Nespavé děti

Rodičovství
  • emimino
  • 18.08.01

jak na děti, když nechtějí v noci spát a jak začít v noci odstavovat

Dobrý den,
náš Matys /necelých 8 měsíců/ je sice dokonalé miminko, jak jinak, ale v noci odmítá spát déle, než 2 hodiny bez probuzení. Vyžaduje krmení. Jak postupovat?
Díky - babička Věra

Milá paní Věro,
bohužel jediný recept neexistuje. Každé dítě je individuální a na každé dítě platí něco jiného. Nepíšete, jak moc dostává vnuk z pevné stravy, nebo zda je kojen či dostává umělou výživu. V každém případě je dobré, aby dostával večer před spaním pevnou stravu (nejlepší jsou kaše - zatím raději bezlepkové, tzn. rýžové nebo kukuřičné). Ta by ho mohla zasytit na dobu delší než jsou dvě hodiny.
Dále je také docela možné je vnuk se nebudí jen z hladu, ale spíše ze zvyku - je dosti starý, aby vydržel bez jídla v noci déle. Pokud tedy začne v noci plakat, pak je dobré zkusit místo jídla dát první dudlík, případně je ukonejšit chováním - možná jen potřebuje vědět, že je někdo na blízku.
Chlapec se také může budit žízní a ne hlady - já sama jsem začala postupně nahrazovat noční kojením čajem a dcerka se během 2 měsíců odnaučila v noci budit - zřejmě jí ten čaj nestál za to.
Dobré je se také zamyslet nad tím, zda v místnosti není moc hluku, světla, teplo nebo příliš suchý vzduch - prostě zjistit všechny možné příčiny buzení. Dítě by mělo spát v místnosti, která je vyvětraná, ve které je teplota 16-18oC.
Další příčina by mohla být i v tom, že chlapec spí velmi dlouho přes den a noci pak není tak unavený. V jeho věku by měl spávat asi tak 1,5 dopoledne a 2 hodiny odpoledne. pokud spí déle, pak jej nechte usnout, ale po maximálně 1,5-2 hodinách jej vzbuďte bez ohledu na to jak, je rozmrzelý.
Blíží se léto, chlapec bude hodně venku a navíc začne brzy sám chodit - to vše ho unaví - potřeba spánku pak převýší snahu být vzhůru i v noci.
Takže nezbývá než čekat - určitě se vše upraví.
Přeji hodně štěstí a krásné jaro Vám i vnukovi Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek