Rošťáci a Rošťandy 2004- s čím si budeme hrát?

Rodičovství

Ahoj holky, tak zkouším svůj první deníček. Dlouho jsem přemýšlela o čem by měl být až nakonec jsem se rozhodla, že nejlepší bude, když zkusím téma, které zajímá teď nejvíc mě. Vzhledem k tomu, že trávíme se svými ratolestmi celý den, tak já nevím jak vy, ale já už někdy fakt nevím, jak ho zabavit. Přemýšlím, jestli tahle hračka nebo hra by už mohla Edu bavit nebo jestli je ještě moc miminko, např. jestli třeba by už zkusil pastelky apod. A tak mě napadlo podívat se na to na co jsou už naši rošťáci a rošťandy zralí.

Zkusila jsem tedy najít v „chytřejších pramenech", co by ta naše dítka už zvládla 
Sice tu v deníčku máme poměrně velký věkový rozptyl, ale snad to bude přínosné pro všechny.

Tak co už zvládnou - 9-15 měsíců?
Závěr prvního a začátek druhého roku života je vyznačen dvěma velkými vývojovými mezníky. Dítě zpravidla dělá první samostatné kroky a mluví první slova. Znamená to, že konečně specificky lidským způsobem proniká do věcného i společenského prostoru.
Dvanáct měsíců je ovšem jakousi vývojovou hranicí některé děti ji překročí dříve jiné později (Eda bude asi ta druhá skupina
Je docela normální, že některé děti zkouší své první krůčky v 11 měsících zrovna tak jako, že někdo se pouští do volného prostoru až kolem 15.měsíce. Většina dětí již zdolává schody (po čtyřech), dokáže se shýbnout pro něco ze stoje aniž by ztratili balanc. Eda bohužel s balancem na tom není úplně dobře a rád ho ztrácí  a podle toho také teď vypadá…
Dále dochází v velkému pokroku i v jemné motorice - v jemnějších pohybech ruky a v souhře zraku a ruky. Můžeme pozorovat, že dítě už dokáže otevřít úchop, což mu umožní další dovednost a to stavět věci na sebe, do sebe, prostě pokládat je tam kam chce (teda skoro tam kam chce :) Vkládá s oblibou jednu věc do druhé, snaží se listovat knihou (u nás velice oblíbené). Dokáže zasouvat jednoduché předměty do přiměřených otvorů. Některé děti dokáží udělat tužkou čáru.
Velmi pokročila i manipulace s drobnými předměty, ale k úplnému zdokonalení této manipulace bude třeba ještě počkat tak 2-3 měsíce. Nicméně už teď dokážou najít sebemenší smítko na podlaze a samozřejmě ho dovedou bleskurychle strčit do pusy. Takže pozor! Tohle je musím říct největší důvod k úklidu u nás doma. Edovi se totiž už podařilo na zemi najít a samozřejmě ochutnat skutečné „poklady“.
S malými věcmi je u takto „velkých" dětí zatím trochu potíž, ale s velkými si však dovedou zpravidla poradit už dobře. A tato dovednost se také promítne do sociálních vztahů. Pro dvanáctý měsíc je tedy typická hra na podávání. Nastavíme ruku a řekneme „dej mi" a dítě podá, co má právě v ruce (ovšem někdy také nepodá, proč taky  Čeká ovšem, že podanou věc ihned vrátíme zpět a ono nám ji zase podá. Dítě nezná ještě budoucnost, proto je zbytečně nenapínejme naším otálením s podáváním zpět.
Další zábava o kterou teď jeví zvýšený zájem je zrcadlo. Jakoby dítě dozrálo pochopení, že s obrazem v zrcadle se dá manipulovat vlastním úsilím. Dívá se na sebe pobaveně, směje se, „sahá" na svůj odraz, naklání se, odtahuje. Eda zkouší dávat tomu „chlapečkovi v zrcadle" pusinky, ale raději než opravdovské zrcadlo má různé např. kovové věci, kde taky vidí svůj odraz, což je taky jeden z důvodů proč tak miluje všechny ty nerezové hrnce a pokličky. Taky jsem dlouho nechápala, proč mu přijde ta pračka tak vtipná, až teď nedávno jsem si všimla, že se nesměje na pračku, ale na sebe v odraze 
Další pokrok v jejich vývoji je začátek žvatlaní, většina dětí je schopna říct alespoň jedno nebo i víc slůvek. Začíná reagovat na své jméno a zná jména členů rodiny. Říká slova a už ale rozumí jejich smyslu. Dokáže se řídit jednoduchými pokyny (dej, ne ne), že to ale dokáže neznamená, že to udělá. Pokud vyslovíte název věci, ukáže vám ji na obrázku, opět pouze pokud chce. Všechny tyto zábavy mají být opravdu jenom zábavou pro dítě a nikoliv drezurou pro předvádění příbuzným a ostatním rodičům. Musím říct, že jsem musela své matce zatrhnout, když se Edu pokoušela „vycvičit jako opičku" jiné slovo, proto opravdu není, aby jí ukazoval na obrázku, aby to pak ona mohla předvádět známým jakého má chytrého vnuka a přitom vůbec neviděla, že už ho to vůbec nebaví a je unavený…
U nás s mluvením je to samozřejmě na prvním místě „tata" dále „tik tak" a „ha ha" což je zvuk, který dle Edy vydávají všechna chlupatá zvířata, na opeřená zvířata zatím jenom tiše zírá. V nejkrajnějším případě nejvyšší nouze je schopen zoufale zvolat „mamama" , což ovšem někdy neznamená to, co bych si tak přála, ale někdy to znamená spíš „ham ham"

Dítě tedy roce obvykle zná několik domácích hříček (paci paci, vařila myšička atd. v různých domácích obměnách) teď ale už začíná tyto naše říkanky doplňovat svými ojedinělými slůvky. U nás se teda doplňuje tak maximálně zářivým úsměvem… tato hra je ale důležitá protože rozvíjí mluvení.

A jaké jsou tedy ty věkově „správné" hračky?
Krabice s víkem plná různých hraček; dřevěné a nebo lépe plastové kostky se zaoblenými rohy-pro jistotu, k tomu příslušné krabice s „dírama"; všechny hračky, které vydávají zvuky; zrcadla; plovoucí hračky do vany; nejrůznější kalíšky, které jdou dávat jeden do druhého, nebo stavět na sebe; obrázkové knížky nejraději leporela s říkankami, které budeme čís; bubínky a různá jiná „rachtadla" např. hrnec na polívku a k tomu kovová metla nám vydržely opravdu dlouho, velmi užitečné v tomto směru mně přijde doma „vyrobená" PET láhev s různým obsahem- fazole, kamínky, písek apod. ideální hračka pro psy i děti; a můžeme už zkusit i ty pastelky a papír; různé míčky a balonky- máme jich doma několik z různých materiálů a v různých velikostech Eda se snaží házet a kutálet a hodně ho to baví.
Z větších hraček po konzultaci se zkušenějšími matkami rozhodně prý vede odráželo.

Doufám, že se mi to podařilo alespoň trochu shrnout a teď se mi ještě podaří úspěšně posla deníček, ať máme zase kam přispívat.
Hezký víkend Jana a Eda

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 11.06.05 20:41

Že bych byla první????
Ahoj holky a taky broučkové. Tak jsem přečetla deníček a protože nám už těch 15 měsíců bylo, můžu napsat co u nás je a není oblíbené a co umíme a neumíme.
Je pravda že 12 měsíců je opravdu nějaký mezník. Hlavně co se týče lidí z okolí. Jakmile jsme oslavili 1. narozeniny, začali mě lidé kamenovat otázkami typu: Už chodí? Nechodí? A kolik mu je? A to už by mohl, ne? A já pořád vysvětlovala, jak ho nevodíme za ruce a opravdu čekáme až půjde sám, že to není dobré pro páteř a že až bude malej připravenej tak začne. Ale hlavně SÁM. Chodit jsme začali ze dne na den krátce po 14 měsíci a za to bez jakýchkoliv pádů. Takže jestli vaši rošťáci nezačnou běhat hned po roce hlavně se nenechte vystresovat okolím.
A jaké máme rádi hračky? Ty koupené samozřejmě ne, těch má hromadu, a to jsem se dušovala jak nebude mít tolik hraček. Ale je fakt že většinu jsme jich dostali. Každá nová ho baví půl dne. Ale jsou některé vyjímky, jako takový ty plastový kelímky, co jdou skládat do sebe i na sebe, kostky - jakékoliv, vkládačka (jde nám za tim jen kolečko a zbytek tvarů nás pěkně rozčílí), balonky a pak plyšový pes( s tim spíme). Leporela nás nebaví vůbec ( a jak jsem se těšila že si vedle mě sedne a budem si prohlížet, tak třeba to ještě přijde) Naše dítě musí být pořád v pohybu jinak je to nudný a to u tý knížky nejde.
A jak jsme na tom s mluvením? No mám pocit že asi stejně jako Jany Eda a to jsme starší. Říkáme táta, mami, pak něco jako haf haf. A s tím mami si taky dával na čas. I když je pravda že zrovna včera řekl auto a tefon(což je telefon) To je taky moc príma hračka takovej mobil. To bych zapoměla.
Je fakt že někdy je to docela fuška zabavit malýho celý den. Nejlepší je jít a ven, a od té doby co chodíme mi to příjde ještě lepší. Jdem třeba na písek, nebo jen tak za kočárem a malýho to baví. Ale je fakt že to teď není na dlouhé cesty.
Docela jsem se zasmála jak si Jani napsala že mrňousové najdou doma na zemi úplné poklady, tak my už ty poklady nacházíme venku a to je ještě zajímavejší! Třeba takový psí hovínko nebo vajgl to je přece skara zajímavý, ne?
Tak pro dnešek už vás nebudu unavovat dlouhým psaním.
Papko - co Filípek? Už je líp?

Mějte se hezky, krásný večer a pěknou neděli přeje Lenka a Péťa

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 11.06.05 21:11

Jeste jednou ahoj!
Jantarko- musim hned reagovat :) , jestli teda bude Eda takovej naruzivej sberac jako doma tak se asi zblaznim!!! To me vubec v tech mych uvahach nenapadlo, ze az bude chodit, tak bude sbirat i venku! Uz ted totiz trnu, co zas najde, protoze nedavno nasel v obyvaku na zemi nacucany kliste (spadle ze psa) Snazim se stale utesovat, ze bude „odolnejsi“ ale zrovna u klistete se jako Dr. presvedcuji marne :(
Papko- jak to s vami vypada?
Tkanicka-mate krasnou holcicku a uplne zavidim ty krasny satecky , ktery muzes kupovat :)
Terik- tobe se omlouvam, protoze pro vas jeste dnesni denicek moc nebyl, ale snad si ho prectete za ctvrtroku :)
Holky vsechny- hodte nejaky foitky do galerky at se muzem kochat jaky mame uzasny deticky (a maminky a tainky a vubec :)
Jana a Eda

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 12.06.05 08:22

Ahoj všichni,
deníček je bezva!
Filípek je na tom s hračkama asi takhle : pokud je doma občas ho baví jezdit si s autama,posílat či házet míček,prohlížet knížky ( ted máme jednu báječnou " kdo se schovává na zahradě „- jsou tam papírová okýnka a ty malej otvírá a v okýnku jsou zvířátka(..ovšem to ho baví doma.Pokud jede k babičce a já mu beru s sebou hračky, tak jsem za idiota, protože Filípka to vůůůbec nezajímá.Má tam nový prostředí a to než prozkoumá, tak většinou jedeme domu.
Doma ho taky baví hra na honěnou…utíká a já za ním křičím chytim tě chytim tě…Filípek se může radostí zblůáznit a výská a přidá do kroku a když ho čapnu zmuchlám ho a dám zas na začátek cesty…vše se mockrát opakuje :-).
Rád honí psa a hazí mu hračky a rád se s ním o hračky tahá.
Oblíbená činost je také venčení psa,ten kdo drží vodítko je jedině Filípek a nikdo jiný.
Moooc zábevně je také zapínání a vypínání televize,počí­tače,rádia…moc rád tancuje.
S mluvením jsme na tom podobně jako Edík Máma jen pokud pláče a chce z postýlky,tá­ta,děda, bába …Haf je "A“ nebo „Be“ jako Benjík…no a to svoje žvatlání…
Abych nezapoměla hra s kolíčkama je bezva ataky šplhání se po všem možnym.
Jani, nacucané klíště se u nás taky našlo ( naštěstí jsem ho objevila dřív jak Filip() nechci vědět co by bylo kdyby to bylo naopak.
Jinak Leni v pondělí voláme na výsledky,jsme stále unudlaný a v noci občas záchvat kašle-zlepšní je v tom, že jsme bez teplot.
Tak se mějte musím běžet ještě se ozvu :-)))
Zatím ahoj
jo a abych nezapoměla rád se Filípek krmí sám a pokud už nemá hlad, jídlo je pro něj další zajímavou hračkou,když si pohraje rozpatlaným zbytkem nakrmí psa…
Tak to chodí u nás :-)))
Pa Lenka-papka

 
Zuzma
Stálice 63 příspěvků 12.06.05 13:48

Ahoj holky,
tak se po delší odmlce zase ozývám. Měla jsem teď nějaký fofr se školou, ale už to snad bude u konce. Uf.
Jani, super deníček. My jsme sice na začátku oné věkové kategorie, kterou jsi zhruba odhadla, ale také mám občas co dělat, abych Terezku zabavila. Nejhorší doba dle mého mínění je odpoledne po vycházce, kolem 5 až 6 hodiny, kdy nemáme doma tátu, já už začínám být unavená, chtěla bych také na chvilku svůj klid A Terezka se vyžaduje stoprocentní pozornosti.
Ze všeho nejraději si čteme. Musím říct, že po ránu je Terezka schopna vydržet téměř hodinu než přelouskáme (několikrát:-))) všechny leporela a knížky. Nejoblíbenější jse Maková panenka, Krtkův den a Co je to s obrázky.
Mezi další zábavné hračky patří již zmiňované kalíšky. Já stavim komín - samozřejmě nejvyšší na světě, a Terezka ho s radostí bourá. Stále dokola. Pak si taky kutálíme s míčkem a svlékáme panenku. To ji zabaví poměrně na dlouho. Protože dokud není panenka - nána - nahatá, nejde pořádně okousat a to se Terezka snaží. Nedávno jsem ji pořídili takový ten dětský stan, vystlali ji to dekama, bulikama a plyšákama a je tam teď pečená vařená. Schovává se tam, blbneme, že na sebe bafáme a tak.
No a poslední věcí, která nás docela dost baví je bouchání do čehokoli. Čím větší rámus, tím lépe. I přesto, že je v koupelně tma, Terezka tam vleze a tříská do záchodového prkýnka. tříská do stolu, do postele, do zrcadla, kterému dává i všelijaké pusinky a slintánky.
Takže jak vidíte i u nás je veselo.
Držím palečky, ať jste všichni zdraví. A zkusím ještě připojit nějakou aktuální fotečku. Tak papa.
Zuzka a Terezka 9 měsíců a 3 týdny

 
Tkanicka-kacka
Kecalka 188 příspěvků 13.06.05 08:35

Ahoj holky,
to je super deníček, u nás je to teď moc aktuální (11,5 měs.), protože Kačka objevila kouzlo chození :-(. Takže všechny hračky jsou teď trochu mimo a hraje si s něma je když musí - tzn. opravdu nemůžeme teď chodit!!! Samozřejmě jsem ráda že ji to tak jde, ale kdyby to bylo krapet pozdějc taky bych se nezlobila, protože přestavujeme barák a toho místa na chození je tady trochu méně. Obvykle musíme do parku a tak tam cupkáme ¨- za jednu ruku Kačku za druhou kočárek - nejlepší je když se mi Kačka z ničeho nic vytrhne a běží někam doprostřed trávníku, to mám co dělat abych ji po zaparkovaní kočárku (tak aby nám neujel - už se stalo) dohonila. Ji to ale moc baví - tak ji nebudu kazit radost. Jo a v té druhé ruce musí mít křupku nebo tyčinku, protože by jinak pořad něco sbírala a okusovala, tak to minimalizuju tímhle asi tak na 10%.
Jinak hračky - když už si tedy hraje - jsou oblíbené PETka s fazolemi, lžičky, kelímky různých velikostí, obal s mobilu (mobil se jí včera povedlo vyřadit z provozu - tak ten už ne), plyšák Oslík, míčky a leporela (ty ovšem jen za účelem ničení a rozebíraní na prvočinitele - docela jsem hleděla jak dokáže odtrhnout ten papírový obrázek z toho papundeklu aby obrázek zůstal celý, a zabavila se tím asi na 1/2 hod.).
Tak to by bylo od nás zatím vše, jdu se ještě podívat na nové fotky do galerky.

Tak se mějte a užívejte si nový týden, vypadá to že už konečně bude zase pěkně
Tkaničk a Kačka (11,5m)

 
Tkanicka-kacka
Kecalka 188 příspěvků 13.06.05 10:31

Galerka je super!
Jantarko: Z Péti bude asi šikovný rybář!
Papko:Filípkovi to na voze moc sluší!
Janat: Nějak jsem to asi přehlédla, ale kolik je Edovi, má takový ohromě chytrý výraz - šikulka!

Tkanička

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 13.06.05 10:38

Tkanicko, Edovi je 11 mesicu. Jeho vyraz neni mozna az tak chytry jako spis vychytraly :))) J.

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 13.06.05 17:17

Ahojky,
tak ortopedii máme snad nadobro z krku..teda než si něco polámeme a tak,ale to je ještě snad dost času.
Zato s výtěrama jsme dopadli..uf!Máme streptokoka, tak hned ATB!Filípkovo první…:-( a já si nedavno libovala jak je to super,že to zvládáme jen se sirupama na teplotu a odkašlávacíma sirupama a kapkama…no hlavně abychom už byli OK.
Jinak je vše asi při starém…púřijde mi že stíhám čím dál tím mín věcí :-(,nechápu jak je to možný.
jéé tak já musím končit, Filípek u mě stojí a brebentí a je pěkně zpruzenej,tak jdem do vany…mějte se všichni pěkně ahóóóój!
PS:neplánujete někdo druhý mímo?Jak je to u vás s dalším potomkem? :-)
Já sama jsem taková na vážkách a nemám v tom jasno,tak napiště co vy.
ted už opravdu páááá
Lenka- papka

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 13.06.05 18:44

Ahoj, tak už tomu počasí nějak nerozumím, už asi nikdy nebude nějak normálně. Buď je zima a nebo hned vedro. Nic mezi.
Papko- ať je Filípek brzo v pořádku, kdy jdete na kontrolu?
S tím plánováním druhého mimi se úplně bojím odpovedět, že my teda neplánujem a zatím to vypadá že když by jsme druhé měli tak třeba až bude Péťovi 6 let a půjde do školy. Ale když to někde řeknu koukají na mě pomalu jak na exota, protože přeci podle každého je normální a „nejlepší“ mít děti po sobě. Tak snad mě nezavrhnete. Ale kdo ví třeba se rok s rokem sejde a budu říkat něco jiného. Já ne že bych nechtěla dvě děti, ale strašně se bojim druhého těhotenství a hlavně toho porodu, protože jsme ho měli celkem komplikovaný a člověk si uvědomí co se při něm všechno může stát. Takže teď jsem zatím ráda že vše dobře dopadlo a máme zdravého kluka. A toho si chci teď maximálně užít.
Tak zatim pa Lenka a Péťa.

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 13.06.05 22:18

Ahoj, ja jsem asi divna, ale pro me je tohle pocasi uplne akorat :)
Jantarko- vubec nejsi za exota, ja se zase musim vratit do prace, nejdriv od zari na 0,2 a pak za rok aspon na rok na celej uvazek. Potrebuju to kvuli praxi k atestaci, bez toho to totiz muzu rovnou zabalit :) Takze muj plan je asi jen o malo kratsi nez ten tvuj tzn. kdyz Edovi bude tak 4-5 let Ale fakt je, ze clovek mini a panbuh meni, ze jo :) V kazdym pripade bych aspon jeste jedno dite urcite chtela. Fakt je, ze i kdyz tehotenstvi i porod byli bez vetsich komplikaci, i kdyz porod dost narocnej-dlouhej, tak nejak me to stejne prislo jako , ze to stejne bylo „cele“ docela fuska. Vam ne??? Samozrejme, ze Eda za to stal miliokrat, ale stejne o tom musim premyslet, jak zase budu „stranou“
Taky doufam, ze vam to nebude znit jako rouhani, ja se jenom tady mezi „syvmi“ pokousim byt uplne uprimna :)))
Byla jsem ted cvicit takze jsem uplne KO a jdu hajat.
Dobrou Jana a Eda

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 14.06.05 08:58

Ahojky, není divný nikdo.Já sama nevím zda do druhého miminka jít či ne, tak raději vyčkávám a uvidím zda si časem budu víc jistá a třeba „zaděláme“.Vím na sto procent,že chci víc dětí, a to nejen dvě :-))),ale chci momentálně ted druhý?Ano chtěla bych zase hladit si bříško a čekat až se začne drobek uvnitř vrtět,chci zase maličkytýho drobečka držet v náručí,chci zase kojit…a vůbec…ALE!Zvládnu dvě děti?Taky chci, aby z toho Filípek měl trošku rozum a aby věděl,že v bříšku je miminko…
Ale chce ho i Tom?Jaký to bude až děti budou dvě?Bude mi pomáhat?Asi těžko když nepomáhá ani ted ( jó malýho vykoupe,pohlí­dá,hraje si s ním,ale stejně kolem stále běhám já a dělám deset vcí najednou a stejně nestíhám)
A taky mi chybí práce,kontakt s lidma,který nejsou mateřskou postižení ( chápejte jak to myslím,pokud se sejdu s jinou maminkou i za účelem jen tak si vyrazit…stejně se hovor ztočí na děti…).
Kamarádka která se mnou chodila na zdrávku a je asi o rok starší má doma děti třo! ( pět let, tři roky a rok ) všechno kluky :-) holky jsou prý za odměnu :-)))
A ta mi říká at se toho nebojím…když měla jen jednoho klučinu říkala si jak nestíhá,chodila při něm do školy…pak přibyl druhý a říkala,že nemůže už nic navíc stihnout a ted po třetim dítku?Měla jsem tolik volného času, jen jsem si to v tý době neuvědomovala­..zvládnout se dá všechno…
Má tři děti,vede mateřské centrum,jezdí po kurzech…s klukama cestuje…no zvládá toho hodně.Proč bych to tedy nezvládla já?
Vlastně tady u mě jde spíš o otázku zdy chci..ano chtěla bych ale nejsem si jistá zda chci jít víc do práce nebo druhé mímo.
Rozčilujeme muj chlap,že říká,že práce není pro mě at jsem ráda,že jsem doma..balabla­bla,ale sám je v práci rád a doma by nezůstal!
Dnes jsme se pohádali,přišlo mi že ze mě dělá úplně blbou pipku, která neví o čem mluví,tak mi raději ani nevěnuje pozornost když mu něco říkám…proč?Je to tím,že jsem doma?
Ach jo nějak jsem se rozhorlila.Jediné co vím a čím jsem si jistá je,že jsem moc ráda,že Filípka mám a kdyby to šlo vrátit a já si měla znovu vybrat zda miminko bude nebo ne rozhodla bych se stejně.Nevyměnila bych ho za nic na světě.Stejně jako Martina své tři děti.
tak vám nevím asi jsem divná já :-)))
Ps:omlouvám se že jsem toho napsala tolik ale musela jsem,jsem nějak rozjetá a nepíšu ani čárky :-(.neva,že?
pa Lenka

 
Anonymní  14.06.05 11:28

Ahoj, konecne mam zase chvilicku abych se ozvala.
Tema druhe mimi: no, ja bych to brala hned, kdybychom zustavali v CR. Dokonce bych tak stihla jeste meho gynekologa, ktery asi pujde brzy do duchodu, ale poskytuje nejlepsi peci siroko daleko. Jednou jsem byla u jineho a ten na me (byla jsem asi ve 3. mesici) kricel jak si dovoluju mit uz v 21 letech dite, atd… Tehdy jsem zjistila, ze muj doktor je vyhra. Lukas by chtel taky drobecka, protoze kdyby se narodil kluk, tak bychom si hodne oddechli. Musime totiz splnit naroky na pokracovatele rodu (u nas je to takove slozite). Navic manzel neni z tech, co by na me delali natlak, ze se doma jen flakam. Jelikoz sam hlidava malou v sobotu cele dopoledne, tak moc dobre vi, ze si cely den ani nesednu. Takze jsem si jista, ze ze zacatku by mi pomohl i s tim druhym prdolkou.
Problem je ale v tom, ze v zari mozna (doufam) letime do Londyna a zustavame tak uz na furt (krome Vanoc a podobnych veci), takze by to bylo s druhym mimi narocnejsi, protoze neco jineho je utracet ve Zline a neco jineho tam. Jen za najem maleho bytecku bychom dali neco pres 20 tisic Kc. Navic jsem jeste oficialne vubec nepracovala a mam jen skolu, takze prijit do prvniho zamestnani po vice letech a hlavne neco najit, to je celkem nerealne. No, uvidime. Treba se zase stane krasna nehoda a bude rozhodnuto samo.

Jejda, to jsem se nejak rozepsala…

Jinak k tomu denicku: Aktualni to bude za par mesicu, takze vubec nevadi. My jsme zatim ve fazi objevovani. Nejlepsi jsou ruzne kabely, PET lahve, a dudlik. Dudlik je posledni dva tydny nejoblibenejsi. Malokdy je v pusine tou spravnou stranou. Nejradeji si hracky kousek odhodi a pak se za nima premistuje. Posledni dva dny uz dela pri tom kleceni na ctyrech docela blbosti a ja jen cekam tu slavnostni chvili, kdy si sedneme. Snad nebude po manzelovi. Ten si pry poprve sedl, kdyz si stoupl a spadl na zadek. Hihi.

Tak jsem se opravdu nejak rozepsala, doufam ze vsichni ve zdravi preziji to teploucko. Me uz zacina z tech vykyvu teplot skrabat v krku.

Terik a Charlie

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 14.06.05 21:24

Ahojky tak dneska jsme byli s kamarádkou na prochajdě s dětičkama, takhle špinavý jsme snad ještě nebyly. Malýho mooooc baví louže( to že do nich leze v sandálkách už jsem rozdejchala) ale dneska to zdokonalil že si do ní sedl a rukou se v ní patlal a jedl to bahínko. No měli jste vidět tu scénku když jsem ho od té louže odváděla. Pak si v těch mokrejch kalhotech sedl do prachu co byl u cesty, a pak do kočárku. No tak to jen takový úryvek pro mamči které to teprve čeká.
Janat v jakém oboru budeš pracovat?
Teriku to už do toho Londýna jedete na furt? Jééé já už bych brečela v Ruzyni.
Dneska ještě skouknu Balírnu na Primě ale pak už jdu spát, bolí mě celý den hlava tak snad to zaspim. Dobrou noc Lenka.

 
Mab
Kecalka 140 příspěvků 14.06.05 21:35

Ahoj,
tak jsem se sem konečně dostala.Také se připojuji ke sběračům klíšťat, ještě že jsem ho zvládla v čas Toničce sebrat. Jenže pak jsem si stejně představila co by se dělo kdybych si ho nevšimla. Ale můj muž říká ať zbytečně nečaruju .
Hračky, Tonička moc ráda do všeho možného tluče, dělat rámus to je ono a hrozně ráda poslouchá hudbu. Kýve u toho hlavičkou , třepe zadečkem a směje se . To jí zabaví vždy docela dlouho. Knížečky jí zatím bohužel moc nezajímají. Zato strašně ráda dělá pápá a paci paci atd. ježe u toho všeho musím být já.
Sourozence Toničce plánujeme nadělit až tak za 4-5 let. Já si totiž dodělávám školu a se dvěma dětmi bych to asi nezvládla. Samozřejmě že kdyby se neplánovaně zadařilo dříve, tak to nějak zmáknu taky a začnu se na to malé hned těšit. Ale dobrovolně si to komplikovat nechci.
Pěkný večer Mab

 
Anonymní  15.06.05 08:40

Ahoj holky,

já se omlouvám,ale na nějaký čas asi odpadávám :( v práci mám frmol a kolegyni,která ač s mojí prací nemá nic společného a naopak já dělám tu její,zatímco ona si vykuřuje mimo kancelář a stěžuje,že já nic nedělám a ona pak pochopitelně nestíhá…
Dobrá zpráva je,že pokud vše klapne, přiveze manža o víkendu opravený kompletně přeinstalovaný počítač se snad fungujícím internetem.Takže pak bych byla opět funkční.Proto se tedy poslední dobou tolik neozývám-to na vysvětlenou.
Lisa /+Luky 1rok a 12dní/

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 09:30

Jantarko ja delam revmatologii. Teda ted spis nedelam, leda tak pusou :) ale mam zavazek se na to mrknout, co jsem za tu materskou zapomnela jeste predtim nez vyrazim na pacienty. To slibuju :))) Jana

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 09:34

Jantarko ja delam revmatologii. Teda ted spis nedelam, leda tak pusou :) ale mam zavazek se na to mrknout, co jsem za tu materskou zapomnela jeste predtim nez vyrazim na pacienty. To slibuju :))) Jana

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 09:36

Omlouvam se, ze je to poslane 2× ja fakt uz nevim , co delam!!! Ted mam tendenci posilat vse i maily minimalne dvakrat. To je protoze se fakt nejde soustredit, kdyz jednim okem cely den mercim toho svyho parasutistu, jestli zase odnekud neskace :) J.

 
Anonymní  15.06.05 09:58

jééééééééééééé,tak to dodatečně maličkýmu všechno nej nej nej k prvním narozeninám!!!!!A pu­sinku na čelíčko.
papka s Filípkem

 
Anonymní  15.06.05 10:56

Jani a kde pracuješ?V jaké nemocnici?
Jéé tak to jsme kolegyně z oboru…
Já bych tě tipla spíš na nějakou asistentku ředitele :-),nenapadlo by mě, že jsi lékařka.
Co vy ostatní?Kde jste pracovali nebo pracujete?

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 11:06

Jantarko ja delam revmatologii. Teda ted spis nedelam, leda tak pusou :) ale mam zavazek se na to mrknout, co jsem za tu materskou zapomnela jeste predtim nez vyrazim na pacienty. To slibuju :))) Jana

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 11:11

Jezisi ja fakt nevim co delam. Proc se mi proboha poslal znovu ten predchozi prispevek misto toho noveho, ja uz to vubec nechapu??????
Tak to zkusim znovu:
Psala jsem, ze nevim, jak si to mam prebrat, ze nevypadam jako doktor :))), ale jsem zvykla nejsi prvni kdo mi to rika, a to jeste neni nic proti tomu, ze jsem navic vedec, to uz by vubec nikdo netipoval :)))))
Jinak delam v Revmatologickem ustavu. Co delas ty? Jana

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 11:17

Tak tomuhle jsem se fakt zasmala, protoze muj „umelecky“ prispevek „Jantarko ja delam revmatologii“ uz je tam 3×.
Zacinam mit z toho pocitace strach, on si dela uplne co chce, zcela nezavisle na me vuli!!!!
Jeste jednou se omlouvam. J.

 
Anonymní  15.06.05 12:07

Nemyslím to zle,jen že jsi strašně mlaďounká na doktora a vlastně nikoho bych netipla na doktora pokud nemá bílý plášť! :-)
Já pracovala v Podolí na odd s nedonošenýma…
Jsme jen kolegyně z oboru,lékařka nejsem a vím sto procentně,že nikdy nebude, to by mě muselo něco osvítit a to se asi nestane :-)))

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 12:21

Jani děkuji za odpoveď alespoń to nezapomenu. Anonym co se ptá co jsme dělali dřív je Papka, ne? Jinak já dělala v bance.

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 15.06.05 12:44

jasně!anonym jsem já.nechápu proč jsem nebyla přihlášená ?!
jo a v tom podolíčku jsem pracovala jako zdravotní sestra,aby si někdo nemyslel,že jsem tam dělala uklízečku :-)
tak to je super,máme v deníčku zdravotníky,člo­víčka v bance ( peníze jsou taky důležitý,že? )…kdo je další?
není tady nějaká kadeřnice nebo tak něco :-)
ta by taky bodla :-)))

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 12:49

Papko nejdeš na chvíli na chat?

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 15:50

Papko- tak ja si samozrejme myslela, ze ten anonym je jeste Jantarka. Proto pisu zmatene „Jantarko“, ackoliv to melo byt „Papko“ :) Jinak tos mne polichotila, ze vypadam mladounce, protoze si spis myslim, ze jsem tady asi nejstarsi (31 :) Jana

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 15.06.05 16:39

To jsem ráda,že jsem tě potěšila :-)
Nevím komu kolik tady je,ale to je jedno,ne?
Je doba,že věk jde těžko odhadnout,jak u dětí,tak i u dospělých…ne­vypadají ženský líp než kdysi v našem věku?A co chlapi?nejsou to spíš takový mláďata než ty hory s lopatama místo rukou?
Já když s Tomem začínala chodit připadala jsem si jak tank ( připadám si tak i ted, ale asi jde o zvyk )
byl tak hubeňoučkej :-),trošku jsem si ho musela vykrmit a já trochu schodit…při těhu jsem to ale všechno nabrala zpět a né a né se toho ani ted zbavit… :-)))

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 17:28

My jsme spolu s manzelem zacali „chodit“ uz v patnacti letech, byli jsme spoluzaci z gymplu. Tzn. ze letos v zari to uz bude 17let, co jsme spolu!! Ted kdyz jsem to napsala tak tomu sama nemuzu verit :) Ale proc to pisu, protoze jsi me pripomnela s tema chlapama jak vypadaji mlade. Kdyz jsme spolu zacali chodit v tech 15 tak byl asi o hlavu mensi (ja mam podotykam 164cm, takze nejsem zadny obr) a asi o 5 kg lehci nez jsem byla ja tehdy. Vsichni si vzdycky mysleli, ze jdu nekam s o hodne mladsim bratrem :) nicmene ackoliv vypadal jak vypadal, tak v sobe mel zrejme vic muznosti nez mi ostatni napadnici, kdyz jsme spolu tak dlouho vydrzeli :)
Ale uz me prerostl je to dobry :)

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 15.06.05 19:48

Páni, tak to už je pěkný číslíčko.
Já se nedavno Jantarce chlubila, že už jsme s Tomem pět let!A ona je už s manželem dvanáct z toho šest manželé ( nevím zda jsem to nepopletla s někým jiným…když tak se hned omlouvám ) a ted ty Jani…
To je hezký,že jste spolu takhle od mlada..skoro od mala,vid? :-)))
My se s Tomem známe od mých šesti let a pět let to už spolu táhnem..zatím bez svatby..snad časem bude.
Někdy mě dost mrzí,že jsme se nedali dohromady již dříve,mohli jsme si odpustit naše debaty o slečnách EX,ale kdo ví zda bychom spolu ještě byli,že?Tak možná lepší jak to je.
Ale obdivuju lidi co jsou spolu tak dlouho,je to moc hezký.Snad jednou taky budu psát jsme spolu už dvacet let!!!!
Někdy se ale stejně divím jak to s tím svým chlapem můžu vydržet jen pět minut natož nějaký roky! :-))))))

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 20:13

Jéé já vám do toho trochu skočim. Papko nepopletla si to, opravdu jsme spolu letos 12 let a v srpnu máme šesté výročí svatby.
Jani chci tě potěšit, že je někdo zase o trochu menší než ty, já mám 159 cm. Takže jsme takový obři dva. Manžel má sotva 170cm. A co se pak divim že Péťa vypadá mladší, že jo?

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 15.06.05 20:58

To jsem ráda,že jsem to nepomotala :-)
Mimochodem já má 174cm! a ještě ty kila…no tank.
Tom má taky 174cm,ale vypadá vedle mě z pochopitelných důvodů menší…

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 21:32

No ja jenom dodam, ze kdykoliv nekdo narazi na mou velikost, tak ho odbyvam slovy , ze JA mam prumernou vysku zen v CR (to nekecam to je pravda, 164cm je fakt prumerna vyska zen u nas :)
Ja jsem totiz na to dost precitlivela, protoze cely svuj „skolni“ zivot jsem stala na konci rady a musela sedet vepredu. Jak ja si prala sedet v posledni lavici :))) Nakonec se mi to splnilo, ale ihned jsem zase byla pro nekazen presazena zpet dopredu, ja jsem totiz hroooozne ukecana :) A Ondrej to nakonec „dotahl“ na tech 180cm (i kdyz nekdy ho podeziram jestli si ten 1-2cm spis nedomysli ;)
Pravda je ,ze geny asi nezlomite, protze ackoliv Eda se narodil jako temer 4kg mimino-nejvetsi na oddeleni! Tak ted uz tezce ztraci , protoze ted ma respektive v 10mesicich mel 71cm a sotva 8,60kg.
Mam ale zavazek, ze mu nikdy nebudu vyhrozovat ozdravovnou, jako mne neustale vyhrozovali moji rodice a babicka. Taky to skoncilo tim, ze nekde hluboko ve mne bylo zakodovano, ze musim porad jist a tak aniz bych si toho vsimla jsem to dotahla jeden cas taky treba na 68kg!!!! Ted se snazim trochu krotit, protoze si rikam, kdyz se mne podarilo zhubnout pri kojeni, tak to preci nenaberu zase zpet. No to si povime za rok :)
Mimochodem jak jste na tom vy s vahou a postavou po porodu a kojeni? Hlavne me zajima, jak jste na tom vy co uz nekojite???? Ja prestala totiz nedavno, tak bych chtela vedet, co me ceka?
Taky me zajima jak jste na tom s nejakym cvicenim. Ja se sice „snazim“, mam dokonce koupenou permici do posilovny (20vstupu na tri mesice a schvalne kolik myslite ze mi tam zbyva? A to uplynou ty tri mesice za 14 dni :( Vymluva je jasna-Eda, ale uprimne musim uznat, ze kdybych chtela tak treba po vecerech bych mohla temer kazdy den. Ale ja radeji po vecerech na emimino :) Jana

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 21:39

Jantarko- jeste dodam, ze my taky mame 11.8. vyroci svatby.
11.8. pate vyroci a 13.11. pak mame dokonce seste vyroci svatby. Vim, ze to zni zvlastne, ale my fakt meli dve svatby 13.11. 1999 na urade a pak 11.8. 2000 v kostele. Proc to by byla dlouha story :) Jana

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 22:48

My se brali 20.8.1999. Hele nechceš pokecat na chatu, teda jestli nejdeš spát.

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 15.06.05 22:53

Jestli tam jeste jsi tam to zkusim :)

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 22:54

Jsem.

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 22:56

Je to soukromá místnost - rošťáci

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 15.06.05 23:04

Asi se tam musíš na popvrvé zaregistrovat, ale pak bys tam měla dát už jenom soukromá místnost - rošťáci.

 
Anonymní  15.06.05 23:16
 
Anonymní  15.06.05 23:22

AHOJKY MAB TONIČKA JE SUPER,VÁM VŠEM NA E MIMINU HLAVNĚ HODNĚ ZDRAVÍČKA A HODNĚ LÁSKY,VÁM A VAŠIM DĚTIČKÁM.TO VÁM PŘEJE BABČA ALČA AHOJKY

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 16.06.05 09:27

Ahoj pri ctvrtku,
taky mate u vas takovy tropy?? Tady je jak v destnem pralese- asi 27st. a uplny oblaka pary. Asi to globalni oteplovani :)
Ja jsem taky nejaka unavena..a priznam se, ze se ted Eda diva na TV a ja delam, ze to nevidim, protoze jsem rada, ze je chvili ticho. To jsem matka co :(
Jantarko- jsem rada, ze se nam vcera nakonec podaril ten chat. Sice doted nevim kde byla ta chyba, ale snad na to prijdu priste :)
Jdu se aspon nasnidat, kdyz je Eda ted hodnej. Ahoj Jana a Eda

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 16.06.05 09:41

Já už byla venku a fakt je tam napadnutí, ale v bytě máme dobře, jsme přízemní byt. Janat- já pak ještě nemohla usnout do 2 do rána. Péťa si pořád něco vyprávěl ze spaní…Lenka

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 16.06.05 10:38

Jantarko- ja taky nemohla usnout, ale u mne to je normalka -od zacatrku třehotentsvi doted trpim strasnou nespavosti. Ja ktera driv v pohode spala 10-11h denne v kuse bez probuzeni, ja ktera jsem si musela chodit lehnout uz ve 21oo, protoze se mi strasne chtelo spat, tak ted spim tak 4 hodiny denne a jeste se budim, ackoliv Eda spi uz pulroku celou noc ve svem pokojicku, takze nejaky brumlani me ani probudit nemuze. Nevim zatim nejsem nejak vycerpana a tak si rikam, ze to telo asi takhle ted chce, ale nekdy uz s tim mam problem, protoze kdyz treba mam hodne narocnej den a pak spim 3h tak to si fakt telo neodpocine.
Mate nekdo nejaky recept na nespavost? Jana

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama