Můj partner Vietnamec 2

Partnerské vztahy

Pod prvním deníčkem jste mne prosily, abych o našem vztahu napsala podrobněji, o výchově dětí apod. Tak tady je pokračování.

Přečtěte si první díl »

Ahoj! :)

Vztah s Vietnamcem je sice trochu jiný, ale ne tolik. Ani vám to moc nepřijde, dokud nepoznáte jeho rodinu a nesetkáváte se s ostatními. Pokusím se vám tedy trochu přiblížit vietnamskou komunitu.

Co se týče jídla, toho mají vždy opravdu hodně. Doma mají minimálně dva velké pytle jasmínové rýže. Jeden na používání, druhý do zásoby. Mimochodem, jasmínová rýže je opravdu výborná, sami ji doma používáme a i v naší restauraci. Skoro do všeho používají rybí omáčku, i my ji doma máme :D Naučila jsem se ji přidávat do kuřecího vývaru, dělá opravdu dobrou chuť. A když nevím u jakéhokoli jídla, jak už ho mám dochutit, kápnu tam trochu té omáčky, a vždy jsem spokojená. I když je to rybí omáčka, nikdy nejde cítit. Možná trochu v jídle, ale po pár použití už to tak nepřijde :) Další častá potravina jsou nudle. Spíše skleněné, jelikož se dávají hodně do polévek apod. Nudle, které známe z bistra, jsem viděla zatím opravdu jen ve smažených nudlích s masem. Pijí hodně čaj nebo kávu (rozpustnou – buď s mlékem, nebo salkem) a celkově Vietnamci milují Coca colu nebo Redbully :D Zásoby potravin mají vždy, protože mají obchod, takže kdykoli mají na něco chuť, tak si to vezmou. Nebo když není maso? Vezme se z mrazáku :D Jinak většinu svých potravin si dovážejí ze Sapy v Praze.

Co mi usnadňuje vaření, je určitě rýžovar. Pokud ho neznáte, je to spotřebič, do kterého vložíte rýži, propláchnete, dáte vodu zhruba po klouby na prstech a dáte vařit. Až bude rýže uvařená, jen se vypne vaření a dál vám ji udržuje teplou, dokud rýžovar nevypnete. Máme ho i v restauraci a kuchaři jsou šťastní, jak jim to šetří čas a práci. U rodičů partnera byste našli i grilovací spotřebiče, WOK pánve apod. Musím se učit i jíst hůlkami, už jen kvůli tomu, že letíme do Vietnamu. Pořád to ještě neumím. Někdy je to vážně sranda na mě koukat, jak se s tím peru :D

I když je doma můj partner trochu lenivý, rád se natáhne po příchodu z pracovního nasazení, cokoli mu řeknu, tak udělá. Dá prát, vysaje, vytře, umyje nádobí, uvaří (vaří výborně), dojde nakoupit, opraví něco rozbitého, prostě cokoli. Nedělá mu problém pomáhat v domácnosti. Co jsem si všimla, tak to tak vietnamští muži mají. Práce ho baví a navíc je materialisticky založený (jako všichni Vietnamci), takže pro dobrý kšeft je v práci klidně celý den.

Samozřejmě mám i jazykovou výhodu. Dost lidí se mě ptá, zda jim rozumím, a já řeknu že ano, ale horší je pro mě mluvit. Mají různé formy oslovování. Jinak oslovíte dítě, mladšího, staršího a ještě víc staršího… Pak také rozhoduje, zda je to muž, či žena. Prostě oslovování je nejdůležitější, protože pokud špatně oslovíte, zkazíte celou větu a dotyčný vás nemusí vůbec pochopit nebo se může urazit. Zatím se mi to nestalo, protože mluvím jen s partnerem nebo jeho sestrou, ale až na to přijde…:X

Jak jsem již psala, vietnamská kuchyně je mnohem zdravější, i když se jídlo skládá hodně z vepřového masa nebo smažených jídel. Ale mají to vyvážené díky tomu, že jedí ryby, hovězí a kuřecí maso. Ke každému jídlu nesmí chybět zelenina na jakýkoliv způsob. Místo svačiny nebo dezertu si dají ovoce a jak jsem psala, pijí hodně čaje.

I když já zdaleka všechny známé Vietnamce tady v Česku neznám a už vůbec skoro nikoho z Vietnamu, oni mě znají moc dobře. Vědí o mě snad všechno. I když pro mou českou povahu je mi to někdy nepříjemné, na druhou stranu jsou na mě moc milý, což mi naznačuje, že si o mě říkají hezké věci. Ve Vietnamu se na mě těší. V bistru dostáváme slevy, to samé, když zajdu do tetxtilu, apod. A když chci něco malého, např. pití, dostanu to klidně i zadarmo. My už jsme v takové fázi, kdy partnerovo rodiče znají i mé rodiče. Ano, už i moje maminka dostává slevy :)

Máme pestrý život. Pokud nejsme v práci nebo s dětmi, pořád něco slavíme. Když ne české svátky, tak vietnamské. Nový rok slavíme dvakrát. A naše MDŽ je ve Vietnamu dokonce dvakrát.

S jeho rodiči jsem se nikdy nepohádala. Z toho důvodu, že když mi něco opravdu lezlo krkem, i přes veškerou úctu, kterou k nim mám, jsem někdy řekla svůj názor, co se mi líbí nebo nelíbí, nebo když mi říkali, jak a co mám dělat, a já to dělám jinak. Oni vám na to moc neodpovědí, protože v našem jazyce umí jen sprostá slova od lidí, a naopak já bych se ve vietnamštině také nedokázala pohádat. Jinak vím, že to dokážou moc dobře. A když už opravdu nerozumím, tak to prostě odkývu a jsou spokojení všichni. Oni dělají přesně to samé, když zase nerozumí nám :D Takže je to vlastně pohodový rodinný stav (s nadsázkou) :D

Měla jsem i možnost na vlastní oči vidět, že Asiat spotřebuje alkohol úplně jinak než Evropan. Chybí jim enzym v játrech, který alkohol likviduje. Lehce zčervenají a snadno se opijí. Pokud tu ale žije Vietnamec mnoho let a pije hodně, pak nemá problém :D Jeho tělo si zvykne. Můj partner je abstinent, ten se alkoholu ani nedotkne, ale k nám do restaurace třeba jeden chodí pravidelně na country večery a opíjí se teda fest. Ale zas je hezké vidět, že přijde sám, baví se s lidmi a tančí na naši hudbu.

Teď něco o našem začátku. Když jsem se zamilovala, bylo mi 17 let. Že je to Asiat, jsem si ani nevšímala. Vůbec jsem to neřešila. Když jsme spolu začali chodit, začala jsem poznávat, že je trochu jiný. Časem si těch odlišností prostě všimnete. Takový vztah je hodně o toleranci a kompromisech. Museli jsme se jeden druhému i trochu přizpůsobit. Ze začátku je to hledání. V kultuře jeho rodiny, jak s nimi mluvit, v názorech. Ale když už jsem do takového vztahu šla a uvědomila si, že to bude trochu složitější, prostě jsem chtěla. Chtěla jsem se učit jejich jazyk, poznávat jejich svátky a tradice, jak vaří různá jídla, co se k čemu používá apod.

Partner to měl ze začátku možná těžší, než já s mou rodinou. Jak jsem psala, v jejich rodinách je kladen větší tlak a očekávání od potomka. Naposledy, před Novým rokem, na jedné svatební hostině pronesla jedna žena: „On má Češku?“ A matka mého partnera odvětila: „Co s ním mám dělat“ Ale nijak šíleně to nehrotili. Něco si vyslechl od své maminky, otec to nijak moc neřešil. Ve Vietnamu je totiž zvykem, že po svatbě žena odchází za rodinou svého muže. Proto se rodiče snaží dobře radit svému partnerovi. Je její povinnost se dobře postarat o rodiče svého muže, až zestárnou. Spousta vietnamských rodin by takovýto vztah nepřekousla. Ono ani moc nejde se za to na ně zlobit, i když ze začátku mi přišli divní. Mají prostě přirozený strach o své dítě a o jeho budoucnost. Musela jsem jim prostě ukázat, že to zvládnu, že jsem pracovitá a zodpovědná.

Chce to čas. Ze začátku jsem k nim nesměla chodit, když jsem přišla do potravin nebo na něj venku čekala, jen mě pozorovali, ale vůbec se mnou nemluvili. To se změnilo, až když jsem otěhotněla. V té době mě stále vůbec neznali, ani já je. Pak nám nabídli volný byt nad potravinami, kam jsme se přestěhovali, a od té doby, co jsme se stali sousedy, začalo vzájemné poznávání. Od té doby podle mého začali náš vztah tolerovat. Teď už mě netolerují, teď už mě mají rádi. :)

Vietnamské rodiny jsou hodně velké. U nás máme tety, strýčky, které občas vídáme. U nich je to stále velmi blízká rodina. Pro Vietnamce je důležité vzdělání. Pokud však školu děti neudělají na několikátý pokus, mají za to céres, ale pokud si to zařídí tak, aby se měli dobře a dokázali vydělávat, pak to nehrotí. A velký problém je vztah, když studují. Ve Vietnamu své partnery moc nepředstavují, dokud nevystudují. Také není zvykem, aby měli několik partnerů, než si někoho najdou. A pokud ano, všechny je nepředstavují. To už je spíš takový rituál, kdy se začne očekávat svatba.

Konkrétně já jsem otěhotněla na střední škole, kterou jsem na dva pokusy nedodělala. Při druhém pokusu jsem podruhé otěhotněla. Druhé dítě jsme chtěli. Školu jsem odložila. Nyní budu školu dodělávat dálkově. Partner si zřejmě něco vyslechne ve Vietnamu, jak je škola důležitá, i za mě. Budiž maturita, ale vysoká? To už je něco. Tam si prostě lidé myslí, že když uděláte i vejšku, budete brát velký prachy za to, že skončíte někde v kanceláři. Že to tady u nás tak nechodí, to nevědí.

Můj partner je v mnoha věcech úplně jiný než Čech a v mnoha věcech úplně stejný.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Uživatel je onlineKostroma
Kecalka 351 příspěvků 15.03.19 05:51

Prima :) vis co by me hrozne zajimalo..proc si Vietnamci vyberou zrovna Ceskou republiku k ziti? Nebo oni ty jeho rodice, kdyz sem prisli, sem jeli proto, ze uz tady meli zbytek rodiny? Nebo proc zrovna sem? A taky by me zajimalo, jak nas Cechy vnimaji jako narod, jako lidi, co si o nas vlastne tak nejak obecne vzato mysli. Co se jim tu libi a co jim vadi.

M-A
Kecalka 455 příspěvků 15.03.19 06:31

dobrý, zajímavý, kamarádila jsem se s kazachem, naštěstí tu byl bez rodiny a nebylo to pro nás nic vážnýho, a teď mám za manžela taky cizince, proto me zajimal ten pohled na vychovu deti a obecne pristip k vnoucatum, to mi chybelo a prosim priste o toto :lol:

stinga
Echt Kelišová 9051 příspěvků 15.03.19 06:48

super deníček, ano napiš další, je to fakt zajímavé
a jasmínovou rýži taky používám a máme doma rýžovar - když jsme do něho dali jinou rýži, tak většinou byla nedovařená, jasmínová je super
to ti partner pomáhá doma opravdu dost, myslím, že moc českých mužů prát neumí, ale kamarádila jsem i s takovým co si pral a uměl vařit i péct

allluck
Ukecaná baba ;) 1462 příspěvků 15.03.19 06:57

taky by mě zajímalo, proč je zrovna pro ně tak atraktivní Česká republika. Jinak krásně napsaný a je to zajímavé počtení, přeju hodně štěstí :kytka:

dalmatinka 123
Hvězda diskuse 48551 příspěvků 15.03.19 08:48

Ja vim ze je to trochu troufale a zes minule psala o nevhodnych dotazech na penis..ale me by zajimalo jaci jsou vietnamci milenci 8) ?Zda jsou jako cesti muzi nebo zda jsou romantici atd :oops:

Pak bych rada vedela zda vase krasne holcicky se treba ve skolce nepotkavaji z nadavkama atd..
Ja osobne mam vietnamce rada..Mame tu malej kramek kam chodim denne a jsou moc hodny a i kdybych na ne zazvonila v 11 vecer tak mi otevrou.Pomahaji mi s taskou a maji skvele deti.Jen zeny vietnamky mi prijdou ze jsou na vychovu takovy drsnejsi a pracovat svoje deti nuti od mala.dekuji

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 09:37

Takže ti upích dvě děti, ty nemáš hotovou ani střední, do všeho cpeš rybí omáčku a učíš se jíst hůlkami. Tak aspoň že ti doma „pomáhá“.

Fonty
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 15.03.19 09:46

By mě zajímalo proč má někdo potřebu napsat tak ošklivý komentář o upichnuti dětí atd. To mi hlava nebere. @Russet

Afrikana
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 15.03.19 09:51
migmina
Kecalka 306 příspěvků 15.03.19 09:51

Nevim ale na me denicek pusobi,ze jsi chudak,ktereho lituji :( nemas dodelanou skolu,tudiz jen se zakladkou,dve deti ktere prisli v prubehu dodelavani stredni skoly.pises vseobecny veci co se tyka vetnamcu,ale nic z tvych pocitu.za me jak z wiki komunite o vetnamcu :nevim:

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 10:07

@Fonty
Mně se totiž zdá, že děvče tak trochu naletělo, bude hákovat a možná rodit další děti. No co, je to „jen“ Češka. Po večerech se možná na maturitu ve 40 zmůže. K čemu jí bude, to netuším.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 10:07

@migmina
Asi tak, ale žůžo deníček. Přijde mi, že ho píše patnáctka.

Fonty
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 15.03.19 10:39

@Russet no a možná máš pravdu. Každopádně někdy je lepší si nechat svoje myšlenky pro sebe kdyz nikomu nepomuzou a spíš ublíží :nevim:

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 10:44

@Fonty
No, zatím jsem se o Vietnamcích nedozvěděla nic, co bych nevěděla jen pouhým žitím ve stejném městě. Ale tady se musí zásadně deníčkům tleskat. Jinak se zakladatelky urážejí.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 10:50

@Fonty
A ptala ses muže, proč vás chce tahat do Vietnamu, když tam budou lijáky a tajfuny? Aha. Protože kšeft je kšeft. Pan bude spíš než materialista workoholik.

dalmatinka 123
Hvězda diskuse 48551 příspěvků 15.03.19 11:11

@Russet take teda priznavam ze to,ze ma pouze zakladku me trochu sokovalo,ale zase na druhou stranu je to jeji volba a asi ani na vareni ryze a delani jinych pokrmu zadnou skolu nepotrebuje.. :oops:
Me treba prekvapilo ze pisejak je pro ne vzdelani dulezite,kdyz ty „nasi“vietnamci maji tri deti 9,11,16 vsechny sve deti uz ted zamestnavaji v kramu a kolikrat je 11 holka misto ve skole na kase :zed: a misto aby odpoledne behali z nasema detma po vesnici nebo se ucili tak jeden bali salam a druha macka uz ve svem veku pokladnu az do vecera.Ze skoly rovnou s aktovkama za pokladnou,za uzeninama nebo vybaluji.. :roll: Prijde mi ze oni zadne detstvi nemaji,ale urcite umi spoustu veci..coz se neshoduje z vypravenim v denicku..

MayaLevin
Kecalka 148 příspěvků 15.03.19 11:11

Už ten přístup k české nevěstě je dost rasistický a urážlivý. „On má Češku?“ „No co mám s ním dělat“. Čekání venku, před obchodem, abys jim nepřišla na oči… Vietnamci přijeli k nám, vydělávají si tady ,ale vypadá to, že námi pohrdají..

Fifi2
Kecalka 360 příspěvků 15.03.19 11:21

Nevím, ale deníček má hlavu a patu, bez stylistických a pravopisných chyb, navíc ctivy a pekny..takze nazor, že ho napsala patnactka, to je snad úlet. :roll: Vietnam je i destinace kam se jezdí na dovolenou. A ne zrovna levnou :palec: spousta lidí nemá maturitu, ale ona si myslím, zajištěna je. A maturita už bude plus. A kdybych já domů dotáhla Vietnamce, tak se naši taky netváři. Za mě deníček pěkny a zajimavy. Určitě bych neurazela, asi erupce na Slunci a hodně lidí se špatně vyspalo.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 11:30

@Fifi2
Dvakrát skoro neplánovaně otěhotní na střední, školu nedodělá, podniká a beztak vařit neumí ani 20 let tady žijící přítel. Rodiče jí tak trošku pohrdají, ale nehádají se, protože ani jeden neumí v jejich rodném jazyce nadávat :P Ale jo, když celý život čteš maximálně Rosamundu nebo Napsáno životem, takový deníček se ti musí zdát boží.
A vyspala jsem se dobře. Protože o naše ještě školou nepovinné dítě bylo postaráno.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 11:33

@MayaLevin
Tak oni by ani čeští rodiče nejásali, pokud by dcera na rodinný oběd dovedla Vietnamce. Určité předsudky prostě lidi mají. Jsou jiní. To je vidět na první pohled. U nich ještě dělá bariéru jistá tradice, neochota se učit cizí jazyk u starší generace. Ale není nic, co by se nedalo překonat, když člověl chce.

Fifi2
Kecalka 360 příspěvků 15.03.19 11:51

@Russet BEZTAK ani vařit neumí :roll: takže to jistě nevíš? To jsou předsudky. Mi přišlo,že je zakladatelka takhle šťastná, zvolila si tenhle život a popsala ho tu,jinak by to ani nepsala takovým zpusobem, kdyby spokojená nebyla. O nic neslo. Rodiče pohrdali a pak se zblížili a mají ji rádi. Hádky nepropuknou kvůli jazykové bariéry, ale ani mi neprislo, že by byl důvod. Ale bylo to podle mě myšleno z vtipné nadsázky, že se to prostě nemůže ani stát. :palec: mi to jen přišlo lito, že si každý najde důvod někoho urážet. Rosamunde nečtu ani na to nemám čas. Co se týče četnosti tvých příspěvků se vůbec divím, že postaráno tak dobře je. Ale asi mám jen na tebe štěstí. :palec: nechápu, že se vůbec zaobiras články pod tvou úroveň při péči o předškolní dítě.

Fonty
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 15.03.19 11:53

@Russet nemusí se tleskat. Taky se vyjadřuji ne vždy kladne, sama jsem jeden napsala. Ale pokouším se svými názory neublizovat , jednoduse nebýt zlá, mě to prijde zbytečne, toť celé :nevim:

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 11:58

@Fifi2
Přijde mi úsměvné, že radši jako Vietnamec vaří „nezdravou“ českou kuchyni, když by mohl daleko zajímavěji vařit kuchyni vietnamskou.
Moje přispěvky jsou za x roků, víš? A opravdu je vidět, že moc nečteš.

Příspěvek upraven 15.03.19 v 11:59

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 12:02

@Fonty Čím ubližuju? Ze se podivuju zcela oprávněně nad naivitou osoby, co se dá dohromady s cizincem, nastěhuje se nad obchod jeho rodičů, školu nedodělá a hákuje v restauraci? Zajímalo by mě, zda měla aspoň nějakou rodičovskou dovolenou.

Fifi2
Kecalka 360 příspěvků 15.03.19 12:06

@Russet šlo o nevinny deníček a prislo mi, že tvé příspěvky byly, až příliš. Evidentně nemáš dobrou náladu a já si ji kazit nenechám. Já se jdu pomalu obléct, než se mi miminko vzbudí a jdeme ven. Ty si svůj cas můžeš dále zkracovat jedovatými příspěvky, ale ne na mou adresu. Hezký den :palec:

Fonty
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 15.03.19 12:08

@Russet ano vlastně sis sama odpověděla. Přesně tím.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 12:15

@Fifi2
Naopak. Dnes jsem dobře naladěná. Nedalo mi to nereagovat na nicneříkající deníček. Nic jsme se nedozvěděli. A velikost výbavy tím nemyslím, ta je myslím vzhledem k průšvihu s nedodělanou školou a finanční závislostí na muži to poslední…Ale někomu to ke štěstí stačí.

MayaLevin
Kecalka 148 příspěvků 15.03.19 12:21

@Russet
Slečna zakladatelka je naivní, ale dle způsobu psaní inteligentní. Jen naskočila velmi brzy do vážného vztahu, kde se narodily dvě děti. V 1. díle deníčku píše, že ze vztahu chtěla odejít. Tak možná růžové brýle už visí na vlásku. I vztah dvou lidí stejného etnika je plný úskalí, ale v tomto případě zakladatelka ještě ani netuší, do čeho šla. Já žiji s cizincem 28 let, můj příběh je podobný tomu zde.

stinga
Echt Kelišová 9051 příspěvků 15.03.19 12:23

@allluck vietnamci jezdí do Česka ještě od dob před revolucí, tehdy sem komunisté dováželi vietnamce a korejky na práci do továren, korejky se asi nechytily, ale vietnamci si tu začali stavět krámky a prodávat zboží a zřejmě ti další se na ně nabalovali, asi se tu žilo lehčeji než ve Vietnamu

Příspěvek upraven 15.03.19 v 12:32

Fifi2
Kecalka 360 příspěvků 15.03.19 12:23

@Russet tak si najdi článek o vietnamcích na wikipedii, ať se něco dozvíš, nějaké mapy krajiny, at nemas představu, že Vietnam rovná se jen tajfun, když tě tak deníček informativně zklamal. Určitě to bude lépe využity čas. Já jdu na procházku. A je to vyresene. Nebudeme se tady dozirat. Končím. :kytka:

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 12:29

@Russet nepřeháníš to trochu? Asi tě to překvapí, ,ale ve vietnmaských jídlech je prakticky všude rybí omáčka, člověk si na ní strašně rychle zvykne a je to dobré univerzální ochucovadlo. Nedivím se, že ji cpe všude.
A ano pro Vietnamce jej to „jen“ Češka. Ty totiž bývají ambicioznější a většinou se nechtějí zakopat doma a pečovat o rodiče. Kor jestli je její partner nejstarší syn.
Vždyť psala, že do Vietnamu pojedou v létě kvůli prázdninám. Pokud jsou vázaný na prázdniny, tak vhodnější termín těžko najdou. A ty tajfuny a lijáky nejsou několik týdnů v kuse. KDyž se vyjasní, tak je to naopak na severu nejkrásnější období.
A popravdě se mu nedivím, že radši chlap vaří nezdravou českou kuchyni. Chápu, že v ČR je představa, jak je vietnamská kuchyně zajímavá. Jenže ono je to skoro všechno na stejné brdo a strašně rychle se to přejí. V klidu se přiznám, že na vietnamské kuchyni bych dýl jak měsíc nepřežila. A v ČR je i problém sehnat některé suroviny, případně aby jejich kvalita odpovídala. A pak taky vietnamská kuchyně (ta pravá, ne ten paskvil, co se u nás kolikrát prodává a tváří se jak vietnamská) není zrovna moc výživná, takže má člověk brzy hlad. Ono je to i poznat na samotných Vietnamcích… ti, co od mala žijí v ČR, jedí větší množství masa, tak jsou o trochu větší a mohutnější než by byli ve Vietnamu.

MayaLevin
Kecalka 148 příspěvků 15.03.19 12:37

@lucenka
O pečujících doma zakopaných Vietnamkách docela pochybuji. Ty co znám ( tedy v ČR ), jsou daleko ambicioznější než Češky. A jako zlatokopky jdou tvrdě za svým, rodina - nerodina. Vím moc dobře, o čem píšu.

Jinak ve Vietnamu je krásně, byla jsem tam 8×.

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 15.03.19 12:45

Mně to přijde strašně nečtivé, stylisticky špatné. Aspoň že tam nejsou hrubky, aspoň v těch částech, které jsem četla. No a dvě děti na střední a maturita nula, neříkám nic :mrgreen: každej má svůj život.

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 12:45

@MayaLevin manželka nejstaršího syna velmi často musí opustit práci, když jeho rodiče začnou potřebovat pomoc. Ženy po práci velmi často jezdí vypomáhat rodičům. Ano něco jiného jsou nejspíš Vietnamky v ČR, i když i ty jsou velmi pod vlivem svých příbuzných (stačí se podívat na film Miss Hanoi, řekla bych, že je velmi blízko realitě). Ale rodiče pro své syny nechtějí ambiciozní ženy.

bube
Ukecaná baba ;) 1538 příspěvků 15.03.19 12:46

@migmina Prosím, přečti si nejprve svůj příspěvek, oprav tu neuvěřitelnou hromadu chyb (já jsem jich v rychlosti napočítala přes 10 jistě) a neurážej zakladatelku tím, že má pouze základní vzdělání. V jejím článku je méně chyb, než ve tvých pár řádcích. Pěkný den.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 12:52

@lucenka
Tak ona ji asi cpe i do buchet, aspoň tak to vyznělo. Když doma nebo v práci vaří česká jídla. Já bych ocenila právě pravé vietnamské jídlo. Ne jídlo přizpůsobené české chuti. A že Vietnamec vaří „náš“ guláš, to mi fakt přijde trochu mimo.
A že se nejstarší syn musí postarat o rodiče, to pramení nejspíš z toho, že u nich není žádný důchodový systém. A z toho, co tady ve večerkách uškudlí, si asi moc nedopřejí. Ale to bývá i v českých rodinách, kde žijí z malého platu a zadluží se na dlouhou dobu.

MayaLevin
Kecalka 148 příspěvků 15.03.19 12:52

@lucenka
Nejenom Vietnamky někdy musí opustit práci a starat se o staré rodiče. Nejenom Vietnamky po práci jezdí vypomáhat starým rodičům.
Vietnamky se tady snaží prezentovat jako éterická, něžná, cudná stvoření.
Realita je jinde. Vím to z mnoha konkrétních případů ze svého okolí.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 12:53

@bube
Její deník beztak opravily adminky.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 12:53

@MayaLevin
Konečně někdo…

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 12:56

@Russet hele znám Vietnamku, co vaří český guláš a je lepší než v mnoha českých restauracích, to samé platí o jejím bramborovém salátu :srdce: A na pravé vietnamské jídlo si zajeď do Vietnamu ;)
Jinak je vidět, že toho o té zemi moc nevíš. Důchodový systém tam existuje, pro určitou skupinu obyvatel. A kdyby na tom byli finančně tak bídně, tak by přeci žena neopouštěla práci, aby pečovala o rodiče ;)

Příspěvek upraven 15.03.19 v 12:59

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 13:09

@lucenka
Aha. Tak proč teda jezdí pracovat do poměrně chudého Česka, když je tam moc blaze? Pro mě by se každý měl držet svého kopyta. Jinak teda nedá zas tolik práce udělat dobrý bramborový salát. Ten jsem dělala už v 15. Guláš byl jedno z prvních jídel, co jsem se naučila. Ale nečekám ho od Vietnamce.
Například jsme se mohli dozvědět, jaké že svátky to vlastně slaví, jak probíhá sváteční den, jak se teda oslovují páni, dámy, starší… A ne že mají rýžovar a pytel rýže. To bych teda u Vietnamce nečekala :P U nás zas spousta lidí syslí mouku a brambory a mívá varnou konvici.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 13:11

@lucenka
A někdy prostě na vybranou nemá dítě ani v Čechách a musí pečovat o své rodiče. Připadá mi zbytečné to vynášet až do nebe. My se o prarodiče staráme. A nepotřebuju to nějak zdůrazňovat. Beru to jako samozřejmost.

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 13:12

@Russet ale já nikde nepíšu, že se ve Vietnamu mají všichni blaze. Pro tebe není problém udělat salát a guláš. Ale pro ně to tak snadný není, protože na ta jídla nejsou zvyklí od mala. Navíc třeba ve Vietnamu je problém sehnat některé potřebné suroviny ;)
A tedy na to oslovování by mohla vytvořit rovnou samostatný deníček, protože to je na dlouhý vysvětlování ;)

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 13:13

@Russet oni taky nijak nezdůrazňují to, že se starají o rodiče. Berou to jako samozřejmost a berou naprosto automaticky, že se manželka nejstaršího syna vzdá své práce, klidně ze dne na den a půjde se starat o rodinu.

emo.law
Kecalka 235 příspěvků 15.03.19 13:15

Tak to je hodně smutný čtení. Vietnamskej klučina zbouchnul bílou holku (ještě na střední (!) ), jeho rodina ji rasisticky trpí a co nevidět holku odtáhne do Vietnamu :D

Nádhera.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 13:19

@lucenka
A proč to neudělá? Vždyť omílá jen běžné věci, co tady všichni už víme - nesnesou moc alkohol, lpějí na tradicích a rodiče chtějí, aby vystudovali. Proč asi. Aby se nedřeli ve večerkách jako oni. Aby ta námaha byla vykoupena lepším životem jejich potomků. Nic by mě nevyhnalo z rodné země. Jen útlak nebo nedostatek peněz. Protože všude je něco. Oni sem jedou, protože je tu slušná vietnamská komunita. Pomůžou si. Nic extra v tom nevidím. Domů jistě píšou, jak se tu mají bezvadně a přitom jsou schopní mít ješte ve 23 hodin otevřený obchod. Nebo prodávat nekvalitní oblečení někde v zatuchlém obchodě.

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 13:21

@emo.law
Tohle je fujky komentář. To sem nepiš. Napiš, jak je to krásný deníček a chceš pokračování. Jak u Hříšné Angeliky :roll:

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 13:22

@Russet a víš proč ten obchod mají otevřený tak pozdě do noci? Protože oni za tím obchodem bydlí, zavírají, když jdou spát a otvírají, když vstávají. Jsou tak zvyklí z domova ;)
Jinak o tom jak slaví sváty se taky dočteš všude možně na netu, stejně tak tam najdeš jejich gramatiku, když tě to tak moc zajímá a v deníčku tito chybí.

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 13:23

@emo.law možná by sis mohla přečíst první deníček ;) Do Vietnamu se chystají na dovolenou ;)

Russet
Neúnavná pisatelka 18325 příspěvků 15.03.19 13:30

@lucenka
Tak proč po svých dětech chtějí, aby měli vejšku a byli z nich manažéři ve vatě? Tady dělají toto, protože nic jiného neumí. Přijedou a neumí řeč. Komunita se o ně možná postará. Poradí. Ale děti cpou českých chůvám a vodí je do školky, aby se děti česky naučily a měly to tu snažší.
Když napíše, že chce přiblížit život s partnerem z Vietnamu, čtu to, abych se dozvěděla přímo u zdroje, jaké to je. V průvodcích se to dovědět můžu, ale tohle bych řekla, že má lepší vypovídající hodnotu. Chyba lávky.

Příspěvek upraven 15.03.19 v 13:31

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37685 příspěvků 15.03.19 13:40

@Russet ne všechny rodiny podporují své potomky ve studiu VŠ. Mnohdy po nich pak stejně chtějí, aby jim s VŠ šli pomáhat do večerky, restaurace. Sice trochu starší článek, ale celkem bych řekla, že situace ve vzdělávání je stále stejná http://www.geomigrace.cz/?…

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Všechny deníčky uživatele

Můj partner Vietnamec