Spi, děťátko, spi

Rodičovství

Deníček o tom, jak se jeden malý nespavec naučil spát a jak jsou jeho rodiče vyspaní a znovu usměvaví. Když jsme poprvé to naše sluníčko uviděli, věděli jsme, že pro něj uděláme všechno na světě. Kdo ale mohl tušit, že miminko bude chtít celé noci pařit!

První dva měsíce jsme noční vstávání k miminku zvládali na jedničku, tatínek v polospánku přebalil, maminka nakojila a zas se dvě hoďky spalo. Potom začala tříměsíční kolika a pláč, řev, brek, ale plní elánu jsme masírovali bříško, huškali, cvičili nožičkama, huškali, nahřívali bříško, zkoušeli různé kapičky, huškali, jezdili kočárem po dlažebních kostkách, nosili v klubíčku a uklidňovali se, že nejpozději ve čtvrtém měsíci to miminko přejde a my se konečně vyspíme.

A opravdu kolika polevila, ale spánku nepřibylo. Miminko si zvyklo na huškání a nošení a jinak než u prsa nebo v náručí nesnulo. Záda bolela, ale než ten křik, chovala jsem v náručí a rázným pochodovým krokem chodila sem a tam po chodbě, běda jak jsem zpomalila nebo si dokonce sedla! Roztomilé miminko se měnilo v tyrana, maminka v trosku. Když konečně usnul, padli jsme unavou do postele s vědomím, že máme hodinu a půl, než bude čas na kojení. Ještě musím podotknout, že přes den spal maximálně půl hodiny a v noci se po hodině budil. Kruhy pod očima se rozrostly, těžko v nich hledat prázdné škvíry. Život pyšných rodičů se smrskl na občasné tatínkovo vtipkování o babyboxu a maminčino nepřítomné hmmm.

Uběhlo půl roku. Tatínek chodil do práce v poblinkaném triku, neoholen a občas někde usnul. To se nedá vydržet! Tak maminka brouzdala po internetu a přečetla si, že půlroční miminko už má prospat noc! Alejak na to? Maminka volala tatínkovi do práce, že má plán, tatínek se těšil domů a při odpolední procházce s kočárkem se dlouho radili co a jak, až dospěli ke konečnému řešení – naučí miminko spinkat! A kojit se bude naposledy v deset a nejdřív ve tři. A hlavně se to musí podchytit a nenechat kluka přetáhnout! A nenecháme ho dlouho křičet, ale usínat bude v posteli!

Ten den se oba rodičové těšili na večer, vesele okoupali a nakrmili kluka. Plní očekávání ho položili do postele a zazpívali ukolébavku a čekali, že kluk usne. Ten se rozeřval, tatínek řekl, že by taky řval, kdyby nás slyšel zpívat. Zkusili jsme pohádku, kluk řval a mlátil ručičkama. Tatínek pochoval kluka, aby se uklidnil a neplakal a pak ho znovu položil, maminka ho objala (tatínek tvrdí znehybnila) a zpívala mu ukolébavku, pak mu šeptala do ucha, že ho mají s tatínkem moc rádi, ale že se jejich milovaný synáček musí naučit usínat bez prsa nebo huškání. Kluk ještě párkrát zkusil odporovat mocným křikem, ale když ho jen pochovali a položili, povzdechl a usnul. Za hodinku se malý probudil a dožadoval se kojení, ale máma s tátou otravovali s ukolébavkou, dudlem a hlazením po bříšku. S trochou škodolibosti musí miminko poznamenat, že ve dvě ráno Spi, děťátko, spi znělo trochu falešně. Po třech dnech upravil tatínek slova na Spi, hajzlíku, spi.

Ráno byli všichni vyčerpaní, ale rodiče se přesto na sebe usmívali a pochvalovali si, že vydrželi a nechali miminko přisát až ráno. Přes den maminka uspávala v posteli ukolébavkou a v objetí. Večer zase všichni tři lehli spolu, zpívala se ukolébavka a hladilo se po bříšku a bylo trochu křiku, ale míň než včera a další den dokonce nebylo potřeba chovat malého křiklouna a už se ani tolik nebudil a další den to bylo zase o kousek lepší a po týdnu miminko usnulo po ukolébavce a spalo až do čtyř. A přes den už spí taky líp. A tak jsme všichni vyspaní a spokojení.

Chtěla bych poděkovat za stránky www.kojeni.net, kde jsem načerpala informace nejen o tom, že půlroční miminko se nebudí v noci hlady, ale ze zvyku.

Hodnotilo 4 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kima-o
Závislačka 4886 příspěvků 02.08.12 07:32

:palec: gratuluju ke spánku… nejvíc mě pobavila tatínkova verze ukolébavky :lol: doufám, že nebude třeba, ale třeba si jednou napíšu o radu :mrgreen:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 02.08.12 07:45

Krásně napsaný deníček… :lol: :palec:

Gratuluji k úspěšnému spinkání.

Právě čekám svoje první miminko a takovéhle deníčky mě občas trochu děsí (co mě čeká?) Ale když je pak takovýhle krásný závěr tak to nemá chybu :potlesk:

 
vanuatu
Kecalka 443 příspěvků 02.08.12 08:24

Moc pěkně napsané, smála jsem se tu jako praštěná :pankac:
Pro mě bylo nejhorší období mezi šestým a desátým měsícem…když už ze mě byla zkoro ZOMBIE, řekla jsem dost a pomalinku odnaučila noční kojení úplně. V jedenácti měsících šla naše princeznička spinkat do svého pokojíčku a my s tatínkem zase spíme celou noc :D
A ještě jsem přišla na to(asi po deseti měsících :oops: ),že musí mít tmu, žádnou lampičku a jiná světýlka. :mavam:

 
dandysek
Závislačka 3820 příspěvků 1 inzerát 02.08.12 08:34

Tak se zadařilo, to je super :) Někdy je potřeba nepovolit, sama to znám :) tatínkova verze „Spi, hajzlíku, spi“, mě taktéž pobavila, jsem zvědavá, jestli to u nás bude podobně, až budeme za 3 měsíce rodit :D

 
hmvpapir
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 02.08.12 08:47

Gratuluju, tohle naprosto dobře znám. Vím, jaký to jsou nervy, ale stojí to za to. Nám bude 11 měsíců a stále spinkáme celou noc. Postupně docílíte čím dál delšího nočního spánku, takže se těšte :-)

 
Sebinah
Ukecaná baba ;) 1185 příspěvků 02.08.12 08:55

Tiež sa smejem, a trochu asi aj závidím trpezlivosť, na toto by som asi nemala :D
Mne Kristínka spí celú noc už od svojich dvoch týždňov, takže sa nesťažujem :dance: zajtra má presne mesiac a dnes vnoci dokonca spala od deviatej (o 20:00 som dokojila, ničím neprikrmujeme) do pol šiestej do rána :) tiež je zvláštne, že už skoro úplne drží hlávku, snažila sa už v nemocnici, asi od štvrtého dňa :)

 
kerrankin  02.08.12 09:30

Moc vtipně napsané :)

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 02.08.12 11:02

:potlesk: Blahopřeju, povedlo se vám to. Mně se dítě přestalo v noci budit až ve 2 letech, u druhého to vypadá podobně. Naštěstí maminka spánek nepotřebuje, takže mi to už ani nevadí.

 
vlastovka385
Zasloužilá kecalka 699 příspěvků 02.08.12 13:12

Nechci Ti brát iluze, ale nečekej, že jí to vydrží. I když jsou takové děti, ale mě syn spal krásně do 3 měsíců, a pak až do dvou let vstávačka 6krát za noc…

 
Eilaan  02.08.12 14:22

Já bych možná v reakci na poslední komentář napsala: Hlavně se nesmíte nechat ukolébat a uhnout ani o píď. My měli neskutečné problémy se spaním malého - které přesně vygradovaly po 6. měsíci. Ale každý nás utěšoval, že prcek se budí po 45-90 minutách kvůli zavedení příkrmů a že až se srovná trávení, uklidní se to. Nestalo se a než jsme se rozhodli ke kroku, který se podařil Vám a za což Vás tolik obdivuji, staly se z nás zombie, které už na nic takového neměli energii.

Obdobný krok jsme pak uskutečnili až v roce a 5 měsících malého, naučil se usnout sám podle Estevilla za 3 dny (a už 1. den místo 1,5 dlouhého uspávání usnul po čtvrt hodince řevu). Jenže já pitomá jsem si postupně říkala, že mu ještě zazpívám a přečtu atd. a po pár týdnech to bylo vše ztracené… A podruhé už na něj stejná metoda nezabrala, navíc se naučil vylézat z postýlky. Dodnes (2 roky a 7 měs. neusne sám). Takže varuji, chce to důslednost bez výjimky!!! A moc a moc držím pěsti!!!

 
Jullii
Závislačka 2603 příspěvků 02.08.12 14:36

Dost jsem se u čtení zasmála a zavzpomínala :mrgreen: První kluk nám nechtěl v noci spát…skoro do pěti let měl převrácené spaní a nic nepomáhalo :nevim: U druhého jsem to řešila…dříve pro mě neznámou Estevillovou metodou. Ale použila jsem na kluka prakticky to samé a malý v noci spával jak dudek. Teda kromě prořezávání zoubků a jiných pohrom :mrgreen:. Díky tomu taky vím, že jsem prvního moc rozmazlovala :oops: a za jeho nespaní si částečně mohla i sama :zed: Teď u toho třetího se zatím směji a říkám si, že bude hodná......ale kdo ví…třeba pak budu hledat na netu rady mladších ale zkušenějších s touto uspávací metodou :pankac:

 
leňula2
Echt Kelišová 8933 příspěvků 02.08.12 14:40

Úžasné :pankac:. Nejúžasnější mi na tom přijde, jak se maminka s tatínkem shodli na metodě uspávání a šli do toho s nadšením a optimismem. Tohle je totiž to nejdůležitější. Dítě cítí nejistotu a tady žádná nejistota nebyla. Tak ať vám to vydrží, užívejte si prospané noci.

 
iggy.piggy
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 02.08.12 15:21

Děkuji za krásné reakce, moc mě to potěšilo.
Jinak nevím v čem spočívá ta Estevillova metoda, my prostě zalehnem s klukem do postele a zpíváme, teď už jsme rozšířili repertoár a docela se u toho s tatínkem nasmějeme, teď vede písnička Severní vítr :lol:
Přeju všem rodičům, ať jim hezky spinkají miminka :hug:

 
asunta
Stálice 89 příspěvků 02.08.12 16:32

Krásný deníček. Velice jsem se pobavila :) :lol:

Příspěvek upraven 02.08.12 v 16:34

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 02.08.12 19:58

:potlesk: Toto mi přejde super střední cesta mezi verzí „nechat sebou mávat malým tyrankem“ a"nechat uřvat ke spánku". Zkrátka usínání bez vopičáren, přitom s rodiči na blízku.

 
miru81
Neúnavná pisatelka 18584 příspěvků 02.08.12 20:40

Super, tak s tím asi taky začnu ;) :palec: Zatím tiše závidím :hug:

 
Mišanila  02.08.12 20:43

@iggy.piggy Severní vítr je dobrý, taky vyzkoušeno :-) manžel jednu dobu zpíval synkovi internacionálu, píseň práce, ruskou hymnu a kabáty :-) a tvrdil, že než aby ho syn poslouchal, jak falešně zpívá takový pecky, tak vždycky radši usnul.

Tak gratuluji k úspěchu, my máme děti naštěstí docela spavý (až teda na období s ekzémem), ale to usínání, to jsou vždycky boje. Teď už teda s maldší dcerou, synek už je vzorný a zpěv nevyžaduje :-)

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 02.08.12 20:57

Krásný deníček. Dobrá snaha, taky spinkáme ve třech :pankac:

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 02.08.12 21:41

Moc hezky denicek :mrgreen: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
materinka
Ukecaná baba ;) 1692 příspěvků 03.08.12 11:43

Bezva deníček. A gratulece :kytka: Nejen k úspěchu s uspáváním, ale hlavně k tomu, jak jste bezva rodiče, kteří jsou při výchově skvělí parťáci. Věř, ještě se vám to bude hodit. Třeba v pubertě :D

 
vlastovka385
Zasloužilá kecalka 699 příspěvků 03.08.12 14:50

Já jsem na tu Estivillovu metodu neměla nervy, navíc jsem ji zkoušela v době, kdy jsem ještě nevěděla, proč se malej budí, pak jsme zjistili, že má ABKM a když jsem vysadila mléko ze své stravy, tak se to zlepšilo, ale zvykl si na noční kojení, takže v podstatě začal spát celou noc až po odstavení, což mi hodně lidí říkalo, že to tak bude, ale u nás to bylo ze dne na den, jak jsem přestala kojit, malej začal spát jak dudek celou noc.

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 03.08.12 19:19

Paráda :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Tatínkova verze byla úžasná :lol: :mrgreen: :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama