Rumunsko s dětmi

Úchvatné hory, dobrosrdečný lid, drsná krajina s nádechem romantiky... Jak taková cesta začne? Spontánně. Jednoduše. Plníte si svůj sen. A nejedete sami. Posádka: taťka/řidič Lukáš, mamka/navigátor Soňa, Amálka (5 let) a Maxík (2 roky). Myslíte, že z dětmi je taková cesta náročná? Musím vás vyvést z omylu. Ne, není. Ano, jde o to se na ni lépe připravit, než kdyby jste jeli sami. Ale má to své výhody.

*

Před cestou jsem si udělala předběžný plán cesty, zastávek a záchytných bodů. Neměla jsem vymyšleno, kde budeme spát. Jen jsem věděla, kde se nám bude líbit a bude to alespoň možné, tam přespíme. Ano, během cesty se plány mění. Děláte si poznámky pro příště, vštěpujete si do paměti každičký kus této nádherné země.

Přejedeme Slovensko. V Maďarsku zastavíme, dáme snídani a protáhneme se. Atmosféra je poklidná, všichni dobře naladěni. I ten nejmenší člen posádky cestu zvládá dobře, a to nedávno bylo auto jeho noční můra. Teď si cestu užívá, pozorující dění z okénka.

Ano, máme i nočníkové pauzy. Náš nejmladší člen posádky se během cesty po Rumunsku odplenkoval, a tak vznikly nočníkové pauzy. Sloužily k nahlédnutí do mapy, k napojení a třeba i k doplnění vody.

Náš první cíl byla cesta do Gerniku, do rumunského Banátu. V Gerniku jsme strávili jednu noc, ještě v posteli a s teplou sprchou.

Z Gerniku míříme k Dunaji. Nevíme, kde dnes zakotvíme. Vše má svůj čas. Užíváme si sebe navzájem. Poznáváme nové lidi, kulturu a zemi. Dětem se snažíme každý den nějak zpříjemnit.

Od Dunaje míříme zpět do hor. Na příští den bychom rádi navštívili Ocnu Sibiului a její bahenní a slané přírodní lázně.

Nocování jsme našli na začátku TransAlpiny. Stan jsme stavěli za tmy, o to více to bylo dobrodružné. Na TransAlpinu jsme najížděli u Novaci. Usínali jsme u zvuku cinkání kravských zvonců.

TransAlpina dechberoucí cesta do nebe. Ale pozor na turisty! Kochali jsme se tou krásou hor, nakrmili toulavý pejsky, páč nedojedenou snídani od dětí přeci jen tak nevyhodíme. Sledujeme pastevce a jejich stáda ovcí a oslíků. Oslíci byli velmi mazliví. Děti nám v autě hýkaly další dvě hodiny. Všude stánky s jídlem, houbami a lesním ovocem. Přehradu jsme nenavštívili, už kvůli bezpečnosti dětí. To zábradlí něco pamatovalo.

Všude ze skal vyvěrají studánky, jen mít oči otevřené. Doplňujeme vodu na mytí a na vaření.

Krávy, kozy, ovce, osli a koně mají na silnici přednost.

Navštívili jsme Ocnu – přírodní jezírka s léčivým bahnem a slanou vodou. Ach, ty turecký záchody.

Míříme k Brašovu a hledáme nocleh. Nocleh nalezen kousek od Branu. Našli jsme dokonalý plácek na postavení stanu. Tekl tady i potok s velmi ledovou vodou. Ráno jsem neodolala, a tak jsem se v potůčku vykoupala, smyla pot a prach. Takové ranní probuzení.

Večer jsme strávili u ohně a s dalšími táborníky, byli to mladí Rumuni. Darovali jsme jim kácovské pivo a oni na oplátku nás pohostili jídlem. To byla bašta, děti měly boule až za ušima. Ráno nás probudili koně. Byli zvědaví na naši snídani. Amálka nevěřila vlastním očím, že u stanu je kůň a zajímají ho naše zásoby s jídlem.

Líbilo se mi pozorovat moje děti, jak si cestu užívají. Moc ráda s nimi podnikám různé cesty po Čechách vlakem, občas z nich kvetu, ale v Rumunsku byly úžasný.

Chtěli jsme navštívit hrad Bran – nemožné. Záplava turistů. Trochu nás to mrzí, ale slibujeme si, že Bran navštívíme při dalších návštěvách Rumunska.

Cestou na Sinai nás potkává silný déšť s bouřkou a kolony. To bude opět zdržení. Míříme k moři a snad tam najdeme nocleh.

V horách teplota kolem 13 °C a u moře 36 °C. Pořádný rozdíl během jednoho dne.

V Constantě chceme najít kemp…

Constanta krásné město. Jen plno lidí a kempy plný Co dál? Všude toulaví psi, že se bojíte i večer vylézt z auta.

V Constantě navštíveno akvárium. Procházka podél moře. O moje vysněné Casino… V plánu bylo i delfinárium ale pro nemožnost najití noclehu, pokračujeme směr k bulharským hranicím. Už je tma, takže co dál… Už nejsme v horách, kde si postavíš svůj hrad mezi stromy a zurčící potok. Jsme v civilizaci a všude kolem nás toulaví psi. Né, že by v horách nebyli. Ale tady jsou ve smečkách a netváří se moc kamarádsky. Přespáváme v autě, bojovka neboli nouzovka na hranicích. Už se těším do Bulharska, poslední den v Rumunsku nic moc. Nedá se vše naplánovat, s tím jsme i počítali.

Rumunsko je úchvatná země, v horách nedotčená příroda, lidé mají k sobě blíže. Banát – Gernik – tradiční život, který se žil u nás před mnoha desítkami let. To ráno v Gerniku budu mít v paměti asi napořád. Slunce se probouzí, opírá se do kopců, začíná nový den. Hospodyně podojí kravku, načež ji hospodář vyvede na pastvu. Pomůžu vyčistit chlívek pašíkovi, pak nás hospodyně nechá nahlédnout do letní kuchyně, kde vyrábí domácí sýry. K snídani čerstvé kravské mléko… Prostě pohádka. Je tady velmi těžký život, ale snoubí se to s romantickým nádechem zdejší krajiny. Obdivuji místní lid, jejich čeština je zvučná, tradice tady žijí už stovky let. Prostě se zde vrátíte v čase.

A my se určitě do Rumunska vrátíme. Městům se budeme vyhýbat, budeme hledat přívětivé hory a místní lid…

V Rumunsku doporučuji čerpací stanice Motorina. Na hranicích žádné fronty. Silnice jsou tady zpoplatněny všechny. Ale kvalita silnic tomu neodpovídá.

Bulharsko – bylo jen o odpočívání u moře – pro mě velká nuda, ale co bych neudělala pro manžela. Už takhle jsem ho obdivovala, že zvládnul cestu Rumunskem. Teď, na konci listopadu, podstoupil operaci plotének a až se uzdraví a narovná, vyrazíme opět do rumunských hor a tentokrát do pohoří Maramureš.

Zpátky přes Srbsko – na obou stranách hranic velmi dlouhé čekání. Takže z plánovaného Srbska nic nebylo. Spaní pod širákem u Niše. Tahle země určitě není na jeden den, takže přidáno na seznam – příště…

Ujetých kilometrů: 3 960 km
15.8,–2.9.2018

Váš příspěvek

Odesílám...
4288
12.12.18 10:05

Rumunsko bychom rádi také navštívili, víc hory, méně města a okolí. Ale máme krom dětí i dva psy, které bráváme vždy na dovolenou s sebou. Bohužel, nejen v tomto deníčku, všude je zmínka o smečkách toulavých psů, nejspíš si tak necháme zajít chuť

 • Nahlásit
 • Zmínit
3868
12.12.18 11:53

Bomba, takováhle dovolená je můj sen. Manžel ho bohužel úplně nesdílí a je v tomhle tak trochu konzerva.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5406
12.12.18 12:38

Krásné :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8401
12.12.18 14:10

Parada, jste dobrodruzi :palec: a deti zlaticka, ze zvladly tak dlouhe cestovani, nase cislo dve auto zas az tak nemusi, takze I do Slovinska a zpet jsme museli jet tak, aby co nejvic spala, a I tak to bylo narocny a to je to jen cca 600 km. Bohuzel jsme nabrali trochu skluz pri odjezdu, takze manzel byl nervozni a hnal to skoro bez pauzy…max.na prebaleni a nakrmeni…ale na delsi pobihani venku to v desti stejne nebylo… akorat na jedne benzince s restauraci meli detsky koutek, ale to bysme deti odtamtud jen tak nedostali… :mrgreen: Ale co jsme malou presunuli do vetsi sedacky po smeru, je to o neco lepsi, kdyz vidi ven. Bohuzel na dovolene na ni byla jeste mala…cestovani zdar, ty hory tam musi byt nadherny…muz byl zamlada v Rumunsku na treku, taky spali kde se dalo a jeli tam s kamosem stopem ;) Ale s detma…to jste fakt odvazny :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6821
12.12.18 15:18

Krása, moc rád jsme přečetl. Já si plánuji kombinaci Transfargarasan a Buzuludzha.

 • Nahlásit
 • Zmínit
37
12.12.18 15:54

@chodanda V horách psi vidíte ale oni si vás nevšímají…Jsou to jednotlivci..Horší, je to v městech nebo při krajích měst, to jsem se bála i vylézt z auta a vyčůrat se…Ale nedalo mi to..Nakonec mě zachránila kočka, která si tam hájila území a tomu psovi nafackovala. Rumunsko doporučuji… Banát a jeho tradice za to stojí…

 • Nahlásit
 • Zmínit
37
12.12.18 15:55

@Popokatepetla Tak lehce přesvědčit o opaku :palec: Rumunsko doporučuji.

 • Nahlásit
 • Zmínit
37
12.12.18 15:56

@janickaIII Děkuji :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
37
12.12.18 16:02

@Jahudka82 Tak trochu dobrodruzi..Já bych se s dětmi třeba bála zase do Afriky…Ale to je na každém jak to zváží…Rumunsko je úchvatný, lidi milejší. Do Rumunska se určitě vrátíme.. My zdržení nějak neřešíme a to jsme přes Srbsko nabrali pořádný…Turci jsou jako řidiči strašný prasata…Měla jsem z jejich kamionu dost velký respekt..Každou chvilku nějaké kolona či nehoda a oSrbských hranicích radči ani nepíšu..

 • Nahlásit
 • Zmínit
37
12.12.18 16:10

@Premek_Orac
Super kombinace.. Transfargarasan máme také v plánu..

Je to takový hrubý nástřel, který se bude ještě hodně ladit
Arad
Temešvár
Deva
Hunedoara
Strada Dorin Pavel
Strada Rânca
Arefu
Balea
Cartisoara
Brašov
Rasnov Citadel
Sinaia (Gara)
Mud volcanoes of Paclele..
Bahenní sopky v Berce
Buzau
Sighisoara
Aurel Vlaicu
Gurghiu
Cascada Cailor
Ieud
Poienile Izei
Barsana
Desesti
Budesti
Surdesti
Plopis
Rogoz
Satu Mare
Sátoraljaújhely
Poprad

Dám si na profil do albumu nějaké fotky z cesty…

 • Nahlásit
 • Zmínit
6821
12.12.18 17:19

@RockerkaS No moc pěkně! Jinak já jako automobilista dost čerpám ze stránek motorkářů. Ti umí vymyslet perfektní cesty.

 • Nahlásit
 • Zmínit
37
12.12.18 17:33

@Premek_Orac

Také se nechávám inspirovat, jsou různé zdroje :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
562
12.12.18 17:50

Moc hezky denicek, závidím odvahu, to já bych se svými dětmi nedala, to bych je stihla zardousit už na slovenských hranicích :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29386
8.1.19 22:42

Rumunsko je parádní… kdybyste tam si to chtěli ještě někdy zopakovat, měla bych pár tipů… třeba sem… https://www.gigaplaces.com/…-v-rumunsku/

A kempy u moře doporučuji hledat v pondělí nebo v úterý… to jsou poloprázdné, ve čtvrtek začnou jezdit lidi, v pátek se kempy zaplní a o víkendu jsou plné všech těch, co chtějí víkend strávit u moře… v neděli večer se to zase vyklidí…

 • Nahlásit
 • Zmínit