Místo pomoci přišla hrozba sociálky. A já zůstala sama s nemocným miminkem.

Sedím v přítmí ložnice a jediné světlo je to noční, které má pod postýlkou. Mé dýchání se snaží synchronizovat s tím jejím – mělkým, občas přerušovaným zakuckáním. Má malá bojovnice, která přišla na svět o několik týdnů dřív, než měla, teď bojuje s jiným protivníkem: s banální, ale úpornou rýmou. A já tu sedím a brečím do polštáře z té nespravedlnosti.

Místo pomoci přišla hrozba sociálky. A já zůstala sama s nemocným miminkem. Místo pomoci přišla hrozba sociálky. A já zůstala sama s nemocným miminkem. Zdroj: Canva

Bojuju s pocitem, že všechno, co dělám, je málo. Že já jsem málo, nebo špatná. První tři týdny tohoto maratonu jsou za námi. Začalo to nenápadně – trochu častějšího popotahování, nezájem o lahvičku. Pak přišel ten děsivý den, kdy přestala pít úplně a její pláč byl jediným, zoufalým komunikačním kanálem.

Na pohotovosti nás nechali dvanáct hodin na pozorování. Držela jsem její drobnou, předčasně narozenou ručku a cítila jsem se naprosto bezmocná. ‚Jen rýma,‘ zněla konečná diagnóza, kterou jsem téměř neslyšela přes hučení vlastní únavy. Jen rýma. Pro dospělého nic. Pro dvouměsíční miminko, které se ještě ani pořádně nenadechlo do světa, ale celá sopka problémů.

Od té doby se můj život scvrkl na nekonečný seznam úkonů. Nosík stříkám mořskou vodou s pietou kněze. Odsávám odsávačkou, zatímco se ve mně svírá srdce při jejím protestním pláči. Matrace postýlky je zvednutá podloženými knihami. Vzduch zvlhčuje přístroj, který hučí jako vzdálená letadla. Budík mi cinká každé tři hodiny – ne abych se vyspala, ale abych ji probudila k jídlu, které tak zoufale potřebuje pro svá drobná kila.

Všímám si každého mililitru mléka, který zmizí v lahvičce, a každého gramu, který přibude na naší dětské váze. Počítám promočené pleny jako pokladač diamantů. Dělám vše, co vím, co mi radí doktoři, knihy, zkušené kamarádky. A přesto… Minulý pátek jsme znovu skončily na pohotovosti. Pouhých 300 mililitrů za čtyřiadvacet hodin. Její očka byla unavená, kašlala ve spánku. Bála jsem se hlavně dehydratace, toho neviditelného nebezpečí. A pak přišla rána, která všechnu moji snaživost rozmetala na kusy. Pan primář, jehož tón nezněl starostlivě, ale spíš úředně, mi řekl: ‚Pokud se budete s rýmou vracet stále, musíme nahlásit návštěvu sociálky. Musí se prověřit, zda dítě nežije v nevyhovujících podmínkách a zda to jako matka zvládáte.‘

Svět se zastavil. Slova ‚nevyhovující podmínky‘ a ‚nezvládáte‘ zněla v mé hlavě jako hlasité echo. Ze všeho, čeho jsem se jako rodič bála – nemocí, úrazů – se má nejčernější noční můra zhmotnila: sociálka. Teď měla přece přijít pomoc, podpora, rada, jak tomu ubohému ucpánému nosíku pomoct. Místo toho přišel soud. Návštěva, která nezkoumá rýmu, ale mě jako matku. Mé prostředí. Můj charakter. Od té chvíle žiju ve dvojím režimu. Jedna část mě stále mechanicky stříká, odsává, krmí a měří. Ta druhá, větší, je paralyzovaná strachem.

Jak taková návštěva probíhá? Prochází se byt a hledá nedostatečnou čistotu? Ptají se sousedů? Kontrolují, zda mám ledničku plnou bio výrobků? Soudí můj unavený vzhled a vystresovaný hlas? Připadám si jako ve špatném filmu, kde hlavní hrdinka musí dokazovat, že své dítě miluje dostatečně, i když jeho tělo odmítá spolupracovat. Nevyhovující podmínky…

Byt prosvětlený sluncem, přetékající čistotou a láskou? Nebo ten vysavač u postýlky? Věčně hučící čistička vzduchu? Zvlhčovač? Ta kniha pod nohama postýlky? Jsem vyřízená. Ne fyzicky, i když únava je hluboko v kostech. Jsem vyřízená duševně. Ze všech sil se snažím být dokonalou matkou pro křehké dítě, které potřebuje víc, než jsem někdy čekala, a systém mi místo podpory nastavuje zrcadlo s nápisem ‚podezřelá‘.

Píšu tyto řádky nejen jako ventil pro svou bezmoc, ale možná i jako vzkaz pro všechny, kteří se ocitli v podobné situaci. Kteří se každý den přemáhají, dělají maximum a přesto mají pocit, že selhávají. Mateřství není jen vůně dětské pokožky a první úsměvy. Je to i nekonečné noční buzení, strach o zdraví, a někdy i boj s pocitem, že vás okolí nechápe a systém vás místo toho, aby podržel, začne vyšetřovat. Můj příběh ještě neskončil. Rýma přejde, doufám. Ale ten pocit, že má snaha může být vnějšími zraky vnímána jako nedostatečná, ten zůstane možná déle. A přesto – pro tu malou holčičku, která se i se svým ucpaným nosíkem občas usměje – budu dělat to samé. Stříkat, odsávat, hlídat. A doufat, že až příště přijdeme k lékaři, uslyšíme: ‚Vidíme, jak se snažíte. Jak vám můžeme pomoct?‘ Místo hrozby, která bere zbytek sil, které mi zbývají.

Jsme jen my dvě. Já mám jen ji, ona jen mě. Dvě bojovnice, které všechno překonají.

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
17.12.25 17:42

To snad není ani člověk, tohle dokáže říct matce? Rýmu snad může chytit každý, to nemá s podmínkami nic společného.

  • načítám...
  • Zmínit
17.12.25 19:16

@AndělkaJilemnická bohužel. A to se o ní, jako o hypotrofické miminko ze začátku sám osobně staral. :(

  • načítám...
  • Zmínit