Rychlovka, až na...

Porod

Na porod jsem byla připravená, těšila se, říkala jsem si, že to zvládnu (zvlášť po tréninku s balonkem epino) a že bude vše dobré. Ještě na porodním sále jsem byla samý vtípek. A moc mému plánu nechybělo.

Konečně se dostávám k tomu, abych i já napsala svůj deníček. Termin porodu 29.v9. Ale nic. 2. 10. mi psala kamarádka, že se jí narodila ráno holčička, to jsem už psychicky nevydržela a začala brečet, že já se snad nedočkám. A jak tak ležím na posteli a brečím, najednou cítím něco teplého mezi nohama. Manžel byl u mě a říká, že to asi nic nebude, že toho moc nebylo.

Šla jsem na záchod a zase, zase, zase… měla jsem od své dr. roztok pro identifikaci plodové vody, nalila ho na vložku a vložka modrá, volám: „je to tady, praskla mi voda“. Bylo 11 hodin dopoledne, prala pračka, na plotně se dělal oběd, na odpoledne byl naplánovaný výlet do Nového Města na zámek. Jen to jediné jsme už nestihli :-)

Do porodnice jsme přijeli kolem půl druhé, vyšetřili, 1 cm, udělali monitor, nic. Je fakt, že mě jen malinko sem tam pobolívalo břicho. Přesto řekli klystýr, oholit a jdeme na sál. To bylo asi půl třetí, ale vše stejné, kontrakce žádné, 1 cm. Tak hurá na 20 minut do vířivky. Celých 18 minut jsem si užívala, jako bych byla v lázních, až poslední 2 minuty mi začaly šílené bolesti, že jsem málem nevylezla z vany, otevřená na 3 cm (bylo asi půl 4). Píchli mi Buscopan na urychlení otevírání a čekalo se. Bolesti byly šílené a vůbec nepřestávaly, kontrakce nekontrakce, bylo to hrozné. Už jsem málem žádala o epidural, ale prý bych při napichování musela ležet nehnutě, což byl nadlidský výkon, protože jsem se klepala jako ratlík.

Celou dobu ze mě tekly litry vody (i sestra říkala, že něco podobného už dlouho neviděla). Chvíli jsem byla na balonu, kde byla bolest menší, ale prý se to zpomalí, když vydržím ležet na boku, bude to rychlejší… no bolest hrozná, opravdu hrozná. A nejhorší bylo, když mě v kontrakci, při té největší bolesti, začal vyšetřoval dr. Když někdo psal, že chtěl okusovat zdi, nechápala jsem, ale v té chvíli jsem to chtěla udělat taky. Naštěstí otevírání postupovalo opravdu rychle, že jsem byla ráda, že epidural nebyl, protože by ani nestihl doznít.

Kolem půl osmé se ozvalo: „Chyťte si nohy a můžete tlačit.“ Skvělé, už jen pár minut a je to doma, říkala jsem si. Jen jsem nějak neměla sílu na ty nohy. Jenže nějak začaly slábnout kontrakce a mimi se začalo dusit, slyšela jsem jen: „dýchejte zhluboka“ a pak na monitoru stále pomalejší píp, píp, píp… Každou druhou kontrakci jsem musela prodýchávat, celou dobu jsem byla napojená na kyslík. Chtělo se mi hrozně zvracet. Dostala jsem mega dávku oxytocinu, ale kontrakce stále dost slabé. Minuty běžely - osm, půl deváté, devět, půl desáté, bolesti stále veliké, při tlačení jsem dělala, co jsem mohla, ale nic se nedělo, pak jsem začala omdlévat při každém zatlačení a probudila jsem se až slovy: „dýchejte pořádně, zhluboka“, a zase to pomalé píp, píp, píp…

Hlavou mi běžela myšlenka: nezvládnu to, umře. Bylo mi hrozně, už jsem vůbec nemohla. Ani porodní asistentka tlačící na břicho nepomohla, miminko se zaseklo v pánevní úžině, šlo se na vax. Mě bylo v tu chvíli všechno jedno, jen ho prosím zachraňte! Doktor nastřihl a řekl: „teď opravdu hooodně zatlačte“. Během 5 minut byl malý venku, já to nevnímala, neboť jsem zase omdlela, probudila jsem se, až když mi Kubík ležel na břiše (bylo 22,50). Neplakal. Vypadla ze mě věta: „Neměl by ho někdo vyšetřit?“ Ale čekalo se, až dotepe pupečník. Po chvíli začal plakat a byl v pořádku.

Byla to vše souhra náhod, neměla jsem už sílu tlačit, kontrakce postupně přestaly, takže i kdybych se rozkrájela, sama bych mimi nevytlačila. Prý za to trochu mohla voda, která všechna odtekla velmi brzy a žádná tam nezůstala. Díky tréninku s epino jsem měla jen minimální nástřih na to, že byl použit vax, ale i tak jsem si 14 dní nesedla.

Holky, nechtěla jsem psát dlouhý deníček, ale zkrátit to nešlo. Snad jsem vás neunudila :-)

Hodnotilo 8 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 21.12.11 00:27

A kde je ta rychlovka? :mrgreen: Nechci šťourat, ale podle mě rychlovka vypadá jinak :lol:
Jinak ten závěr, když má člověk strach, vylučuje adrenalin. Ten ruší účinky oxytocinu, takže není divu, že kontrakce slabé, vyděšená ženská rodí těžko a s komplikacemi. Někdy si říkám, že by ty monitory měli dělat nějak na tajňačku, aby rodičku nerozhodili, slábnoucí ozvy musí být šílený zážitek :?
Tak hlavně že to dobře dopadlo.

 
emari
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 21.12.11 08:36

No teda, taky mi to nepříjde jako rychlovka. Asi si přestanu číst deníčky z porodů, začíná to na mě nějak působit 8o Ale hurá že je Kubík v pořádku a že jste to zvládli.

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 21.12.11 09:10

Hehe, taky mi to nepřijde moc jako rychlovka (já rodila necelé 3 hodiny- počítáno od rupnutí plodovky), ale zase oproti některým vícedenním porodům :mrgreen: :mrgreen:
Nic si z toho nedělej, Eliška šla taky vexem (při tlačení zvedla ručičku a zasekla se) a všechno je v pořádku. Užívej si miminka :)

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 21.12.11 12:17

gratuluji ke chlapečkovi :kytka:

plně souhlasím s gladys…

 
Miriska
Extra třída :D 14502 příspěvků 21.12.11 13:55

Opocno hezky napsaný deníček, podle tvých zážitků, které jsi mi psala, jsem si říkala,že deníček asi ani psát nebudeš.
Na startu jsem na tom byla hodně podobně. Praskla mi voda, při příjmu otevřená jen na 1cm…ale pak už se to dost liší. Mě nechali svému osudu a čekalose, že začnou bolesti samy…a začly asi za 3h od příjmu. Zatímco tobě hned šupli ten Buscopan. Moc nechápu proč měli potřebu ti porod uspíšit. Sice jsem si protrpěla hekající na oddělení od asi 22h do 6h ráno, ale zase se mi tělo asi spíš a snáz na porod připravilo a bolesti šlo tak nějak snést. Příšerné kontrakce přišly až po té 6h ráno, to už mě přesunuli na porodní box…ale stále mi nic nepíchli (když nepočítám antibiotika kvůli odteklé plodové vodě). No prostě mám trochu pocit, že jsi mohla mít lepší a pohodověšjí porod, kdyby nespěchali a nechali tě „žít“. No ale už to nejde vrátit a hlavní je, že jste oba vše v pořádku zvládli :hug: Za mě máš můj velký obdiv, protože já bych to asi nedala…teda asi dala, ale protože bych musela, ale jsem ráda, že jsem tohle všechno zažít nemusela. :hug:

 
Miriska
Extra třída :D 14502 příspěvků 21.12.11 13:58

holky s tím pípáním miminka na sále, já byla napojená celou dobu taky na monitor, ale nebyl puštěný nahlas…takže to jde, aby vše viděl jen lékař nebo PA a maminka ne.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 21.12.11 14:51

Taky jsem u prvního byla na monitoru (teda asi těch 20min, co jsem tam strávila mezi příjmem a narozením :mrgreen: ), zvuk byl vypnutý, ale číslíčka otočený na mě, kontrolovala jsem si na něm právě Matesův tep, aby kdyby na mě někdo vybalil, že se miminku nedaří, tak abych věděla, na čem jsem. Jinak kontrakce mi při prvním porodu též zeslábli, myslím, že to bylo tou polohou na zádech, plus jsem ležela na hnusným vykachličkovaným sále, co vypadal jako operační a já dostala strach trošku. U druhého porodu jsem nic takového nezaznamenala, sice měli kontrakce větší rozestup, než bych si přála, ale silné byly dost.

 
Květulííína  21.12.11 19:33

Gratuluji k miminku a přeji moc zdravíčka :kytka: Rodila jsi v Náchodě? :)

 
Kvido
Závislačka 2786 příspěvků 23.12.11 22:36

Gladys, tak tohle s tím adrenalinem jsem teda nevěděla. 8o Mě taky o dost zeslábly kontrakce, jakmile mi řekli, že se jde do finále. Vím, že jsem trochu zpanikařila, že už je to tady a taky jsem tušila, že chtěj mít prcka co nejdřív venku. Jak po mě chtěli, abych při kontrakci zatlačila, tak jsem najednou skoro žádné necítila, ale jakmile se mi podařilo se zklidnit prcek byl za chvilku venku. Takže to je asi pravda. :think: :D

Opocno, hlavně, že jste to oba zvládli a vše dobře dopadlo. :kytka:

 
Opocno
Kecalka 212 příspěvků 27.12.11 13:21

Rodila jsem v Rychnove a jsem teda moc rada, ze mi to uspisili- co jsem opravdu nechtela bylo dlouho trpet a hekat- na to ja moc nemam :-( slaboch proste..

A ty kontrakce slably take diky tomu, ze nezustala zadna voda…i kdyz stres sem mela taky, hlavni je ze sme ok :-)

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 27.12.11 23:48

Opocno, kontrakce neslábnou kvůli odteklé vodě, naopak, když voda odteče, hlavička intenzivněji naléhá na spodní část dělohy, což kontrakce posiluje. Proto je pro první dobu porodní hodně žádoucí volný pohyb, aby ve stoje či kleče či dřepu hlavička naléhala.

Dlouhý porody neumím posoudit, ale já bych urychlovačku nechtěla, bála bych se komplikací, které sebou urychlování porodu může nsét.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 28.12.11 07:19

opět musím jen souhlasit - já měla odteklou vodu a kontrakce JAKO BLÁZEN a díky tomu,že vládla pohoda, tak jsem s nimi bohatě vystačila i během tlačení :mrgreen: malej měl dvakrát pupečník kolem krku a díky tomu, že to nebylo urychlované jsme vše zvládli bez komplikací, s oxytocinem tipuju, že bych šla akutním císařem

 
Opocno
Kecalka 212 příspěvků 29.12.11 12:58

No, otocin mel posilit kontrakce, jinak by nebyly zadny. Ale hlavne ze jsme to zvladli, ne??

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama