Oznámení těhotenství zaměstnavateli a vrozené vady

Těhotenství
  • emimino
  • 04.10.01

Kdy má žena za povinnost oznámit zaměstnavateli, že je těhotná a jaké je riziko, že bude miminko postižené

Milá Šárko.
Máte strašně hezky udělané stránky, přehledné a roztříděné na rychlé pochopení. Moc Vám za to děkuji.
Píšu Vám protože mám malý problém. Čekám své první dítě a nevím, kdy musím nejpozději tuto skutečnost oznámit svému zaměstnavateli. Jsem zatím asi v 4-5 týdnu. Je mi 25 a celkem se už na to dítě začínáme těšit i když nejdřív jsme měli pochybnosti, jestli jsme se rozhodli správně.
Mám ještě malý dotaz. Mám kamarádku s narozeným postiženým dítětem. Jaká je pravděpodobnost na takovou vrozenou indispozici (jako je mozková obrna). Máme obavy.
Za odpověď předem děkuji.
 Míša

Ahoj Míšo,
Zákoník práce ani žádný jiný zákon neudává těhotné ženě žádný termín, kdy musí oznámit zaměstnavateli, že je těhotná. Je to tedy zcela na ní. Jen pokud pracuje s nebezpečnými látkami, nebo zvedá těžká břemena apod. měla by to oznámit co nejdříve, aby nijak neohrozila svoje těhotenství - zaměstnavatel je totiž povinen ji přeřadit na práci, která těhotenství neohrožuje.
Jinak je to zcela na posouzení ženy. Já osobně bych počkala minimálně do konce třetího měsíce, kdy klesá riziko potratu. Určitě je ale lepší oznámit to dříve, než je to „vidět“.
Pokud se týče vrozených vad - vážné vývojové vady (rozštěpové vady a Downovův syndrom) - tedy riziko, že je miminko postižené se zjišťuje krevními testy v 16. týdnu těhotenství. Pokud by bylo riziko zvýšené, pak žena podstupuje podrobnější vyšetření - ultrazvuk, odběry krve, odběr plodové vody.
Statistiky uvádějí, že existuje 3-5% riziko, že žena porodí postižené dítě.
Ale být Tebou, tak se touto otázkou moc nezabývám - těhotenství trvá devět měsíců a přemýšlet celou dobu, jestli náhodou miminko není postižené je velmi stresující. raději si těhotenství v klidu užívej. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek