Letní miminka 14 - Takhle tedy ne!
- Rodičovství
- 08.12.04
- načítám...
- Sledovat eMimino.cz
Ahoj letňátka a maminy! Protože jste ze mě udělaly specialistku na výživu v deníčku letních miminek, začneme se tímto tématem pomalu zabývat.
Jelikož ale většina z nás má na příkrmy ještě měsíc dva čas, a také proto, že se u nás v poslední době rozmáhá nějaké smutnění a depky, rozhodla jsem se vás trochu pobavit. Takže první deníček na téma výživa dětí bude o tom, jak tedy rozhodně NE. Inspirací nám budiž pár (asi tak 20) let stará literatura o výživě, kterou jsem nedávno (těsně před porodem) objevila na chalupě, a díky níž jsem se chechtala tak, že se manžel bál, že budu rodit předčasně. Tak hurá do toho, vybrala jsem ty nejlepší špeky:
Dítě musí mít po správném přiložení k prsu volný nosík, aby mohlo dobře dýchat.
Kojení se nemá přetáhnout přes 10 minut.
V prvním týdnu se mléko z prsu odstříkává rukou po každém kojení, později stačí jednou denně.
Přestávky mezi kojením jsou 3 až 3 a ½ hodiny, v noci déle. Dítě pije šestkrát denně.
Plné kojení je nejpotřebnější v prvních 10 dnech života, později se může přikrmovat. Kromě mléka (Feminar) může být příkrmem sušené podmáslí.
Nekojené dítě má dostat ve 4. až 6. týdnu ovocné šťávy, předtím se dodává vitamin C v tabletách.
Ve třetím měsíci začneme přidávat zeleninový příkrm. Dosáhne-li dítě váhy 5000 gramů, přecházíme na 5 dávek denně.
Ve čtvrtém měsíci se ovocné šťávy zahušťují dření, zeleninová polévka se obohatí o maso a játra.
V pátém měsíci má být maso již nakrájené, ne mixované. Dopolední porcí zůstává ovocná kaše, v níž nemá chybět citrusové ovoce.
V šestém měsíci dítě dostává rohlík a tvaroh.
Ve druhém pololetí klademe největší důraz na to, aby se dítě naučilo dobře kousat. Matka nesmí z přehnané lásky dítěti potravu stále jemně rozmělňovat!
Koncem prvního roku přidáváme vaječné moučníky, luštěniny, med. Stravu můžeme doplnit rybím tukem pro zvýšení obsahu vitaminů.
Po prvním roce můžeme dětem přidat do omáček smetanu, maso dáváme 3× týdně. Z vnitřností jsou pro děti nejcennější játra, ale také ledvinky, slezina a žaludky. Občas je dobrý mozeček a brzlík. Krev je velmi výživná, ale brzy podléhá zkáze. Dršťky dáváme až větším dětem. Velmi výživné je i droždí.
A nakonec receptík na krupicovou kaši pro kojence od 4 měsíců: lžíci dětské krupičky namočíme do vody, povaříme na mírném ohni, přidáme sunar, dvě velké kostky cukru a lžičku másla.
Uf. To bolí, co? To by mě zajímalo, co radí autoři - dr. Marie Hrubá a František Raboch dnes. Doufám, že jste se z těch vnitřností nepozvracely, já měla co dělat, když jsem si představila, že bych to cpala Pepinovi. To, že Pepi sosá asi tak 12× za den, už dávno neřeším. Vitamin C v tabletách od 4. týdne mě dostal, stejně jako smetana do omáček. A krupička od 4 měsíců s kostkami cukru a máslem? bez komentáře.
Jak už jsem se zmínila v minulém deníčku, náš malej hubeňourek už není hubeňourek, má 6.480 gramů a 66 centimetrů, tudíž už dávno zdvojnásobil svoji porodní váhu. Na to, že ho doktorka radila v 6 týdnech přikrmovat, je to myslím super. Jsem na něj i na sebe pyšná a hodlám ještě ty dva měsíce vydržet jenom na mém mlíku (pokud by to šlo, vzhledem k ekzémům v rodině bych to ráda protáhla ještě o jeden měsíc navíc, ale to uvidíme, jestli už nebude vlčí hlad).
Jinak Pepča se vesele přetáčí z bříška na záda i naopak, strašně rád čutá nožičkami, neustále žvaní a směje se od ucha k uchu. Samozřejmě je občas taky zpruzelej, hlavně k večeru, ale kyblík ho vždycky spolehlivě zase rozesměje. Je to naše zlatíčko a život bez něj si už já, manžel a myslím, že ani Ema neumíme představit. Šíleně se těším na Vánoce, jsme už docela velká rodina a jsme zdraví ? to je to největší štěstí, které nás mohlo potkat.
Přeju všem, abyste byli zdraví, aby přešly smutky a komplikace a abyste si mohly naplno užívat nejkrásnější období v životě.
Zuzana a Josífek (4 měsíce a 3 dny) a Ema (skoro 6 let)
Přečtěte si také
„Je můj syn autista?“ zeptala se kamarádka. Ze strachu jsem jí zalhala do očí
- Anonymní
- 22.06.26
- 113
Říká se, že upřímnost je základem každého pevného přátelství. Jenže co dělat v situaci, kdy vás nejlepší kamarádka postaví před otázku, jejíž pravdivá odpověď by jí mohla zlomit srdce? Minulý týden...
Dcera s ADHD potřebuje asistenta. Muž zuří: „Nedělej z ní blbečka s nálepkou!“
- Anonymní
- 22.06.26
- 141
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě mělo hladkou a bezstarostnou cestu životem. Když se ale objeví první překážky, ukáže se, jak pevný je nejen vztah rodiče k dítěti, ale i partnerů mezi sebou. My...
Manžel mě nutí jezdit každý víkend k tchyni. Ta mě jen kritizuje, jsem zoufalá
- Anonymní
- 22.06.26
- 152
Víkend by měl být pro pracující rodiče časem odpočinku, kdy konečně vypnou, užijí si klid s rodinou a naberou síly na další pracovní týden. Pro mě je ale páteční odpoledne začátkem pravidelné noční...
Dřu ve dvou pracích do půlnoci. Podle muže ale jen „courám po kroužcích“
- Anonymní
- 22.06.26
- 152
Sedím u kuchyňského stolu, na monitoru notebooku svítí čas 0:24 a mně únavou pálí oči. Tohle je moje každodenní realita. Kolotoč, ze kterého nemůžu vystoupit, protože se ode mě očekává, že budu...
Máma mi vyčítá práci a děti ve školce. Sama mě tam jako malou zapomínala!
- Anonymní
- 22.06.26
- 93
Být dnes mámou je nesmírně vyčerpávající. Společnost na nás klade protichůdné nároky – máme budovat kariéru, vypadat skvěle, mít naklizenou domácnost, a přitom se dětem věnovat čtyřiadvacet hodin...
Soused chová koně na miniaturním pozemku. Utíkají mu a ničí mi zahrádku
- Anonymní
- 21.06.26
- 1139
Mít vlastní dům se zahradou byl vždycky můj sen. Představa, jak si ráno vypiju kávu na terase a odpoledne si nasbírám vlastní rajčata a jahody ze záhonu, mě držela nad vodou během dlouhých let...
Kryla jsem kamarádčinu nevěru. Když to prasklo, otočilo se to proti mně
- Anonymní
- 21.06.26
- 2328
Nikdy by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy budu litovat, že jsem chtěla někomu pomoct. S kamarádkou jsme se znaly skoro patnáct let. Prošly jsme spolu školou, prvními láskami, svatbami i...
Na dětské oslavě u kamarádky se málem utopilo dítě. A nikdo si toho ani nevšiml
- Anonymní
- 21.06.26
- 1522
Ještě teď je mi z toho špatně. Měla to být oslava narozenin kamarádky mé dcery ze školky. Johanka slavila své krásné páté narozeniny a její rodiče to pojali opravdu ve velkém. Mají krásnou zahradu...
Rodinná oslava u tchýně se změnila v drama. Museli jsme volat záchranku
- Anonymní
- 21.06.26
- 1397
Tchyně se rozhodla uspořádat rodinnou oslavu bez ohledu na to, že venku panovala opravdu úmorná vedra. Na jejich zahradě není jediný strom a ani pod slunečníkem se člověk moc neochladí. Říkala jsem...
Romantický víkend ve dvou? Přítel na něj pozval své kamarády a já jim měla vařit
- Anonymní
- 21.06.26
- 1283
Jsem na Mirka neskutečně naštvaná a upřímně přemýšlím, jestli má tenhle vztah vůbec smysl. Tohle jsem fakt nečekala. Nejsme spolu dlouho, ale moc dobře ví, že jsem romantický typ. Zatímco já...
Ahojky!
doufám, že budu první, ale ještě jsem ten deníček ani nepřečetla!!!
Tak dnes byl super den. Ignorovala jsem zákaz vycházek a vyrazili jsme konečně do cvičení, kam jsme už byli měsíc přihlášení. Je to taková půlhodinka na začátku se říkají básničky a dělají se s dětma blbosti (tleskání, hejbání ručičkama a nožičkama) a pak jsme si do keramické hlíny udělali otisky ručiček našich drobků se jménem a datem ? pak nám to vypálí a příští týden na vánoční besídce to dostanem ? už se moc těším (protože se mi to moc povedlo!!!), bude to krásná památka (něco jako když si Schamka otiskovala bříško ? akorát že v měnším ? hahaha).
Cibulka ? s tím kojením ? já Markétku kojila jen dvakrát a říkám si, až ji pak v osmnácti potkám jak jí budu říkat jako vetchá skorostařena: ?Tebe jsem kojila, dítě!?. A jak jsem psala, ta kamoška je dost flegmoš, tak to brala jakože se Markétka trošku nabaští.
Keiko ? vždycky obdivuju jak ty svoje cácorky zvládáš ? já si to vůbec nedovedu představit. Ostatní dvojčátkový maminy asi nestíhají jako ty, tak proto se ti neozívají. Vždycky píšeš takový pozitivní příspěvky ? fakt tě moc obdivuju. A v galerce vám to moooc slušelo!
Hromix ? to je zajímavý, že přišla Lucije, tzn. že deníček čte. Proč se neozve co je nového? A tou váhou Anie ? já koukala v galerce, že je Anie pořádný kus. Malá taky teď poslední měsíc moc nepřibrala a když jsem se ptala dr. jestli mám třeba zkrátit intervaly (kojím cca po 3 hodinách a v noci chrní 9-12 hodin, takže tak 6× denně) a říkala že ne. Když to nebude dlouhodobější stagnace, tak to nevadí.
Evka ? neboj, že ještě nemáš napečeno a uklizeno. Já jsem člověk, který nechává vše na poslední chvíli a mám vyzkoušeno, že nejlíp se peče dva dny před vánocema:o)! Zuzanka vzkazuje Verunce, ať nezlobí a je na mamku hodná!
Zuzana ? tak sleduju, že máme nejenom stejně staré děti, ale i stejně velké! Teď už jen vyzkoušet, kdo by koho přepral! A obdivuju, že se Pepča už otáčí ? my zatím bez pomoci jen na bok a jednou z bříška na záda (ale to spíš přepadla).
Dajka ? taky jsme malou očkovali normální vakcínou, že to jako prubnem co a jak a byla v poho, tak i druhou dáme normální a ušetřili jsme aspoň třeba na nějakej dárek. Ve cvičení jsem zjistila, že vůbec neznám dětský básničky a říkanky. To ty určitě jo, když učíš dětičky. Neznáš nějakou dobrou knížku?
Jo a zítra máme minisrazík s Evuchou a jejím Matyldou. Takže mě napadlo, že klidně můžeme dělat srazíky i třeba u někoho z nás. Až ty naše děti budou lézt, tak ve většině hospod to nepůjde a je super, že ve cvičení jak jsou tam ty děti spolu ? najednou nás matky vůbec nepotřebují ? vystačí si sami. Tak se klidně dopředu nabízím, že u nás se to dá ? uděláme spielplazt a je to!
Drahoušek šlape na kole, taky bych měla něco dělat. Vlastně zítra jdu na trénink ? to bude zas mrtvol:o)
Krásný zbytek večera a klidnou noc
přejí Milena a Zuzík (4 měsíce a 3 dny)