Síla slabosti

O životě
  • sunshinegirl
  • 08.12.15

O tom, že i silný člověk se může cítit slabě. O tom, že když člověk zasáhne slabost, je to někdy dost silný zážitek. A o tom, že co někdo posoudí jako slabost, může jiný posoudit jako sílu.

Znáte to, když přijde období, které vám převrátí život naruby? Já jo. Je to rok. Nepříliš šťastný život vám připraví okolí a co nepodělá ono, poděláte si sami. A co nemůžete ovlivnit vy ani okolí, to se taky podělá. Asi osud, vyšší moc nebo kýho čerta. Prostě to máte asi vepsáno v kartách, čarách osudu, kávovém lágru nebo se prostě někdo nahoře rozhodl, že už dlouho neviděl nějakou komedii, tragikomedii, nebo spíš tragédii.

Prvně se trápíte v těhotenství, je vám strašně fyzicky i psychicky a myslíte si, že to nepřežijete. Pak se všechno podělá ještě víc a dítku najednou nebije dříve bijící srdíčko. Revize, šestinedělí.

Pak dáte výpověď z práce, kde se to už prostě nedá vydržet. Když už si myslíte, že hůře být nemůže, váš nejlepší chlupatý přítel, vaše životní láska, je vážně nemocen. Ještě v pondělí byl v pořádku a ve čtvrtek se musíte rozhodnout a posíláte ho za Duhový most. Stáváte se vrahem někoho, koho jste nadevše milovali. A svět se hroutí jako domeček z karet.

Jak se člověk vyrovná se ztrátou dítěte, které nosil v sobě, a přitom ho vůbec neznal? A jak se má vyrovnat se ztrátou dítěte, které žilo 24 hodin denně 7 dnů v týdnu po sedm a půl roku vedle něj, které mu dělalo radost a s kterým sdílel vše dobré i nedobré ve svém životě? Nijak.

Trvá to jen pár týdnů a vy se stěhujete z města, kde to znáte a máte přátele, do jiného, kde neznáte nikoho. Pak si manžela pozvou k notářce na řešení dědictví a on se tam nečekaně setká s nevlastní sestrou, kterou nikdy v životě neviděl a o které dosud věděl jen její křestní jméno. Život se vám oběma otočí vzhůru nohama, protože vy k němu prostě patříte a tak se to týká i vás. Chtě, nechtě.

Přichází strašná slabost, najednou se pořád klepete, je vám zima, nemůžete se na nic soustředit, pláčete pořád, a to i tehdy, když nevíte proč. Pořád byste jen spaly. Jste k ničemu. To, s čím jste rok bojovaly, se najednou stává tak skutečným, až je to téměř hmatatelné. Hráz se protrhla a to, co se z ní valí, nejde zastavit.

Stojíte opřeni o dveře s roztaženýma rukama a držíte je, aby je ta vlna nerozrazila. Díváte se pod nohy, jak se tam objevuje voda, která protéká přes práh pode dveřmi.

„Safra, zase jsem zapomněla vypnout vodu a přetekla vana,“ nalháváte si i přesto, že někde podvědomě musíte vědět, že tohle není voda z vany, protože jinak byste tam nestály a nedržely tam dveře vší silou a objemem celého svého těla.

Víte, že je to přehrada, že se valí a že ji nemůžete udržet, ale přesto si nalháváte hloupost o vaně, protože si to nechcete připustit. Já ne, já přece nejsem tak slabá, já to zvládnu. Perete se se sebou, se dveřmi, s okolím. Místnost se plní vodou a vy vidíte manžela, jak stojí na gauči a hází vám záchranný kruh.

Jenže on tam nestojí po kolena ve vodě, takže i když se sebevíce snaží vám pomoci, tak nemá šanci. On to necítí, nechápe, neklepe se zimou, zatímco mu kalná voda plná špíny tohoto roku oblizuje kolena. On je totiž chlap, je pořád nad věcí a navíc chodí do práce, je mezi lidmi a nemusí nad vším pořád přemýšlet.

A vy do práce nemůžete, musíte stát a držet ty dveře, aby se všechna ta voda neprorvala na vás a vy jste se neutopily. Takže práce nehrozí, máte dost starostí s tím udržet vodu tam, kde má být. Na práci nezbývá síla. Když je vody po pás a Dejvid Hajzlhof nikde, protože se právě s Pamelou snaží v nejbližším keři vynalézt nějaký jiný způsob využití šnorchlu, začnete vzpomínat na správné techniky plavání.

A pak to přijde, síla slabosti. Je to síla, zažít takovou slabost. Je to ta chvíle, kdy držíce dveře zvednete telefon a poprosíte o pomoc odborníka. A cítíte se podivně slabá i silná zároveň. Je to jako prozření, přichází pokora, uvědomujete si, že tohle sama nezvládnete.

A když spolknete první tabletku, nic se neděje. Pořád stojíte a držíte dveře, ale je tu naděje, která tu předtím nebyla. Jak dny postupují, tak začne voda klesat a vy si uvědomujete, že ta lékařka, která vám říkala, že se nemáte za co stydět, protože jste toho opravdu prožila hodně, asi vytáhla špunt, který byl někde za těmi dveřmi.

Voda postupně klesá, blíží se k odtoku a tam se zatočí a je jí méně a méně. Už není ani tak studená, a i když je jí pořád dost, už tam není ten strach, že bude stoupat tak dlouho, až se v ní utopíte.

A tak nevím, možná jsem slabá, že jsem si nedokázala pomoci sama. Možná jsem silná, že jsem si to uměla přiznat a vyhledala pomoc. Ale každopádně, prožít takovou slabost je vážně silný zážitek.

Za mne, ať už je to úmrtí v rodině, rozvod, problémy v práci, nemoc v rodině, nebo cokoliv jiného… Má smysl si nechat pomoci, když si nemůžete pomoci sami.

Hodnotilo 40 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jita22
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 1 inzerát 08.12.15 00:10

Jsi skvělá jak to zvladas.Bude zas lip :hug:

 
hanik.rez
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 08.12.15 00:25

Je dobře, že jsi tak silná! Bude líp! :hug:
Vím jak to myslíš - jen já nebyla a nejsem dost silná na to vyhledat pomoc z venčí a stále jsem bojovala a bojuju s vodou… už byla až po krk, teď je do pasu… pomalu opadá, ale špunt nikdo ještě nevytáhnul… snad se někam vsákne… nebo vyschne… hlavně aby nikdo nepustil další kouhoutek…

 
Jarka.uh
Kecalka 122 příspěvků 08.12.15 00:37

Bude lip, uvidis :hug:. Buh rekl, ze na nikoho nenalozi vic nez muze sam unest. a dle meho ty musis byt hodne silna, nest takove bolesti…

U nas se rika, ze nejvetsi tma je pred usvitem a u tebe to vypada, ze uz bude svitat a bude zase den :srdce: :kytka:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 08.12.15 06:53

Já myslím že je moc dobře, že jsi si dokázala přiznat problém a najít si odbornou pomoc. Neboj, zlé přejde a bude líp, budu držet pěsti :hug:.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 08.12.15 07:07

Tak přeci jen vyšel???… to je dobře :kytka:

dva poznatky od ženské, která moc dobře zná hlubokou vodu.

  1. je nádherné něco budovat, vytvářet, být u toho a účastnit se, jak v našich životech roste něco nového. ten proces utváření přináší spoustu radosti, uspokojení a těšení. Aby něco nového mohlo vznikat, musí být často vše staré spláchnuto a odneseno vodou. A to bolí, přiznávám. Ale jak bys poznala radost, když bys neměla potuchy o tom, co je smutek?
  1. jediná ruka, která Ti v životě může opravdu pomoci je ta, co vychází z Tvého ramene. Byla to Tvá ruka, co zvedla telefon a zavolala, protože Ty jsi už to trápení chtěla ukončit a začít zase budovat. zbývá už jen si pogratulovat a být na sebe pyšná. :)

přeji ať se Tvé přání Ježíškovi vyplní a ono se vyplní. Kdy jindy než o Vánocích??? Hodně štěstí. :kytka:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 08.12.15 07:44

@Jensina Nadherne, s citem shrnuto. Jste velmi empaticka :kytka:

 
Susan23
Kelišová 5965 příspěvků 08.12.15 07:59

Chápu te, velice moc.Kdyz to vse shrnu tak za posledních 6 mesicu jsem byla v podobne situaci.1.ivf po 6 letech snazeni, úspěch a v 6 tydnu revize, pak 3 tydny na to mi zemrela babicka, pak prisel mladsi bracha s tim ze ceka dite s holkou kterou je chvili a pak posledni kapka pred Vanoci naprosta zmena v praci a 6 tydnu skoleni. A ted jsem se skarede pohadala s blizkym pritelem a do toho vseho rekonstrukce baraku, ktera nepostupuje jak ma.Ale mam doma svůj přístav v podobe meho muze,nastesti.Vzdy me obejme a necha vyplakat. A rekne neplac bude lepe. Hledala jsem nadeji, trvalo to skoro tyden, ale nasla jsem ji…Preji ti brzke uzdraveni.Bude lepe, hure uz bylo :D :lol:

 
Mamasaurus
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 08.12.15 08:04

@Jensina Já tak ráda naslouchám tvým příspěvkům… :srdce: :srdce:

 
Mamasaurus
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 08.12.15 08:05

Žádné možná.. Jsi silná, že sis dokázala něco přiznat a že si dokázala chtít na tom pracovat… Přeji ti mnoho sil, klidu, štěstí a nekonečné pohody :kytka:

Příspěvek upraven 08.12.15 v 08:06

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 08.12.15 08:11

Deníček je napsán moc dobře.. Držím palce :kytka:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 08.12.15 08:33

Skvělý deníček, byla by škoda ho nezveřejnit, jak jsi o to žádala adminy. Drž se, ty to zvládneš, o tom vůbec nepochybuji. A řeš tu změnu prášků co nejdřív. Budu na Tebe na dovolené myslet a pošlu Ti sluníčko, aby pomohlo vysušit tu vodu okolo Tebe.. :hug:

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 08.12.15 09:08

Velmi hezky je denik napsany, jiz dlouho jsem tu necetla takto stylizovany obsah. Drzim pesti, at je lip a at se to more stane jen kapkou :hug: :kytka:

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 08.12.15 09:32

Moc hezky napsaný deníček!!! :kytka: ať je zase líp!

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 37 inzerátů 08.12.15 10:05

Moc hezky a procítěně napsané, úplně cítím tu úzkost, kterou jste musela zažít…Ať už je dobře :srdce:.

 
awesome
Kecalka 422 příspěvků 08.12.15 10:15

…to by člověk neřekl, že i tato situace jde napsat hezky… :hug:

držím palce, ať je brzy líp… a tohle všechno už je jenom silná vzpomínka :kytka: :kytka: :kytka:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 08.12.15 11:18

Souhlasim, ze v tezkych zivotnich okamzicich bychom nemeli zustavat sami.At uz s podporou rodiny, pratel nebo lekaru se zvladaji lepe. Kolikrat se clovek zpetne dozvi, ze nekdo mel potize, nikdo o tom nevedel a uz muze byt pozde.

 
Susen35
Kecalka 220 příspěvků 08.12.15 11:54

Četla jsem jedním dechem, četla jsem sebe, přesně tohle jsem prožívala přesně před rokem!!!Lékařka pomohla a já se cítila zase životuschopná. Bohužel, zase opět rána od života nyní, takže se s tím peru taky, ale snažím se.
Nejsi v tom sama. Krásně napsané a tak pravdivé :,( :* :kytka: Bude líp, chce to jen čas.

 
Uživatel je onlinebelladonna
Ukecaná baba ;) 1587 příspěvků 08.12.15 12:21

Krásně napsané, opravdu. Tak přeji, ať je obsah dalšího deníčku veselejší. :kytka:

 
Tarinka
Echt Kelišová 7937 příspěvků 08.12.15 13:57

Až ti bude zase smutno, tak piš, jde ti to moc dobře. :hug:

 
Alunaj
Povídálka 46 příspěvků 1 inzerát 08.12.15 14:02

Taky jsem se v tomto denicku nasla. Dekuji autorce, pomohla mi v mem rozhodovani, zda pozadat o pomoc odborniky. Clovek sam toho zvladne moc, az si okoli zvykne, ze ona je preci ta „silna“, ale jen do doby, nez se hraz protrhne. Preji uz jen vsechno dobre.

 
sunshinegirl  08.12.15 15:01
Autorka

Všem moc děkuji za podporu i pochvaly. Tonoucí se stébla chytá a tam mi v téhle situaci Vaše podpora a pochvaly dělají větší radost, než by mi udělaly v době, kdy bych byla v pohodě. Každopádně kdyby tu byl někdo, kdo by zažíval taky něco špatného a chtěl si psát, podpořit, pomoci, jsem tu. Klidně mi napište SZ. Nejste samy. Nikdo nemusí být sám, když nechce!

 
sunshinegirl  08.12.15 15:03

@hanik.rez Někdy je lepší tu pomoc vyhledat. Kdyby přišla další nečekaná vlna, nemusela bys to ustát. A plavat proti proudu moc dobře nejde. PS: Kdybys chtěla si psát, jsem tu pro Tebe!

 
sunshinegirl  08.12.15 15:06

@LennaZS Tak prášky změněny, po pěti nocích, kdy jsem nezamhouřila oka jsem si včera vzala na večer ten nový a na dnešek spala 13 hodin. A je mi lépe, asi prostě tělo v depresi a bez spánku je fakt už moc silná káva. Takže teď beru dvoje antidepresiva, jedny ráno, druhé večer, ale snad bude lépe. PS: Pořád mi všichni říkali, že na mé zdravotní problémy má určitě vliv i psychika. Nechtěla jsem slyšet. A? Ano, jen se mi přitížilo psychicky, vrátily se bolesti v plné polní. Takže ano, tělo a mysl jsou prostě maximálně propojeny. Snad přejde bolest v duši i těle zaráz.

 
sunshinegirl  08.12.15 15:08

@Tarinka Deprese píší silné příběhy samy…na to člověk ani nemusí být Shakespear :mrgreen:

 
RoseK
Ukecaná baba ;) 1228 příspěvků 08.12.15 17:51

Pamatuji jsi, že jsi před časem žádala o nevydání tohoto deníčku, protože jsi měla obavy, že se ti někdo vysměje. Myslím, že nemáš proč se obávat. Jsi neskutečně silná už jen proto, že jsi se svěřila. Držím palce.

 
sunshinegirl  08.12.15 17:53

@RoseK Děkuji moc. No on byl deníček napsán původně maličko jinak. Já ho pak přepsala. Podstat stejná, jen když jsem ho psala prvně, byla jsem fakt hodně na dně.

 
RoseK
Ukecaná baba ;) 1228 příspěvků 08.12.15 17:56

@sunshinegirl :hug: bude lépe :kytka:

 
sunshinegirl  08.12.15 17:58

@RoseK JJ, musí. PS: Ten člověk na tvé profilové fotce vypadá jako Deryl z Živý mrtví.

 
RoseK
Ukecaná baba ;) 1228 příspěvků 08.12.15 18:10

@sunshinegirl to je on, mého srdce šampión :srdce: :mrgreen: :P

 
sunshinegirl  08.12.15 18:10

@RoseK :palec: ;)

 
lindt
Povídálka 41 příspěvků 71 inzerátů 08.12.15 19:25

Držím palce :kytka:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 08.12.15 20:53

Prozit si svou vlastni slabost je urcity dar, ktery casto udela cloveka lepsim. Jakkoli je clovek dnes silny, zitra muze byt slaby, jakkoli je statecny, zitra muze byt zbabelcem, jakkoli je moralni, zitra muze selhat. Je dobre si to uvedomovat a podle toho hodnotit i druhe.

 
rusovlaska.e
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 08.12.15 21:50

Jo jo jak ti rozumím, procházím rozpadem dlouhodobého vztahu a pořád jsem si říkála, že to zvládnu. Pak se najednou přidaly další starosti a nemoci v rodině a už to prostě nešlo. Zablokovala se mi záda, až jsem skončila v nemocnici. Tělo mě donutilo odpočívat a myslet taky na sebe! Každá bolestná zkušenost přinese pochopení a přesně jsem vnímala situaci, kdy jsem už byla zase hotová ze starostí jak se ozývají záda. Už svoje tělo poslouchám a ubírám plyn. Přeju hodně klidu a spokojenosti do života.

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 08.12.15 22:46

Krásně napsáno. :palec:
Jen mi unikají souvislosti nebo pozadí…o čemž tu píší ostatní.

 
ejhle
Ukecaná baba ;) 2107 příspěvků 08.12.15 23:04

Znam ten pocit, kdy stojis na miste a slapes vodu, kdy brecis a rikas si; ja uz nemuzu. A vis co, vzdy to jde. At uz s pomoci sebe sama, pripadne s pomoci od treti osoby. Jsi velice statecna, ze jsi se nezalekla a vse resis. Drzim palce a do budoucna preji hodne stesti :kytka:

 
tehunehu
Ukecaná baba ;) 1199 příspěvků 09.12.15 06:09

Zdá se mi, jak kdyby deníček psal někdo pisatelsky geniálně nadaný nebo odborník :kytka:. Podle mě je to spíš síla a štěstí na odborníka. :kytka:.

 
sunshinegirl  09.12.15 10:16

@tehunehu Moc děkuji. Psaní je můj koníček, moc mne baví už od malička.

 
mlejnice01
Stálice 87 příspěvků 10.12.15 10:03

Jste silná osobnost a nádherně jste to napsala Držím palce i na nohou a přeji klid a pohodu ve vašem životě. :hug:

 
sunshinegirl  10.12.15 10:46

@mlejnice01 Děkuji!

 
LvE
Kecalka 126 příspěvků 09.04.16 15:01

Soucítím s Vámi a souhlasím…najít v sobě odvahu a jít pro pomoc, je fajn…v těžké situaci…přej iještě hodně sil :hug:

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 09.04.16 20:38

Co Te nezabije, to Te posili. Tak reknu Ti, ze z vlastnich zkusenosti vim, ze je to hloupost. Pri kazdem velkem nestesti se clovek stava slabsim. Po tom vsem, co si clovek prozije a pritom to stale zvlada se zhrouti pri vylite kave. Temto situacim pomaha neco hezkeho, prijemneho. Dovolena, vysnena kabelka. Jses silna, a pis, mam rada tento styl a verim, ze se Ti ulevilo. Preji Ti do zivota uz jen to hezke, krasne, co Ti vykouzli konecne usmev na tvari. :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama