Zas to hloupý ucho!

Setkání se zánětem středního ucha.

*

Vždy jsem si tak nějak naivně myslela, že zánětem středního ucha trpí děti v raném věku. Když můj nejstarší syn zdárně překonal kategorie novorozenec, kojenec i batole, aniž by se s touto nepříjemnou chorobou setkal, věřila jsem, že má vyhráno, leč opak byl pravdou.

Až do nástupu k předškolnímu vzdělávání ho veškeré nemoci obcházely v uctivé vzdálenosti. Vstupem do školky se v tomto směru vše změnilo, bohužel k horšímu. Přes pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, přiměřené oblékání a zdravou stravu se mu rýma i kašel staly věrnými společníky. Týden strávený ve školce střídalo nejméně deset dnů strávených doma. Tento koloběh byl natolik pravidelný, že by se podle něj daly řídit hodinky.

Z počátku mě každá nudle vyděsila, ale postupem času jsem tak nějak otupěla, zvykla jsem si, že se kýchání a kašlání stalo koloritem našich dnů všedních i svátečních.

Jakmile se rýma s kašlem objevily, nasadila jsem patřičnou léčbu, ale vždy se mi tak nějak potvrdilo rčení: „Léčená rýma trvá sedm dnů, neléčená týden.“ Zkrátka rýmy přicházely a odcházely v pravidelných intervalech a docházka do školky plynula.

Přiblížily se Vánoce a s nimi prázdniny. Krásně jsme si je užili a světě div se, žádný zákeřný vir nám je nezkazil. Po lednovém návratu do školky neuplynul snad ani týden a věrná družka rýma se svým věčným souputníkem kašlem byly zpátky na scéně. Jak přišly, tak odešly a já si oddechla.

Jenže zhruba dva dny po odeznění příznaků se u syna objevila zvýšená teplota, následujícího dne se proměnila v horečku. Když přetrvávala třetí den, vyrazili jsme k lékařce. Ta konstatovala, že se pravděpodobně bude jednat o virózu, které je momentálně celé naše město plné. Počkáme ještě další dva dny a pokud by horečka neklesla, nabere se laboratoř.

Syna jsem pravidelně přeměřovala a při každém měření hypnotizovala teploměr, aby konečně ukázal něco jiného než horečku. Nestalo se tak.

Dva dny uplynuly jako voda v potoce a zlepšení se nedostavilo. Snažila jsem se tedy syna připravit na to, že ho s největší pravděpodobností čeká odběr krve. Moc nadšeně se netvářil. V noci mě minimálně desetkrát vzbudil se slovy: „Mámo, hrozně mě bolí zub, jdeme ho vyčistit.“ A tak jsme, místo spánku, trávili čas v koupelně s kartáčkem v ruce.

V hlavě mi šrotovalo, zda nemůže být horečka od zánětu v zubu. Při poslední návštěvě nás totiž paní zubařka upozorňovala, že na jedné stoličce není úplně kvalitní sklovina a mohl by se objevit problém, v ústech jsem však nic zvláštního nepozorovala.

A teď babo raď. Kam dřív? K zubařce, nebo k pediatričce? Nakonec mi přišla logičtější druhá varianta.

Krev byla, za mohutného řevu, nabrána. Domluvili jsme se, že si kolem poledne zavolám kvůli výsledkům. Jelikož se synek zdál paní doktorce zahleněný, rozhodla se, poslat ho pro jistotu ještě na ORL ambulanci.

Tam jsme si vystáli slušnou frontu. Když jsme přišli na řadu, lékař vynesl, pro mě v tu chvíli naprosto šokující ortel: „Zánět středního ucha.“ Nechápala jsem. Před očima mi naskakovaly obrázky plačících dětí, hystericky si sahajících na ouško. Nic takového jsem u syna nepozorovala.

Ten den si po druhé zařval jako tygr, ucho mu totiž bylo propíchnuto. Vyfasoval antibiotika.

Zrovna když jsme opouštěli areál nemocnice, zavibroval mi v kabelce mobil, volala naše pediatrička, že z krve vyšlo CRP 110 a jestli nám na ORL něco našli, když jsem jí sdělila diagnózu, bylo slyšet, jak si oddechla, protože jinak bych musela se synem naklusat zpátky k ní a čekalo by nás kolečko vyšetření, aby se co nejrychleji zjistilo, kde se zánět vlastně nachází.

Už při odchodu z nemocnice bylo na synovi jasně patrné, že se mu ulevilo. Večer téhož dne opadla rovněž horečka a za týden byl zdravý jako rybička.

Vše se vrátilo do starých kolejí, střídavě se objevovala a zase mizela rýma, někdy doprovázená kašlem, jindy ne, ale od zánětu středního ucha jsme měli na dlouhou dobu pokoj. Až do minulého měsíce.

Synáček seděl večer v křesle schlíplý jako zmoklá slepice a začal mi hlásit, že ho zase bolí zub. Vytasila jsem se s teploměrem, ten ukázal jen mírně zvýšenou teplotu, přesto jsem, po předchozí zkušenosti, neváhala a hned druhý den jsme zamířili do ordinace pediatričky. Už ve dveřích pronesl můj chlapeček zajímavou větu: „Zas mě bolí zub, tak to bude určitě to hloupý ucho.“

Dostali jsme žádanku na ORL a zánět středního ucha se opravdu potvrdil. Tentokrát to syn naštěstí zvládl bez antibiotik.

Doufám, že máme na dlouho, nejlépe napořád, tuto chorobu vybranou. Ani ve snu by mě nenapadlo, jak se může zánět středního ucha projevit. Byla jsem vyvedena z jednoho ze svých mnoha omylů. Z kolika dalších budu asi vyvedena ještě, než děti dospějí? To je prozatím ve hvězdách.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
4484
29.11.18 00:18

No teda, to bych taky nerekla, ze to muze jit az takhle do zubu! A ze s bolesti zubu zkusenosti mam vic nez dost, se zanetem ucha nastesti u obou deti zadnou, ani my na to s muzem jako deti nejak netrpeli, ja spis na anginy a s uchem mela problemy akorat svagrova a muj tata, ten po jednom osklivym zanetu, zrejme asi zavcas nelecenym, problem I se sluchem. Tak bacha na to…znamych deti nektery na to taky trpi, a vsechny taky vzdycky bolely jen usi, zvlastni…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 00:26

@Jahudka82 Také jsem o tom nikdy neslyšela, a tak mě to opravdu dost překvapilo. Na bolest ucha si vůbec nestěžoval a to jsem mu na něj i sahala, protože při neklesající horečce jsem se chytala každé možnosti :zed: možné je zkrátka všechno :think: měj se fajn :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1115
29.11.18 05:59

Ahoj, mám podobnou zkušenost. Dcera měla zánět ucha na jaře. Když jí to píchli, doktor říkal, že to měla hodně, že už ho musela mít tak 14 dní. A my jeli hned jak jí to začalo bolet. Pak měla půl roku tekutinu v uších. Naštěstí jsme v září byli na kontrole a vstřebala se a už slyší dobře :) .

 • Nahlásit
 • Zmínit
616
29.11.18 06:46

Ahoj, u nas byl jediny a nastesti lehky zanet stredniho ucha az ve skolnim veku. A taky bez nejakych drastickych projevu. A tech rymicek a kasliku bylo!

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 07:30

@zuza92 Děkuji za sdílenou zkušenost. Syn tvrdil, že ho ucho vůbec nebolelo a na hlášení jakékoliv bolesti je docela expert, takže věřím, že to tak opravdu bylo. Doktor na orl také říkal, že už tam ten zánět musí mít déle. Naštěstí za týden na kontrole bylo vše zhojeno a teď podruhé už jsme jeli okamžitě, takže se nestačil tolik rozvinout. Hezký čtvrtek :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 07:32

@Ba412 Jo, teď už taky vím, že může udeřit kdykoliv. :roll: přeji spoustu hezkých dnů bez zdravotních komplikací a děkuji za reakci. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
616
29.11.18 08:15

@Jadala dekuji, vam taky co nejpohodovejsi a nejzdravejsi zimu, jak jen je to s tremi malymi detmi mozne. Mimochodem ten nas objekt zanetu stredniho ucha uz ma 32 let, ale zase muzou prijit jine zdravotni komplikace.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2133
29.11.18 08:32

ch jo, to je hrozný, znám to, já na záněty ucha trpěla jako dítě rok co rok, dokonce mi táta vyprávěl, že kolikrát jsme dojeli z ORL domů a jeli jsme pochvíli znova s druhým uchem, dodnes mám hrůzu píchání ucha, já teda měla jiný průbeh, šílenou bolest ucha, že se to nedalo vydržet..

 • Nahlásit
 • Zmínit
1179
29.11.18 08:47

Zánět středního ucha je takový chameleón. A že se vyskytuje u malých dětí? Poprvé jsem měla píchané ucho někdy na prvním stupni základky, naposledy tenhle podzim, v jarých 31 letech a jako bonus v 9. měsíci těhotenství :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 08:54

@astoret pevně doufám, že se takovéhleho průběhu nedočkáme. Hezký den :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3389
29.11.18 08:54

@Jadala o zánětech středního ucha bych mohla napsat romány, mám tu na to tém i deníčky. Syn dokonce měl obrovský zánět při teplotě 37 a to v obou uších, na ORL pohotovosti jsme jednu dobu byli co 10 dní, měl 4× zavedené ventilační trubičky. No opravdu bych mohla vyprávět. A rozhodně se nikdy nedržel za ucho a neřval jak pardál. Jen byl protivnější. Někdy jsme ucho museli píchat při jednom zánětu třeba i 2×, bo ten hnusný hnis tu dírku po prvním píchnutí ucpal. Dokonce nám při několika píchnutí ucho i krvácelo. Poprvé mě to vyděsilo, po druhé už ne. Držte se. Syn má za sebou cca 35 zánětů. :?

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 08:55

@Hazentla Ach jo, jsou to radosti :( ať už se vám toto onemocnění vyhýbá obloukem. Mějte se :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 08:57

@Vermun Hrůza, to my jsme zatím jen troškaři, naštěstí. Přeji ať už se zánět neopakuje :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3389
29.11.18 09:01

@Jadala díky, zrovna jeden máme. :D Ale já už si z toho vědu nedělám. Už mám doma dokonce i to kukátko do ucha a už se vícekrát osvědčilo (koupila jsem ho na radu pediatry).

 • Nahlásit
 • Zmínit
1179
29.11.18 09:13

@Jadala No v čekárně mezi batolaty jsem působila kuriózně :lol: Ucho umí být protivné a úmorné, ale aspoň to není nic až tak vážného. Kdyby nás a naše děti nic horšího nepotkalo, byli bychom všichni šťastní :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 09:26

@Vermun tak to jsi tedy dokonale vybavená :palec: , ať je syn brzy v pořádku :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 09:26

@Hazentla Přesně tak :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
564
29.11.18 09:36

Dcera na nej trpi hodne tim ze neumi poradne smrkat nevysmrka zadni rymu a je zahlenena vrazi se ji to do usi…jinak pro nas je mor skolka nez tam nastoupila nikdy nemarodila max nejaka ryma ale ted je tyden doma tyden skolka a uz me to stve ted mela 3 tydny atb do skolky sla zdrava a za tyden opet doma zahlenena boli ucho kašel…v satne jsem se rozcilala nebylo tam jedine dite co nekasle jedna holcicka prskla tak mocne ze nas ohodila nudlemi o kasli nemluve na otazku proč nelezi matka odpovedela proc by se valela doma kdyz jen prska to ze nakazi dalsi a tim se tam toci nebere v potaz takovych znam víc sousedka dava kluka s atb ze se nemuze valet doma s detmi jako ja…takze jsem jen rozcilena ze tam dam zdrave dite a za par dni opet prska protoze tam rodice davaji nachcipane deti

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 09:57

@venulka1 U nás je to jako přes kopírák, tím, že jsem na rodičovské, nechám syna pokaždé pořádně vymarodit, přijde do školky a za pár dnů znovu nemoc, kterou okamžitě nezištně předá mladším sourozencům a často i mně. Jsem vděčná za to, že zatím naštěstí 99% chorob zvládly děti bez antibiotik.

Rýmy a kašle se řešily i na třídní schůzce v mš, ale tak nějak si myslím, že to řešení nemá :nevim: hezký den

 • Nahlásit
 • Zmínit
1179
29.11.18 10:01

@venulka1 To naprosto chápu, učitelky by měly odmítat nachcípané děti, pak se to točí jedna radost :cert: Známá vesele strčila do školky dítě s neštovicema, po týdnu doma :pocitac: Nechápu, že viditelně nemocné děti školky berou, neřeknu, když sem tam smrkne (čiré, žádný zánět), to je v zimě normální, ale co vypráví kamarádky, to je šílený. :pocitac:

 • Nahlásit
 • Zmínit
17699
29.11.18 10:02

Ja jen nechapu, ze se mu oediatricka nepodiva do ucha? U nas se vzdy pri viroze a nemoci doktori vzdy divaji do usi. Usi a krk to je zaklad :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 10:09

@viky23 krk kontroluje vždy, ale uši ne, pokud má podezření posílá na orl, máte bezva doktorku. :palec:

ani já si nepamatuju, že by mi moje dětská mudr někdy koukala do uší, tak by mě docela zajímalo, jestli je to při kontrole na dětském běžné nebo ne.

Hezký den :mavam:

Příspěvek upraven 29.11.18 v 10:24

 • Nahlásit
 • Zmínit
4484
29.11.18 11:23

@Jadala Nápodobně, díky…ona asi spousta nemocí se dokáže schovávat za úplně jiné příznaky…já byla jen jednou na ORL na výplachu zalehlýho ucha, už v dospělosti a stačilo, ale teď taky trnu, kdy to chytí malá, s tím jejím odporem k čepicím, které neustále lítají na zem… :zed: No dneska teda už naštěstí ne, to už byla fakt kosa, když jsme šli do školky! To jsem měla zmrzlý nejen uši… :mrgreen: Je fakt, že já čepicím taky moc nedám, hrozně se mi pod nima mastí vlasy, tak když je nejhůř, jen si přehodím kapucu…ale to mi pak zase omezuje periferní vidění i slyšení…zatím má prďolka jen rýmu, zato jí teče z nosu nonstop, takže dnes se nekonalo ani cvičení ani očkování…odloženo zatím o týden, no MMR bych s rýmou nedala ani omylem!

 • Nahlásit
 • Zmínit
3335
29.11.18 12:31

@Vermun kde jsi prosím koupila to kukátko? Na netu mi to nic nenašlo :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3389
29.11.18 12:36

už ho mám doma pár let a musíš ho hledat pod přesným lékařským názvem. Nicméně já ho kupovala až asi při 15. zánětu a musíš vědět, jak má vypadat zdravý bubínek, chycený bubínek a bubínek zralý na píchnutí,,,

Příspěvek upraven 29.11.18 v 12:37

 • Nahlásit
 • Zmínit
3389
29.11.18 12:39
 • Nahlásit
 • Zmínit
358
29.11.18 12:48

My jsme sli minulý týden v úterý na ORL kdy doktor konstatoval „slabý zánět“ a nechal to být. O 12 hodin později tak rozjetý zánět v obou uších, že syn zvracel. Nasazeny tak silná antibiotika, že z toho má koprivku… A už 15 dní doma. A taky jsem si myslela že ve svých 3 letech už prošel bez pichani a teď toto.

 • Nahlásit
 • Zmínit
306
29.11.18 12:56

@Vermun mohla bych poprosit o odkaz na denicek o zanetu stredniho ucha?
jinak syn mel od minuleho zari zanetu stredniho ucha asi 8 a to jsem ho kvuli tomu loni odhlasila ze skolky. Ted chodi zase mame to tu znova, po nasazeni propolisu v lehci forme.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 13:02

@Jahudka82 Já jsem si také vždy hrála na hrdinku, až do té doby, než mě potkal šílený zánět vedlejších nosních dutin, od té doby s čepicí kamarádím :mrgreen: ať je malá brzy v pořádku :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 13:03

@krukynka ať je brzy fit, zánět se prý může rozjet i strašně rychle :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.18 13:09

@Vermun koukám, že vás záněty taky ještě nepřešli, jak to prosím tě děláš ze školkou, malý momentálně ucpané 4 trubičky, toátlně čekáme na opearční zákrok, malý je už více jak měsíc nemocný , nemůže do školky, nemůže sluchadla nic :-/

Jinak malému záněty začinají různě, někdy ani rýmu nemá, někdy zvrací, někdy teplota, někdy ho bolí ucho, někdy zuby, zánětů měl minimálně 30 :-/ Bohužel malý má po celou dobu trvale u toho zhoršený sluch, tak nosí sluchadla

 • Nahlásit
 • Zmínit
4484
29.11.18 13:38

@Jadala Diky, jojo ty rymicky…jesteze to neni dalsi chlap :lol: Stacil ted tatinek tyden doma ;) Ale dneska bylo rano obzvlast frisno…nastesti ji chut k jidlu neopousti… :lol: No, to ji vlastne skoro nikdy :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
564
29.11.18 13:53

@Jadala my tojsme mame i ve školním řádu tučně vytisne ze dite s kaslem rymou nemocne nebude prijato a hle je jich plná satna a to zase o nicem jsem rozhodnuta v pondeli jit za reditelkou ze takhle ne…mam diky tomutomu problem sehnat praci z poslední me ted vyrazili ze jsem vic doma nez tam nedivim zekde taky bych takoveho zaměstnance nechtela…ale co mam delat ja tam dam zdrave dite a za 2-3dny zase prska a to ze mame ruzne doplňky imutity vsechno o o kdyby to bylo jedno dite tak se to da ale kdyz jich chrchla 15 tak to porazi i vola..ted jdeme v pondeli a jestli zase za tyden zacne zacnu to resit zatim jsem ta zla co ma kecy ze zase kam chrchlaji ja taky musim do prace a diky nim nemuzu kdyz tam cpou roznasece

 • Nahlásit
 • Zmínit
564
29.11.18 13:55

@Hazentla my to mame i ve skolnimškolním radu na rodicaku se tomi resili odkyvaji a stejne se toji deje jsem uz takje vytocena ze jestli se to staneze jeste jednou budu to resit s reditelkou

 • Nahlásit
 • Zmínit
3389
29.11.18 17:35

@Romišák syn chodí do specky a pobírám na něj PNP - takže jsem doma a pracuji na ŽL. Takže si ho vždy nechám doma. Aktuálně je doma třetí týden

 • Nahlásit
 • Zmínit
3389
29.11.18 17:38
 • Nahlásit
 • Zmínit
2654
29.11.18 19:46

Zrovna jsme dnes byli na ORL :zed: … ach ty hloupy usi! Casty zanety ousek naseho ctyrletaka trapi posledni cca rok a pul. Pichat se muselo nastesti jen jednou, jinak to vzdycky rozehnali kapkama. Uz mame i od pani doktorek z orl napsany otobacid ulozeny preventivne v lednici…v zime ma zanety od rymy v lete z vody z bazenu a rybniku… i kdyz od te doby co pred plavanim aplikujem vaxol sprej do usi (na doporuceni dr z orl) a neoprenovou celenku, tak uz mel vzdy jen od rymy… coz nc nemeni na tom, ze ja ani manzel jsme to nikdy nemeli takze si to neumime vubec predstavit a jsme z toho pokazdy uplne vypleskly … doufam ze z toho vyroste 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.18 19:56

Koukám co si někdo může zkusit. Já s dětmi teda mám jednu zkušenost, a to dcera v pěti letech a to měla cca půl roku venku nosní mandle. Ty jí byly odejmuty kvůli časté rýmě. Dokonce mi to doporučila i logopedka, když jsme se rozhodovali. Syn pět let a bez větších zdr. problémů. Ale proč sem píšu, u nás ORL prý po druhém-třetím píchání automaticky indikuje vytržení nosních mandlí. Manžel má jedny známé a ti s dětmi raději jezdili do sousedního okresu kde to takhle neřešili. Dokonce jednou hned po píchání jeli s asi ročním dítětem k moři ( osobním autem ). Nemocné děti v šatně MŠ, běžné. Když jsem omlouvala syna kvůli vším, byli jsme jediní kdo to oznámil a ještě mě učitelka nařkla že to roznáší starší dcera ( neměla je ).

 • Nahlásit
 • Zmínit
2654
29.11.18 19:57

@viky23 u nas detska taky do usi nekouka, s rymou uz (kvuli usim) automaticky jezdime na orl

@krukynka my prave vzdycky prijdem se slabym zanetem a dostanem otobacid nebo jiny kapky do usi a dobry :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 20:17

@czaky my také zkušenosti nemáme, ani já ani manžel jsme zánět nikdy neměli, ani nikdo z nejbližší rodiny, tak doufám, že už máme vybráno, ale když si přečtu, kolikrát se zánět u dětí může opakovat, tak se děsím, kdy zase uslyším: „Bolí mě zub.“ :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
29.11.18 20:24

@NovápaníA Zatím synovi nosní mandli nikdo nevyšetřoval, prý pokud může dýchat nosem a při spánku nechrápe, není to nutné. :think: takže budu pevně doufat, že už si konečně vybuduje imunitu a bude pokoj. Vloni, při začátku školkové docházky, doprovázely téměř každé nachlazení teploty, letos už naštěstí ne (ťuk, ťuk) tak snad už bude jen a jen lépe, než začne v září druhé kolo s mladším synem. :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
661
29.11.18 22:22

Já jako malý dítě na tohle hodně trpěla. Po nástupu na ZŠ už jsem měla pokoj. Muž to nikdy neměl. Starší dcera nikdy nic takového. Mladší dcera najednou z ničeho nic vloni zánět. Byly jí 2,5 roku takže do školky nechodila. Já těhotná s třetím miminkem. Po poledním spánku měla zvýšenou teplotu a plakala že bolí ouško. Hned jsem ji naložila do kočárku a jela na orl. Tam ouško píchli. Už při odchodu z ordinace bylo vidét jak se jí ulevilo. Pár dní na to opět zánět, tentokrát ve druhém uchu. Opět píchli. Během asi 8 týdnů zas zánět v obou ouškách s párdenním rozestupem. Pak nám byly doporučeny kapičky do ucha. Dala jsem jednou při bolesti a zabraly :dance: nyní je dávám preventivně už při rýmě a ťuk, ťuk, zatím má klid. Kapicky se staly nedílnou součástí naši lékárničky a budu je používat i u syna až povyroste.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
30.11.18 08:34

@luloinka Chudinka, tak ať prevence i nadále dobře funguje, o jaké kapky se prosím jedná? Hezký den :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1345
30.11.18 23:26

U nas na zanet usi nikdo netrpel a jednou v synovo 2 letech to zaclo poprve. Behem dne rychly nastup vysoke horecky,zvraceni a za par hodin okamzite pichnute obe usi. Nasledujici rok rychly nastup horecky a zaver… ucho prasklo samo,dr.jen vycistil,za nedlouho opet pichane,potom zas… ,naposled v loni den pred vanoci. Uz to mame jak tradici. Rymu ma syn prubezne celou zimu ale smrka,kapeme do nosu,vecne za nim s kapesnikem ale stejne to prijde. Pokazde rychle a bez predchoziho varovani. Vzdy v noci najednou vysoka horecka a rano pichane ucho. Jakoukoliv prevenci bych uvitala,ale i doktorka mi rekla ze krome smrkani moc nezmuzeme. Jen ze s pribyvajicim vekem roste imunita a uz to neni tak caste jako kdyz nastoupil do skolky takze cim je starsi je to lepsi. Doufam a verim ze snad kazdorocni pichani usi a caste zanety nebudou mit negativni nasledky

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
1.12.18 09:49

@petulka23 mě doktorka řekla, že jediná alespoň trochu účinná prevence je, jakmile se objeví rýma tak smrkat, do nosu stříkat kapky a hlídat, aby dítě nespalo pokud možno na boku ale na zádech. Hezký den :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5.12.18 08:46

@Jadala No jo, dyť dcera vlastně chrápala. A teď jsem si vzpomněla že jsme dostávali nějaký speciální sprej do nosu ( musel se před použitím protřepat ) a sirup. Už jsem ale zbytky vrátila do lékárny, a názvy si nepamatuji.

Příspěvek upraven 05.12.18 v 08:47

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
5.12.18 12:17

Posledni zanet ucha jsem mela ve 24 letech po ryme,ktera nejak brzo presla. Fuj. Uz ty deti chapu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1040
5.12.18 16:13

@Astyna88 musí to být nepříjemné, tak ať už tě to nikdy nepotká.

 • Nahlásit
 • Zmínit