Reklama

Mateřská pro muže a doklad o otcovství

Ostatní
  • emimino
  • 09.10.01

Mají muži možnost být na mateřské dovolené a kde získat doklad o otcovství

Dobrý den,
zajímali by mne informace ohledně možnosti mateřské dovolené pro muže. Jsem 23 týdnů těhotná a na mateřskou dovolenou by šel můj přítel. Prosím o zaslání podrobností, co dělat v takovém případě.
Dále by mne zajímalo, jaký musím mít doklad o otcovství, pokud nejsme manželé. Žiji s přítelem rok a na miminko se moc těšíme, bohužel je ještě ženatý a rozvodové řízení se již táhne od 10/2000 a nevíme, zda do porodu bude rozvedený. Miminko se bude jmenovat po příteli, protože se po jeho rozvodu chceme vzít.
Děkuji
 Iveta

Ahoj Iveto,
vzhledem k tomu, že neznám přesné podrobnosti, které potřebuješ vědět, napíšu Ti jen, kam se máš s dotazem obrátit.
Zápis do rodného listu provádí matrika příslušného obecního/městského úřadu. Oni také požadují daný doklad o otcovství. Zeptejte se tedy, co potřebujete a jak má uznání otcovství vypadat. Zeptejte se tam také na zápis přítelova příjmení jako příjmení potomka.
Nastoupit na mateřskou dovolenou může jak matka tak otec dítěte. Otec by měl tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli raději dopředu. Na mzdové účtárně by mu také měli říci, jaké náležitosti potřebuje, aby mohl na mateřskou dovolenou nastoupit. Pokud je otec dítěte podnikatel, pak by se měl obrátit na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení, pokud je nezaměstnaný, pak na Úřad práce.
Po uplynutí řádné mateřské dovolené (28.týdnů) se pak obrací na sociální odbor Okresního úřadu se žádostí o vyplácení Rodičovského příspěvku.
Doufám, že jsem pomohla alespoň trošku, ale víc opravdu nevím Šárka


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama