lepší.
Hodně zdraví a hlavně ať je holčička zdravá

 
heřmánková
Povídálka 46 příspěvků 02.07.16 00:01

Hodně zdraví a štěstí na cestě životem :kytka: Škoda, že tak skvělá babička má vnučku a dceru tak daleko, vím jaké to je

Příspěvek upraven 02.07.16 v 00:04

 
Ela515  02.07.16 01:07

@heřmánková
Nene, jsme tady všichni pospolu. Dcera se v prosinci (tedy v době, kdy to ještě šlo, v pokročilejším stadiu těhotenství by to již byl neřešitelný problém) i s přítelem vrátila zpátky k nám do US a malá se tady pak i narodila.

 
heřmánková
Povídálka 46 příspěvků 02.07.16 01:34

@Ela515

to jsem ráda a tiše závidím :srdce: já mám obě děti daleko, už se sem nikdy nevrátí. Sama víte jak je smutno. Jezdím za nimi, ale pár týdnů mě nenahradí nikdy to, co bych prožila za radost, kdyby tady byly.
Přeji hodně radosti :kytka:

 
tynaterezka
Závislačka 2842 příspěvků 02.07.16 08:59

@medunka23 tak takovou blbost jsem neslysela, ze kvu! i veku nebudou uvadet udaje ci nevydaji dulezite informace!!!ja mam dceru v 19 a nikdo me nesoudil a vzdy jsem mela vse racnd zapsane a vzdy jsem mela papiry u sebe aby na pohotovosti vedeli co semnou..

 
medunka23
Kelišová 5893 příspěvků 1 inzerát 02.07.16 11:54

@tynaterezka pokud koukám dobře, tvojí dceři je rok, to ještě patříš do skupiny, kdy se většinou lidé neozvou a některé věci si nevydupou, uvidíš, že za takových 10let s odstupem bys některé věci řešila úplně jinak. Ale prostě ktomu musí člověk dozrát životníma zkušenostma, já věřím, že kdyby se jednalo o člověka který je dejmetomu o deset let starší, jednal by průrazněji(čímž tedy absolutně neodsuzuju ženy které mají v 19ti dítě, já v 19ti měla naprosto jiné priority a celkem smekám, že to dáváte) Jsou to ty nepřenositelné zkušenosti které si člověk musí odžít, ty se nenaučíš.
Nicméně lékařka byla opravdu na pěst

 
tynaterezka
Závislačka 2842 příspěvků 02.07.16 14:20

@medunka23 tak za prve je to kluk je to modry ;-) ale ok a nemusim tu mit vsechny deti :-) mam uz tri a jedno z nich uz je 7lete..v poradku dnes je blby tlak ze ;-)

 
tynaterezka
Závislačka 2842 příspěvků 02.07.16 14:26

@medunka23 a po 7mi letech to vidim stejne.

 
Minnies91  02.07.16 15:16

Gratuluji, udělala velmi dobře. Je hezké že se najde i hodná maminka..Já bych si dítě nechala i v 15..a pokud moje dcera přijde že je těhotná…pomužu ji!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama