Svetový týden kojení

Rodičovství
  • 03.08.03

Děti by po narození měly být kojeny do šesti měsíců plně. V českých zemích tomu ale tak není a téměř tři čtvrtiny dětí nejsou krmeny správně. Podle primářky novorozeneckého oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Magdaleny Paulové při propouštění z porodnice je 91 % dětí plně kojeno, za šest týdnů ale kojí už jen 64 % žen a za půl roku 28,6 %.

„To je málo,“ soudí primářka Paulová. Její kolegyně a předsedkyně Laktační ligy Anna Mydlilová oceňuje, že za uplynulých deset let v České republice stoupl podíl plně kojených dětí při propouštění z porodnice o 10 procent a přibylo i matek, které kojí více let.

„Problém však je se zaváděním tekutin a příkrmů,“ soudí Mydlilová. Do půl roku dostává čaj 64 procent dětí, 11 procent již v prvním měsíci. Varovala před černým čajem, který není vhodný a váže železo, což může vést k tomu, že děti jsou pak chudokrevné. Vhodné jsou dětské čaje. Chybou je i podávání kravského mléka, které může přispět k rozvoji alergie.

Podle výzkumu, kteří lékaři provedli, tři čtvrtiny dětí mají ovoce a 80 procent zeleninu v době, kdy by měly mít pouze mléko. Někteří lékaři tvrdí, že kojení není povinnost matky, ale její právo. Mezi lékaři se vedou i spory o tom, jak dlouho by měla matka kojit. Někteří jsou pro kratší dobu, jiní pro delší, ba dokonce jsou případy, že matka kojí dítě až do jeho 1,5 roku věku. Mateřské mléko je také nejvhodnější pro dítě, aby získalo dostatek obranných látek vůči nemocím.

Začal Světový týden kojení
Světový týden kojení, který dnes začíná, je zaměřen na propagaci nejpřirozenějšího způsobu výživy dětí. Mateřské mléko je to nejlepší pro jejich zdravý vývoj. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by děti do půl roku měly být pouze kojeny. Přikrmování ovocem a zeleninou se v prvních šesti měsících nedoporučuje.

Kojení s doplňkovou stravou by mělo pokračovat do dvou let i déle. „Příkrm zavedený před šestým měsícem věku nemá žádný efekt pro růst, vytlačuje mléko z výživy a to není dobré, protože biologická dostupnost živin z příkrmu je horší,“ řekla ČTK předsedkyně Laktační ligy a lékařka Anna Mydlilová.

Ocenila, že přes 90 procent dětí v Česku matky při propuštění z porodnice plně kojí. Úspěchem podle lékařky je to, že se prodlužuje délka kojení. V roce 1980 bylo v šesti měsících kojeno 7,4 procenta, v roce 2001 už 28,4 procenta dětí. To ale zároveň znamená, že 70 procent dětí nedostává výživu podle doporučení WHO.

Ze 117 českých porodnic získalo 39 titul Baby Friendly Hospital (Nemocnice přátelská dětem), protože propagují kojení jako nejlepší způsob výživy dítěte a personál učí matky správné technice kojení.

Kojení svědčí dítěti i matce
Kojení svědčí dítěti i matce a je ideální výživou do šesti měsíců dítěte a s příkrmem dva roky i déle. Ženě neuškodí ani několik let kojení, řekla ČTK lékařka novorozeneckého oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice a předsedkyně Laktační ligy Anna Mydlilová.

„Pro kojení svědčí pádné argumenty, ženy se nemusejí obávat, že by to nějak narušilo jejich zdraví,“ zdůraznila. Podle Mydlilové jsou kojené děti zdravější, chytřejší a trpí méně alergiemi. Kojící matky méně často onemocní rakovinou prsu a vaječníků a jsou chráněny před řídnutím kostí. Kojení podporuje citovou vazbu mezi matkou a dítětem.

Ženě neuškodí ani více let kojení
Zatímco matkám dnešních maminek radili lékaři při prvních problémech s kojením na:,–(it umělou výživu, dnešní maminky již od nich slyší něco jiného - je to to nejlepší, co můžete dítěti dát. Potíže se dají překonat, záleží na správné technice kojení. A tak je nyní při propuštění z porodnice kojeno 91,3 procenta dětí, to je o deset procent více než před deseti lety.

Mydlilová ocenila, že stoupá i délka kojení. „My víme, že třetina žen kojí ještě po roce věku dítěte a jsou i takové ženy, které kojí ve čtyřech, pěti letech. Samozřejmě záleží na matce a dítěti, zda chtějí v kojení pokračovat tak dlouho,“ řekla. Ani mnohaleté kojení podle lékařky ženu nevysílí.

„Kojení musíme chápat jako výživu, ale také jako úžasný vztah mezi matkou a dítětem, tam opravdu záleží na tom, jak se matka s kojením srovná,“ podotkla. Žena neztrácí kojením vápník a další důležité živiny ke svému životu, jak se někdy tvrdí. „I podvyživená žena může kvalitně kojit, zajistit výživu dítěti a přitom si neublížit,“ řekla.

Váš příspěvek
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 03.08.03 02:49

Článek je krásnou agitací kojení. Obávám se ale, že jeho uveřejnění tady je pláčem na špatném hrobě. Navrhovala bych anketu: v kterém měsíci pediatr při prvním zdravotním či růstovém problému navrhl na:,–(it umělé mléko? v kterém měsíci pediatr navrhl čaje? kdy doporučil ovocné šťávy a kdy příkrmy.
Mám velkou obavu, že v Čechách problém s krátkým kojením dětí není problémem matek, ale bohužel pediatrů. Pročítám snad všechny miminkovské deníčky a nepamatuji se, že by některé mamince nebyly při půlroční prohlídce doporučeny zeleninové a někde i bílkovinné příkrmy. Postěžuje-li si maminka ve 4 měsících, že miminko špatně spinká, je doporučena kaše na noc - téměř automaticky. A mnohé ukončení kojení v době šestinedělí není způsobeno nechtěním nebo leností matky, ani špatnou osvětou, ale nedostatečným přístupem pediatrů a dětských sester, kteří vlastně kolikrát ani neumějí poradit, co je špatně a jak zjednat nápravu.
Velice si pochvaluji českou pediatrickou organizovanost - spádové ordinace i možnost volby, preventivní prohlídky i systém očkování, ale v otázce kojení mnohý pediatr neví kudy kam a jako nejjednodušší řešení volí náhradní stravu.
Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší a jestliže se od lékaře dozví, že by mohla přidat toto nebo tamto, udělá to v přesvědčení, že dítěti prospívá. Chytré knihy a osvětové články jsou důležité, ale pediatr je v osobním kontaktu, kontroluje vývoj miminka a má tudíž poslední slovo.
Možná se mýlím, anketa by to ukázala.
 Romana

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 03.08.03 13:20

Tak mi to nakonec nedá abych nepřispěla „pohledem z druhé strany“.
V kometáři od Romany je velká pravda,už jsem to zažila mockrát,že kojení nakonec nedopadlo pro maminku a její miminko nejlépe právě díky tomu,že jí nikdo,ani pediatr, nedokázal správně poradit a podpořit v další snaze o kojení. Taky je určitě mezi námi hodně maminek,které opravdu tolik chtěly dát svému dítěti jenom to nejlepší a ono to z různých důvodů nešlo a ony se dodnes po přečtění podobných článků propagujících kojení cítí provinile,však už o tom tady na emiminu několikrát psaly.
Můj pohled je z druhé strany proto,že pracuju jako sestřička na pediatrickém obvodě a tak mám snad dost zkušeností s kojením a všemi těmi problémy s tím souvisejícími. Nakonec momentálně sama úspěšně kojím své druhé dítě a tak mám i zkušenosti maminkovské.
Ale proč o tom všem vlastně píšu? Musím se přecejen pediatrů trochu zastat.Znám totiž taky ty druhé,kteří se opravdu snaží maminky v kojení co nejvíce podpořit. Jenomže se většinou nikde nepíše,že je mezi námi spousta těch maminek,které kojit prostě nechtějí a nebudou a jejich důvody nejsou vždycky zrovna z kategorie těch důležitých.Sa­mozřejmě,že je kojení právem každé ženy,ale myslím,že by mělo být hlavně právem dítěte. Mohla bych vyprávět příběhy o tom,jak jsme se kdekteré mamince snažily pomoci ze všech sil,vysvětlova­ly,kontrolova­ly,vážily a měřily,chodily pomáhat s kojením domů,ale někdy sem si připadala jako když člověk hrách na stěnu hází. Někdy to opravdu nejde,ale hodně maminek si snad ani nechce nechat poradit a vystačí si s radami od babiček,tet a kamarádek. Nemám nic proti babičkám,ale uznejme,že vzhledem k tomu,jak jsme my maminky odcházely ve většině případu se Sunarem už z porodnice,vět­šinou toho o kojení moc nevědí. Hodněkrát se mi stalo,že jsem mamince říkala:„pokud to uděláte takhle a na tak,jak vám radím,budete tady za čtrnáct dní stát a říkat,že už nekojíte“ a taky to tak skutečně nekonec dopadlo.
Chtěla jsem tím vším jen říci,že problém není jenom v pediatrech,ale mnohdy taky v maminkách. Ale to jistě nebude chyba jejich,ale chyba celkové osvěty kojení. Všechny tyhle články o prospěšném kojení a tak dále jsou sice hezké a pravdivé,ale přijde mi,že osvěta zatím stále začíná až narozením dítěte a to už je tak trochu pozdě. Sama jsem byla po narození prvního dítěte hodně překvapená a rozčarovaná,všude samá chvála na kojení,ale nikde jsem se nedozvědela,kolik to kojení dá ze začátku práce a snažení,že to prostě nejde tak nějak přirozeně a samo.
A tak by mě zajímala anketa na téma,komu se dostalo dostatek informací o kojení už v těhotenství,ale takových těch opravdových,ne namalovaných na růžovo. Samozřejmě, že dneska už se asi všechny těhotné maminky,které chtějí, k takovým informacím dostanou,ale asi je potřeba vzdělat taky ty ostatní,méně zvídavé.Mě osobně se ani při jednom těhotenství nikdo nezeptal jestli kojit chci a co všechno to bude obnášet.
 Stáňa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.08.03 14:29

Chci se zeptat jakto, že žena neztrácí kojením vápník a další živiny, copak v mateřském mléce nejsou? Neměly by kojící matky dbát na dostatečné množství vápníku a dalších živin ve své stravě? Byla bych ráda, kdyby to někdo vysvětlil.
Díky. Eva

kocour
Stálice 81 příspěvků 27.08.03 13:29

Ahoj všichni a všechny!
S odstupem času jsem našel tento článek, který mám doma vytištěn a protože s ním nejde nesouhlasit připojuji ještě důležitý dodatek.
Pokud Vám pediatr řekne, že kojení je asi třeba přerušit nebo nějak upravit a Vám se to nezdá, zkuste v pracovní dny zavolat na Národní linku kojení (Praha) - telefon 261 082 424 v 9-14.
Mně, respektive mojí manželce, tam moc dobře poradila paní doktorka Mydlilová ohledně léčby antibiotiky a antikoagulancii při kojení. Ale jsou tam i zkušené dětské sestřičky při méně odborných dotazech.
Takže ta informovanost šestinedělní veřejnosti může být lepší i díky této lince, když už, jak vidím nepanuje příliš důvěry v pediatry - podle předchozích komentářů.
A jako poloviční odborník ohledně VÁPNÍKU a ŽIVIN „ztrácejících“ se při kojení v mléce vysvětluji…
Mléko se v prsní žláze tvoří samozřejmě ze složek matčina těla, které se tam dostávají krví a to, co se do mléka dostane, musí matka samozřejmě nahradit příjmem ze stravy.
Musí tedy pít hodně mléka a jíst cereálie, bílkoviny, zeleninu, ovoce (nenadýmavé dle možnosti), atd. Ale lidský organismus je chytrý a tak ten výdej živin do mléka kompenzuje například zlepšeným vstřebáváním důležitých složek z potravy a naopak jejich sníženým vylučováním do moči a střeva. To všechno i díky hormonům. Ještě jsou asi i jiné způsoby v těle, kterými příroda zařizuje, aby kojení bylo pro matku i dítě výhodou…
Takže se kojení coby příčiny nějakého strádání matky opravdu není třeba bát. Uznávám ale, že to je zázrak přírody, ale je to tak.
 Zdenda

LLolli1983
Nováček 2 příspěvky 06.04.09 10:36

Ahoj holky, už 7 měsíc kojím a kojím a ta moje divoška né a né se zmírnit.. Nevite, jak na ni? Také mi lékař doporučil brát nějaké vitamíny ale nevím jaké? nemáte nějaký tip?

Nelinka000
Nováček 2 příspěvky 09.04.09 19:05

Já jsem v 5 měsíci těhotenství a beru pravidelně PREGNIUM,jsou to vitamíny plné samých zdravích látek, které jsou výborné jak pro kojící ženy, tak pro těhotné. Já i mé miminko se cítíme velmi dobře a to je hlavní a dojonce ani moc nestůněme :)

Vložit nový komentář