Naše cesta domů

Rodičovství

Je 11. května 2014, Den matek a můj termín porodu. V postýlce doma však spinká naše dvouapůlměsíční Magdalenka, jejíž příchod na svět jsem popsala v předchozím deníčku. Porodem však náš boj neskončil, proto jsem se rozhodla pro pokračování.


1 komentář


3 komentářů


2 komentáře


5 komentářů


4 komentářů


3 komentářů

Po porodu Magdalenka strávila tři týdny na Resuscitačním oddělení (RES) pro novorozence, zavřená v inkubátoru, napojená na nejmodernější přístroje, ale tak statečná, že i mně dodávala sílu se s celou situací lépe vyrovnat. Nezbývalo nic jiného, než se vložit do rukou lékařů a doufat, že všechno nakonec dobře dopadne a i my si za pár týdnů povezeme naší holčičku domů. Jediné, čím jsem mohla v tuto chvíli přispět, bylo dodávat mateřské mléko a dopřát jí něžnou náruč nebo pohlazení.

Doma jsem se tedy soustředila hlavně na pravidelné odsávání mléka. Hned jsme koupili elektrickou odsávačku, což byla opravdu velmi dobrá investice. Díky ní se mi podařilo laktaci rozjet. Každý druhý den jsem jezdila se zásobou zmraženého mléka do mléčné banky, aby naše holčička měla z čeho růst a sílit. Koloběh odsávání mléka a péče o dvouletého syna mě natolik zaměstnávaly, že dny plynuly jako voda.

Na resuscitační oddělení jsem směla jen já a manžel, takže ostatní členové rodiny si museli na Magdalenku ještě chvíli počkat. Hodinami strávenými zde si u mě české zdravotnictví rapidně zvýšilo reputaci. S tak profesionálním a současně lidským přístupem jsem se ještě nikde nesetkala. Lékaři a sestřičky nám byli velkou oporou, k dětem se chovali, jako by byly jejich vlastní a k rodičům přistupovali také s velkým citem, i když ne vždy sdělovali radostné informace.

Magdalenka dělala úžasné pokroky, rychle přibírala, což mě jen utvrzovalo v tom, že je zdravá a daří se jí dobře. Z počátku sice dostávala kromě malých dávek mléka i výživu infuzí, ale jak se množství mléka navyšovalo, tak již nebyla potřeba. Po porodu sice vyžadovala podání plicního surfactantu, napojení na umělou plicní ventilaci a následnou podporu dýchání přístrojem CPAP, který udržuje plicní sklípky napnuté.

Také se jí vracela novorozenecká žloutenka, ale to nebylo nic, s čím by lékaři u miminka narozeného ve 29. týdnu nepočítali.

Po 5 dnech již nepotřebovala přidávat kyslík a dýchala přes CPAP jen vzduch. Pár hodin denně zvládala dokonce dýchat i bez podpory a třetí týden se natolik dýchání zlepšilo, že se jí rozhodli CPAP dále nevracet. Bylo to pro ni bohužel ještě hodně namáhavé, Magdalenka začala mít výrazné poklesy saturace kyslíku v krvi a bradykardie (pokles srdečního tepu), občas dokonce dechové pauzy, proto se CPAPík stal ještě na dalších několik týdnů naším kamarádem.

Nic však nebránilo tomu, abychom mohli pár dní po porodu začít s klokánkováním. První přiložení jejího malého tělíčka na můj hrudník jsem obrečela a byly to slzy štěstí, přestože kolem nás pípaly přístroje a přes všechny hadičky nás pomalu nebylo vidět. Každý den jsem se moc těšila, až ji na mě sestřičky položí a bude mi opět spokojeně spinkat v náručí.

Po třech týdnech Májinku přesunuli na novorozeneckou JIP, kde byl oproti RES mnohem větší klid, ale stejně důkladná péče. Vážila v tu dobu už 1520 g a měla se čile k světu. Jediné, co nám trochu kazilo radost, bylo její dýchání. Bylo to jako na houpačce, chvíli to zvládala krásně sama, pak už zase byla moc unavená a zapomínala se nadechnout. Během klokánkování jsem sledovala každé její zalapání po dechu a hodnoty na monitorech, abych ji včas pošťouchla nebo přiložila masku s kyslíkem a ona začala zase sama pravidelně dýchat.

Dnes se divím, jak jsem mohla být tak klidná. Stále jsem si totiž opakovala, že pokud budu v klidu já, bude i Májinka… a fungovalo nám to moc dobře, všechny sestřičky jí chválili, jak je moc hodná a trpělivá.

Přibírala ukázkově, 3. dubna překonala hranici 2 kg, začala sama držet teplotu a vyndali ji z inkubátoru do vyhřívaného lůžka. 6. dubna jsme mohli zkusit poprvé kojení. Nevypila sice nic, ale i tak se moc snažila a já si byla jistá, že to spolu zvládneme. S dýcháním byly bohužel problémy i po 36. gestačním týdnu a doktoři její stav označili jako bronchopulmonální dysplazii. Byly jí nasazeny inhalační kortikoidy, které budeme nejspíš podávat dlouhodobě, ale díky nim a dechové rehabilitaci se její stav začal každým dnem výrazně zlepšovat.

V pondělí 14. dubna jsem jako každý den odpoledne předala syna babičce a vyrazila za Magdalenkou. Něco se však změnilo. Sestřička na JIP mi již mezi dveřmi hlásila radostnou novinu, že Magdalenku převezli do 3. patra na Intermediární oddělení. Byla jsem moc šťastná a hned běžela za ní.

Intermediár již nebyl supermoderním pracovištěm. Oprýskané stěny a starý nábytek spíš připomínaly válečný lazaret, ale všechno šlo stranou při pohledu na naši holčičku v malé oranžové postýlce. Najednou jsem u ní mohla být, kdykoli jsem chtěla, mohla jsem si jí kdykoli sama vyndat z postýlky a pochovat.

Držela jsem ji na sobě pod barevnou peřinkou. Z okna, kterým k nám proudil jarní vánek, jsem se dívala na rozkvetlé šeříky a zase jsem měla slzy v očích. Věděla jsem, že už se brzy spolu na tu krásu půjdeme podívat. Začaly jsme intenzivně zkoušet kojení a za nedlouho Magdalenka dokázala vypít celou svojí dávku mléka (60 ml). S váhou 2,5 kg už má přeci jen miminko mnohem větší sílu sát. Každý den ráno jsem volala sestřičkám, kdy bude Magdalenka jíst, abychom během mé odpolední návštěvy stihly dvakrát přikládat k prsu. Mimo kojení dostávala mléko lahvičkou nebo sondou, podle toho, jak moc byla unavená.

Před Velikonoci mi nabídli, jestli bych neměla zájem o ubytování na rooming-in pokoji, kde už se o Magdalenku budu moct kompletně starat sama. Přiznám se, že jsem z toho byla trochu v šoku, nečekala jsem, že to půjde tak rychle. Od začátku mi všichni říkali, že mám počítat s propuštěním kolem termínu porodu, doma ještě nebylo nic připravené. Bála jsem se, jak sestřičku přijme její starší bráška a hlavně, aby bylo dýchání v pořádku. Postupně jsem se ale začala moc těšit, v klidu jsme doma vše nachystali a v sobotu 26. dubna jsem si šla „porodit“ své miminko. Poprvé jsem šla do porodnice se sbalenou taškou, nejela jsem autobusem, ale přivezl mě manžel a nebyla jsem vystrašená z toho, co nastane.

Naše společné sžívání probíhalo podle těch nejkrásnějších představ. Magdalenka krásně papala, přibírala, spinkala a vůbec neplakala. Kojení 7× denně ji vůbec nevyčerpávalo a dýchání tedy zvládala na jedničku.

V pondělí 28. dubna 2014 jdeme domů, přesně 6 let poté, co nás navěky opustila manželova maminka. Přesně 6 let poté, co jsem manžela utěšovala slovy, že bychom třeba jinak nemohli mít děti.

Tolikrát jsem si tuhle chvíli představovala, tolikrát jsem záviděla ostatním maminkám, co se u vchodu porodnice fotí se svými miminky, tolikrát jsem obrečela odchod domů bez své holčičky a teď je to konečně tady. Držíme v ruce autosedačku, v ní je zachumlané naše 2875 g a 49 cm štěstí a už budeme navždy spolu.

Doma se otevřely dveře a za nimi stál usměvavý bráška a povídá: „Jé, Májinka, udělám malá, můžu?“ Od té chvíle jsme maminka, tatínek, Lukášek a Májinka a jsme ta nejšťastnější rodina.

Hodnotilo 85 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
baily
Kecalka 233 příspěvků 15.05.14 02:54

Krasny denicek:D moc, moc drzim Majince pesti, aby vse tak skvele zvladala a drzelo se ji i dal zdravicko:DGra­tuluji k dcerce a samozrejme i Vam jen to nejlepsi:D

 
Aureliana
Kecalka 441 příspěvků 15.05.14 05:17

Hodně štěstí Vám všem. Jste neuvěřitelně stateční!! A nádherně jste to zvládli. Člověk si pak zpětně říká, kde vzal tu sílu a energii to vše zvládnout… Ale milující matka zvládne i nemožný! Máš můj veliký obdiv a klobouk dolů, jsi :palec: Májinka nádherná holčička bojovnice a Tvá rodina :srdce:

 
Králičice
Extra třída :D 12732 příspěvků 15.05.14 06:21
:hug:
 
Barborkaa26
Kelišová 5489 příspěvků 15.05.14 06:46

Teda… nepíšu nikdy žádné komentáře k deníčku, i když se mi líbí, ale.. strašně krásný deníček a úplně, jak kdybych to prožívala s tebou :hug: Hrozně vám držím palce, ať je vše v pořádku a gratuluji k narození holčičky, hlavně to zdraví :kytka:

 
Aleyt  15.05.14 07:41

Ahoj :kytka: Tak jsem si u Vašeho deníčku zaslzela. Jste holky obě strašně moc statečné a Majinka je silná bojovnice. Přeji Vám od :srdce: jen vše dobré a žádné starosti.

 
mamule
Kelišová 6682 příspěvků 15.05.14 08:14
:potlesk: :potlesk: :hug: :hug: :hug: :kytka:
 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 15.05.14 08:36

Holky, jste moc statecne a sikuly. Opatrujte se. Hodne zdravi a stesti :srdce:

 
Jancaqa
Ukecaná baba ;) 1847 příspěvků 1 inzerát 15.05.14 08:54

Krásný deníček, Majince přeji jen to nejlepší. Hodně štěstí ká cele tvé rodině, at jste všichni šťastní a zdraví.

 
mamartina
Echt Kelišová 7738 příspěvků 15.05.14 08:57

Ivčo krásný deníček si napsala :kytka: :kytka: I když váš příběh znám, měla jsem slzy v očích při čtení :)

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 15.05.14 08:57

Krásné :srdce: :* Přeji hodně štěstí a zdraví vám všem :hug: :kytka: :mavam:

 
mystrix
Extra třída :D 12367 příspěvků 15.05.14 08:59

Nádherný deníček :srdce:

 
kar-maa
Echt Kelišová 9706 příspěvků 15.05.14 09:21

Krasne napsane. Preju uz jen vse dobre ;0)

 
Kaczenkax
Stálice 74 příspěvků 15.05.14 09:38
:srdce:
 
samida
Kelišová 6111 příspěvků 15.05.14 09:50

Ivčo krásně jsi to napsala, zase na slzy ;). Pamatuju si jako dnes na zprávu, že Magdalence se tak moc chtělo na svět, že jí v tom nic nedokázalo zabránit a jak jsem vás vůbec nedokázala vytěsnit z hlavy při představě, co vás všechno čeká. Hned ale první fotka a první zpráva od tebe byla tak optimistická a plná očekávání, že obavy se naprosto vytratily, tys prostě od začátku věděla, že to bude dobré :palec:. Jsi strašně statečná a Májinka jen dokazuje, jaká je to bojovnice. Přeji vám jen to dobré, ať jste spolu všichni moc šťastni, myslím, že babička si to pohlídá ;).

 
Reaskiller
Závislačka 4842 příspěvků 15.05.14 10:01

Slzicka mi ukapla..Krasne, dojemne.. Holky drzim Vam velmi palce..Nech sa Vas zdravicko drzi zubami nechtami :)

 
Janninka1
Závislačka 4665 příspěvků 15.05.14 10:12

Nádherný deníček Ivčo, jsi neuvěřitelně statečná. Ač váš příběh také znám, i mě tvůj deníček vehnal slzy do očí. Jste krásná rodinka :srdce:

 
lentilka248
Kelišová 5901 příspěvků 2 inzeráty 15.05.14 10:59

:hug: krásné, přeji moc stěstí a zdraví..a souhlasím s tebou, že práce personálu na novorozeneckém oddělení je nedoceněná a neocenitelná.­.opravdu před všema hluboce smekám..

 
KackaDoup  15.05.14 11:35
:srdce: :srdce: :srdce:
 
edulanda
Ukecaná baba ;) 1175 příspěvků 15.05.14 11:39

@Ivčo Jsi z naší skupinky a vím co jste prožívali. Deníček jsi moc krásně napsala až mi začali téct slzy. Májinka je silná holčička a vše už bude jenom lepší a lepší :hug:.

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 15.05.14 11:58

Všem vám s Májinkou moc děkujeme :hug:. Mám v sobě od porodu tolik pocitů, že jeden deníček prostě nestačil ;)

 
Gerojka
Kecalka 243 příspěvků 15.05.14 12:03

Krásný deníček (stejně jako ty předešlé). Přeju Magdalence hodně zdraví a štěstí do života. :srdce:

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 15.05.14 12:26

Moc krásný, pěkná nálož na mé bláznivé hormony, bulím tu jak želva. Malé hlavně zdraví :kytka:

 
svermik
Povídálka 43 příspěvků 15.05.14 12:52

Moc Vám držím palce a moc Vás obdivuji jak jste silná a Májince přejeme jen samé radosti a hodně zdravíčka… :)

 
MKKaca
Povídálka 24 příspěvků 15.05.14 13:16

To je krásné! Taková statečná bojovnice, přeju do budoucna jen to nejlepší! :hug:

 
Petík K
Kelišová 5163 příspěvků 15.05.14 13:24

Moc krásné, dojetím brečím jako želva :hug:

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 15.05.14 13:25

Konec uz jsem docitala se slzami v ocich krasne a dojemne! Preju vam uz jen to dobre :hug:

 
Balloo_1
Závislačka 2529 příspěvků 15.05.14 14:01

Ty jo, tak tohle me teda rozsekalo! Nádheráá!!! Gratuluju! Krásný!!! Nemám slov!

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 15.05.14 14:32

Hodně zdraví! :hug:

 
jednažena
Echt Kelišová 9171 příspěvků 15.05.14 16:40

Krasny denicek plny lasky. Uplne jsem se vzila do tveho pribehu.Je mi do place.Jsem stastna, ze se malicke dari!!!Preji hodne zdravi cele vasi statecne rodine. :srdce: :srdce: :srdce:

 
Fitmamka
Kecalka 230 příspěvků 15.05.14 16:57

Mám z toho slzy na krajíčku a zároveň ohromnou radost. Mě rozhodila zpočátku kolem malého každá „prkotina“ Musí to být velmi náročné, zvládat nastalou situaci s malým štěstíčkem. Magdička je velká bojovnice :srdce:

 
fiona313
Echt Kelišová 8928 příspěvků 15.05.14 18:29

Moc krásná holčička. Gratuluju! :srdce: :kytka:

 
Iff
Povídálka 33 příspěvků 15.05.14 18:32

Moc kásné :kytka: hodně zdravíčka přeji

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 15.05.14 19:13

Krásný deníček, moc gratuluju a všem přeji jen štěstíčko :-)))

 
koralina11
Neúnavná pisatelka 16756 příspěvků 15.05.14 19:40

Moc krásný deníček a malá je krásná a at vám dělá jen radost :hug:

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 15.05.14 19:52
Hodně štěstí

Jsem moc ráda, že jsem si mohla přečíst Váš deníček.
Jsem kamarádkou jedné maminky, kterou jsem potkala v Motole. Leželi jsme tam na kojencích v roce 2010, já se svým Toníčkem ona s Mirečkem..kluci jsou mezi sebou asi o týden. Lence se narodil 2. května letošního roku druhý syn Mareček a já jen stále myslím na ten uzlík a posílám hodně sil, štěstí, zdraví…Mám strach, život je někdy k nám lidem strašně nespravedlivý. Mareček se narodil ve 24 týdnu. Mají před sebou 3mesíce pobytu v nemocnici a já si nepřeju nic jiného než aby to všechno bez větších komplikací zvládli. Doma je čeká Mireček a tak drž se Marečku pusu teta Majda :srdce:
Pisatelko deníčku hodně zdravíčka a spokojené dětičky :mavam:

 
Elísek22
Kecalka 377 příspěvků 15.05.14 20:21

To je tak krasny denicek, ze tady u toho bulim jako zelva. Preju vam cele rodine hodne zdravi a stesti, at jste spolu moc a moc stastni :hug:

 
veeerry
Zasloužilá kecalka 514 příspěvků 15.05.14 20:26

Krasný denícek s veselým koncem. Hlavne hodne zdravý preji

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 15.05.14 20:37

@jan1610 tihle mrňousci jsou opravdu neuvěřitelní bojovníci, mají obrovskou vůli žít a jsou tak stateční, že mi nad tím zůstával rozum stát. Přejeme malému Marečkovi hodně zdravý a ať brzy také spinká spokojeně u maminky tatínka a bratříčka. Poznala jsem tam i několik dětí narozených ve 24.týdnu všechny byly naprosto v pořádku.

 
NašeFazolka
Ukecaná baba ;) 2074 příspěvků 1 inzerát 15.05.14 21:22

Přesně vím o čem píšete :hug: Připomněla jste mi téměř po půl roce můj porod našeho chlapečka :srdce: Stejné dojmy, emoce, obavy, stesk i očekávání. Jen náš syn se narodil ve 33. týdnu a dýchal od začátku sám. Jsou to opravdoví hrdinové, nedonošeňátka naše :potlesk: Přeji hodně zdravíčka :kytka:

 
drapek33
Nováček 9 příspěvků 15.05.14 22:10

Krásné, dojemné, bulím jak želva a to zrovna nejsem těhotná :-), jen vzpomínám, jak jsme si skoro před 16-ti měsíci odnášeli naše štěstí - Štěpánka. Držím palce, ať je vše v pořádku. Lenka

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 15.05.14 23:10

Přeju vám hodně zdravíčka. Vím, čím jste si procházeli, nás to potkalo také. Ale syn nám naši trpělivost a všechno špatné, čím jsme si museli projít, oplácí krásným úsměvem, šikovností, prostě tím, že je.

 
wladka73
Ukecaná baba ;) 2169 příspěvků 16.05.14 00:06

Krásně napsané a hlavně nádherný a šťastný konec. Přeji hodně štěstí. :hug:

 
Kenneth
Ukecaná baba ;) 1008 příspěvků 16.05.14 01:35

Jste holky statecne :potlesk: denicek jsem orvala a uvedomila si, jake mam stesti, ze jsme mely vse v naprostem poradku.
Preji cele rodine stesti a Madlence posilame pusinku, za to, jaka je statecna bojovnice :* Kata a Kacenka :srdce:

 
Eteas
Echt Kelišová 8159 příspěvků 16.05.14 11:40

Držím pěstičky ať už je jen dobře a přeji celé rodince hlavně zdravíčko a pohodičku… ten poslední odstavec mi vehnal slzy do očí, a to se mi nestává moc často

 
hanak  16.05.14 14:55

Tak jsem si zase pobrečela :hug: :hug:
Krásný deníček, přeji vám moc štěstí a už jen samé příjemné starosti/radosti :kytka: :srdce:

 
Kwenndy
Kecalka 122 příspěvků 16.05.14 23:03

Moc hezky napsané. Dceru jsem rodila ve 28tt, takže velmi podobné zkušenosti. Sestřičky a doktoří úžasní. Ale už nikdy bych to zažít nechtěla. Z porodnice s prázdnýma rukama a první cesta k inkubátoru to bylo asi nejhorší. Propouštěli nás s váhou 2095g. Naprosto jsem nechápala, jak nám takový uzlíček můžou dát domů :-) Teď má 12kg, v září snad půjde do školky a je jí plný dům. :-) Přeji hodně štěstí a ať Vám roste. :kytka: :mavam:

 
-elisa
Zasloužilá kecalka 734 příspěvků 17.05.14 10:16

Ještě nikdy jsem na žádný deníček nereagovala - to je poprvé, tak ani nevím jestli se mi to podaří… ale u čtení Tvích řádků jsem se rozbulela jak moje krásná holčička když má hlad :lol:
Popsala jsi to nádherně. Mám za sebou taky takovou zkušenost proto mě to tak dojalo. Přeju Tobě i té veliké bojovnici hlavně zdravíčko… :hug:

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 17.05.14 10:19

Děkuju všem za takové krásné reakce :hug:

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 17.05.14 18:04

Moc krasny denicek :kytka: :kytka:,gratuluji k Majince :potlesk:,je to velka bojovnice :dance:

 
georgesab
Kecalka 421 příspěvků 18.05.14 17:54

Tyyjo, tak to jsem obrecela, ne jen stestim. :,( Taky jsem skoro malem porodila, ale u me to nastesti zastavili vcas…ted jsem 33tt, a porad tam to riziko je, ale Magdalenka je moc velka bojovnice, a ukazala mi, ze kdybych kakt porodila, tak to zmaknem s malickym… :) Verim, ze to spatne mate za sebou, a to krasne pred sebou! Jste skvele!!! :hug: :hug: :hug:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama