Můj partner Vietnamec

Jelikož tu nějakou dobu jsem a ráda si pročítám vaše deníčky, ráda bych se podělila s vámi o povídání o vztahu s mým partnerem, který je Vietnamec, o jejich komunitě a třeba i o tom, jak to chodí ve Vietnamu. :)

*

Vietnam se pyšní nádhernou přírodou, skvělou kuchyní, nejen chuťově, ale je i daleko zdravější, než ta naše. Vietnamci si rádi povídají, i s námi, pokud umí dobře česky. Vztahy mladých Vietnamců jsou stejné jako u nás v Evropě. Oproti nám jsou ve Vietnamu pozadu v projevování náklonnosti na veřejnosti.

Pokud sem přiletí Vietnamec poprvé, ti, co tu žijí, moc chválí naše české pivo a krásné ženy. Modrooké světlovlásky ve Vietnamu holt jen tak neuvidí :) Navíc my, Češky, nejsme tak upejpavé jako Vietnamky. U nich se chlapci musí snažit měsíce, aby mohli dostat polibek.

Když partnerovi rodiče zjistili, že jejich syn má vztah s Češkou, nesli to celkem těžce. Jenže tam je taky rozdíl v tom, že kluci to mají volnější než holky. Celkově se na ně méně tlačí. Syn má totiž ve Vietnamu větší hodnotu než dcera. Partnerovi rodiče se to snažili brát tak, že je mladý, že z toho vyroste, že pozná rozdíl mezi Češkou a pracující a poslušnou Vietnamkou. Jeho rodiče, celkově jsou takoví skoro všichni, se bojí toho, že jeho česká partnerka si bude užívat, místo toho, aby se např. starala o domácnost nebo vaření. Ještě k tomu, když mi v té době bylo 17 let. Také si mysleli, že nebudu tak obětavá a poslušná jako je většina Vietnamek. Rozhodně byla pro ně i brzda jazyková bariéra a že mi nebudou moci do všeho tak „kecat“ (to oni docela rádi, jsou prostě takoví), že nebudu ctít jejich tradice, zvyky, že to nenaučím naše děti. Že se nenaučím vařit jejich jídla apod.

Vietnamci si hodně zakládají na rodině, a proto je to pro ně důležité. Protože když se to nenaučí jejich vnoučata, tak děti těch vnoučat už nebudou mít s Vietnamem prakticky nic společného. Také dbají na to, aby při výběru myslel na to, zda se o něj jeho žena dokáže ve stáří postarat. Celkově je zvykem, a to se mi moc líbí, že se děti postarají o své staré rodiče.

S jeho rodiči už dnes vycházím. Z počátku jsem si jich nevšímala, ani jsem jim moc nerozuměla. Šplhla jsem si u nich tím, že jsem pracovitá, slušná a zodpovědná. Nebyla jsem jako holky v mém věku. Partner říká, že proto jsem ho zaujala.

Co musím k aktuální situaci podotknout, že když chlap onemocní, nastává katastrofa. Umírají i na rýmičku, tak jako naši muži :D Když mohu, ráda se o něj postarám, on to samé dělá pro mě.

Co se ještě vztahů týče, je docela zvykem, že rodiče pomáhají svým dětem s výběrem partnera. Samozřejmě u těch mladých ve městech už to tolik nebývá, ale stále se to hodně praktikuje.

O svatbě jsme se s partnerem zatím ještě nebavili. Říkal, že by si mě chtěl vzít, ale já se k tomu stavím ještě dost skepticky. Ale kdyby k té situaci došlo, určitě bych řekla ANO. I když si zatím nedovedu moc představit, jak by taková svatba vypadala. To by byla napůl v českých tradicích a napůl ve vietnamských nebo se ceremoniál opakuje dvakrát od výměny prstýnků, po svatební proslovy až po zábavu. S rodinou české nevěsty i s rodinou ženicha. U hlavního obřadu jsou obě rodiny.

Můj partner tu žije od tří let, umí plynule česky i vietnamsky. Je spíše „počeštělý“, ale stále je jiný, než muži u nás. A to na něm moc miluji. Seznámili jsme se hodně mladí. On už pracoval v jedné fabrice a já ještě studovala. Měli jsme společné přátele, a tak jsme se začali bavit i spolu. Pak už jsme si vyšli třeba jen my dva a dokázali jsme spolu proklábosit celé hodiny. Jeho rodiče mají potraviny, kde prakticky žijí svůj život.

S partnerem mám dvě dcery. 5 let a 2 roky. Máme restauraci, kde vaříme klasicky česká jídla. Vždy máme jednu specialitu dne a do té rádi sem tam přidáváme různá vietnamská jídla.

Moje rodina se z počátku k našemu vztahu také nepostavila moc libě. Ale teď už je to pro ně člen rodiny jako kterýkoliv jiný, mají ho rádi a moc si ho váží. Dokonce někdy spolu vtipkují, že jsme taková mezinárodní rodina. :D Celkově nejhorší ale byl přístup okolí. Ani nespočítám, kolikrát se mě ptali na různé věci, i na intimní věci. A když to posloucháte pořád, tak to není moc příjemné.

Jsem spokojená. I když jsme každý jiný. Nejen v rase, téměř ve všem. :D Já jsem častěji nemocná, on je zdravý. Já si ráda šla sednout s přáteli, vypít u toho nějaký ten alkohol, on je abstinent. Měl rád seriály, které mě vůbec nebraly. Ano, náš vztah byl ze začátku dost složitý. Moc tomu nepřidal přístup všech těch lidí z různých stran, ale i právě ty naše protiklady. Jednou náš vztah byl na totálním rozpadu, kdy jsem chtěla odejít. Ale uvědomila jsem si, že mě bezmezně miluje. Že by mě nepodvedl (jak jsem psala, na rodině si zakládají a naštěstí v tom, takový je), že je sice materialisticky založený a já spíš emocionálně, ale dokáže se o nás postarat. Restauraci máme, protože mě tahle práce baví, a on je hlava, která dokáže neustále něco vymýšlet. Že je ochotný mi pomoct s domácností, s dětmi. Že za mnou bude stát ať se děje, co se děje. Nemá problém s mou rodinou (i když je to někdy s nimi těžké) a i v posteli nám to klape. A tak jsme se naučili dělat kompromisy. Já jsem úplně přestala pít (nebyla jsem žádný alkoholik, vypila jsem vždy strašně málo, aby mi nebylo špatně), podnikáme společné výlety, a dokonce jsme si našli i ty seriály, které nás oba baví. Naučil se se mnou projevovat tu lásku. Dělá mi radost a já se mu snažím pomáhat v těch formalitách a udělat i něco za něj. Dokáže i skvěle hospodařit, je šetřivý a zároveň se nebojí žít si tak, aby nám nic nechybělo a abychom si mohli dělat radost. To neznamená bezmezně utrácet, takový nejsme ani jeden.

Ve Vietnamu jsem ještě nebyla, ale letos tam poletíme i s dětmi. Už se nemůžu dočkat. Akorát se trochu bojím, co na mě řeknou. Jeho rodina pochází ze severu a ta není tak turisticky založená, jako je jih. Tak si z něj dělám srandu, že mě nesmí nechat nikde samotnou na ulici, protože já jsem právě světlovláska s modrýma očima. :D

Oříšek pro mě je vietnamština. Jsem samouk. Je to pro mě dost náročné. Mají jinou intonaci a hodně tónují. I když umím teprve nějaké ty základy, jsem na sebe tak pyšná. :D

Účastnila jsem se již i hodně oslav. Dětské narozeniny. Ta holčička měla na stole dort a na zemi bylo pohoštění. Ano, jedli jsme na zemi. Já tenkrát čekala druhou dcerku, tak to nebylo moc příjemné, ale mohla jsem se aspoň opřít o zeď. Spíše ta oslava byla o tom, že si chlapi popili a popovídali a ženy poklábosily mezi sebou. Vánoce neslaví, i když už se to do Vietnamu docela dostává z Ameriky. Takže na ulicích jsou vidět stromečky a Santové. Slaví Nový rok. Ten mají ale až v únoru. Dále jsem se účastnila různých sešlostí, svatebních hostin, oslav apod.

Pro shrnutí, žiju normální běžný život, i když je někdy hektický, ale na druhou stranu mám v tom vztahu neskutečný mír a pohodu, které si s partnerem dáváme. Rádi pracujeme, ale zároveň si i rádi dopřejeme volno a věnujeme se našim dětem. Svého partnera miluji a jsem ve vztahu šťastná.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
13291
28.2.19 06:54

Zajimave cteni,i kdyz pro me zadna novinka.Jen by me zajimalo,jak rodice (jeho) prijali fakt,ze jste si poridili deti bez svatby?Pises,ze jsou hodne prorodinne typy,tak tohle je muselo docela zklamat ne?A moc by me zajimalo,jaj vypadaji vase deticky-maji rysy vas obou,nebo zdedili dominantni tatkovy geny?Snad tyto otazky take nezaradis do kategorie neslusne a intimni ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
28.2.19 08:05

@unuděná Úplně první reakce byla že si děláme snad srandu, ale myslím že to je donutilo pochopit, že partnerovi nemůžou bránit, když ho sem oni přivezli a vyrůstal mezi námi. A konkrétně partnerovo rodiče spolu žijí celý život ale taky se nevzali a mají dvě děti. Možná i proto to moc nehrotili. Starší dcera je spíš po mě. Ma sice tmavší pleť a vlasy než ta mladší, ale stále jsou obě blede a starší má rysy po mě. Mladší je zase spíš po tatínkovi v rysech v obličeji. Obě jsou drobnější postavy. My v rodině taky nejsme žádní velikáni. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
394
28.2.19 08:14

Zajimave :) me by tez zajimalo, jak se prolnuly vase geny na detech. Pak bys tu mohla jeste napsat svoje dojmy z navstevy Vietnamu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
283
28.2.19 08:20

@Fany97 mate moc krasne deti :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1445
28.2.19 09:58

Velice zajímavý denicek :palec: když jsem žila v zahraničí, tak jsem se chodila učit jazyk do komunitniho centra s ostatními přistěhovalci (španělsko, portugalsko, malajsie, ukrajina, indie…) A vždy mě strašně bavilo poslouchat, jaké mají tradice. A o to víc si zamilovala ty nase :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1910
28.2.19 10:03

Moc hezký deníček a moc hezké dětičky :kytka: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
28.2.19 10:15

@Kostroma v prvním komentáři jsem prilozila fotky. Určitě napíšu. :mrgreen:
@vantili děkujeme :oops:
@allluck děkujeme moc :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
606
28.2.19 11:01

Krásné holčičky :srdce: :srdce: :srdce: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
12292
28.2.19 12:17

Jé a já se tak těšila, že se dozvím něco nového - přeci jen Asijská komunita není vůbec sdílná :nevim: Máme i u nás na vesnici rodinu, jejich syn chodí s mou dcerou do školky - mají u nás obchůdek se smíšeným zbožím. Je jich tedy jak psů a nikdo se v nich neorientuje :lol:
I muj muž vyrůstal v ulici, kde obývali (a stále tam bydlí) dvougenerační dům a taky byli šíleně tajemní.

Chápu, že to musí být někdy těžké, hodně lidí v nich vidí mafii :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1368
28.2.19 13:27

Moc zajímavé a hezky napsané.Ještě by me zajimalo, jak jste vyresili vanoce?

 • Zmínit
 • Nahlásit
891
28.2.19 14:19

Mně by zajímaly taky tvé dojmy z Vietnamu. Pro mě to byla kdysi první návštěva JV Asie a měla jsem v Saigonu celkem slušný kulturní šok :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1509
28.2.19 15:05

Me by zajímalo náboženské vyznání rodiny?Díky

 • Zmínit
 • Nahlásit
3484
28.2.19 15:25

Moc hezkej denicek, tohle tema me zajima. Holcicky mate krasny :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18347
28.2.19 15:51

@Fany97 mate moc hezke holcicky!

 • Zmínit
 • Nahlásit
3720
28.2.19 16:31

mají ho fakt malého jo? :mrgreen: :mrgreen:
ne dělám si srandu, ať vám to vyjde :) i když to na mě trochu působí jako „tak a teď si všechny najděte vietnamčíky“ :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
24406
28.2.19 18:58

Moc zajímavý deníček :palec: Máte nádherná děvčátka :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
36
28.2.19 19:50

Krasne holcicky a zajimavy denicek. Znamy si vzal take vietnamku a napsali o rozdilnych kulturach i knihu - cesky zenich a vietnamska nevesta. Je tam popsana i svatba ve Wietnamu, kde defakto slavila cela vesnice :D. Preji vam hodne stesti!

Příspěvek upraven 28.02.19 v 19:51

 • Zmínit
 • Nahlásit
45004
1.3.19 02:44

Jsem zvědavá na tvoje pocity z Vietnamu. Kdy se chystáte?
Učíte holky vietnamsky?

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
1.3.19 07:41

Muj spoluzak byl vietnamec a nejak mi to neprislo,ze by byl jiny. Ale jak pises,urcite povahove rysy zustaly z puvodnich korenu nedotcene - treba ta vuke na sobe makat,pracovitost a loajalnost k rodine.

At se mate hezky :kytka: svatba neni dulezita.

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
1.3.19 10:02

@chs.jasmin u nich hodně bývá problém jazyková bariéra. Samozřejmě každý to má jinak. U nás ve městě tu žije jeden a ten se snaží žít život jako my, aby zapadl. Komunikuje, chodí k nám na obědy i na pivo a baví se s chlapama. Prostě super. A např. Otec partnera neumí po 20ti letech skoro vůbec mluvit. Jemu stačí se bavit ve své komunitě tak nemá potřebu se učit. @lísteček1 Vánoce jsme slavili u nás s mou rodinou. Partner slaví spíš naše svátky. Pokud mají nějaký vietnamský svátek, např nový rok a jede se někam, tak jedeme taky ale pokud jsou jeho rodiče doma a udělají si slavnostní jídlo, tak se akorát naji ale nijak to neslavi. @Magnificata Nevím, zda jsou věřící, ale dodržují pravidla buddhismu při jejich svátcích. Na poličce mají sošku budhy, kam dávají ovoce nebo nějaké jídlo a zapaluji vonne tyčinky. @Kaileee ne to ne :D samozřejmě nejsou všichni takoví jako je ten můj. Potkala jsem i gemblery, nebo fakt priserny, otravny chlapy. Ale také jsem viděla starý pár a dodnes se drží za ruce a objimaji. To byla krása. Prostě záleží na povaze a výchově toho člověka v rodině.

Moc všem děkuji za pochvaly :hug: ostatním odpovím až dyl, musím už běžet do práce :andel:

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
1.3.19 18:04

@lucenka Určitě to sem pak napíšu. :dance: starší se ráda se mnou uci. Ona už to vnímá jako cizí jazyk a prarodiče na ne zejména mluví vietnamsky, takže i sama dokáže pochopit a odvodit si co to slovo znamená. Mladší rozumí všemu, ale odpovídá spíš cesky. Ale už jsem ji slyšela že ze spaní mluvila vietnamsky. :) chystáme se tam koncem června, zhruba na měsíc.
@Astyna88 děkujeme moc. Také jsem znala vietnamce na škole a chovaji se jako my protože se tak cítí být. Ale doma to mají jiné. Taky jsem na všechno přicházela až v tomhle vztahu. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
45004
1.3.19 18:13

@Fany97 konec června je asi to nejhorší období … Připrav se na pořádné lijáky, bouřky a možné sesuvy půdy (ty bývají na tom severu relativně časté), vedro a vlhko (pocitová teplota klidně 46-48 stupňů). A v tom vlhku není takový pocit žízně, hlavně u dětí. Doporučuju pít kromě vody i kokosy. Balená voda ve Vietnamu je až moc vyčištěná, takže v ní je minimum minerálů apod.
Ale zase už by na severu mohly začínat vypadat pěkně terasovitá rýžová pole.
A je fajn, že se děti učí od mala. TO se naučí přirozeně nejvíc.

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
2.3.19 11:24

@lucenka to opravdu ? Partner říkal že začíná nejteplejsi období, na to jsem připravena. Říkal, že vzduch je vlhký, takže nebude taková zátěž jako tady, když máme paraky. S tím pitím moc Děkuju, že jste mi poradila. Mladší už ve vietnamu byla s prarodiči v červenci a snášela všechno skvele. Ono je i těžké vybrat termin s tou naši práci a dětmi. Prázdniny jsou ideál. Snad to zmakneme. Pak napíšu, jak se nám dovolená vydařila. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
705
4.3.19 08:37

@Fany97 holcicky jsou krasne :) Akorat jsem take cekala, ze se dozvim neco noveho, tohle jsou takove vseobecne zname veci… Napis prosim vic, treba muzes popsat vase zacatky, tve pocity ze vztahu s cizincem, rozdily mezi chovanim tveho partnera a cecha… a jak dlouho tedy spolu jste? A proc nejsi naklonena svatbe? A jak holky vychovavate? Vsak vietnamska a ceska mentalita je tak odlisna, musi to mit nejaky vliv na jejich vychovu, ne? Mate treba ohledne vychovy kazdy jine predstavy nebo se shodnete? Omlouvam se za spoustu otazek, ale je to pro me zajimave tema :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15491
4.3.19 09:26

@Fany97 taky bych se přimlouvala za další deníček podrobnější, je to moc zajímavé téma, a dětičky jsou moc hezké :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
4.3.19 18:46

@solip @stinga Dobře , jak budu mít víc času a klidu, ráda napíšu denicek Můj partner Vietnamec 2. :) jsem ráda, že vás to zajímá. Takový ohlas jsem ani nečekala :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
820
6.3.19 14:35

@Fany97 krásné kuřátka :* :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3197
15.3.19 08:47

Zase tak pro rodinu není, když si tě nevzal ani po dvou dětech 8)

Jinak je deníček zajímavý a přeji ať Vám to štěstí vydrží :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit