Táto, kupme dům

Ostatní

Deníček o dlouhém hledání domečku, kde bychom byli šťastní, ale existuje vůbec takový? Je duben. Jedeme celá rodinka autem a já sedím vzadu vedle vajíčka s miminkem. Je tak krásný, když spinká. Koukám z okýnka. Cesta příjemně utíká.

„Ty jo, barák na prodej, viděls ho?“ ptám se manžela a jsem u vytržení. „Ne, řídím.“ No, to neva, jak dojedeme domů, vygůgluju ho a nadšeně ukazuji manželovi. „A my chceme barák?“ ptá se neochotně manžel. „Ne, budeme doživotně bydlet v pronájmu a platit jak mourovatí…“ vyprsknu uraženě, nechápu, že ten chlap nesdílí mé nadšení. „No, já ti nevím“… ale já vím! „Táto, ale ten barák má luxfery! A barevné!“ Nechápu, že ho tento argument nezlomil. Tak jsem spočítala, že kdybychom si vzali hypotéku, platíme měsíčně stejně jako nyní za nájem. Tento argument byl přijat o něco lépe.

Je květen. Tak táta přistoupil na to, že potřebujeme barák. S dílnou a garáží. Ale jaké zděšení, když ten, co jsem viděla, byl už prodaný. No nevadí, najdeme jiný. Miminko má tříměsíční koliku a jediné, co teď chceme, je, se vyspat.

Je červen. Koliky ustoupily, a tak je nemovitost opět na pořadu dne. Miminko krásně spinká, a tak jsme si sedli a začali snít. Jaký by měl náš domeček být? Měl by mít obrovskou zahradu a ovocný sad a měl by mít dost místa na klouzačku a skleník na okurky a garáž a dílnu a zápraží na sluníčku a velkou kuchyň a výběh pro ovce a kozu. No bezva, představu máme, tak hurá do prohlídek nemovitostí.

Je červenec. Objeli jsme pár domů a spadli na zem. Realitka hlásala: dům na jižním svahu (= dům a pod ním prudký sráz), romantické bydlení na samotě (=rozpadlá barabizna, kam nevedla silnice), krásný dům, téměř po rekonstrukci (=pan majitel sundal střechu bez stavebního povolení a fušersky ji nandal zpátky, myslím, že ta střecha rozhodně nevydrží příští zimu), dům se sadem, stačí dodělat septik (a jak to dělali původní majitelé? Nuže, odpad měli svedený do sklepa, ale nemusíte mít strach, ten sklep už je uklizený). Konec! Tak to už je poslední kapka. Dům musíme postavit vlastní! Bohužel, s pozemky je to podobné.

Je srpen. Miminku rostou zoubky. Měsíc už jsme nespali. Jsem neskutečně vyčerpaná. Představila jsem si, jak bydlíme na samotě, mám čtyři ovce a kozu, slepice a skleník i obrovskou zahradu. Táta není celé dny doma, protože dojíždí do práce, dítě, celé noci prořve, ovce bečí a koza ožírá zeleninu, zahrada potřebuje posekat a rajčata napadla plíseň, sousedovic syčáci orvali třešně a polámali větve. Když už je víkend, táta něco opravuje, aby nám to nespadlo na hlavu. Možná jsem jen depresívní z nevyspání.

Je září. S malým jsme začali chodit na cvičení. Je to hrozně fajn, konečně si můžu popovídat s maminkami a malý je mezi dětmi velmi spokojený. To si asi nebudeme moci dovolit, když budeme bydlet na samotě u lesa. A tak to ve mně uzrálo. „Lásko? Musíme si promluvit!“ manžel se tváří vyděšeně. „Vím, že jsme si dlouho snili a plánovali, že budeme mít ovce a sad a obrovskou zahradu, ale já to asi nedám, chci klid města, chci to mít kousek na hřiště a nechci lítat kolem ovcí a zahrady.“ Říkala jsem to s těžkým srdcem, vzdala se našeho snu, ale jsem máma a priority se změnily. „Já taky, ale stejně mě mrzí, že nebudeme mít ovce a velkou zahradu.“

Je říjen. Začali jsme hledat městský dům, po pár prohlídkách jsme ho našli. Náš dům. Velký, hned k nastěhování, bez velkých oprav, s dobrou střechou a suchým sklepem, malinká zahrádka, klidná ulice, ale do centra kousek.

Je listopad. Začalo vyjednávání s realitkou. Sepsala se rezervační smlouva, zaplatili jsme rezervační poplatek. A pak to začalo. Telefonát z realitky, nó nastaly určité problémy. Nechci tu zabředávat do podrobností, jen jsem chtěla napsat, že jsme si mysleli, že když je prodej přes realitku, vše proběhne v klidu, bohužel jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli dům koupíme, jestli nepřijdeme o rezervační poplatek, peníze nebo o barák. Byl to šílený měsíc.

Je prosinec. Podepsali jsme smlouvu, s tím, že původní majitel se do konce března odstěhuje. Manžel říká: „Milá majitelko nemovitosti, dnes v tento slavnostní den udělám večeři já.“ Dostala jsem suchý chleba a manžel se smál: „No, co se mračíš? Máme hypotéku.“

Je leden. Dům je přepsaný v katastru, ale bydlet tam budeme až od dubna nebo ne? Vypadá to, že je nutné předělat elektriku. No to zmákneme. Taky rozvody vody a plynu. Cože? A musí se udělat nová koupelna. Jdu do kolen.

Je únor. Pořád bydlíme v podnájmu a plánujeme rekonstrukci, ale o tom už příště.

Hodnotilo 18 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
petramrk
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 27.02.13 00:07

Ahoj, super deníček
celkem jsem se v některých pasážích poznávala - hlavně ten stres kolem koupě domu, když si člověk myslí, že realitka je určitá záruka - ale dopadlo to dobře :)
my sice ještě rekonstruujeme a ještě dlouho budeme než to bude úplně k naší spokojenosti, ale když se ohlédnu, tak je to skvělé - máme dům, máme dítě a druhé na cestě a peníze jsou zvládnutelné, takže Vám přeji, ať ve chvíli kdy se ohlédnete zjistíte, že vlastně všechno dopadlo dobře a jste spokojeni :)

 
Ada22
Kecalka 403 příspěvků 27.02.13 07:19

Ahoj hezký deníček. U nás celkem aktuální téma. :) těším se na pokračování.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 27.02.13 08:43

:potlesk: ještě ze to berete taknsportovne. Nejvíc jsem se pobavila u toho, jak stav domu popisuji realitky

 
kačkač1404
Závislačka 2663 příspěvků 27.02.13 08:45

Moc hezky napsané :palec:,o zvelebování starého domečku bych taky mohla psát romány ;).Jinak mám doma velmi šikovného elektrikáře :palec:.Držím palečky :hug:

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 27.02.13 10:11

Che che, úplně se v tom deníčku vidím. My hledali barák rok, viděli jich 36. Představa byla taky velká zahrada, na vesnici…no teď bydlíme ve městě, na náměstí, zahrádka pidi, tak akorát pro malou. Při přebírání baráku jsme chtěli jen vymalovat a skončilo to oboucháním všech zdí a totální rekonstrukcí. Teď bydlíme už třetím rokem, ale furt se někde něco kazí a tak opravujeme a opravujeme… Držím moc palce, s dítětem to musí být ještě o dost náročnější.

 
helbell
Zasloužilá kecalka 518 příspěvků 27.02.13 12:04

Taky naše aktuální téma ale zatím jen koukáme. Ale pobavila jsem se :D :mrgreen:

 
myšák1187  27.02.13 12:32

Pro mě aktuální téma též, jen nemáme baráček, ale byteček kde už jsme měli bydlet dle stavitelů loni v červenci a postupně se to prodlužovalo a prodlužovalo a v prosinci už mi vytekly nervy a chtěla jsem po nich písemě datum nastěhování, ale milá paní to vám dát nemůžeme neb ve smlouvě o smlouvě budoucí máte formulku o zpoždění díky úředním věcem a pod,,, ale nebojte v květnu se určitě budete stěhovat, teď už určitě žádné zpoždění nebude, už úřední věci jsou za námi takže buďte v klidu, no a poslední verdikt kolaudace až na KONCI KVĚTNA :D, takže to funguje všude, když si chceš koupit něco staršího tak najednou zjistíš kolik toho musíš ještě opravit a když si chceš koupit novostavbu tak se to táhne s úřadama. Ale fakt máš super nadhled :mrgreen: :potlesk:

Příspěvek upraven 27.02.13 v 12:33

 
Petinaa
Zasloužilá kecalka 646 příspěvků 27.02.13 16:56

Krásný deníček, také sníme o domečku. Vždy když si spočítáme, kolik budeme platit, tak si to zase rozmyslíme… takhle je to stále dokola. Teď jsme hledání domečku odložili a těšíme se na přírustek rodinky. Přeji Vám, aby se Vám hezky v domečku bydlelo!!!

 
Sonreir
Závislačka 4697 příspěvků 27.02.13 18:58

Ahoj pěkně napsané. Zrovna ležím a koukám na partnera jak zadelava díru po novych rozvodech osvětlení a ctu tvuj denicek. Take máme domek (vesnice, velká zahrada, sad, skleník, potok,..) z větší části už zrekonstruovany, ale pořád nás napadá co ještě a ještě by bylo dobré nebo pěkné udělat. Dům je super, za nic bych nemenila, penězi se to dá zvládat stejně jako byt. Jediné co mi tady chybí je náš malinký uzlicek štěstí…

 
iggy.piggy
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 27.02.13 19:15

Holky jsem ráda, že se vám deníček líbil :)
jen jsem se fakt musela smát, když píšete, že to beru s nadhledem nebo sportovně, v tom listopadu jsem byla vzteky bez sebe :twisted:
Jinak přeju všem, co hledají, aby našli, těm, co našli, aby v klidu zrekonstruovali, těm, co zrekonstruovali, aby se jim krásně bydlelo a těm, co se krásně bydlí a přeci jim něco chybí, aby to svoje štěstí brzy našli :hug:

 
kaackaaa
Ukecaná baba ;) 2261 příspěvků 27.02.13 22:45

Tak to je přesně jako u nás…V listopadu jsme konečně po 3 měsících dostali klíče od baráku a mysleli si, že se do konce ledna přestěhujem, elektřina PRÝ byla nová, rozvod vody taky, odpady, omítky atd…Chyba lávky, od data převzetí, rekonstruujem dodnes a zdaleka nejsme u konce…Budeme rádi když to stihnem do prázdnin :nevim:…Takže opravdu nezbývá, než zatnout zuby a rekonstruovat od nevidím do nevidím…Kolikrát jsem si říkala, že jsem se na to raději nevykašlala a nezůstala trčet v bytě :zed: :zed:
Takže se držte, ono se ta práce nakonec vyplatí :)

 
lefalo
Povídálka 20 příspěvků 28.02.13 15:31

My hledali pozemek přes rok, našli-složili jsme realitce zálohu, majitel s námi ani po pár měsících nepodepsal kupní smlouvu a když jsme chtěli vrátit zálohu, tak jsme si museli vzít právníka, jít k soudu a peníze jsme dostali až takřka po roce :cert:.Ale teď už dostavujeme(koupili jsme pozemek jinde a nelitujeme, je o dost lepší, máme i vlastní potok :mrgreen: ),je to městys, tak je to takový kompromis mezi městem a vesnicí :mrgreen:.Nad starším domkem a následnou rekonstrukcí jsme také zpočátku uvažovali, ale odradila nás od toho nákladnost a ceny(v době kdy jsme sháněli pozemek, nebo domek, byly ceny někde jinde než teď :think: ).

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 01.03.13 21:49

Zajímavý deníček :) No snad vám to dopadne dobře :palec:

 
marrcellka
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 02.03.13 19:18

My máme barák koupený od loňska, ale naštěstí bez realitky, „darem“ od manželových rodičů. Všechna práce nás teprve čeká, bude to záhul, ale vím že to bude stát za to. Velká zahrada, pro děti ideální. Hodně štěstí a pevné nervy, my je budem taky potřebovat. :)

 
Idril
Závislačka 3045 příspěvků 06.10.13 14:40

No jste na tom ještě dobře, my máme baráček koupený od července, ale.. spíše než domeček je to zřícenina, půlka se musela strhnout celá a znovu postavit. Přítel na tom dře osm hodin denně. Skončí v práci a jede na druhou šichtu na barák, ovšem po třech měsících už to konečně začíná trochu vypadat jako domek.. už jen střecha než začne zima a na jaře se budeme stěhovat. Přeju hodně zdaru a hlavně pevné nervy, ty jsou potřeba ;)

 
kalafunka1
Stálice 76 příspěvků 10.04.14 15:50

My jsme v našem vysněném domečku dva měsíce. Děti máme tři a jsou už docela velké. Kutáme za provozu. Je to náročné, ale stojí to za to. :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama