Porod v Podolí

Porod
  • 17.03.03

Ahoj všechny bříškonosky i maminky! Nedávno jsem psala o radu, že se tatínek bojí porodu, a už je vyřešeno! Dovolte tedy, abych se s Vámi o své zážitky podělila...

Termín porodu jsem měla 21.3. Na poslední poradně (4.3.) jsem se paní doktorky ptala, jestli by mohl přijít porod dříve (manžel má 10.3. narozeniny a chtěl dáreček) a ona mi řekla, že to nepředpokládá…

Jenže - o víkendu jsem luxovala celý byt a pak jsem byla nucena jít 7 pater pěšky (nejel nám výtah), takže v pondělí, 10.3., jsem v 17:30 pocítila první bolesti. Myslela jsem si, že to jsou poslíčci, ale stejně jsem si je zapisovala. Když přijel v 19:30 manžel z práce, už jsem měla bolesti po 6-ti minutách. Počkali jsme, až byly pravidelné po 4 minutách a v 23:30 dorazili do porodnice. Tam mi natočili monitor, což mi bolesti úplně utlumilo. Paní doktorka, co mě vyšetřovala, mi řekla, že je tam zatím otevření na centimetr a jestli chci, ať jedu ještě domů. Tak jsme jeli domů. Manžela jsem vyhnala, ať si jde lehnout a sama se potácela mezi sprchou a postelí. V 5:30 byly bolesti tak silné, že jsem prostě vytáhla manžela z postýlky, čapli jsme tašku a jeli. Na příjmu znovu monitor, znovu vyšetření a už jsem byla otevřená na 3 cm. Tak příjem, na oholení se mně nikdo neptal, ale myslím, že pokud bych odmítla, neholili by. Na klystýr se mně ptali, ten jsem chtěla. Yal jsem si nestihla nechat napsat. Tuto připravu měla na starosti hrozně milá PA - žákyňka, se kterou jsme žertovaly prakticky celou dobu. Po vyprázdnění zavolali manžela a dovedli nás na porodní sál (zapomněla jsem zmínit, že mi dali andělíčka, který však nešel zavázat, takže mi koukal opravdu celý zadek). Na porodním sále se nám představila PA paní Malá a začala se mně dotazovat, jak si porod představuji, co chci a co ne. Říkala jsem jí, že bych si přála nestříhat, pokud to půjde, s tím souhlasila. Pak jsem chtěla rodit na stoličce, to mi nedoporučila, protože nemůžou rychle zasáhnout, tak mi doporučila v „sedě“ na posteli a s tím jsem souhlasila já. Pak jsem jí ještě požádala, aby celý porod vedla ona, že se bojím lékařského způsobu vedení.

PA mi ukázala několik poloh na ulevení od bolesti, pak mi píchla plodovou vodu. To bylo asi v 9. Od té doby kontrakce dost zesílily, hopsala jsem na míči, manžel byl za mnou a podpíral mně, já se rukama držela postele. Pak ale zjistili, že miminko leží na boku a bude třeba ho otočit. Tak mi narovnali postel a položili mně na bok. To se mi přišel představit pan doktor, jméno si nepamatuju, ale byl hrozně milý a soucitný. Kontrakce se stávaly nesnesitelnými, už jsem potřebovala tlačit a mimčo leželo pořád na boku (prý by mně roztrhalo, kdyby šlo tak). Tak do mně PA sáhla a snažila se ho otočit ve mně. To byla nejhorší bolest z celého porodu, díky Bohu však trvala jen kraťoučce, mimčo si rychle dalo říct. Když mi potom dovolili tlačit, byla jsem tak šťastná, že jsem zapomněla požádat o sklopení postele do sedu, chytla jsem se pod kolínky, bradu na prsa a tlačila jak nejvíc to šlo. Manžel stál u mých nohou (což jsem si výslovně nepřála) a držel palce (to jsem si všimla). Několikero zatlačení a hlavička sestoupila až k hrázi. PA se snažila hráz roztahovat rukou (nebo co tam dělala) a to byla další úplně hrozná bolest. Když mně potom požádala, jestli může střihnout, skoro jsem skákala radostí. Střihla mně (to víte, že to cítíte, ale nebolí to), já zatlačila a malej byl na světě!! (Bylo 10:36) Jen co vykoukl, zjistili, že je hrozně hubenej, takže manžela nenechali střihnout šňůru, rychle ho přenesli na ošetření (na pokoji byla i dětská lékařka a dětská sestra), naštěstí byl v pořádku, jen hubenej (45 cm a 2450 g). Položily mi ho na bříško jenom v pleně a on na mně koukal!! Tak to jsem začala brečet a přestala jsem až tehdy, když ho odnesly (musel jít, chudinka, do inkubátoru, úplně zmodral, prý neudržel teplotu).

Zapomněla jsem zmínit, že při celé druhé době porodní mně PA - žákyňka hladila nohu, pan doktor mně pořád chválil a povzbuzoval („no vy jste TAAAK šikovná maminka, ještě jednou TAAAKHLE krásně zatlačíte a máte to za sebou“!) a PA mně taky neustále chválila, až mi bylo trapně, já si nijak šikovná a statečná nepřišla!!! Navíc jsem při tlačení vydávala takové divné hrdelní zvuky, které nešly ovlivnit (a prý jsem cenila zuby), takže mi tam někdo řekl, ať jim nevrčím na pana doktora!! No - zkuste tlačit a smát se při tom, to byla fakt bomba. Ale pomohlo to.

Celý porod jsem se snažila dělat přesně to, co mi PA řekla, nástřih mám na 2 stehy, navíc jako na stranu, takže můžu v pohodě chodit na záchod, hned po porodu jsem courala po chodbě, protože se mi nechtělo spát, tak jsem šla do automatu pro pití, pak do sprchy, atd. atd.

Malýho mi nosily na krmení, neuměl držet teplotu, tak v inkubátoru strávil odpoledne a noc. Druhý den ráno (po vizitě) mi ho dali na pokoj, ale stále mu kontrolovali teplotu.

Mněli jsme problém s kojením, náš malej je línej (a sací reflex má jen když ho šimráte na patře skoro až u mandlí, což tak dlouhý prso fakt nemám), takže nám nejdřív kojení nešlo vůbec, tak ho dvakrát přikrmili a potom jednu dětskou sestřičku napadlo zkusit to přes klobouček a to se chytil. Od té doby pořád jen papá, přes den co hodinu (už občas saje i z prsa, nesmí být ale moc nalitý), v noci vydrží spát i 6 hodin v kuse a musím ho budit já.

Tak - bylo to hrozně dlouhé, číst to po sobě nebudu, ještě jsem nepřestala brečet a nechci začínat nanovo. Vedle se mi začíná uzlíček čertit, tak jdeme znovu krmit (v průběhu psaní tohoto článku po třetí, navíc jsem stihla i ostříhat nehtíky - to je DRÁMO).

Doufám, že tento článek pomůže bříškonoskám zbavit se strachu z nástřihu, nebo polohy na zádech, protože to fakt není nic hroznýho. Bolesti se taky dají přežít, navíc po každé bolesti zapomenete, jak silná vlastně byla!

Přeju Vám všem, aby Vám to krásně dopadlo, byly jste zdravé vy i mimískové a porod probíhal alespoň tak hladce jako u mně!!

Čauky Danča

Váš příspěvek
Petulinka1
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 17.03.03 10:38

Dančo,

moc krásně jsi to posala - skoro jsem u toho až brečela (ale nemůžu jsem v práci).

Gratuluji a přeji celé Vaší rodince hodně štěstíčka, zdravíčka a lásky.

Ahoj Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.03 10:46

Popsala jsi to nadherne,mam z toho slzy v ocich.Preji vam vsechno dobre,at malej brzy vyroste a hlavne obroooovska gratulace.Lucka

Fuzzy
Nováček 5 příspěvků 17.03.03 11:38

Ahoj Dančo,

moc krásně jsi to popsala. Ani nevíš, jak jsi mě uklidnila. Zrovna dneska to na mě nějak všechno padlo a dostala jsem z porodu hroznej strach. Jsem v 37.tydnu tehotenstvi a termin mam asi za 3. tydny. Rodit budu taky v Podoli, takze jsem rada, ze jsem si precetla neco o tom, jak to tam probiha a jaky je tam pristup doktoru a PA. Jeste jednou ti strasne moc dekuji za povzbuzeni a preji ti s tvym brouckem jen to krasne a vesele.
Ahoj Magda

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.03 14:45

Děvčata, moc děkuji za gratulace!!
Zapomněla jsem jednu HROZNĚ důležitou věc - chlapeček se jmenuje Filípek, je hrozně sladkej a hodnej (nejkrásnější miminko na světě :-D ) a je NEUVĚŘITELNĚ podobný svému tatínkovi (včetně všech grimas a „ksichtů“, co na mně občas hází)!!!
Dneska se na nás byla podívat dětská sestra a i jí se MOC líbil!!
Tak se zatím mějte krásně, ať vám to taky dopadne takhle bezvadně!! Čauky Danča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.03 14:05

ahoj Danco, holky uz to rekly vsechno za me! mela jsem uplne slzy v ocich, ale taky nemuzu v praci brecet :o)
ja se porodu hrozne bojim… ted jsem pul roku vdana a nemuzu otehotnet :o( doufam, ze to neni tim strachem :o)
preji Tobe i Tvym chlapum jen to nejlepsi! :o)))
Michaela

Nikky
Kecalka 336 příspěvků 19.03.03 00:35

Moc gratuluji k Filípkovi, ať vám přinese moc radosti do života.

Koukám, že jsi měla pohodový porod. Závidím. Jeden už mám za sebou a druhý mě čeká na konci června. Tak doufám, že bude pohodovější než ten první.
Nástřih jsem měla taky a můžu potvrdit, že opravdu nebolí a uleví a urychlí porod.
Když to jde bez něj tak tím líp, ale rozhodně se ho není proč bát.

Všem přeju bezproblémový a rychlý porod. (I sobě!)

Nikol 25+2

kaufi
Nováček 1 příspěvek 19.03.03 22:54

ahoj Dančo,
ještě jednou vám přeju všechno nejlepší, jak Filípkovi ml., tak i velkýmu Filipovi. Fakt skvělej komentář. Slzy jsem měla na krajíčku. Po dnešní kontrole v porodnici (vybrala jsem si Motol) bych měla rodit tak do týdne, tak mi drž palečky. Jinak se mějte moc krásně a až ti to vyjde, tak se ozvi.
 Kaufi

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.03 21:34

Milá DAnčo,tvůj popis mě taky opět dojal,vzpomněla jsem si na náš porod v ÚPMD v listopadu.Měla jsem taky tak nádherný a vzpomínám na něj jako nejkrásnější zážitek života.Mějte se moc hezky a užívejte každý krásný nový den.JANA

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.03 10:24

Gratulujem!
Pri tej opasazi, kde si „vrcala“ na pana doktora som sa musela smiat (som v praci a kolegovia pozerali, ze co za vesele historky citam ;-) ).
Drzim palce a prajem zdravicko!!!

Ditusa
Nováček 1 příspěvek 21.03.03 11:45

Ahoj Danco, take se pripojuji k dlouhe rade gratulantu, preji Filipkovi, Tobe i manzelovi v zivote jen to nej. A bud si jista ze ti vsechno to trapeni a bolest Filipek tisickat vynahradi - mluvim z valstni zkusenosti - mame 14ti mesicni Michalku. Napsala jsi to moc hezky, nejaka slzicka mi ukápla a taky jsem dostala zachvat smichu " u vrceni na pana doktora ". Mejte se moc faj a opatrujte se.
Ahoj Dita

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.04.03 00:38

Ahoj,
kdyby Dana byla ve svislé poloze nebo ve vodě, nejspíš by nástřih nemusela mít. Nástřih není dobrý proto, že rozřízne svaly pánevního dna a v místě nástřihu vznikne jizva, která už není to, co původní tkáň. Svaly pánevního dna se mohou oslabit a v pozdějším věku mít za následek sestup dělohy nebo močovou inkontinenci . Když se při porodu přirozeně natrhneš, je to v místech, která tolik nevadí, protože tam není tak silné svalstvo.Vše ale záleží na personálu, který u porodu pomáhá. PA měla Daně tu postel sklopit, protože když rodíš, nepřemýšlíš . Taky si myslím, že měla rodit na stoličce - nechápu, proč jí to neumožnili, zejména když neměla žádné komplikace.
Určitě budeš mít pohodový porod ! Ale taky záleží, jaké místo a lidi k němu zvolíš - nejlépe je domluvit se s dobrou PA už předem
Držím pěsti Helena.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.03 19:42

Čauky Heleno!
Možná máš pravdu, i když s tou polohou to byl trochu problém, protože jsem musela hodně dlouho ležet na boku, malej byl přetočenej… Vlastně jsem ležela na boku až do tý chvíle, než byla hlavička těsně u hráze, takže jsem potom fakt už neměla čas na změnu polohy a vůbec mi v tu chvíli nevadilo, že ležím na zádech, hlavně že jsem už mohla tlačit, ty stahy před tím, kdy kluka ve mně otáčeli a já cítila, že už mám hlavičku skoro venku a nesměla tlačit, byly hrozný :-)
Navíc už při odchodu z porodnice jsem byla krásně zahojená, tak mi to nevadilo. A hlavně jsem chtěla potěšit bříškonosky, že se fakt není čeho bát, i když vás nastříhnou…
Zatím se měj hezky! Čau Danča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.04 13:00

Díky za článek,jsem sice teprve v 27 tt,ale přečetla jsem si ho moc ráda.Musela jsem i slzu zatlačit:)

lussynet
Kelišová 5419 příspěvků 15.04.13 08:39

Krásný, vždycky, když čtu o tom, jak prcek vykoukne ven, chce se mi brečet :D pozítří začínáme 30tt, tak to máme taky relativně za pár, rodím taky v Podolí, jsem ráda za pozitivní zkušenosti :) Přeju hlavně hodně zdraví, ať malej prospívá :hug:

Vložit nový komentář