Látkovky versus pampersky

Rodičovství

Nepatřím mezi přírodní matky, nepraktikuji bezplenkovou metodu (i když jsem o ní dost četla), nechodím na kurzy znakování pro kojence, dokonce ani na mimi plavání. Jsem úplně obyčejná máma. Přesto mě něco zaujalo ještě než se malej narodil – látkovky.

Měli jsme měsíc před naším dnem D, nikoli porodem, ten přišel o 4 měsíce později, ale před svatbou, když se nás známí ptali, co chceme jako dar, moje odpověď byla látkové pleny! Ještě dnes si pamatuji ty zděšené pohledy, soucitné výrazy ve tváři, kdy si asi říkali: chudák malá, to těhotenství jí dává zabrat. Ale já si trvala na svém. Byla jsem látkovkami přímo posedlá.

Je fakt, že mi chvíli trvalo, než jsem se naučila látkovkový slang viz – svrchňáčky, snapka, separačka, kalhotkovka, vlňáčky, bambusky, pulky, all in one-ky, kapsovky, vkládačky a jiné. Ale zvládla jsem to a již před příchodem Kubíka byla zásoba hotová. Věděla jsem, že látkovky budu prokládat pamperskama, ale na látkování jsem se těšila. Ty barevné, chlupaté, huňaté plenečky se přeci nemůžou vyrovnat těm ošklivým papírovým.

Druhý den D přišel a já se těšila domů na „ty správné pleny“. Kdo četl můj deníček o kojení, ví, že po návratu domů byly myšlenky úplně jinde, než jak začít látkovat. A tak uběhl měsíc, dva, až jsem je konečně začala zkoušet. Jo, bavilo mě to. Dokonce mě bavilo i je prát a věšet na sušák a skládat do hromádek. Používala jsem tak průměrně jednu denně (měla jsem jich málo), takže proto mě to asi bavilo :-) ALL in one jsme neměli, ty na nás byly dost drahé, takže jsme balili, nebo dávali kalhotkovou plenu a svrchňáčky.

No nicméně jak šel čas, Kubík začal být živější a živější a kolem 5. měsíce jsem byla ráda, že jsem mu nandala pampersku, natož látkovku. A to musím říct, že Kubík je čurací chlapeček, u něhož bylo nutné látkovky měnit každou hodinu. A bylo to horší a horší, Kubík se mele, přetáčí, sedá si, zvedá se atd. atd., prostě dělá vše proto, abych ho nemohla přebalit, a tak jsem zjistila, že bohužel mé oblíbené barevné hromádky jsou již týdny stále stejně srovnané, nepoužité. Až jsem je holky (jako ty pleny) minulý týden prodala, jak těžce jsem se s nimi loučila. Ale jinak to prostě nešlo.

A tak zde je můj konec látkování, i přes velkou snahu jsme látkovali cca 3 měsíce. Teď už jedině papírovka a i to je fuška, ale zvládáme to a těšíme se na nočník, tedy alespoň já :-) Kubík ho má zatím jako domeček pro zvířátka.

Hodnotilo 14 lidí. Score 2.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 28.08.12 12:11

Já látkuju naší malou už deset měsíců a baví mě to. Sice se u toho taky mele, ale stačí trošku přidržet a rychle nandat plenku - myslím, že to zvládám stejně rychle jako by mi trvalo nandání pampersky.
Dokonce teď nechce kakat a čůrat do plenek a tak když to chytnu, pomalu přecházíme na bezplenkovku. (a to jsem o tom nic nečetla, prostě to přišlo).
Přebaluju častěji, to je fakt.
Každý má tu cestu ale holt jinou…
Přeju hezké dny a Kubíkovi co nejrychlejší přechod na nočník:)

 
Evelina31
Kecalka 435 příspěvků 28.08.12 12:14

Ja si taky myslela, ze na latkove trebas jednou prejdeme, ale ted uz vidim ( dceri je pet mesicu), ze ze me navzdy bude totalne neekoligicka pamperskova mama :lol:

 
Billi
Nadpozemská drbna 25267 příspěvků 28.08.12 12:16

Přiznám se, že mi to připomíná mě. Ale my nakonec všechno překonali (hlavní problém byl moje lenost a opakované osypání dítěte) a teď látkujeme. Nepřijde mi to o tolik jiné ho nacpat do papíru nebo do látky. Oboje je hukot :lol:
Naštěstí my máme tu možnost výběru, kterou naše mámy neměly :palec:

 
andrea222
Kecalka 179 příspěvků 28.08.12 12:31

Dobrý den,
musím souhlasit, že jsem byla stejně natěšená jako vy…a dopadlo to stejně. Už v těhotenství jsem chtěla nakoupit velkou sadu all in one, jsou opravdu krásné. Teď jsem ráda, že jsem zakoupila jednu na vyzkoušení. Synovi byly tak 2 měsíce a já si řekla, že už je čas to zkusit. Zabalila jsem mu prdelku do látkové plenky a spokojeně jsme se vydali na procházku…malinký krásně spinkal až najednou se vzbudil a začal neutěšeně plakat, v tu dobu nás trápily prdíky tak jsem zprvu myslela na to, ale byl to jiný pláč a já nevěděla co se děje. Napapaný byl, odříhnul si taky hezky. Nezbylo mi nic jiného než spěchat domů…doma jsem ho hned rozbalila a věděla jsem, plenka byla dost počůraná a hlavně dost studená! :| to bylo to co se mu nelíbilo a dával to jasně najevo, v tu dobu bylo venku ještě chladno, takže o nějakém přebalování venku to nemohla být řeč. Dala jsem mu tedy suchou jenorázovku a byl spokojen. Od té doby jsem mu ji nedala a pochopitelně nekoupila jiné. Mrzí mne to, ale ta zkušenost byla příšerná, možná mám jen citlivého chlapečka co by si cinknul a museli bychom přebalovat a to si také neumím představit, škoda, ale u nás vyhrála praktičnost a spokojené miminko, možná látkovky vedou k tomu, že se maminky rychleji snaží naučit děťátko na nočník, respektive i děti mají sami snahu dříve, když je jim to více nepříjemné než u papírových, my jsme to prozatím vzdali, ale třeba ne, zkusím to znovu :kytka:

 
nepřihlášená mati  28.08.12 12:53

:) každému nesednou aneb správné jsou ty co vyhovují matce i miminku :pankac:

u nás byl začátek stejný, ale od 2. měs. jedem plne v látce a jednorázovku jsem od té doby neviděla a radši nemluvím kolik jsem za látku už dala :mrgreen: ale co za jednorázovky bych už dala za pár měsíců stejnou částku kdby jsme jeli v nich..

@andrea222 některm dětem pomůžou kvalitní separační pleny, ale já jsem si je nikdy neoblíbila :nevim:

 
nepřihlášená mati  28.08.12 12:57

@Billi :pankac: už často přebaluju ve stoje a to má to moje šídlo mělo teprv 9 měs., nechci vidět jak to přebalování bude vypadat dál :mrgreen:

 
Billi
Nadpozemská drbna 25267 příspěvků 28.08.12 12:59

Mati, taky mám 9 měsíčního a ve stoje už ho to neba :lol: (to šlo mezi 7. a 8. měsícem). Takže klíče do ruky, položit na připravenou plínu a vše v rychlosti blesku…

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 28.08.12 13:08

@andrea222 Nám pomohly ty separační plínky. Zkus znova, v pohodlí domova, beze stresu a třeba to půjde, uvidíš:)

 
nepřihlášená mati  28.08.12 13:11

:mrgreen: na posteli ho momentálně zabavuju lechtáním :mrgreen:

 
lenkabu
Extra třída :D 13741 příspěvků 28.08.12 13:44

Ahoj:)

Mně se látkování moc líbí když ho dělá někdo jiný, takže tě naprosto chápu:)

 
andrea222
Kecalka 179 příspěvků 28.08.12 13:48

Díky za rady, to mám tu separačku vložit ještě do plenky? aby zadeček nebyl v mokrém? jsou nám 4m a je teď nějak nevrlý, tak snad ho to nenaštve ještě víc :D

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 28.08.12 13:57

@andrea222 Já používám tyto http://www.ekopleny.cz/…l155155.html - vloží se do plenky úplně nahoru jako poslední vrstva, která je v kontaktu se zadečkem…

 
ŠáruušN  28.08.12 14:17

Tak já jsem začala látkovat až se třetím dítětem, a to až když mu byly tři měsíce. Prošla jsem si různými krizemi, kdy jsem to chtěla vzdát (opruzeniny, exém kvůli přepírání pokaděných plen v ruce, nevypratelné fleky…), ale přesto jsem to nevzdala, malému už bude 10 měsíců a momentálně je to pohoda. Samozřejmě že se dítě mele, to je úplně normální. S tím si musí člověk poradit. Třeba umístěním zajímavých obrázků a předmětů nad přebalovák, nebo tím že dám malému do ruky hračku, ale taky mám doma dva pomocníky kteří na malého mluví a já můžu v klidu přebalovat. Malý je dost živý, takže někdy jsou to nervy, ale kvůli tomu bych látkování nevzdávala. Jsem šťastná kdy mám malého zabaleného hezky v bavlnce :) Používám obyčejné čtverce a na to svrchňáky, ještě donedávna jsem pleny poctivě žehlila, ale už to nedělám a vůbec to nevadí a tak s tím nemám skoro žádnou práci. Na noc dám papír, ale před den látku a i když je malý dost čurací, vydrží v jedné pleně i ty tři hodiny :nevim: Dávám teda vždycky dva čtverce. Je škoda že jsi to vzdala, kydybys vydržela, určitě byste překonali krizi a zase by tě látkování bavilo :palec: :kytka:

 
Tamaris
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 28.08.12 14:30

Možná bych nějaké látkovky na naše třetí zkusila, ale prcek se narodí v říjnu a bojujem s vlhkostí v baráku. Přidat ještě odpar z plínek :nevim: Asi každý má jinou cestu, myslím že my pamperskářky nejsme horší matky :-)
Syn (papír. plenkové dítě) chodí na nočník od 16ti měsíců. Stejně staré děti kamarádek látkařek - byly v látce do 2 let :nevim: Takže ani ten nočník není důvod :nevim:.
Já snad napíšu deníček o mých pozorováních, že látkové děti nechodí dříve na nočník, opruzenin co jsem z látkovek viděla :poblion:… nejsou to jen pověry?? :mrgreen:

 
habaďúra
Kecalka 231 příspěvků 28.08.12 15:14

@andrea222 tak já bych to řešila separační plínou, my je používáme a i když má malá venku látkovku, ještě nikdy se mi nestalo, že by brečela kvůli tomu, že se cítí mokrá. Ale každé dítě je asi jiné. Ven dávám kvalitnější plíny než na doma, doma většinou má čtvercovky a přebaluju častěji, než když někam jdeme. Ale dá se to.

 
elfans
Kelišová 5254 příspěvků 28.08.12 15:16

@Tamaris I s holkama z látkovací diskuze jsme se shodly na tom, že na nočník to vliv nemá. A opruzeniny nevím no, u každého je to asi jinak, některé léčí látkou, některé igeliťákama. A gratuluju k tam brzkému odplenkování kluka a pak že jsou pomalejší, že? Asi taky jen dogma:)

 
Tamaris
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 28.08.12 15:32

@elfans No právě, mě vadí ty pověry kolem… Samozřejmě jsou opruzeniny i látkovek i z papíru, a kdo tvrdí že ne (že z látky nikdy, že je to zdravější, nemá asi přehled ) :-) o odplenkování píšeš sama. Ekologičtější (pokud se používá eko prostředek) jsou asi látkové (o tom jediném bych se nepřela) :D :D :D
Asi mi trochu vadí fanatismus některých látkařek co jsem potkala :mrgreen: :mrgreen:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 28.08.12 16:31

Kupovat výbavu předem se nevyplácí, já nakoupila minimum zbytek podědila, tak když pleny chvíli leží, nemusím si rvát vlasy. látkuju pořád.

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28222 příspěvků 28.08.12 16:47

Tak já jsem asi 6 měsíců látkovala, pak asi 5 měsíců nelátkovala (malý byl motoricky pozadu a já jsem to svedla na látku, kdoví jestli ne proto, že mi přišlo, že třeba by to bez látky bylo snažší ;) ), teď už zas nějaký ten měsíc látkuju a nedám na to dopustit. Nejsem teda žádná striktní ekomatka, na noc a na procházku dávám jednorázovky, stejně tak sebou netahám látkovýbavu na dovolený atd…ale jelikož si dovolím říct, že mám výborné srovnání (viz výše, tj. půl roku s, půl roku bez), konstatuju, že s látkou NENÍ víc práce, naopak, pominu-li, že jsou látkovky mnohem hezčí a děláme s nima parádu, která budí zájem, že jsou (asi) i zdravější, tak není nad to spláchnout bobek rovnou do záchodu i se separačkou a páááááááá, na rozdíl od koše plného smrdutých min, kdy se i od popelnice line na 4m vražedný zápach (v horku).

ale je fakt, že jsem zainvestovala a koupila plenky GroVia (ne přímo AIO, ale SIO, do kalhotek se plenka připíná patentkama), kompletní výbava (tj. 11 balení-čili 22ks savých jader a kalhotek nepočítaně-pže se mi lííííbí ;) ) mě vyšla asi na 8000. Ale je to fakt pohodlný a jsem moc ráda, že zas látkuju.

Příspěvek upraven 28.08.12 v 16:49

 
LaraA
Kecalka 329 příspěvků 28.08.12 17:01

Ja latkuju s malym od 2 tydnu, papirovky jen na vylet nebo k doktorce a na noc, ted je Olimu 22,5 mesice a za ca 5 tydnu zacnu latkovat i s dalsim mimcem. Taky se mi maly mlel, ale vsechno se da - davala jsem mu hracku nebo ho nechala ukazovat, kde ma ocicka, vlasky atd. Pouzivam bambusky tots bots a jsem z nich porad nadsena, pripada mi, ze hodit je do pracky a povesit je jednoznacne jednodussi nez tahat baliky papirovek do 4. patra bez vytahu :)
I mi pripada, ze malemu vic vyhovuji na pokozku…
No a ja mam dobry pocit, ze neprodukujem tuny pouzitych plinek a samozrejme i ze usetrime!
TAkze vydrzte a nevzdavejte to :)

Příspěvek upraven 28.08.12 v 17:02

 
Anonymka sisi
Zasloužilá kecalka 705 příspěvků 28.08.12 18:14

Tak já mám porod teprve před sebou ale nad látkováním jsem nikdy neuvažovala :D
Ve skříňce mám asi 10kusů látkovejch a myslím že to stačí :D

 
Gretchen
Zasloužilá kecalka 572 příspěvků 28.08.12 18:16

Já jsem s látkováním dopadla dost podobně, po narození malého jsem chvíli látkovala, ale ty plínky na něm byly tak objemné, že měl prdelku výš než hlavičku, až mi ho bylo líto; navíc jsem na něj přes ten ranec plen většinu oblečení prostě nenatáhla, takže poměrně brzy jsme přešli na jednorázovky. Znovu jsem to zkusila, když bylo malému půl roku, plínky už na něm nepůsobily tak objemně, látkovala jsem asi čtyři měsíce v kuse a pak jsem se tak nějak nenápadně postupně vrátila k jednorázovkám. Od té doby mi látkovky leží ve skříni ladem. Ať si kdo chce co chce říká, ale já jsem s nimi prostě měla víc práce a přebalení trvalo déle. Jak začal být malý živější, tak se přebalování čím dál víc podobalo řeckořímskému zápasu :cert: Ne že by to s jednorázovkama bylo lepší, ale je to podstatně rychlejší.

Ačkoli jsem používala separačky, tak i přesto bylo pokaždé po kakání potřeba plínku přemáchnout a jelikož moje kuřátko kadí víceméně pořád, tak jsem tím přepïráním trávila poměrně dost času, což mě zrovna dvakrát nebavilo :roll:
Plínky jsem prala obden a jelikož máme malý byt bez balkonu a tím pádem velmi omezené (nejen) sušící prostory, tak mě to věčné přeskakování sušáku už časem pěkně štvalo :cert: Používala jsem klasické čtverce, dvě plínky na přebalení, postupně jsem koupila pár zavazovaček a než do tohohle člověk dítě umotá, tak to prostě opravdu trvá déle, než jednorázovka (je mi jasné, že třeba s takovými AIO je to úplně o něčem jiném, ale holt nemáme peněz nazbyt). Cestování s látkovkama na víkend, nebo nedejbože na týden byla kapitola sama pro sebe…Pokud bych měla balkon a možnost nakoupit kalhotkové plínky, tak bych u látkoväní možná zůstala, ale takhle je pro mě pohodlnější a rychlejší používání jednorázovek :nevim:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 28.08.12 18:37

Jako bych se v tom viděla, až na to že já nakonec látkovat ani nezačala…hlavně že sem si koupila na radu své maminky asi 60plínek :zed: :lol:

 
ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 28.08.12 20:35

Pro mě je teda snažší na mrskající se dítě nasadit látkovku, než jednorázovku :nevim: Ale proti gustu… ;)

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 28.08.12 20:54

No já se do látkovek úplně zamilovala. Na začátku jsem sice měla trošku jinou představu, ale co už… Před porodem jsem nakoupila tři kalhotkový plínky na vyzkoušení a dopadlo to s nima blbě. Malá byla sice velká už od narození, ale i tak mi ty plínky na ní připadaly obrovský. Takže další pokus přišel, až když jí byl měsíc. A nakoupené plínky vystřídaly Pop-inky a jedna Rainbow sada a používám je i na cesty. Jednorázovky už u nás nemají šanci.

 
Bibi82
Extra třída :D 10700 příspěvků 28.08.12 21:22

@ivuska.h přesně to mě napadlo když jsem to četla. Zabalit svíjejícího se hada do jednorázovky je pro mě nadlidský výkon :jazyk:

 
Danielkaa
Kecalka 140 příspěvků 28.08.12 23:55

Taky jsem chtěla moc látkovat. Nakoupila jsem pár svrchnáčků a čtvercovky. Už asi v prvním týdnu jsme začali. Hrozně se mi to líbilo a hlavně jak měla velikánskou prdýlku. Přítel mi to furt rozmlouval a že to vypadá hrozně. Nakonec jsem stejnak asi v 2m přestala, máme mini byt. Takže jsme o kýble s plínkama furt někde zakopávali, přendávali, protože zavazely. Taky nebylo kde je sušit, když nebylo hezky a nemohla jsem je dát na balkon, tak jsem nestíhala zase sušit ostatní prádlo.
Každý začne nebo skončí z jiného důvodu…Teď máme skoro 6m a taky jsem ráda, když jí dám pampersku. Je mi jasné, že to bude ještě horší :)

 
Almondea
Echt Kelišová 8511 příspěvků 29.08.12 09:38

Tak já vyzkoušela oboje. U prvního syna jsme látkovky používali od příchodu z porodnice až do cca 1 roku, pak jsme přešli na jednorázovky a nočník. Taky mě to moc bavilo a malý byl spokojený. Jen na návštěvy, výlety a procházky dostával jednorázovku. Ovšem druhý mimčo látkovky od začátku bojkotoval. Po dvou dnech trvalého řevu jsem to vzdala, dala mu jednorázovku a byl klid. Takže teď taky ve skříni skladuju asi 60 bavlněných plínek v různém stavu použití a asi je pomalu rozdám kamarádkám. Takže asi i záleží na dítěti. :nevim:

 
markytk
Kecalka 298 příspěvků 29.08.12 10:09

Já čekám dvojčata nedokážu si představit že jen peru, žehlím a rovnám pleny do kopiček, navíc jsem přes týden sama bez manžela… stejně by mě zajímalo, jaká je spotřeba s jednorázovkama?

 
elfans
Kelišová 5254 příspěvků 29.08.12 10:16

@markytk Zrovna nedávno tady byla o tom diskuze https://www.emimino.cz/…icne-120370/ A je to dost různé, podle věku, podle pohodlnosti mamin…

 
awalancha3
Kecalka 460 příspěvků 29.08.12 11:26

Ratam s tym, ze kazda mamicka, ktora dava dietatu latkove plienky, perie ich a opatovne dava, nepouziva tie otrasne jednorazove papierove menstruacne vlozky, co je velmi neekologicke, ale pouziva latkove menstruacne vlozky, vzdy si ich preperie a vzdy znovu a znovu pouziva… a urcite ma super pocit… :mrgreen:

Příspěvek upraven 29.08.12 v 11:27

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 29.08.12 11:44

Teda to je zase příspěvek co má hlavu a patu :zed:
Mícháš jablka s hruškama…
Ale jinak pro tvou informaci. Používám menstruační kalíšek a mám dobrý pocit. Je to pohodlnější, ekologičtější a o dost levnější…

 
Billi
Nadpozemská drbna 25267 příspěvků 29.08.12 12:48

To není totéž…
Pokud nechceš používat látku, tak tě nikdo nenutí, ale nemíchej takováto témata dohromady.
Psalo se tu o „agresívních“ látkařkách, co všem vnucují své názory. Bohužel mám opačný pocit, většinou se setkávám s maminkama, co používají jednorázovky a neustále budou omílat, jak je ta látka hrozná, jak se musí žehlit a předepírat a všude je od toho smrad, jak se skladují… Vrchol byla známá, co mi vysvětlila, že látka není ekologická, protože musím prát neustále velké množství plen, kdežto jí stačí 2-3 plíny na den :poblion:
Chce to toleranci na obou stranách…

 
Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 41997 příspěvků 2 inzeráty 29.08.12 13:16

@awalancha3 myslíš tyto? http://www.sijemdetem.cz/…img_3917.jpg

 
Anry11  29.08.12 13:37

Já látkuju od začátku (5 měsíců). Používám kalhotky ImseVimse/Bam­binoMio a do nich „obyčejné“ čtvercovky. Přebaluju dost často, dávám jen jednu. Občas se stane, že proteče, ale už jen vyjímečně, máme to dost vychytané. Ale na noc dávám papírovku, na dovolené jsem používala taky jednorázovky (prát a žehlit v kempu mě teda nelíkalo :-) ). Opruzeniny jsme nikdy neměli a přebalení je rychlé. I když se malá kroutí, tak to jde. Spíš líp než dát jednorázovku, ale asi jde o zvyk. Nikomu nic nevnucuju, at si to každý dělá po svém. Určitě je pohodlnější jednorázovka a je s tím míň práce, ale mě to nevadí. Pořád mám tak nějak vnitřně lepší pocit, když má malá na sobě bavlněnou plínu než nějakou gelovou chemii, jejíž dlouhodobé následky nejsou prověřené generacemi dospělých odrostlých na jednorázovkách…

 
Jullii
Závislačka 2603 příspěvků 29.08.12 16:51

Jsem ráda, že se to tu nezvrhlo v hádání a v agresivní trvání na své „pravdě“ Myslím, že látkování, ale i jednorázovky…mají něco do sebe. U prvního kluka jsem jen látkovala. V té době byly jednorázovky drahé, žádný výběr a pouze s „lepítky“. U druhého kluka jsem používala pouze papírovky. Vím, že nyní u třetího dítka budu používat opět papírovky, ale ty nynější látkovky vypadají skvěle…jen mít tu odvahu :mrgreen: Je každého věc, zda používá látkové pleny, či papírové. Důležité je spokojené miminko a pohodová maminka :pankac:

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 29.08.12 20:04

Já mám doma 6ti týdenní holčičku a už od počátku látkuju, kupuju kalhotky bambino mio a moc se mi to líbí. Přiznám se, že někdy není chuť žehlit, ale když už se do toho pustím, baví mě to - a hlídám si dcerku, pokukuju po ní a do toho stíhám sledovat i telku..takže mě to jako přítěž nepřijde..ale nejsem proti ani vůči jednorázovkám - mám je doma taky koupené a dávám na výlet a plánuju později na cestování, dovolené, návštěvy u kamarádek..

a vlastně je každého věc, co kdo používá, pro mě je použití látkovek prostě daleko levnější a co si budu nalhávat - i příjemné, nevadí mi to, takže budu látkovat i nadále..

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 29.08.12 22:17

@awalancha3 já osobně teda jedu hlavně v kalichu (když už teda tu ms někdy konečně mám, poslední roky jich tolik nebylo :roll: ), ale ano, já používám látkové vložky - slipovky a víš co? Je to asi tak o 100%lepší než ty uměliny, které jsem měla tu čest používat, než jsem se v látkových obchldcích proklikala i k dámským hygienickým potřebám :pankac: Taková bambusová slipovka od Bundles nebo z biobavlny, to je doopravdy pohodlíčko. Od té doby, co jsem si je nakoupila, tak jsem si už nikdy jednorázové slipovky nekoupila…

Jinak co dodat, prvorozený mi držel na přebalováku jak přibitý, druhorozený mi ve 2m skákal po přebalováku tak, že jsem se bála, že spadne, přebalování je u nás totální boj a je úplně fuk do čeho, samozřejmě je pro mě jednodušší přebalit do kalhotkový či aio či kapsovky, ale kupodivu zvládám i obyč plínu na rovno do svrchňáků a v těhle vedrech i vázačky bez svrchňáků, protože co se balení týká, tak je to fakt nejprodyšnější. Výbavičku jsem kvůli tomu neprodala, dokonce budu od listopadu zřejmě látkovat dvě děti naráz.
Někdy by bylo lepší asi napsat - nechtělo se mi. Ale to by asi bylo poněkud stručné na deníček :jazyk:

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 30.08.12 00:16
:potlesk:
 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 30.08.12 15:03

Opocno docela chapu, Tomik se mlel a seskakoval z prebalovaku tak od 8 mesice, pak jsem ho dalsi rok a pul honila po byte. Ctvercovky a jine plinky na snapku jsem musela vzdat, to se nedalo, ale plinky na cvocky na nem nakonec drzely. Ale vzhledem k tomu, ze stejne zdrhal i u nandavani jednorazovek, tak jsem to nepovazovala za duvod k ukonceni latkovani :D

 
Silky123
Závislačka 3241 příspěvků 30.08.12 21:13

Já jsem chtěla látkovat strašně moc. V těhotenství jsem se zamilovala do vlňáků a napletla jsem snad třicatery. Po všech možných domácích i zahraničních stránkách našla vzory atd. Nakoupený čtverce, od mamky jsem dostala pleny s vkladačkama. Mno, dopadlo to tak, že jsem vydržela jen první tři měsíce, a to ještě s přestávkama.

Malá zvracela šíleným způsobem, takže u jednorázovky jsem manipulovala pouze jednou, kdežto u látkovky minimálně 2×. Hodněkrát se mi stalo, že jsem přebalovala, malá se tak děsně poblindila (nosem, pusou), že jsem jela znova a znova a znova.

Po třech měsících konec :)

 
Opocno
Kecalka 212 příspěvků 31.08.12 13:28

Holky, jsem rada za vsechny reakce, at jsou pozitivni ci negativni. Verte, ze latkovat se mi opravdu chtelo (ale AIO jsem kvuli penezum nemela) a davat latku na to jeste svrchnacky byl opravdu nadlidsky boj, ktery koncil krikem maleho. A tak je opravdu pri nandavani jednodussi ho rychle zabalit do papirovky, coz zvladam uz i za lezeni, plazeni, stani atd. :-) A bohuzel nektere plenky nam nesedely a nebyly finance na to zkouset dalsi a dalsi..ale to je fuk. Vsem vam dik za reakce a kdyby nektera z vas chtela- mam jeste 2 latkovy plenky doma kdyby nekdo mel zajem, ozvete se.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 31.08.12 23:10

No u nás se řve při přebalování, ale je fuk do čeho. U nás se totiž řve i při oblékání. Takže kdyby řev byl kritérium, tak dítě mi tu celý dny lítá nahatý… Ve vedrech to neva, ale fakt se „těším“ na zimu, to bude očistec, do toho bude ještě mimino, tříleťák, který si stále neumí oblíknout triko, ponožky…
Asi některý věci zkrátka neřeším a beru to tak, že se dítě musí podřídit mě a ne já jemu :nevim:

 
karmela
Kecalka 126 příspěvků 01.09.12 17:34

Já látkovala od cca 8m, na dovolené s pračkou jsem byla na látce přes den 100%, noc jsem teprve vychytávala. Postupně jsem zjistila jak a co a malá byla na látce 100%. Krásnými SIO js me se chlubily na návštěvách, u doktorky apod. I na ten větší zadeček jsem si zvykla.
Nyní má dceruška 23m, postupně jsem polevila, takže v noci má papírovku (vždycky ráno byla tak mokrá a hodně nabalená plína jí asi vadila). Do konce letošní dovolené jsem v rámci odplenkovávání dávala jen kalhotky na patentky bez vložek, navíc plíny na suchý zip si uměla sundat. Kolikrát jsem ji tu našla úplně nahatou, vysvlečenou z pyžámka a plíny :lol:
Po návratu ale jsme přešly spíše na papírovky, látku hrozně odmítá, vzteká se, jen ji vidí :-( a sama si přinese papírovku. Takže toho kolikrát využívám a trénujeme bez plíny. Mám prát látkovky nebo počúrané tepláčky? :palec: :mavam:

 
andrea222
Kecalka 179 příspěvků 11.09.12 14:09

Tak my jsme to zkusili znovu, pouze doma a zatím v pohodě, nijak neprotestuje. Mám all in one, synovi jsou 4,5m a už to na něm nevypadá jak závaží :-) to mi vadilo. Jen látku mít nebudeme, to si asi netroufnu, pořád prát a prát…už tak pračka jde každý den…budeme střídat, ale líbí se mi když mu prdelku zabaluju do měkoučký plínky :-)

 
ANEBjája
Závislačka 4275 příspěvků 11.09.12 14:38

Tak já taky přidám svoji trošku do mlýna - mám 7týdenního chlapečka a převážně látkujeme. převážně ale jen proto, že prvních 10 dní byl v nemocnici a tam pochopitelně musel mít nakoupené papírovky a tak balík zbyl. proto te´d střídám a tak mám srovnání…

mno, látka jednoznačně vítězí. ten můj učůránek pročůrá dvě pampersky za noc, kdežto látku mu nabalím v „extra výbavě“ a stačí přebalit jednou za noc, někdy ani to ne (když potřebuju, aby se vyspal. ale ano, není to zrovna ideální). zatím máme čtverce a jednu AIO. a upřímně - už máme taky žížalu a taky se mi líp oblíká do látkovky - ona totiž trochu drží tvar, kdežto papírovka se mi než zapnu jednu stranu shrne a je zkopnuta ke kolenům :roll: a taky mi příjde, že papírovky dělají jinýho střihu než látku, protože aby kubu netáhla kolem nožiček, má ji v pase úplně volnou. a to mám extra hubený dítě… asi něco dělám špatně :think: a nebo zrovna nám fakt látkovky sedly ;)

btw. manžel ani teď, kdy je potřeba dopotřebovat balík, kubu do jednorázovky neobleče, vždycky „bojuje“ s látkovkou a to rovnou novosklad do snapky (a ne jak já, co si to ulehčuju osminkou na rovno a pak si nadávám u praní posr*ných svrchňáků ;)

 
lisatka
Kecalka 174 příspěvků 17.03.15 13:43
Latkove pleny pouzivame jiz rok a pul

Jelikoz jsem clovek ekologicky tak jsem jiz pred porodem koupila 20ti kusovou sadu latkovych plen popolini co rostou s ditetem a plno kvalitnich ctvercovych plen. Jsem dost sporiva a tyto pliny byly i docela levne.po prijezdu z porodnice jsme zacali pouzivat latkove plinky a pouzivame je doted. Od asi 9 mesicu pouzivame na noc jednu ekologickou plenu z dm. Take na dovolene jsme pouzivali jednorazove pleny. Co se mi na pouzivani latkovych plen libi nejvice je to proc jsem je chtela. Jsou setrne k prirode a jeste usetrim penize na dovolenou!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama